урок з англійської мови у 1 класі " My favourite toy"

Про матеріал
 Навчальна: презентувати нові слова за темою «Іграшки»; опрацювати граматичні структури Can you see…? This is a red…;  Розвивальна: розвивати увагу, навички аудіювання, говоріння й діалогічного мовлення; розвивати дрібну моторику руки та прописати дві літери алфавіту (Mm, Nn);  Виховна: виховувати дисципліну, звичку до систематичної розумової праці.
Перегляд файлу

Тема. Іграшки

Мета:

  • Навчальна: презентувати нові слова за темою «Іграшки»; опрацювати граматичні структури

Can you see…? This is a red…;

  • Розвивальна: розвивати увагу, навички аудіювання, говоріння й діалогічного мовлення; розвивати дрібну моторику руки та прописати дві літери алфавіту (Mm, Nn);
  • Виховна: виховувати дисципліну, звичку до систематичної розумової праці. 

Обладнання: м’яч , компютер з слайдами 1-8 за темою «Іграшки», картки з буквами Mm, Nn.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 

1. Привітання. Повідомлення теми та мети уроку

T: Good morning, children. Look around. Some of you are boys and some of you are girls. Boys, raise your hands. Girls, raise your hands. Are you ready for the lesson? Let us greet each other.(Pupils say “hello” to each other.)

Діти, сьогодні ми помандруємо у Лапландію. Ви знаєте, що це країна Санта Клауса. Там є дуже велика фабрика, на якій працюють ельфи. А що це за фабрика? Що там виготовляють? Так, на цій фабриці ельфи виготовляють іграшки, якими ви так любите гратися. Саме про них ми будемо сьогодні говорити.

 

2. Фонетична зарядка

T: Let’s do exercises for our tongue. Ihor, come up to the blackboard and write down the transcription of the sounds you will hear. Listen to the story.

 

Mr Tongue не любить довго спати. Він прокидається раненько, відкриває вікно [w]. Погода чудова, і він вигукнув[a:] Швиденько робить ранкову зарядку – язик до верхніх зубів, язик до нижніх зубів; прибирає в кімнаті: вибиває килим [p-b, p-b] , трохи попрацював пилососом [ t-d, t-d] , протер дзеркало [ h-h]; поснідав: п’є чай, але чай гарячий, і Mr Tongue його студить [ f-v, f-v]. Вибіг з будинку. Яка чудова погода! Поспішає до школи. Перший урок – англійська мова. Його улюблені звуки [ s-z]

 

T: Do you like my story? Children, look at the blackboard. Are there all the sounds I mentioned? Now, let’s pronounce the words with these sounds.

 

II.Основна частина уроку

 

  1. Перевірка знань

Brain-testing fun

Учитель бере м’яч і пояснює правила гри.

Teacher: I have got a ball. I ask a question and throw the ball. You catch the ball and answer my question. Ready, steady, go! What colour is my desk? Can you see a red pen? How many pencils have you got?

 

  1. Робота в групах

Teacher: Do you like to play. Of course, you do! Давайте пригадаємо назви іграшок, які ми з вами вже вивчили.

Pupils: A doll, a tennis set, a ball, a cat, a dog.

Teacher: Our Friend Smilyk has a birthday. We have presents for him.Але, щоб Смайлик не здогадався, діти зашифрували всі назви – замінили в них букви цифрами. Внизу є ключ. Girls are in the first group, boys are in the second group. Who will be the winner?

( Слайд №1)

 

  1. Презентація нового матеріалу.

(Слайди № 2-7)

 

1) Учитель показує слайди з малюнками іграшок та по черзі називає їх англійською, заохочує учнів повторювати за ним. Серед іграшок будуть і ті, які для учнів вже знайомі.

Teacher: A ball, a doll, a robot, a toy car, a plane, a kite.

Учитель повторює кожне слово 3-4 рази й кожного разу показує слайд.

2) Учитель використовує різні стилі вимови нових слів: голосно, пошепки, швидкою, повільно, сумно, весело.

 

4 Закріплення лексичного матеріалу.

 

  1. Учитель знову показує слайди №2-7 і одночасно говорить речення, учні слухають уважно й повторюють правдиві речення, а якщо чують  неправдиве речення, то учні встають і крутяться навколо себе.

Teacher (show a card of a white toy car): Listen. If  my sentence is good – repeat after me. If my sentence is not good – stand up and turn around. Let’s try! I have got a toy car.

Pupils (with the teacher’s help): I have got a toy car.

Teacher (show the slide of a kite): I have got a doll.

Pupils stand up and turn around. The teacher also does it to show an example.

Якщо діти добре виконують завдання, учитель може викликати одного учня для того, щоб він говорив речення, а клас буде повторювати тільки правильні речення.

 

2) Гра «Поламаний телефон»

Учитель ділить клас на дві команди. Підходить до першого учня одної команди і на вушко каже слово, той у свою чергу повинен передати почуте слово іншому учню своєї команди. Виграє та команда, в якої останній учасник правильно вимовить сказане вчителем слово.

 

5.Практика аудіювання та усного мовлення

Обговорення малюнків у підручнику рідною мовою. Якими іграшками граються дітки?

 

6. Фізкультхвилинка

Head and shoulders

Knees and toes, knees and toes,

Head and shoulders

Knees and toes, knees and toes,

     Head and shoulders

Knees and toes, knees and toes,

     Head and shoulders

Knees and toes, knees and toes,

Eye and ear and mouth and nose.

 

7. Письмове завдання

 

Учитель показує букви Mm, Nn.  Учитель просить учнів відкрити зошити з прописами та дає завдання прописати дві літери. Поки учні прописують учитель називає ці літери та спонукає учнів повторювати їх назву, поки вони пишуть.

 

8. Творчий проект «Make a toy»

 

  • Підготовка до проекту

    Повторення кольорів

 

  • Виготовлення проекту

Учитель роздає шаблони вивчених іграшок. Учні приносять на заняття олівці та розфарбовують їх.

 

  • Презентація проекту

Діти виходять до дошки й демонструють свій проект.

 

     ІІІ. Заключна частина уроку.

Teacher: Do you like crosswords? The pictures of the toys will help you to write the word.

(Слайд № 8)

Діти ланцюжком прощаються один з одним.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цілі: активізувати вживання в мовленні учнів лексичних одиниць з теми «Лондон»; практикувати учнів в аудіюванні тематичного тексту, вдосконалювати навички читання, письма; автоматизувати навички та вміння виконувати тестові завдання, навчати утворювати ступені порівняння багатоскладових прикметників; поглибити знання учнів про визначні місця Лондона; виховувати повагу до памяток культури й потребу в пізнанні світової культури.

Тип уроку: нетрадиційний, урок-подорож.

Обладнання уроку: підручник, робочий зошит, карта Великобританії, тематичні плакати, ілюстрація визначних місць Лондона, фото членів королівської родини, граматична таблиця, роздавальний матеріал, картки-«блискавки» зі словами, тестові завдання, лялька-«фея».

 

ХІД УРОКУ

 

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНОЗЕМНОГО МОВЛЕННЯ

  • Привітання

T: What a lovely morning! Hello children!

Ch: Hello! How are you!

       How do you do

       We are glad to meet you!

       We are glad to greet you!

       Hello! Hello! Hello!

T: What’s the day today?

A SONG “WHAT’S THE DAY TODAY”

Just a moment you,

Just a moment they

Sorry, by the way,

Sorry, by the way,

What’s the day today?

What’s the day today?

Tell me, please, I say

Tell me, please, I say

 

Refrain: Friday is today

Friday is today.

Everything’s OK

Everything’s OK

Friday is today.

Friday is today.

Happy, happy day!

Happy, happy day!

 

  • Повідомлення теми та мети уроку

T: I’m sure it is a happy day because today we’ll have an unusual and a very interesting lesson. I hope we’ll have a wonderful time together. We are going to travel to the country which is situated on a wet cold island…

 

  • What country is it?
  • What is the capital of Great Britain?
  • Do you want to go there?

 

T: But what can we do in London? (Use the table, give your answers)

            I want

  • To see the Queen
  • To meet interesting people
  • To see famous places of interest
  • To buy presents for my mum

 

 

  • Фонетична зарядка

T: Before leaving for London let us train some words. Repeat after me:

      Great Britain

       London

       St. Paul’s Cathedral

       Big Ben

       Buckingham Palace

       Tower Bridge

       Regent’s Park

       Westminster Abbey

       Tower of London

       The Houses of Parliament

       Trafalgar Square

       Underground (Tube)

       Her Majesty the Queen Elizabeth II

 

  • Уведення в іншомовну атмосферу

T: Answer my question, please

  1. What is London?
  2. What river does London stand on?
  3. What places of interest do you know?
  4. What is the name of the Queen?
  5. What is the Queen’s home?
  6. Which is the most famous clock in London?

 

T: Very nice.

I see you are ready to visit one of the most beautiful and famous cities and to make a tour around it.

 

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

T: Let’s start our journey. But how can we get there?

Which is the fastest way of traveling?

  • By train
  • By ship
  • By plane

T: Of course, by plane.

Our Fairy will help us to make our imaginary trip. She can make wonders.

 

Fairy: Fasten seats belts!

           Close your eyes!

           1,2,3…

           Open your eyes!

           We are in London!

 

 

  • Читання тексту (впр.3, с. 69)

T: So, let’s read the text “London”

  1. Читання ланцюжком;
  2. Робота в парах (виконання завдань за змістом тексту з використанням роздавального матеріалу).

 

Are the following statements true or false?

  1. London is a capital city?
  2. The population of London is about eight thousand people
  3. Tower Bridge crosses the river Thames
  4. Tower of London is a church
  5. Big Ben is a clock
  6. One of the oldest royal churches is Westminster Abbey
  7. There is only one park in London – Regent’s Park
  8. Tube is the oldest metro in the world

 

 

 

  • Фізкультхвилинка

T: Hands up! Clap! Clap !Clap!

    Hands down! Shake! Shake! Shake!

    Hands forward! Clap! Clap! Clap!

    Hands down! Shake! Shake! Shake!

    Hands on hips! Jump! Jump! Jump!

    Hop! Hop! Hop! Stop!

 

A SONG  “ HOW  DO YOU LIVE?”

How do you live?

How do you live?

How do you go?

How do you go?

How do you eat?

How do you sleep?

How do you wash?

How do you wash?

 

How do you dance?

How do you dance?

  How do you clean?

How do you clean?

How do you run?

How do you jump?

How do you swim?

How do you draw?

 

  • Подання граматичного матеріалу

Ступені порівняння багатоскладових прикметників

Виконання впр. 3, с. 39. (Робочий зошит)

Заповніть пропуски в таблиці:

сomfortable

strong

beautiful

tall

interesting

weak

 

good

More comfortable

Stronger

 

taller

The most comfortable

The strongest

The most beautiful

 

 

The most famous

 

  • Гра-аудіювання “Do you know London?”

T: Let us play the guessing game. Guess the names of places of interest. Divide into two teams.

  1. This is a place where all British kings and queens were crowned
  2. Many centuries ago this building has been a fortress, a prison, now it is a museum
  3. The biggest clock in the world
  4. In the centre of this square there is the monument to Admiral Nelson
  5. The colour of London bus is
  6. It is official London residence of the Queen
  7. This is the famous park where there is the zoo

 

  • Виконання тестового завдання

T: Choose and complete

 

  1. From Tower Bridge you can see… .

               a) St. Paul’s Cathedral

          b) The London Zoo

          c) The Tower of London

2) The Queen lives in … .

                     a)  The Tower of London

                     b) Buckingham Palace

                     c)  Westminster Abbey

 

  1. Westminster Abbey is a famous … .
    1. museum
    2. royal church
    3. circus
  2. In Regent’s Park there is the biggest … in the world
    1. metro
    2. clock
    3. zoo
  3. The Tower of London is a … now
    1. museum
    2. gallery
    3. church
  4. There is … in the centre of London.
    1. Piccadilly Circus
    2. Trafalgar Square
    3. Regent’s Park

 

  • Аудіювання тексту “ Buckingham Palace”

T: Children, we have a chance to make an excursion about Buckingham Palace and to listen to some sensational informational about Queen’s home.

 

Buckingham Palace

   This famous palace, first built in 1703, is in the centre of London. It is two places, not one. It is a family house, where children play and grow up. It is also the place, where presidents, kings and politicians go to meet the Queen.

   Buckingham Palace is like a small town, with a police station, two post offices, a hospital, a bar, two sport clubs, a disco, a cinema, and a swimming pool. There are 600 rooms and three miles of red carpet.

   Two men work full time to look after the 300 clocks. About 700 people work in the Palace.

   When the Queen gets up in the morning, seven people look after her. One starts her bath, one prepares her clothes, and one feeds the Royal dogs. She has eight or nine dogs, and they sleep in their own bedroom near the Queen’s bedroom. Two people bring her breakfast. The Queen has coffee from Harrods, toasts and eggs.

    When the Queen invites a lot of people for dinner it takes three days to prepare the table and three days to do the washing up.

    Everybody has five glasses: one for red vine, one for white one, one for water, one for port, and one for liqueur.

    When the Queen finishes her food, everybody finishes.

 

Виконання тестового завдання. Робота в парах.

Choose the correct answer.

1) The Buckingham Palace was built in:

     a) 1704;      b) 1700;    c) 1703.

2) This Palace is like…

    a) a small town;  b) a big town;    c) a small village.

3) … men look after the 300 clocks

     a) ten;  b) three;   c) two.

 4) The Queen has … dogs

      a) seven or eight;

      b) eight or nine;

      c) eight.

5) The dogs sleep…

     a) in the Queen’s bedroom;

     b) in the yard;

     c) in their own bedroom.

6) How many glasses does everybody have?

     a) four;   b) five;  c) six.

7) When the Queen finishes her food everybody:

     a) continues to eat;

     b) stands up;

     c) finishes eating.

 

 

Put “+” near the correct statements and “-“ near the wrong ones.

  1. It is a family house, where children play and grow up.
  2. Three men work full time to look after 300 clocks.
  3. When the Queens gets up in the morning, ten people look after her.
  4. Two people bring her breakfast.
  5. The dogs sleep in their own bedroom.
  6. When the Queen invites a lot of people for dinner, it takes one day to prepare the table.

 T: Travelling is always exciting. Even if it is an imaginary trip. We have learned many interesting things about sights of London and got a lot of  impressions.

    But it’s high time to come back home because “East or West – home is best”.

 

ІІІ. ЗАВЕРШАЛЬНА ЧАСТИНА УРОКУ

 

  • Домашнє завдання

Підготувати розповідь про визначні місця Лондона.

 

  • Підбиття підсумків уроку

T: Dear, friends! You were very active today and I’m satisfied with your answers. I hope you liked today’s lesson. I want to finish our lesson with the words:

“ He that travels far knows much”.

So, our lesson is over. Stand up! Good bye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
25 жовтня 2020
Переглядів
974
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку