Тема: Карпатські гори
Очікувані результати: називає особливості географічного положення гір,пояснює особливості клімату, характеризує рослинний та тваринний світ; оцінює природоохоронну діяльність Карпатськіх гір.
Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок
Форма уроку: урок - ярмарок
Обладнання: фізична карта України, комп'ютерна презентація, постер учнів, листівки учнів, підручники, відеоролики, аудіозапис.
Хід уроку
І Організаційний етап
Добридень! Я запрошую всіх на ярмарок. На якій ви будете хвалити і продавати свій товар. Продавайте і жетони набирайте.
Червоний жетон - 5 балів
Синій жетон- 3 балу
Жовтий жетон - 1 бал
ІІ Актуалізація опорних знань
Перш ніж торгувати нам потрібно згадати чому ж торгували минулого ярмарку.
Прийом «Таємна скринька»
1. З незапам'ятних часів ці землі приваблювали людину неповторною красою, багатством чорноземів, зеленими луками і дібровами. Вирощують різноманітні зернові та технічні культури. (Лісостеп)
2. Рано навесні коли ліс ще не одягнувся в листя, тут з'являються ранні трав'янисті рослини: сон-трава, підсніжник. Взяті під охорону: благородні олені, косулі, зубри, річкові бобри. (Змішані ліси)
3. У цій зони широкі рівнинні простори. Літо спекотне, часто бувають посухи. Зима м'яка, малосніжна часто з вітрами. Особливо красиво тут навесні, коли земля схожа на різнобарвний килим. (Степ)
Тоді ярмарок почнемо!
На ярмарку ми ознайомимося з географічним положенням Карпат, кліматичними показниками, флорою і фауною гір, поверхневими водами, природоохоронними територіями; порівняємо види рослин з точки зору біології.
Хто найбільше набере жетонів отримає хорошу оцінку.
ІІІ Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Чим же сьогодні будемо торгувати? Вгадайте?
(Пісня Червона рута)
Про які гори йде мова в цій пісні?
Відповіді дітей - Карпатські гори. (Записати тему уроку в зошит)
Учитель. Українські Карпати великодушно винагороджують всіх, хто приїхав в ці краї, приголомшливою картиною природних ландшафтів, красою хвойних лісів, радістю, здоров'ям. Кожен куточок українських Карпат самобутній і неповторний. Тут радують око зростаючі на схилах гір сади, ліси незаймані луки. Взимку Карпати особливо відвідувані і привабливі для любителів активного гірськолижного відпочинку.
Що продається:
Тектоніка, рельєф, корисні копалини.
Клімат.
Поверхневі води.
Легенда про озеро Синевир.
Флора і фауна гір.
Природоохоронні території. Карпатський біосферний заповідник.
Рекорди Карпат.
ІV. Основна частина уроку
Відеоролик Карпатські гори.
Учитель. Величезна гірська система Карпатських гір починається неподалік від Братислави (Словаччина) і закінчується на південному сході Румунії. Загальна протяжність Карпат приблизно 1600 км. Висота українських Карпат в середньому - 1000 м. Карпати це 4% території всієї України. Простяглися вони з північного заходу на південний схід майже на 290 км при середній ширині 110 км. Карпати розмістилися на території 4 областей України: Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській.
Карпати символічно діляться на 2 частини - Закарпатті та Прикарпатті. Прикарпаття - це Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області, Закарпатська область це Закарпатті. Карпати невисокі, вулканічного походження, середньою висотою близько 1300-1500 метрів. Найвища гора знаходиться в районі села Яблуниця - це гора Говерла - 2061 м. Характерною особливістю Карпат є наявність долин (полонин) - безліса вершин. У долинах росте пишна рослинність, буйно квітнуть квіти. Найдавнішою професією у Карпатах вважається - вівчар. Овець розводять багато і випасають в долинах.
І так зараз ви будете продавати перший товар: Тектоніка, рельєф, корисні копалини. У цьому вам допоможе підручник і метод «Виправи помилку».
Перед тим, як говорити про утворення гір, послухайте легенду: «Коли бог створював Землю, спочатку довго варив її, щоб вона стала однорідною, потім враз остудив. Величезні бульбашки які піднялися, коли Земля закипіла, перетворилися в гори, а проміжки між ними стали долинами ».
Українські Карпати - високі гори. Загальний напрямок простягається з південного заходу на північний схід основних тектонічних структур. Так витягнуті Внутрішні Карпати (в їх північно-східній частині - Горгани, а в південно-західній -Покутско-Буковинські Карпати). Паралельно їм простягаються середньогірні Вододільні Верховинські Карпати. Вище здіймаються низкогорние Полонинсько-Чорногорські Карпати. Саме тут височіє гора Говерла - найвища точка України (2001м).
Виникнення українських Карпат пов'язано з кайнозойским горотворенням, що відбувалися на початку неогенового - наприкінці антропогенового періодів. У той час опустилося Карпатське складчаста споруда утворилися Закарпатський прогин Передкарпатська западина.
(Вручення жетонів)
Наступний товар: Клімат, який продає наш спеціальний синоптик з Карпатських гір. (Повідомлення учениці)
Клімат помірно-континентальний, теплий з циклонічних і антіціклоніческіх вторгненнями атлантичного повітря. Температура найтеплішого місяця липня в передгір'ях +18 +20, у високогірному ярусі +8 +10. Найхолоднішого місяця січня в передгір'ях -3 -6, у високогірному -8 -9. Карпати саме вологе місце на Україні, найбільше дощів навесні і влітку, снігу - взимку. Кількість опадів від 500 до 800 мм в передгір'ях і 1600 до 2000 мм на високих хребтах. Весною сніг досить таки довго лежить на вершинах гір. Висотна поясність ландшафтів гір обумовлена тим, що з висотою температура знижується. А кількість опадів збільшується.
(Вручення жетона)
Наступний товар: Поверхневі води. (Презентація учня)
Легенда озеро Синевир. Повідомлення учениці.
У давні часи гори Карпати належали багатому графові, на якого верховинці змушені були працювати: випасати графських овець і корів, рубати ліс, косити траву. У графа була красуня-дочка Синь. Дівчину звали так тому, що в очах її, здавалося, була зібрана вся синь бездонного карпатського неба. Одного разу багач вирішив перевірити, як його наймити-лісоруби працюють в горах. Синь попросила батька взяти її з собою. Поки граф перевіряв роботу лісорубів, дочка збирала на галявині квіти. І в цей час долинула чарівна мелодія сопілки. Дівчина пішла на ці звуки. На лузі, де паслися вівці, вона побачила юнака, який грав на сопілці. Побачивши дівчину, юнак перестав грати. Хто ти? - здивовано запитав він. Я Синь. Ці гори і дерева належать моєму батькові. А ти хто? Я Вир, пастух графа. Дівчина попросила його зіграти ще, і в лісі довго звучали чарівні мелодії. Під вечір дівчина попрощалася з виру, пообіцявши прийти ще. Через деякий час Синь знову зустрілася з виру. Все було як в перший раз. Молоді покохали одне одного і стали таємно зустрічатися. Але злі люди донесли графу, що його дочка любить простого пастуха. Граф заборонив дочці зустрічатися з виру. Але чи може любов скоритися чиєїсь волі? Чи не зупинили Синь заборони батька, не злякали Вира погрози графа. І тоді граф наказав убити Вира. Одного разу, коли Вир грав на сопілці, чекаючи на лісовій поляні кохану, слуги графа підкралися і штовхнули на нього з високої гори великий камінь ... Почувши страшну звістку, Синь побігла до місця, де загинув її коханий. Обняла дівчина великий камінь-могилу і гірко заплакала. Дівочі сльози лилися і лилися, поки не затопили всю галявину і саму Синь, утворивши озеро, яке люди назвали Синевир.
(Вручення жетона)
Висотна поясність Карпатських гір. Робота з малюнком-схемою.
Прийом «Слово вчителя»
В результаті значних перепадів висот у Карпатах спостерігається висотна поясність, тобто природні умови змінюються від підніжжя до вершини. Виділяють 5 висотних поясів
І - пояс передгір'я мішаних хвойно-широколистяних лісів і лугів (до 600м) - змішані ліс з дуба, граба, ялиці, які чергуються з луками;
ІІ - нижній горнолесной пояс (1100м) - букові, змішані ялицево-смереково-букові ліси;
ІІІ - верхній горнолесной (до 1500м) - ялинові і ялицево-смерекові ліси;
ІV- субальпийский пояс (1500-1800м) - рідколісся з низькорослої сосни, вільхи, ялівцю, злаково-різнотравні луки;
V- альпійський пояс (вище 1800м) - низькі чагарники і трав'яні луки
Наступний товар: рослинний і тваринний світ Карпат.
Прийом «Постер» виступ учня
Рослинний світ - Карпати майже повністю покриті природною рослинністю. Ліси займають 40% території. Тому Карпати називають лісистими. Карпати - це ялинові (Смерекова), дубові, грабові, букові ліси. Тут росте дерево тис - це хвойна рослина. Крона у нього незвичайно густа, кора червонуватого відтінку. Видано його деревина дуже цінується. По міцності рівносильна залозу. Бук прекрасне масляне дерево. Модрина польська - струнке гарне дерево. Воно росте тільки в Карпатах. Досягає у висоту 40 метрів.
Тваринний світ - Багата і фауна карпатських лісів. Цей звір - цар тваринного світу Карпат. Вага його - 250-350 кг. Довжина тіла - 2-2,3 м. Тіло незручне, шия товста і коротка. Шерсть густа і груба від темно бурого до темно рудого кольору. Приплід буває раз на 2-3 роки. Всеїдна тварина. Це ведмідь бурий. В даний час в Карпатах налічується понад 1000 голів цього хижака. Полювання на нього заборонена.
