Урок ЯПС в хімічній лабораторії, проведений в 3-А класі.
Каменєва Леся Петрівна – вчитель початкових класів
Вербовецька Анжеліка Русланівна – вчитель хімії
Зошит «Я пізнаю світ», 3 клас, 5 тиждень
Тема. Хімічні елементи. Періодична система хімічних елементів.
Мета. Закріпити знання про вивчені хімічні елементи, їх розміщення в періодичній системі; продемонструвати на дослідах властивості речовин, до складу яких входять вивчені хімічні елементи;
розвивати пам'ять, мислення, увагу, творчі здібності;
виховувати почуття взаємодопомоги, цікавість до хімії.
Хід уроку
І. АОЗ.
- Сьогодні урок ЯПС пройде в хімічній лабораторії. Що ж таке хімічна лабораторія, повідомить нам «Довідкове бюро»:
Лабораторія (з лат.инської laboratorium, laboro — працюю) спеціально обладнане та устатковане приладами, пристроями приміщення.
- Подивіться навколо. Чи є тут якесь незвичне обладнання? (Демонстраційний стіл, сейф, прилади для дослідів, витяжна шафа.)
- Отже, це лабораторія. А що таке хімія, з’ясуємо погравши в
гру «Оплески».
Впіймай правильне твердження:
ХІМІЯ –
- Наука про Землю (Ні. Це географія)
- наука про речовини та їх перетворення.
- загальні властивості матерії та явищ у ній (Ні. Це фізика)
- про живі організми (Ні. Це біологія)
- "Хімія - наука про чудеса".
- Думки розділилися. Дехто підтримує мою думку. До цього питання ми повернемося в кінці уроку.
ІІ. Мотивація.
Лист Центаврика (відео).
- То як їх називають? (Хімічні елементи)
ІІІ. Узагальнення вивченого.
Хімічний елемент – це вид атомів з певним зарядом ядра. Зарядове число ядра атома позначають латинською літерою Z.
Рухаючись під музику, діти об’єднуються в пари. У парах розказують інформацію – навчальну одиницю «Хімічний елемент – це…»)
Приклад:
Зарядове число ядра атома дорівнює кількості нейтронів у його ядрі? (-)
- Чому? (Учні вказують правильну відповідь)
Один учень працює біля дошки: - + - +.
Z=6 |
|
р |
е |
|
|
(зразок)
Z=15, Z=4, Z=8.
Висновок.
- Назвіть відомі вам хімічні елементи у впр. 3. (Z=6 – карбон, Z=4 -берилій, Z=8 – оксиген)
(- Яку ще назву він має? Чому? (Таблиця Менделєєва)
Кожна група отримує листочок із назвою хімічного елементу. Вписує символ і порядковий номер. Заселяє будиночок хімічних елементів.
1 і 2 група – пояснюють свій вибір.
3 і 4 група – складають загадки про свій хімічний елемент. Презентують загадки для класу. Заселяють будиночок.
(У класі є 2 кульки, одна з гелієм.)
З вивчених елементів залишився літій. Працює група гостей, запрошених на урок.
Картку з літієм заселяє в будиночок вчитель. Я розмістила у 10 віконечко. («Капкан»). Діти виправляють помилку, аргументують.
- Чи все гаразд? (Не вистачає електронів.)
- Скільки їх має бути? (4)
- Чому?
- Розмістіть електрони на орбіталях.
(Біля дошки 1 учень. Інші сигналізують правильність «+», «-»)
- Чому не можна всі 4 на першу орбіталь?
(Бо на першій орбіталі лише 2 електрони)
ІV. Підсумок уроку.
- То що ж таке хімічний елемент?
- Що сподобалось на уроці?
- Про що хотіли б ще дізнатися?
- Чи з’явилися ще мої однодумці, що хімія – наука про чудеса?