активізація та систематизація лексичного запасу за темою «Мій дім», навчити учнів на слух розуміти та вживати у мовленні ЛО для розмови про свій будинок, формувати та розвивати основні мовні та мовленнєві навички, розвивати навички аудіювання, читання, письма, мовлення, розвивати пам'ять, мовну здогадку, логічне мислення, виховувати любов та повагу до вивчення англійської мови, любов до свого будинку та будинку родичів.
Відкритий урок на тему «Екскурсія по моєму будинку»
Theme of the lesson “An excursion in my house”
Мета: активізація та систематизація лексичного запасу за темою «Мій дім», навчити учнів на слух розуміти та вживати у мовленні ЛО для розмови про свій будинок, формувати та розвивати основні мовні та мовленнєві навички, розвивати навички аудіювання, читання, письма, мовлення, розвивати пам'ять, мовну здогадку, логічне мислення, виховувати любов та повагу до вивчення англійської мови, любов до свого будинку та будинку родичів.
Обладнання: підручник, комп’ютер з мультимедійним екраном, дидактичні картки, роздатковий матеріал.
План уроку.
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання. Фонетична зарядка. (відео на комп’ютері)
2. Мотивація уроку.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
II. Основна частина уроку.
3. Активізація та систематизація лексичного запасу за допомогою комп’ютера. Співпраця з волонтером.
5. Розвиток лексичних навичок. Співпраця з волонтером.
6. Розвиток навичок читання за картками.
7. Фізкультурна зарядка. Співпраця з волонтером.
8. Розвиток навичок мовлення. Діалогічне мовлення. Вчитель – Учень.
9. Розвиток мовлення. Пісня. «В моїй кімнаті»
10. Розвиток навичок аудіювання. Співпраця з волонтером.
11. Розвиток навичок монологічного мовлення. Міні проекти.
12. Розвиток мовленнєвої компетенції. Аудіювання тексту. Читання коротких текстів та заповнення таблиці.
13. Фізкульхвилина.
14. Розвиток писемного мовлення (використовуючи прийменники) продовжуємо речення описуючи малюнок.
III. Заключна частина уроку.
15. Ігрові моменти на уроці.
16. Домашня робота.
17. Підсумок уроку.
Хід уроку.
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.
1. Greetings.
Teacher: Good morning!
Good morning, children
Good morning,
I am glad to see you again
Good morning, children
Good morning,
Good morning Sam and Jane!
Stand up, sit down!
Hands up! Hands down!
Play the piano, play the drum
Stand up, sit down!
Hands up! Hands down!
Fly, swim, run!
Children:
Get ready for the lesson
Very well!
Встало сонечко усміхнулось
Good day, good day,
Ми до сонечка потягнулись
Good day, good day,
Побажаємо всім здоров’я
Be health, be health,
Настрій вам нам цілий день
And every day, every day
Підтягнулись, порівнялись,
Продзвенів дзвінок
Починаємо наш урок!
Teacher:
Let’s start our English lesson
Take your seats, please!
2. Повідомлення теми та мети уроку.
2. The motivation of the lesson.
Teacher:
Dear children! The topic of our lesson is “An excursion in my house”. Today we shall revise the vocabulary, we shall learn new grammar materials, we shall write many interesting tests, we shall work in four aspects: listening, writing, reading, speaking.
3. Уведення в іншомовну атмосферу.
3. Phonetically drills.
Teacher: Look at the screen. You can see proverbs.
Who can translate the proverbs?
East or west – home is best |
В гостях добре, а вдома краще |
There is no place like home |
Немає кращого місця ніж будинок |
Come in and make yourself at home |
Заходь та почувай себе як вдома |
Men make houses, women make homes |
Чоловіки будують будинок, а жінки хазяйнують в ньому. |
Teacher: Look at the screen. Let’s repeat the poems.
Fix the gate and fix the floor
Fix the roof and fix the door
Donald’s house was in a state
But now it’s looking really great!
2. Основна частина уроку.
4. Активізація та систематизація лексичного запасу за допомогою комп’ютера працюючи з Джесікою.
4. Lexical exercises.
Jessica: Children! Look at the screen. You can see words and word – combinations. Let’s read and translate.
Fence , Garage, Garden, Flowerbed, Furniture, Study, Chest of drawers, Wipe, Upstairs, Downstairs, Laundry, Washine – machine, Vacuum cleaner, Bathroom,
Living room, Kitchen, Bedroom, Armchair, Fridge, Hall, Wardrobe, Bookshelf, Sofa, Bookcase, Carpet, Dining room, Mirror.
(діти повторюють за вчителем та перекладають слова)
5. Розвиток навичок читання за картками.
5. Reading comprehension.
Teacher: You have got cards. You must read the sentences using the pictures.
(учні разом з вчителем читають текст з малюнками. Текст додається)
6. Розвиток навичок монологічного мовлення. Міні проекти.
Teacher: Some pupils prepare mini projects. Let’s listen them. Let’s go to the blackboard and tell.
My room. Children ‘ s room.
I have a room. It is not big but very nice. It has got a bed, a desk with a chair. You can see some bookshelves with books and textbooks. On the desk there are some exercise – books, an English text, a pen and a pencil. There are some toys on the floor.
Bedroom.
It is not large. There are two beds, a wardrobe, a small table and two chairs in it. There are no bookshelves. You can see some pictures and a clock on the wall. On the table there is a vase with flowers.
Living – room.
This room is large. There is a big round table in the room. There are six chairs, a sofa, a TV set, a bookcase with Ukrainian and English books. The room has got a large window and a balcony. You can see a clock and some pictures on the wall.
Kitchen.
It is big room. You can see a big table in the middle of this room. There are four chairs at the table. You can see a cooker, a sideboard. On the table there are plates with soup and spoons.
7. Фізкультурна зарядка.
7. Physical drills.
Jessica: Your work very hard. Let’s some rest.
If you are happy and your know it
Clap your hands
If you are happy and your know it
Clap your hands
If you are happy and your know it
And you really want to show it
If you are happy and your know it
Clap your hands
If you are happy and your know it
Snap your fingers
If you are happy and your know it
Snap your fingers
If you are happy and your know it
And you really want to show it
If you are happy and your know it
Snap your fingers
If you are happy and your know it
Stamp your feet
If you are happy and your know it
Stamp your feet
If you are happy and your know it
And you really want to show it
If you are happy and your know it
Stamp your feet
If you are happy and your know it
Say: “O.K”
If you are happy and your know it
Say: “O.K”
If you are happy and your know it
And you really want to show it
If you are happy and your know it
Say: “O.K”
If you are happy and your know it
Do all five
If you are happy and your know it
Do all five
If you are happy and your know it
And you really want to show it
If you are happy and your know it
Do all five
8. Розвиток навичок мовлення. Діалогічне мовлення. Вчитель – Учень.
8. Speaking comprehension.
Teacher: Let’s speak about my house. Answer my questions.
1. Do you live in a house or in a flat?
- I live in a house in the village of Kostyantynivka.
2. Is your house big or small?
- My house is big, it has got ground floor.
3. How many rooms are there in your house?
- It has got a three bedrooms, a kitchen, a living – room, a bathroom, a hall, a dining – room.
4. Do you have your own room?
-Yes, I do. I have my room.
5. Do you like it? What is it?
- I like my room very much. It has got a modern furniture, a desk with my school things, a computer.
9. Розвиток мовлення. Пісня. «В моїй кімнаті»
9. Song. “In my room”
Teacher: let’s sing the song about your room. Let’s begin.
In my room
What is on the table?
What is on the floor?
What ‘s near the window?
What ‘s near the door?
What is on the chair?
What ‘s under the bed?
What is on the bookshelf?
And where is my friend Ted?
TV’s on the table,
The sofa’s on the floor
The plant is near the window,
The mat is near the door.
The lamp is on the ceiling,
The car is under the bed
The books are on the bookshelf…
Oh! Here’s my friend Ted!
10. Розвиток мовленнєвої компетенції. Аудіювання тексту. Читання коротких текстів та заповнення таблиці.
10. Listening comprehension.
Teacher: You can see mini – texts and fill the table. Take your card.
1. There is a desk in this room. There are textbooks and exercise – books on the desk. You can see toys on the floor.
2. There are two beds in the room. In the room you can see a wardrobe, a small table, and two chairs. There is no TV set, no cupboard.
3. There is a TV set in this room. We can see a big table in the middle of the room. There are two armchairs and a sofa in this room.
4. There is a cupboard and a big table in the room. You can see plates soup on the table. There are 6 chairs at the table.
5. This room is very small. There is no TV set, no sofa, no armchairs, no beds, no bookshelves. There is a table. On the table you can see cups, plates, and knives. There is water and gas in this room.
Rooms
|
Kitchen |
Dining - room |
Sitting room |
Bedroom |
Children’ s room |
Text
|
|
|
|
|
|
14. Розвиток писемного мовлення (використовуючи прийменники) продовжуємо речення описуючи малюнок.
Teacher: Look at the picture and try to describe Sally’s room using prepositions.
On, in the middle of, near, above, at, on, in the middle of.
1. Sally lives _______ the first floor.
2. There is a carpet ___________ of the room.
3. There is a bed __________ the window.
4. There is a table ___________ the shelf.
5. There is a shelf __________ of the wall.
6. There are chairs ________ the table.
7. There is a lamp _______ the table.
13.Фізкульхвилина.
13. Physical training.
Jessica: Children we worked very hard! Let’s have a rest.
Head and shoulders
Knees and toes, knees and toes
Head and shoulders
Knees and toes, knees and toes
Eyes and ears and mouth and nose
Head and shoulders
Knees and toes, knees and toes
Head and shoulders
Knees and toes, knees and toes
Eyes and ears and mouth and nose
( діти виконують фізкультхвилинку за допомогою комп’ютера з Джесікою).
13. Розвиток лексичних навичок. Співпраця з волонтером.
13. Lexical exercises.
Jessica: Children! Look at the blackboard. You can see words. Put the words in the list into your bedroom, living –room, bathroom, kitchen.
Bedroom |
Living - room |
Bathroom |
Kitchen |
Words: bookcase, armchair, fridge, chair, sofa, carpet, cooker, shower, TV set, vase, bed, dining – table, bath, shelf, mirror, lamp, computer, picture, toothpaste.
14. Розвиток навичок аудіювання.
14. Listening comprehension.
Jessica:
The next task is listening comprehension. We have two pictures. Listen the short texts and choose the picture.
Text 1.
It is a house. It looks very big. There are two floors – two rooms downstairs and two rooms upstairs. On the ground floor it has got four rooms: two bedrooms, dining- room, a living – room. On the first floor it has two rooms: a bedroom, and a sitting – room. The house has got two bathrooms. There is no garden near the house.
Text 2.
It is a house. It is big. There are two floors – three rooms downstairs and three rooms upstairs. On the ground floor it has a bedroom, a sitting room, a hall, a dining room. On the first floor it has a bedroom, a study, a living room. The house has got two bathrooms. Behind the house we can see garden with fruit trees.
(малюнки додаються)
III. Заключна частина уроку.
15. Ігрові моменти на уроці.
15. Game. Summarizing.
Teacher:
Let’s do crosswords.
b |
s |
b |
e |
d |
a |
c |
h |
f |
o |
o |
x |
m |
l |
a |
m |
p |
r |
o |
f |
m |
b |
c |
o |
u |
g |
i |
k |
a |
l |
u |
t |
s |
c |
k |
d |
s |
t |
m |
l |
r |
r |
o |
r |
g |
h |
h |
g |
a |
r |
d |
e |
n |
e |
e |
a |
r |
m |
c |
h |
a |
i |
r |
l |
x |
c |
c |
t |
a |
b |
l |
e |
f |
m |
T |
V |
s |
e |
t |
e |
m |
Key: bookshelf, sofa, bed, lamp, fridge, mirror, armchair, table, TV set, garden.
16. Домашняя робота.
16. Hometask.
Teacher:
Your home tasks are different.
17. Підсумок уроку.
Костянтинівське районне НВО № 1 «Таврія»
Відкритий урок
в 4 – А класі
на тему
«Екскурсія по моєму будинку».
Підготувала та провела:
Старший вчитель вищої категорії
Фрякіна Світлана Віталіївна
2011р.