ЯКИЙ ОКЕАН НАЙМЕНШИЙ?
Мета:створити умови для формування уявлення учнів про особливості Північного Льодовитого океану; розвивати мовлення, мислення; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
До уроку природознавства приготуйтесь,
на роботу налаштуйтесь.
Будемо активно працювати й нові знання
здобувати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
План роботи на урок. (на дошці запис)
Сьогодні на уроці на вас чекає:
- Підсумки спостережень за погодою;
- Народні прикмети;
- Робота з підручником;
-Фізкультхвилинка;
- Робота у парах та групах;
- Тестування.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Підсумок спостережень за погодою. ( учень розповідає за планом) .
-- Дякую нашому Синоптику
- Народні прикмети ( учень зачитує)
-- Сьогодні день великомучениці Варвари.
Вважається , що з цього дня починаються морози. А також кажуть, що у цей день ні з ким не можна сваритися.
Якщо сьогодні на вулиці тепло, то буде хороший урожай льону.
Якщо погода ясна і безхмарна, то очікуються морози.
Червоний захід – до ясної погоди.
-- Дякуємо вам за інформацію.
-- А я бажаю вам нехай проблеми та незгоди не роблять на уроці вам погоди. Тож нехай щастить.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. Мотивація навчальної діяльності.
- здогадайтеся про який океан іде мова.
Цей океан розміщений у Західній і Східній півкулях. Він найменший, найхолодніший і наймілкіший з усіх океанів. На кризі поблизу узбережжя цього океану живуть білі ведмеді. (Північний Льодовитий океан)
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)на с. 81-84.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вправа «Мікрофон»
— Що вам відомо про Північний Льодовитий океан?
— Поміркуйте, чому він має таку назву.
— Розгляньте фізичну карту півкуль. То у яких півкулях лежить Північний Льодовитий океан? Береги яких материків він омиває?
2 .Повідомлення учня про рослинний і тваринний світ цього океану.
У товщі води Північного Льодовитого океану живуть мікроорганізми. Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус. Водяться раки, медузи, риба: оселедці, тріска, камбала, окунь морський. На островах існують колонії моржів і тюленів, пташині базари. Поблизу узбережжя на кризі живуть білі ведмеді, які охороняються. Рідкісними стали кити.
2. Робота за підручником (с.81- 84)
Вправа «Мікрофон»
— Прочитайте розповідь козака Подорожника.
— Де розташований Північний Льодовитий океан?
— Коли вперше його назвали океаном, а не морем?
— Коли океан отримав свою влучну назву — Північний Льодовитий?
— Які особливості має Північний Льодовитий океан?
— Який найбільший острів у світі знаходиться у Північному Льодовитому океані?
— Розкажіть про значення й походження слова айсберг.
— Чому рибка Немо боїться допливати до суворого Північного Льодовитого океану?
— Прочитайте розповідь розумниці Дзвіночки.
— Що таке Арктика?
— Як природні умови Арктики впливають на формування погоди у північній півкулі?
— Яка головна особливість Північного Льодовитого океану?
— Чи існує життя в Північному Льодовитому океані?
— Чому найбільша різноманітність рослин і тварин — у Баренцовому морі?
— З чого складається рослинний світ океану?
— З чого складається тваринний світ океану?
— Розгляньте фотографію . Що таке пташині базари?
— Які великі звірі трапляються у Північному Льодовитому океані?
— Які особливості тваринного світу океану?
— Чому необхідно бережливо ставитися до дуже вразливої природи Північного Льодовитого океану?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань».
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
Робота з картою світу
— Відгадайте назву океану за описом, покажіть на карті півкуль.
1-ша група
Найбільший океан на Землі. Розташований між материками Євразією, Австралією, Північною і Південною Америкою, Антарктидою. Морські межі має з Північним Льодовитим, Індійським, Атлантичним океанами. (Тихий океан)
2-га група
Другий за розміром океан після Тихого океану. Площа 91,6 млн км2. Має сильно порізану берегову лінію з вираженим розчленовуванням на регіональні акваторії: моря і затоки. Назву отримав від імені титана Атласу (Атланта) у грецькій міфології або від легендарного острова Атлантида. (Атлантичний океан)
3-тя група
Третій за розміром океан Землі, що покриває близько 20 % її водної поверхні. На півночі обмежений Азією, на заході — Аравійським півостровом і Африкою, на сході — Індокитаєм, Зондськими островами і Австралією, на півдні — Південним океаном. (Індійський океан)
4-та група
Найменший за площею океан Землі, розташований між Євразією і Північною Америкою. (Північний Льодовитий океан)
3. Робота на карті півкуль . Робота у парах
(Учитель зачитує дані про океан, учні позначають на картах, працюючи у парі.)
- Яка пара затрудняється у відповіді, сигналізує червоною карткою.
— Підпишіть у клітинках на карті півкуль:
• найбільший і найтепліший океан, що не омиває берегів Європи; йому дав назву мандрівник Магеллан;
• найсолоніший, другий за розміром океан; його назва пов’язана з грецьким міфом про гіганта Атланта та про країну Атлантиду;
• третій за розміром, має найбагатший рослинний і тваринний світ; своєю назвою зобов’язаний країні, береги якої він омиває;
• найменший з океанів планети; більша його частина завжди вкрита кригою; розташований на крайній півночі Землі.
Тестування.
1. Найтеплішим океаном Землі є
А) Індійський Б) Північний Льодовитий В) Тихий
2. Найбільшим за площею океаном Землі є
А) Північний Льодовитий Б) Тихий В) Атлантичний
3. Найхолоднішим океаном Землі є
А) Тихий Б) Атлантичний В) Північний Льодовитий
4. Найменшим за площею океаном Землі є
А) Індійський Б) Атлантичний В) Північний Льодовитий
5. Люди, які мають чорне забарвлення шкіри і густе кучеряве волосся, належать до
А) негроїдної раси Б) монголоїдної раси В) європеоїдної раси
6. До якої раси належить населення України ?
А) негроїдної раси Б) монголоїдної раси В) європеоїдної раси
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
• Мені було цікаво…
Я дізнався …
Мені було важко…
• Я розповім удома…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 84-87, опрацювати статтю,