Урок з англійської мови "Подорож у часі"

Про матеріал

Урок комплексного використання знань, умінь та навичок. Активізуємо вивчений лексичний матеріал за темою “Минулі події”, повторення граматичного матеріалу (Past Simple).

Перегляд файлу

 

Тема. Time travel (Подорож у часі).

Мета: активізувати вивчений лексичний матеріал за темою “Минулі події”, повторити граматичний матеріал (Past Simple);

           розвивати логічне мислення, слухову пам’ять, пізнавальний інтерес учнів, навички колективної роботи;

           виховувати організованість, культуру спілкування та усвідомлення важливості часу і минулих подій у житті кожної людини.

Тип уроку: урок комплексного використання знань, умінь та навичок.

Методи і методичні прийоми: словесні (бесіда), наочні (ілюстрації до теми), практичні (вправи).

ФОПД: фронтальна, індивідуально-відокремлена, колективна, групова.

Обладнання: аудіододаток до підручника з англійської мови mp3, мультимедійний пристрій, робочий зошит, наочність, канцелярське приладдя, таблиця для самооцінювання.

Хід уроку

  1. Організаційний етап.

Привітання. Налаштування учнів на доброзичливу обстановку в класі.   

T: Good morning, pupils! I’m glad to see you!

Ps: Good morning, teacher! Nice to see you, too!

T: Today we have an unusual lesson because we have our guests.

Turn around and say “Good morning, teachers!”

Ps: Good morning, teachers!

T: Ok, take your seats. Who is on duty today?

P1: I am on duty today.

T: Who is absent today?

P1: … is (are) absent today.

T: Thanks! Let’s begin our lesson!

T: What day is it today?

P: Today is Wednesday, the fifteenth of March.

II. Перевірка домашнього завдання.

T.: Your hometask for today was to do Ex.2, 3 p. 69 in Workbooks (1-9 p.). Make an association with the word “Past simple” (if you wish to get 10-12 points). Let’s check it.

Ex.2 p.69 (4 points)

cook – cooked - готували

visit – visited - відвідали

phone – phoned - зателефонували

live – lived - жили

clean – cleaned - прибрали

watch – watched - дивились

work  - worked - працювали

walk – walkedпрогулялись

play – played - грали

help – helped - допомогли

paint – painted - намалювали

repeat – repeated - повторили

 

Ex.3 p.69  (5 points)

1) Jim played football on Monday.

2) Jim watched cartoons on Tuesday.

3) Jim helped dad on Wednesday.

4) Jim did homework on Thursday.

5) Jim listened to music on Friday

6) Jim visited cousins on Saturday.

7) Jim watched a film on Sunday.

Add Ex. “Meaning” (3 points)

  1. Мотивація.

T.: Why did we learn Past Simple?

P.: Because there were different events with us in the past. We could describe past memories that have left a good imprint in our hearts.

T.: How could we use the knowledge of past time in our life?

P.: We could share information with friends and family about the past summer, the autumn holidays which have passed.

T.: Do you remember what did you do last summer? What mood were you?

P.: Yes, we did. We were cheerful and happy.

T.: So, on this lesson we’ll learn to ask each other where they were and practise to use regular and irregular verbs in the past tense. Let’s try to stretch our tongue.

Listen and repeat altogether the following phonetic exercise.

* * *

Where were you in winter

When the ground was white?

I was in the mountains

Was a pretty sight!

Was the weather fine?

It was very cold.

Was the hotel good?

It was very old.

Was it nice to be there? Where?

Where you were? – Oh, yes, it was!

V. Первинне закріплення знань.

T.: Our lesson is an unusual, that’s why assessment is an unusual too. There are a lot of cups on the desks, but they are empty. Filling of the cup depends on you. All earned you points - stones, you should make up to their own cups. At the end of the lesson we will count your stones.

Game “Three hats” (1 point).

Учні об’єднуються по 5 осіб. У капелюхах знаходяться репліки - діалоги. Потрібно самостійно скласти частини діалогу і прочитати їх. Якщо ваша команда склала діалог у правильному порядку, то кожен представник отримує за роботу у команді по одному балу.

1 бал = 1 камінець.

 

Dialogue №1

- Hi, Tom? Where were you last summer?

- I was at the camp in summer. Were you at the camp?

- Yes, I was.

- Was it nice to be there?

- Oh, yes, it was the best holidays!

Dialogue №2

  • Where were you in winter holidays?
  • I was in the mountains.
  • Was the weather fine?
  • It was very cold.

Dialogue 3

  • Hi, Bill. Were your parents at home in the evening?
  • No, they were not. They were in a cafe.
  • And where were you?
  • We watched cartoons.

T.: Open your exercise-books and write down the date. Today is Wednesday, the fifteenth of March. Classwork.

Ex.1(3 points = 3 stones)

Речення катались у морі на човнах й загубили слова. Оберіть правильне за змістом слово з дужок і підкресліть його, щоб допомогти реченням стати повними.

VI. Котроль та самоперевірка знань.

Ex.2 (4 points = 4 stones)

Дієслова розгубилися і не знають, правильні вони чи ні. Прочитайте і заповніть табличку, щоб їм допомогти.

did,  played, cleaned,  saw,   went,  stayed, worked, came

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

Фізкультхвилинка.

Pick up, put down, stand up, turn around.

Clap left, clap right, clap up, clap down.

Look left, look right, look up, look down.

Turn around, sit down, touch something brown.

Point to your teacher, point to the door,

Look at the window, look at the floor,

Stand on your left leg, stand on your right,

Now sit down, touch something white…

 Game “Make a circle!” (1 point = 1 stone)

Учні утворюють коло, перед кожним лежить картка текстом донизу. У колі лежить барабан зі стрілкою. Вона розкручується, а коли зупиниться, двоє учнів піднімають свої картки  і читають свої слова. Хто без помилок прочитає і перекладе слово, той отримує один бал.

Book: Ex.2 p.90 (3 points = 3 stones)

Read the next text  and answer the questions:

-What kind of a text is it?

-Who is this e-mail addressed to?

-Who is this e-mail from?

- Where is Stevie?

- What is the weather like?

- Why is it pleasant to swim?

VII. Підведення підсумків, рефлексія.

T.: What did we speak about at the lesson today? What games did we play? What text did you read? What ex. did you like the most? What did you get mark for the lesson? Evaluate yourself and count stones in your cups of  knowledge. Are there any stones in your cups? Who has 1 or 3 stones? Who has 4 or 6 stones? Who has 7 or 9 stones? Who has 10 or 12 stones? But, if you don’t mind, I check your work objectively and put mark. Thanks a lot. You have worked very good. You’ve seen that your cups was filled partially. So you have a lot of time to fill up the cup of knowledge.

VIII. Інформація про домашнє завдання

For middle level: WB: Ex. 1, p. 70(1-9 points);

For high level: Book: Ex.5 p. 91вивчити вірш напам’ять (It’s up to your wish) -  (10-12 points).

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

worked

 

were

 

helped

 

lived

 

visited

 

counted

 

listened

 

played

 

painted

 

cooked

 

watched

 

washed

 

opened

 

cleaned

 

phoned

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

Ex.1 (3 p.)

Ex.2 (4 p.)

Ex.3 (3 p.)

Work in a class (2 p.)

Results:

 

 

 

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

Regular

(Правильні)

Irregular

(Неправильні)

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова для загальноосвітніх навчальних закладів 3 клас (Карпюк О. Д.)
Додано
29 березня 2018
Переглядів
1854
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку