Тема: Засоби індивідуального захисту органів дихання та шкіри.
Мета:Ознайомити учнів з призначенням найпростіших засобів
індивідуального захисту органів дихання та шкіри.
Навчити правильно оцінювати свої дії та поведінку в надзвичайних ситуаціях.
Закріпити вміння користуватися засобами індивідуального захисту органів
дихання та шкіри.
Виховувати почуття взаємодопомоги,повагу до професії рятувальних служб.
Обладнання: засоби індивідуального захисту органів дихання та шкіри
(ватно-марлеві пов’язки),виставка малюнків «Моя безпека»,ТЗН,
кросворд, відеоматеріал «Аварія на ЧАЕС», пам’ятки для дітей
«Дії у надзвичайній ситуації», тест, свічка.
Тип уроку:урок –практикум.
Хід уроку.
І.Організація класу. слайд1
Пролунав дзвінок,починається урок.
Працювати будемо старанно,щоб минув урок не марно.
Привітаємось: я – з вами,ви зі мною , і з гостями.
Всі до мене повернулись,один одному всміхнулись.
Всі сідаємо за парти.Починати урок варто.
Увага! Увага!Всім! Всім! Всім!
Завітав день незвичайний
У наш шкільний веселий дім!
Цивільний захист –
Це не жарти, діти!
Треба вам багато знати,
А ще більше вміти.
Тож без зайвої мороки
Запам’ятаємо девіз уроку:
Думати швидко – діяти чітко! слайд 2
ІІ. Вступ. слайд 3
Учитель:Сьогодні день цивільного захисту.
Цивільний захист — це цивільна оборона та
захист населення і територій від надзвичайних ситуацій
техногенного і природного характеру.
Цивільний захист населення (ЦЗН)- система
організаційних, інженерно-технічних,
санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та інших
заходів центральних і місцевих органів виконавчої
влади,підлеглих їм сил і засобів, підприємств,
установ і організацій ,добровільних рятувальних формувань з метою запобігання і ліквідації надзвичайних ситуацій. Ця організація має особливе значення:
Про небезпеку попереджає,
Про населення у біді дбає. слайд 4
Виставка малюнків «Моя БЕЗПЕКА»
ІІІ. Робота за темою: слайд 5
«Мозковий штурм» - розгадайте кросворд ,у якому зашифровані стихійні природні лиха. СТИХІЙНІ ЛИХА – це явища природи, які виникають раптово і призводять до порушення нормального життя, а іноді і до загибелі людей. А ключове слово вкаже на подію яка сталася 26 квітня 1986 року в Україні. Наше заняття ознайомить вас з правилами поведінки у надзвичайних ситуаціях та засобами індивідуального захисту органів дихання та шкіри.
1.Яке лихо може статися від гри із сірниками ? (пожежа) слайд 6 -19
Прислів'я
Не бавтеся, діти, а біда від нього велика.
Сірничок малий, бо можна згоріти.
2. Природне лихо-річка виходить із берегів? повінь
3.Влітку тривалий час немає дощів і це спричиняє неврожай? засуха
4.Раптові струси земної поверхні-це…? землетрус
5.Яке природне лихо викликає порушення руху транспорту та пошкодження електричних ліній взимку? снігопад
6.Як називається сильний вітер,який зламує дерева і руйнує будинки? Буря
ЧОРНОБИЛЬСЬКА
1. А
2. В
3. А
4. Р
5. І
6. Я
слайд 20
Учитель:І так ключове слово –аварія.
Про яку аварію йдеться мова?-----Чорнобильську.
Саме Чорнобильська аварія сколихнула світ 26 квітня 1986 року.Жодна катастрофа ХХ сторіччя не мала таких тяжких екологічних наслідків.
Підірвано здоров’я сотень тисяч людей,забруднені мільйони гектарів грунту.
У водоймищах осіли десятки мільйонів тонн радіактивного мулу.
(перегляд фотоматеріалів «Аварія на ЧАЕС») слайд 21
Учень:Чорнобиль закутий колючим парканом.
Це місце окутане темним туманом.
Був звичний всім день, було тихо і ясно.
Та враз, в одну мить усі зорі погасли.
Чорнобильська зона – нема там життя,
Чорнобильська зона пливе в небуття.
Одне в нас завдання – не дати нікому
Створить ще на світі десь прокляту зону.
Тієї квітневої ночі рятівники не думали про себе.Вони працювали. Вони рятували атомну, рятували Прип’ять, Чорнобиль, Київ, рятували Україну. Вони загинули, але будуть жити в нашій пам’яті.Давайте хвилиною мовчання віддамо шану загиблим рятівникам нашої країни.
Хвилина мовчання (запалення свічки) слайд 22
Про аварії повідомляють по радіо та телебаченню.
Учень: Треба лише не панікувати,здоровий глузд і спокій зберігати!
учень:Взяти все,що вам потрібне,у таких ситуаціях необхідне.
Питну воду взяти із собою і рушити спокійною ходою.
учень: Життя для людини-найкращий скарб,збережеш його-і все гаразд.
Слід вам навчитися,як уцілити.Органи дихання захистити
ПАМ’ЯТКА слайд 23-24
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ
1. Не панікувати.
2.Взяти із собою необхідні речі.(документи,теплі речі,воду,аптечку)
3.Мати при собі засоби індивідуального захисту органів дихання
та шкіри.
Учитель: -Які засоби захисту органів дихання та шкіри ви знаєте?
(фото засобів захисту органів дихання та шкіри) слайд 25-26
учень: Є пов’язка непроста,з вати й марлії вона.
учень:Ще є засіб захисту для вас,зветься дуже просто-протигаз.
(демонстрація засобів індивідуального захисту органів дихання та шкіри)
Учитель:(ознайомлення з правилами користування ватно-марлевої пов’язки.)
Пов’язка повинна закривати ніс і рот,тому верхній край повинен бути на рівні очей,а нижній заходити за підборіддя..Нижні кінцівки пов’язки зав’язують на тімені,а верхні на потилиці.
Тренувальні вправи.
(по 2 учня =хлопчик +дівчинка з кожного ряду виходять на середину класу.За певний проміжок часу(1хв.) ми з’ясуємо,хто з них швидше і правильно вдягне пов'язки.
ІV.Підсумок уроку.
-Які стихійні лиха обговорювались на уроці?
-Які засоби індивідуального захисту органів дихання та шкіри ви запам’ятали?
- Який найпростіший засіб індивідуального захисту органів дихання та шкіри ми використовували на уроці?
- Яких правил слід дотримуватись у надзвичайних ситуаціях для збереження свого життя?
-Які номери телефонів рятувальних служб?
А зараз ми перевіримо ваші знання,набуті на уроці.
Тест слайд 27-29
1.Як ти дізнаєшся по те, що сталася надзвичайна ситуація?
а) по книзі
б) по телевізору
в) почувши сирену
г) з газети
2.У випадку надзвичайної ситуації ти будеш діяти згідно:
а) поради друзів
б) вказівкам штабу ЦЗ
в) нікого не буду слухати
3.У разі землетрусу ти:
а) будеш дивитися у вікно
б) вийдеш на відкриту місцевість
в) зайдеш у ліфт і спустишся вниз
4.У випадку пожежі ти:
а) залишиш приміщення
б) сховаєшся у шафі
5.Які засоби захисту тобі відомі:
а) гарний одяг
б) протигаз
в) солодощі
г) ватно – марлева пов язка
6.Що необхідно взяти з собою у випадку надзвичайної ситуації?
а) іграшки
б) документи
в) одяг
г) цукерки і печиво
Вчитель:-чи сподобався вам урок?Чим? слайд 30-31
Що нового дізналися на уроці?
Що було цікавим?
Обережним будь завжди! Рятувальникам допомаай!
Своє здоров’я бережи! Свою родину захищай!
Паніку скоріш лишай! Я-майбутнє Батьківщини!
Вправно діяти починай! Рідної неньки-України!