Урок з англійської мови Pets

Про матеріал
Тема: Pets Мета: • Практична: розвиток монологічного мовлення, висловлювати свої вподобання/ не вподобання I like…/ I don’t like….., ознайомлення з новими ЛО (a pet, a dog, a cat, a rabbit) тренування граматичної структури I like…/ I don’t like….Множина іменників • Освітня: ознайомити учнів з домашніми тваринами; розширювати кругозір учнів. • Розвивальна: розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення учнів, розвивати навички аудіювання, розвивати артикуляційний апарат, уміння використовувати знання і навички в житті. • Виховна: виховувати любов до тварин Обладнання: картки зі знаками транскрипції, буквами, наочність до теми «Тварини»
Перегляд файлу

Підготувала - Прохорчук Віра

Тема: Pets

Мета:

  • Практична: розвиток монологічного мовлення, висловлювати свої вподобання/ не вподобання I like…/ I dont like….., ознайомлення з новими ЛО (a pet, a dog, a cat, a rabbit) тренування граматичної структури I like…/ I dont like….Множина іменників
  • Освітня: ознайомити учнів з домашніми тваринами; розширювати кругозір учнів.
  • Розвивальна: розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення учнів, розвивати навички аудіювання, розвивати артикуляційний апарат, уміння використовувати знання і навички в житті.
  • Виховна: виховувати любов до тварин

Обладнання: картки зі знаками транскрипції, буквами, наочність до теми «Тварини»

Хід уроку

І. Організаційний момент

T: - Good morning! How are you today?

P: - Good morning,

Good morning,

Good morning to you!

Good morning,

Good morning,

I am glad to see you!

T: - Knock, knock! Who’s that? Look this is our guest. Do you know, what’s his name?  Let’s ask his name! Let’s say “Hallo” to him. This song will help us.

A Song “What’s your name?”

Hello, Hello,

Hello, Hello

Hello, Hello. I’m Katty.

                               Hello, Hello,

                               Hello, Hello,

                               Hello, Hello. I’m Tom.

Hello, Hello,

What’s your name?

Hello, Hello.

Sing again.

T: - Look, this is a dog. His name is Bix.

  1. Revision of Sounds

T: - You know, Bix goes to school. He wants to know, what sounds we know. Name the sounds.

P: - [t], [d]…

A Game: Find the sounds

A Dog wants to play with us. Find the sounds and name the word with this sound.

[t], [d], [a], [z], [m], [l]

  1. Revision of letters

T: - Look, who is that? It’s a frog. This is our guest too. She wants to know, what letter we know. Name the letter!

P: - Bb, Hh, Rr, Cc, Pp, Zz…

A Game:

A green frog wants to play with us.

T: - Little Frog is only three,

She should know the ABC

Little frog ask to me

What’s the letter before “B”

T: - We have learned all letters. And this song will help us to learn the ABC.

A Song: “The ABC”

T: - Are you ready to sing a song?

  1. The Animals(повторення)

T: - Look, this is a dog. His name is Bix. This is a pet. A pet - перекладається, як улюблена домашня тваринка. What domestic animals do you know?

T: - It’s a  dog. It’s a  cat . It’s a  rabbit. Repeat it after me. Do you know a rhyme about your pet? Tell me this rhyme.

 

ІІ. Основна частина уроку

P: - I’ve got a pet.

It’s a cat.

His name is Fred.

I love my cat.

T: - Вчитель показує учням малюнки з тваринами в однині і в множині.         It’s a dog. I like dogs.

It’s a lion. I don’t like lions. Ви пам’ятаєте, що множину ми утворюємо за допомогою закінчення «s»
 

P1 – P2 -  A GAME: Our friend Teddy wants to know:

         What animals you like? We will play a game

          You must name the animals you like.

          But don’t repeat the same animal.

       P1 – P2 -  And now; what animal you don’t like? Do you remember? Don’t repeat the same animal. (A ball)

   - I don’t like lions.

  1. A Rhyme:”Teddy Bear”

Teddy Bear, Teddy Bear,

Turn around.

Teddy Bear, Teddy Bear,

Touch the ground.

Teddy Bear, Teddy Bear,

Show your shoe.

Teddy Bear, Teddy Bear,

I love you.

  1. A Game:”Bingo”  
  •  Our Cat and Frog have a lot of friends. Let’s play «Bingo» and we will see their friends.

- Now we will play Bingo!

- Who will close all pictures that are the winner! Are you ready?

  1. A Song:”Lindy s birthday”

We will count all animals, and will sing a song.

1 little, 2 little, 3 little lions,

4 little, 5 little, 6 little lions,

7 little, 8 little, 9 little lions,

10 little lions coming to play.

 

1 little, 2 little, 3 little lions,

4 little, 5 little, 6 little lions,

7 little, 8 little, 9 little lions,

  1. little lions going away.
  1. Revision of colors

Oh, thank you! Look, what colour is a bear? – It’s brown.

I know that you know a rhyme about colors. This rhyme will help us to revise all the colours.

Class: I see green, I see yellow,

           I see that funny fellow,

           I see white, I see blue,

           I see you and you and you.

           I see pink, I see brown,

           I stand up and I sit down.

           I see red, I see black,

           I see this and that and that.

 

ІV. Підсумок уроку та рефлексія
Today we have done a lot! We’ve learned lots of words. And now we know what animals live at the zoo. Repeat it after me: - It’s a hippo. It’s a kangaroo. It’s a spider.

It’s a zebra…….T: - And you! What animal you like and you don’t like?

P: - I like dogs.P2: I don’t like lions.

Thank you for your work! Stand up!

Class: Fly little bird, fly,

Fly to the blue sky,

One, two, three,

You are free.

T: The lesson is over. Good Bye!

    Have a nice day!

 

doc
Додано
27 травня 2019
Переглядів
1330
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку