Матеріал для проведення тематичного уроку наприкінці навчального року. До заходу залучаються учні старших класів.Урок сприяє розвитку мовленнєвих навичок дітей, формує стійкий інтерес учнів до вивчення іноземної мови й співпраці під час розв'язку різноманітних завдань.
Тема уроку: АВС Рarty
Практична мета:
Повторення й узагальнення набутих знань з вивчених тем ( лексичні одиниці тем «Числа», «Кольори», «Шкільні речі»), тренувати дітей у застосуванні набутих знань у новій нестандартній ситуації, розширення словникового запасу дітей з теми «Тварини» з використанням додаткового матеріалу.
Розвиваюча мета: розвиток пам’яті дітей, логічного мислення та тренування фонетичного слуху учнів.
Виховна мета: виховувати інтерес до предмету, естетичний смак учнів, сприяти зв’язку між молодшими школярами та їхніми старшими товаришами під час підготовки подібних нестандартних уроків.
Загальноосвітня мета: сприяти розширенню світогляду дітей, збагачувати їх словниковий запас, активно залучати учнів до процесу взаємонавчання.
Методичне обладнання: тематичні малюнки, картки, сигнальні картки, комп’ютер, маски, додаткові таблиці.
Хід уроку:
I. Oрганізаційна частина уроку.
1. Організація класу, привітання.
- Good morning, pupils!
- Good morning, teacher!
- I am glad to see you!
- We are glad to see you too!
- Now, children, turn to our guests and greet them!
- Good morning!
- Now, sit down, please.
2. Мовленнєва зарядка.
(Діти запитують один в одного).
3. Повідомлення цілей уроку.
4. Фонетична зарядка.
Pupils: -Sounds [α][u][ᵆ][İ˸].
Pupils: - [b]
-Show is snowy,
When it is snowing.
Pupils: - [s]
Гра “Find your boss”.
We can read “Aa” as [α][ ᵆ][ei], “Ee” [e][ İ˸], “Oo” [ͻ][ᵊᵘ]
Take your card, read it and stick it on the blackboard on the correct place or “Find the boss”.
ІІ. Основна частина уроку.
б) розв’язування задач.
( Два учні виходять).
( Діти розв’язують задачі).
4. An Elephant
These two slippers I was told
To put on when I get cold.
They are nice but much too small
And I’ve got four feet all in all.
5. A Tiger
This is a tiger, not a cat
Neither play with it nor pet.
6. A Fox
Fox is near. Fox is here.
Little rabbit, do you hear?
7. A Camel
Camel has a lucky chance
To store water in his humps.
8. A White Bear
The water in the sea is cold,
It is as cold as ice.
But I am not afraid at all
My coat is warm and nice.
9. A wolf
I am hungry in the wood
Always seeking for the food.
Little hare laughs at me
But how can it be?
10. A Lion
My paws are big and strong
My tail is very long,
My mane is fine and thick,
And I am very big.
5. Гра «Бінго». (Діти отримують картки з зображенням тварин).
- Now we will play Bingo-game. Look at the picture and write down 5 names of the animals into your copy-books. Are you ready? (Діти записують 5 назв тварин у свої зошити). Now I’ll call their names. When you hear the name of the animal from your list – cross it out, when you cross out the last animal – cry “Bingo”. Who will be the first to say this word, is the winner of the game!
-Are you ready? Let’s start!
-A puppy, a fish, a bat, a bear, a cow, a cock, an owl, a dog, a cat…
-Bingo!
-Super! You are the winner!
6. Вистава «Three Little Piglets».
- Today our pupils want to show you the fairy-tale «Three Little Piglets». Let’s meet our small actors with applause.
7. Завдання Червоного Капелюшка.
- Children, look, what is this girl’s name? Yes, it’s Little Red Riding Hood. She also has a task for you. Here are the words and you can read them if you change the places of some letters:
CLHIDREN HRSEO LIRG OKOB LEPNCI
Well done, my dear! Let’s make a sentence with these words. I like your sentence with a word “Book”, Tanya! Write it on the blackboard, please, and you, children, write it into your copy-books.
8. Завдання від Вінні Пуха.
- Children, our friend Winnie-the-Pooh wants to know how you know colours. If you do everything correctly you will know its favourite colour. So, try to do the crossword.
1.B |
R |
O |
W |
N |
||||||||
2.R |
O |
S |
Y |
|||||||||
3.B |
L |
A |
C |
K |
||||||||
4.G |
R |
E |
E |
N |
||||||||
5.G |
R |
E |
Y |
|||||||||
6.R |
E |
D |
||||||||||
1.коричневий
2.рожевий
3.чорний
4.зелений
5.червоний
- So, children, who knows the favourite colour of Winnie-the-Pooh? Yes, it’s orange! What can be orange?
- An orange, a ball, a candy, a pen.
9. Завдання від Піноккіо.
- And our last guest is Pinoccio. He wants to go to school too, but he doesn’t know what to take with him. Help him, please. Name all your school things, raise your hand, if you want to answer!
- Wonderful! Now Pinoccio knows how many things we take to school to study well!
10. Завдання від нового підручника.
-And your last task is the most difficult: our new textbook sends you a message. Try to decode it.( Послання закодоване спеціальними позначками.)
- You’ve done this task! You are the best, my dear! “Live and Learn “. «Вік живи – вік навчайся». These are the words of your new textbook.
III. Заключна частина уроку.
1.Звертання нового підручника (учениці 6 класу) до дітей.
-Children, you were super in reading and writing, in counting and acting, in singing and playing games. I think, you will continue to work hard and make your English brighter and brighter day by day and I’ll help you to do this. See you soon! Good bye!
2.Підсумок уроку.(нагородження учнів медальками.)
-Children, today you all showed good knowledge in all kinds of work and I think you enjoyed your lessons very much. I want to say that especially good and active in reading were ………., in counting……, in playing games….., in doing crossword ……you’ll get your medals. Our young actors and “animals”……… Your medals, please. (Applause).
- Live and Learn, my dear, day by day. Thank you for your good work! The lesson is over. Good bye!