Конспект уроку
з громадянської освіти
для 10-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Які права мають діти?
Мета: визначити, які права мають діти та яким нормативними актами вони закріплені; проаналізувати історичне формування міжнародних стандартів прав дитини; з’ясувати роль держави та державних інституцій щодо захисту прав дитини; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати свідоме ставлення до прав дитини та важливості їх захисту.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати, які права мають діти;
-
називати міжнародні механізми прав дитини;
-
визначати роль держави та державних інституцій щодо захисту прав дитини;
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, відеоролик, комп’ютер або ноутбук, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Бесіда за запитаннями.
-
Що таке соціалізація людини?
-
Коли вона починається та як довго триває?
-
Що таке права людини?
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Перегляд відеоролику «Права дітей» (2:56)
https://www.youtube.com/watch?v=NtuAJetm1H4
-
Перегляньте відеоролик.
-
Які відчуття він у вас викликав?
-
Поясніть головну думку ролику?
-
Чи змінюються права дитини з віком?
-
Як захистити права дитини?
-
Сьогодні ми з вами поговоримо про права дитини. З’ясуємо, які права мають діти, де вони закріплені та як їх захистити.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з текстом підручника (с. 32 – 33).
-
Коментоване читання.
-
Бесіда за запитаннями.
-
Чому виникло питання про виокремлення прав дитини?
-
Охарактеризуйте становище дітей у 18 ст.
-
Де вперше заговорили про відмінність дитини від дорослого? (Франція та Англія)
-
Хто з відомих мислителів займався цим питанням? (Жан-Жак Руссо, Джон Локк, Мері Волстонкрафт).
-
Які головні питання вони піднімали?
-
Проаналізуйте становище дітей у 19 ст.
-
Чи було таке становище справедливим?
-
Яких заходів було вжито для забезпечення прав дитини у 20 ст.? (прийняття Загальної Женевської декларації 1924 р., створення Дитячого фонду ООН 1946 р., проголошення Декларації прав дитини 1959 р.)
-
Робота з документом (с. 33 підручника).
-
Опрацюйте витяг з Декларації прав дитини 1959 р.
-
Чи погоджуєтеся ви з наведеними принципами? Чому?
-
Запропонуйте свої доповнення до цього переліку.
-
Робота в парах.
-
Користуючись текстом підручника на с. 33 – 34, виконайте завдання.
-
Виконання завдань.
-
Отримавши зображення, визначте вік дитини та створіть схему, яка показує права дитини певного віку. Обов’язковими умова, щоб схема була яскравою та охайною.
-
Презентація схем.
-
Вибіркове читання (с. 34 – 35 підручника).
-
Зачитайте речення, у яких зустрічається: слово Конвенція, дати, назви країн.
-
Що таке Конвенція ООН про права дитини? (міжнародний документ, що визначає права дітей у державах, які її ратифікували)
-
Які держави є учасницями Конвенції? (Ватикан та члени ООН)
-
Коли Конвенція набула чинності для України? (27 вересня 1991 р.)
-
Робота з документом (с. 35 підручника).
-
Коментоване читання.
-
Визначте основні права дитини відповідно до даного документа?
-
Наведіть приклади реалізації положень Конвенції про права дитини в сучасній Україні.
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 35 – 36. Виконайте завдання.
1-ша група – складіть перелік законодавчих актів.
2-га група – проаналізуйте механізм захисту прав дитини в Україні.
3-тя група – проаналізуйте та зробіть висновки про шляхи захисту прав дитини.
4-та група – проаналізуйте основні проблеми в Україні?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Бесіда за запитаннями.
-
Що таке права дитини? Перелічіть основні права дитини.
-
Кого вважають дитиною?
-
Що таке Декларація прав дитини?
-
Що таке Конвенція про права дитини? Коли вона була затверджена?
-
У чому полягає важливість Конвенції про права дитини?
-
Як історично формувалися міжнародні стандарти про права дитини?
-
Робота з епіграфами уроку (с. 32 підручника).
-
Ознайомтеся з епіграфами до теми. Як ви їх розумієте?
-
Чи є серед цих висловлювань ті, із якими ви не погоджуєтеся, або ті, які вам подобаються більше за інші? Свою позицію обґрунтуйте?
-
Підсумки уроку.
-
Рефлексія.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати тему 4 (с. 32 – 36 підручника).