Тут водяться також дикий кабан, гордовитий олень, є вовк, лисиця, рись, борсук, косуля, куниця, лісовий кіт. Кіт лісовий населяє глухі грабово-дубові та букові ліси, піднімається до висоти 1350 м над рівнем моря. Добре лазить по деревах, скелях, урвищах, але полює на землі. Лісовий кіт відрізняється від домашнього значно більше розмірами (довжина тіла близько 70 см, маса до 6 кг). Можна побачити тут орла і сокола, глухаря, і тетерева, рябчика і фазана. Лише в Карпатах живуть орли-беркути. На скелях, в лісових хащах, яругах, серед руїн живе найбільший з сов - пугач.
(Вручення жетонів)
Учитель: Ви почули і побачили які дерева ростуть в Карпатах. Які? Давайте згадаємо біологію.
Прийом «Інтеграція»
До якого класу рослин належить смерека - ялина?
Відповідь: голонасінні.
До якого класу рослин належить дерево тис?
Відповідь: покритонасінні.
Прийом «Хвилинка в групці»
Охарактеризувати класи рослин: 1 група - голонасінні, 2 група - покритонасінні.
Голонасінні розмножуються насінням, але плоди у них не утворюються. Насіння уголонасінних околоплодником не захищені, їх насінні зачатки розташовуються відкрито, звідки і приходить назва - голонасінні. Не мають голонасінні і квіток. В основному - це хвойні рослини.
Покритонасінні або квіткові до них відносяться вищі рослини. Для них характерно: наявність квітки - звідки і походить назва квіткові. Завдяки квітки вони придбали здатність до подвійного запліднення і утворення насіння і плодів, що зумовило друга назва - покритонасінні.
-Чим же вони відрізняються? Голонасінні не мають квіток і плоди у них не утворюються. Покритонасінні мають квітка і мають здатність до подвійного запліднення мають і насіння і плоди.
(Вручення жетонів)
Наступний товар: Природоохоронні території. Презентація учениці.
В Українських Карпатах зосереджено понад 1400 природоохоронних об'єктив що займають 2,8% загальної площі гір (найвищий показник по Україні).
Національні природні парки
Карпатський природний національний парк - Івано-Франківська область;
Природний національний парк «Гуцульщина» - Івано-Франківська область;
Ужгородський національний природний парк - Закарпатська область;
Природний національний парк «Синевир» - Закарпатська область;
Національний природний парк «Сколівські Бескиди» - Львівська область;
Вінницький національний природний парк - Чернівецька область.
Карпатський біосферний заповідник - Закарпатська область;
Природний заповідник «Горгани» - Івано-Франківська область;
Заказники загальнодержавного значення
Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Грофа» - Івано-Франківська область;
Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Бредулецкій» - Івано-Франківська область.
Карпатський біосферний заповідник - Закарпатська область; презентація
(Вручення жетона)
Наступний товар: Рекорди Карпат.
Представлення учнем листівки реклами
Карпати - найбільша гірська система України.
Карпати - саме вологе місце на Україні.
Карпати - місце на Україні, де найбільше річок.
Карпати - місце на Україні, де найбільше лісів.
У Карпатах - єдина в світі долина нарцисів.
У Карпатах росте найвище дерево на Україні - смерека.
У Карпатах росте найменше дерево України - верба туполиста.
(Вручення жетона)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Прийом «Рюкзак»
Зібрати рюкзак знаннями які отримали на уроці
Українські Карпати великодушно винагороджують всіх, хто приїхав в ці краї, приголомшливою картиною природних ландшафтів, красою хвойних лісів, радістю, здоров'ям. Кожен куточок українських Карпат самобутній і неповторний. Карпати розмістилися на території 4 областей України: _______________________________________________________ Карпати символічно діляться на 2 частини - ______________ і ___________. Українські Карпати - __________________ гори. Найвища точка України - гора_______________. Клімат __________________________. Весною сніг досить таки довго лежить на вершинах гір. В результаті значних перепадів висот у Карпатах спостерігається висотна поясність. Виділяють _____________. Карпати майже повністю покриті природною рослинністю. Ліси займають ______ території. Карпати називають своєрідним природним звіринцем. Тут водиться ________ тварин. В Українських Карпатах зосереджено понад ______ природоохоронних об'єкта. Найбільший з них _______________________ заповідник.
(вручення жетоні
VI. Підсумки уроку
Підрахунок жетонів, отримання оцінок
Рефлексія
Прийом «Стрілки»
Зниження Зростання Значний зріст
7. Домашнє завдання
Опрацювати параграф, підготувати цікаві факти про Кримські гори