Agnesa Bodean
Înv.la clasele primare
ŞCG Nesvoia
Nesvoia 2012
PROIECT DE LECŢIE
DATA: 30.11.2012
INVĂŢĂTOR: Agnesa Bodean
CLASA: I
DISCIPLINA: Ştiinţele naturii.
SUBIECTUL LECŢIEI: „ Calităţile apei.Stările apei”.
Tipul de lecţie: Lecţie nestandartă.Lecţie- concurs.
Scopul lecţiei : a) Instructiv: Formarea la elevi a noţiunilor despre apă,
calităţile apei şi stările apei; formarea
deprinderilor la elevi de a găsi legătura dintre
cele 3 stări ale apei şi cauzele treceriiei dintr-o
stare în alta;
b)Dezvoltativ: Dezvoltarea deprinderilor de a lucra sub diferite
forme , de a găsi răspunsuri la întrebările
problematice;dezvoltarea gândirii logice , spiritului
de observaţie ;
c)Educativ : Educarea simţului de ocrotire a apei ;a dragostei
faţă de plaiul natal , faţă de mediul înconjurător .
METODE, TEHNICI SI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, observarea, munca independentă şi în echipă, munca cu manualul, problematizarea, gândirea critică,experimental.
RESURSE:
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Vesel ne ridicăm
Şi pe toţi vă salutăm .
Voie bună vă dorim ,
C-aţi venit vă mulţumim .
În linişte ne aşezăm
Şi învăţătoarea ascultăm.
Clasa am împărţit-o în 3 echipe. Fiecare echipă are denumirea sa :
„Picătura”
„Fulguşorul”
„Nouraşul”
(Anexa 1)
Elevi,ştiţi că omul care-i organizat şi îşi plănuieşte lucrul său , dovedeşte mai multe să facă. Aşa şi noi lecţia o vom petrece-o după un anumit plan.
(Se atârnă planul lecţiei scris pe un nour,din care cad picături).
(Anexa 2)
2.Actualizarea cunoştinţelor .
Fiecare echipă aţi avut de pregătit câte o însărcinare.
Echipa „ Picătura” ne va prezenta date despre starea vremii.
Echipa „Fulguşorul” ne va face o mică generalizare la tema „Aerul”.
Echipa „ Nouraşul” a avut de pregătit ghicitori despe aer .
3.Momentul de surprindere.
4. Conversaţie preliminară la tema nouă .
( Anexa 3)
Ghicitorile se prezintă de pe tabla-multmedia.
5 . Anunţarea temei şi scopului lecţiei , motivarea lor .
Azi noi vom vorbi despre apă calităţile ei şi cele 3 stări ale ei:lichidă,solidă,şi gazoasă.Dar pentru ce trebuie să cunoaştem noi calităţile apei şi stările apei?
Pentru a vedea unde se foloseşte apa în diferite stări.
6. Însuşirea temei noi.
6.1.Conversaţie după imaginile de pe slaid. (Anexa 4)
6.2.Lucrul cu globul . ( Anexa 5)
6.3.Experienţe .
( Minuta de înviorare)
Lucrul cu manualul .
*Lucrul asupra textului .
*Situaţie problematică .
*Întrebări asupra textului .
7. Consolidarea temei noi.
(Lucrul în perechi) .
APA E BUNĂ APA E REA
(Anexa 6)
9.Jocul la computer „ Stările apei” .
10 . Minunile apei .
Învăţătorul demonstrează la multmedie imagini cu diferite minuni ale apei.
( Anexa 7
11. Totalizarea lecţiei .
Completarea propoziţilor cu cuvintele date .
( Anexa 8)
12 .Încheiere .
Evidenţierea învingătorilor.
( Metoda microfonul)