Цілі:
✓навчальна: ознайомити з пристроями, які люди використовували та використовують для передавання повідомлень; ознайомити зі способами передавання повідомлень;
✓розвивальна: розвивати логічне мислення; активізувати пізнавальну діяльність учнів;
✓виховна: виховувати дбайливе ставлення до комп'ютерної техніки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Цілі:
✓навчальна: ознайомити з пристроями, які люди використовували та використовують для передавання повідомлень; ознайомити зі способами передавання повідомлень;
✓розвивальна: розвивати логічне мислення; активізувати пізнавальну діяльність учнів;
✓виховна: виховувати дбайливе ставлення до комп'ютерної техніки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Угорський кросворд
Укажіть поняття, які ми вивчали на попередньому уроці.
Відповідь. Абак, машина, пристрій, книга.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Минулого уроку ми ознайомилися з історією обчислювальних машин. Вони обробляють і зберігають інформацію. Сьогодні ми дізнаємось про пристрої, які можуть передавати інформацію на відстані. Поміркуйте, що це можуть бути за пристрої. Чи використовуєте ви їх у повсякденному житті? Чи можуть сучасні комп'ютери передавати інформацію?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Самостійне опрацювання підручника
§16.
Розповідь учителя
— Повідомлення можна передавати за допомогою кода, тобто використовуючи спеціальні знаки. Наприклад, щодня переходячи дорогу, ви дивитесь на світлофор: червоний знак світлофора означає стояти, жовтий — підготуватися, а зелений — можна переходити дорогу. Отже, світлофор повідомляє знаками, як поводитися на дорозі. Ребуси, які ми розв'язуємо на уроках, теж є способом кодування інформації (слова).
Закодувати слово можна, поставивши у відповідність до букви число. Наприклад, поставивши в правильному порядку цифри, розгадайте слово.
7 |
3 |
1 |
6 |
10 |
5 |
2 |
9 |
4 |
8 |
а |
ф |
І |
м |
я |
р |
н |
і |
о |
ц |
— Яке слово тут закодовано? Відповідь. Інформація.
V. УСВІДОМЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
Робота з підручником
§ 16,1 – 2.
Додаткові завдання
Вправа 1. Закінчіть речення.
Людина може передавати інформацію усно і _______________.
Відповідь. Письмово.
Сполучіть стрілкою відповідні прямокутники.
Вправа 2. Пронумеруйте носії інформації в порядку їх виникнення.
Глиняна дошка
Папірус
Камінь
Папір
Диск
Відповідь. З, 2,1, 4, 5.
Вправа 3. Визначте зі списку найшвидший спосіб передавання інформації: потягом, літаком, пароплавом, електронною поштою, телеграфом.
Вправа 4. Виберіть зображення, які передають усну інформацію. Обведіть їх кружечками.
Вправа 5. Покажіть виразом свого обличчя, що ви:
✓задоволені;
✓сумні;
✓щасливі;
✓здивовані.
Продемонструйте, що ви:
✓отримали подяку;
✓розбили мамину улюблену вазу;
✓не вивчили уроки і боїтеся, що вас викличуть до дошки.
Запропонуйте вихід із цих ситуацій.
Вправа 6. Передайте інформацію однокласникам за допомогою рухів, міміки, жестів:
✓політ пташки;
✓кошеня, яке загубилося;
✓дзвоник на урок;
✓бажання відповідати на запитання вчителя.
VI. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Навколо дерев весело підемо.
Різні листочки дружно підберемо.
Відразу вгору піднімемо,
А потім їх підкинемо,
Нехай собі летять!
VII. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК Практичне завдання
Учні працюють з клавіатурним тренажером. Програму вибирає вчитель на свій розсуд.
Релаксація
Гімнастика для очей
Міцно заплющити очі. Порахувати до 3, розплющити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4-5 разів.
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання за підручником: § 16.