4 клас
Інтегрований урок
«Я досліджую світ»
Тема тижня: Сучасна Україна
Тема уроку: Як знайти Україну на карті світу? Досліджуємо карту України.
Мета:
- Ключові компетентності: Формувати допитливість, вміння спостерігати, висловлювати власну думку; розширювати світогляд; долучатися до роботи відразу після вказівки вчителя; діяти згідно прийнятими правилами поведінки; робити узагальнення за результатами дослідів, практичної роботи та спостережень; співпрацювати в групі; оцінювати власну діяльність на уроці. Формувати інформаційну та комунікативну компетентності.
Очікувані результати:
Наскрізні змістовні лінії: екологічна безпека і сталий розвиток, громадянська відповідальність, здоров’я і безпека.
Наскрізні вміння:
Обладнання та матеріали: мультимедійна презентація; навчальне відео; віртуальна дошка; карти: географічна, контурна, політична, Європи, півкуль; картки із завданнями; ноутбук.
Тип уроку: Комбінований. Урок-дослідження.
Вид уроку: Інтегрований: природнича освітня галузь, соціальна і здоров’язбережувальна освітня галузь, громадянська та історична освітня галузь.
За формою проведення: – інтегрований урок-дослідження.
Форми організації: індивідуальні, групові.
Методи навчання: інтерактивні, навчальна дискусія, дослідження, спостереження, практична робота, індивідуальна та групова робота, самоперевірка, самооцінювання.
Хід уроку:
І. Самовизначення до діяльності
Одне одному всміхнімося
І мерщій до роботи берімося!
Чи все необхідне до уроку ви приготували?
Очі-щоб усе бачити.
Вуха-щоб чути.
Голову-щоб думати.
Руки-щоб їх піднімати.
Серце-щоб усе відчувати і сприймати.
Бо зараз у нас урок з курсу «Я досліджую світ», а на ньому головне – вміти не просто слухати, а чути , обдумувати почуте, досліджувати і, головне, пропускаючи через серце, робити висновки.
2. Створення емоційного фону уроку.
Вправа «Очікування»
3. Щоденні новини. Крісло автора. Вправа «Синоптик»
- Запрошую у крісло автора Олексія
оголосити спостережень хвилинку.
- Дякую, Олексію.
ІІ. Цілепокладання
Вправа «Продовжи речення»
Світ навколо нас великий, загадковий і так цікаво його пізнавати. Ми вже знаємо, що живемо на планеті ….(Земля), на ній є океани і ….(материки). Материк, на якому ми проживаємо, називається …. (Євразія), а частина світу - …. (Європа). Світ складається з багатьох країн. Наша країна називається - … (Україна). Україна – це наша … (Батьківщина.) То ж ми часто про неї говоримо, вивчаємо , знайомимося з її минулим та сучасним життям, бо ми її любимо, вона для нас найрідніша у світі.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про розташування України на карті світу, півкуль і Європи; будете виконувати практичне завдання, щоб вміти знаходити Україну на карті світу.
ІІІ. Цілереалізація
Розгадування кросворду:
1. Зменшена в мільйони разів модель Землі. (Глобус)
2. Зменшене в багато разів зображення всієї земної кулі або її окремих частин. (Карта)
3. Держава, яка має найдовший спільний кордон з Україною. (Росія)
4. Частина світу, на якій розташована наша Батьківщина. (Європа)
5. Столиця нашої Батьківщини. (Київ)
6. Найбільша річка України? (Дніпро)
7. Найвища точка українських Карпат. (Говерла)
— Яке слово прочитали по вертикалі? (Україна)
Фізкультхвилинка
2. Дослідницьке проектування
1) Досліджуємо кордони України, знайомимося з країнами – сусідами. Працюємо з політико-адміністративною картою України.
Продовжимо працювати в групах.
— З якою країною кордон України є найдовшим, а з якою — найкоротшим?
(Загальна довжина кордонів — близько 6400 км, 1050 км кордонів України припадає на моря. З Росією – найдовший - 2 063 км , найкоротший – зі Словаччиною - 99км).
2) Практична робота.
- Пригадайте правила заповнення контурних карт.
- Наведіть, будь ласка, кордони України на своїх контурних картах, які завантажені на віртуальній дошці.
3. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.
1) Презентація роботи в групах щодо позначення кордонів нашої країни та країн-сусідів на контурній карті.
2) Робота з підручником с. 52-53. Самоперевірка.
- Діти, давайте перевіримо вашу роботу на контурній карті з картою помічника-підручника.
4. Введення нового способу дій у систему знань і повторень.
1) Тест на встановлення відповідності. (Технологія «Критичне мислення»)
- Перед вами тест на встановлення відповідності. Розставте в правильному порядку елементи з правої частини відповідно до елементів лівої частини:
2) Гра «Прапори держав-сусідів»
Виконаємо завдання на картках і дізнаємося, яким країнам-сусідам України належать ці прапори. А допоможе нам інтернет.
3) Узагальнення вивченого матеріалу у віршах
- Давайте ще раз підсумуємо що ми дізналися сьогодні про Україну
Є в центрі Європи чудова країна,
Сягає корінням у сиві часи.
І це – незалежна моя Україна!
Тут гори Карпати, степи і ліси
Шістсот і чотири ще тисяч гектарів
Приблизно таку має площу вона
А Київ – столиця у храмах і славі
Та ріки – Дніпро, Дністер, Буг і Десна
Кругом нас держави на кожному боці:
На північ від нас білоруси живуть
На Заході – Польща, словаки, угорці,
Молдови й румунів кордони ідуть
На сході Росія із нами межує,
На півдні є Чорне й Азовське моря
Усіх областей у нас є двадцять чотири.
Та ще й Автономна Республіка Крим
Шляхами тяжкими іти довелося,
Та хлібом і сіллю стрічаєм братів
Наш прапор, як небо і жовте колосся,
Щоб кожен у праці і радості жив.
IV. Рефлексія навчальної діяльності. Підсумки уроку. Активність «Незакінчене речення»:
Продовжіть речення.
- Я знаю…
- Я навчилася…
- Я вмію…
- Мені сподобалось…
- Вдома я розкажу батькам…
Самооцінювання «Сходинки успіху»:
Ось і закінчується наш урок. Але наша подорож по Україні ще не дійшла свого завершення. Ми продовжимо мандрувати картою України на інших уроках, дізнаємося ще багато нового та цікавого про нашу рідну Україну.
Закінчити урок я хочу такими словами:
Різні в світі є країни, різні люди є на світі.
Різні гори, полонини, різні трави, різні квіти...
Є з усіх одна країна найрідніша нам усім.
То — прекрасна Україна, нашого народу дім.
Різні в світі є країни,
Гарні є, і є багаті,
Та найкраще в Україні,
Бо найкраще — в рідній хаті.
Любіть свою країну, дбайте про неї, розвивайте її і прославляйте на весь світ!