Урок з біології " Основні положення клітинної теорії"

Про матеріал

Ці уроки розроблені за такою темою «Використання ігрових технологій на уроках біологїї». Я сподіваюся що ця підбірка допоможе учителям на уроках і зацікавить їх. Вони гарні і за ними можна працювати.

Перегляд файлу

Тема. Основні положення клітинної  теорії

Мета: продовжити ознайомлюватися з історією дослідження будови та функцій клітини; розкрити значення ролі вчених у дослідження будови клітин; виховувати любов до історичних наук, творчість та самостійність

Обладнання: портрети вчених біологів, малюнок електронного мікроскопу

Тип уроку: засвоєння нових знань

 

Хід уроку

 

І. Актуалізація опорних знань учнів

Вправа «Продовж речення»

  1. У 1665 році Робер Гук відкрив …… ( клітину)
  2. Клітина – це ….. ( структурно-функціональна одиниця живих організмів)
  3. Робер Гук змайстрував перший …. ( мікроскоп)
  4. Антоні ван Левенгук відкрив … ( бактерії, дріжджі, клітини крові)
  5. Свої організми він назвав …. ( анімакульки)
  6. У 1831 році Роберт Броун відкрив …. ( ядро)
  7. Цитоплазма – це … ( напів’язка речовина, у якій розміщуються всі органели)
  8. Найпростіший збільшувальний прилад – це … ( лупа)
  9. «Цитос» в перекладі – це… ( клітина)
  10. Мікроскоп був винайдений у … столітті ( 17)

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ми з вами продовжимо історію вивчення клітини і зануримося у її цікавий світ.

Повідомлення теми та мети уроку.

 

ІІІ. Вивченння нового матеріалу.

Ми продовжуємо слухати наших вчених-доповідачів, які розкажуть нам про Матіаса Шлейдена та Теодора Шванна. ( Діти продовжують записувати коротку інформацію у табличку, яку почали на попередньому уроці). ( Додаток 1)

 

Слово учителя.

Давайте разом з вами занотуємо основні положення клітинної теорії.

  1. Всі рослини та   тварини складаються з клітин
  2. Рослини та тварини ростуть за рахунок утворення нових клітин
  3. Клітина – найменша жива одиниця і поза клітиною життя не існує
  4. Клітини різних організмів подібні за будовою

 

Гра «Гусениця»

Потрібно поставити учнів один за одним і покласти руки на плечі.

Учитель. Уявіть, що ви одна велика клітина, яка рухається ( діти ходять по колу), але настає мить, коли вона починає розділятися навпіл ( попросити, щоб учень , який стоїть посередині ланцюга, відокремився). Так утворилося дві клітини, які існують самі по собі( діти ходять двома колонами). Далі кожна з них знов починає ділитися ( учитель називає ім’я тих учнів, які повинні розірвати ланцюг). Так утворилося 4 клітини, які добре себе почувають і живуть самостійно.        ( Цей процес можна продовжити до тих пір, поки не буде по 2 учні у ланцюгу).

Отже, діти, до вас таке запитання: як утворилися клітини? ( шляхом поділу). Це процес відкрив Вірхов. Давайте послухаємо інформацію про цього вченого. ( Доповідь у додатку 1)

 

Слово учителя.

Але світлового мікроскопу було недостатньо, щоб дослідити процеси у клітині, тому у 1931 році Ернестом Руском було створено електронний мікроскоп ( доповідь у додатку 1).

 

Знову наша подорож підішла до кінця. І мені хочеться дізнатися наскільки ви стали досвідченими у житті відкривачів.

 

ІV. Узагальнення і систематизація навчальних досягнень учнів

Вправа «ХТО Я?».

Завдання: учитель показує портрет вченого, а учні повинні назвати його ім’я

Вправа «ЩО Я?»

Завдання: учитель називає прізвище вченого, а учні – його відкриття

Вправа «КОЛИ Я?»

Завдання: учитель називає відкриття, а учні дату, коли воно було.

 

V. Домашнє завдання

Опрацювати § 5, с.16-18; скласти кросворд

 

Додаток 1

 

Матіас Шлейден

F:\26\220px-Matthias_Jacob_Schleiden.jpg

 

ШЛЕЙДЕН, МАТТІАС ЯКОБ  (1804-1881), німецький ботанік. Народився 5 квітня 1804 в Гамбурзі. Вивчав право в Гейдельберзі, ботаніку і медицину в університетах Геттінгена, Берліна і Ієни. Професор ботаніки Єнського університету (1839-1862), з 1863 – професор антропології Дерптського університету (Тарту). Основний напрямок наукових досліджень – цитологія та фізіологія рослин. У 1837 Шлейден запропонував нову теорію освіти рослинних клітин, засновану на представлениио вирішальної ролі в цьому процесі клітинного ядра. Вчений вважав, що нова клітина як би видувається з ядра і потім покривається клітинною стінкою. Дослідження Шлейдена сприяли створенню Т. Шванном клітинної теорії. Відомі роботи Шлейдена про розвиток і диференціювання клітинних структур вищих рослин. У 1842 р. він уперше виявив ядерця в ядрі. Серед найбільш відомих праць вченого – Основи ботаніки (Grundzge der Botanik, 1842-1843). Помер Шлейден у Франкфурті-на-Майні 23 червня 1881

 

Теодор Шванн

 

F:\26\bb7ea434d3.jpg

 

ШВАНН, ТЕОДОР  (1810-1882), німецький фізіолог. Народився 7 грудня 1810 в Нейсе поблизу Дюссельдорфа. Закінчив єзуїтський коледж в Кельні, вивчав природничі науки і медицину в Бонні, Вюрцбурзі та Берліні. До 1839 працював асистентом фізіолога В. Мюллера в Берліні. У 1939-1948 – професор фізіології і порівняльної анатомії Лувенського університету, в 1848-1878 – професор Льєжського університету.

Найбільш відомі  роботи Шванна в області гістології, а також праці, присвячені клітинної теорії. Ознайомившись з роботами М. Шлейдена, Шванн переглянув весь наявний на той час гістологічний матеріал і знайшов принцип порівняння клітин рослин і елементарних мікроскопічних структур тварин. Взявши в якості характерного елемента клітинної структури ядро, зміг довести спільність будови клітин рослин і тварин. У 1839 вишло у світ класичний твір Шванна  «Мікроскопічні дослідження про відповідності в структурі у рості тварин і рослин» .

Як гістолог Шванн відомий роботами по тонкому будови кровоносних судин, гладких м’язів і нервів. Вчений виявив і описав особливу оболонку, навколишнє нервове волокно (шванновская оболонка). Крім того, Шванн знайшов у шлунковому соку фермент пепсин і встановив виконувану ним функцію; проілюстрував принципову аналогію між процесами травлення, бродіння і гниття.

 

Рудольф Вірхов

 

F:\26\377f65262a.jpg

 

ВІРХОВ, РУДОЛЬФ ЛЮДВІГ КАРЛ (1821-1902), німецький патологоанатом, антрополог, археолог і політичний діяч. Народився 13 жовтня 1821 в Шифельбейне (Померанія; нині Свидвин в Польщі). Початкову освіту отримав в родині і в приватних школах. У віці 14 років вступив в четвертий клас гімназії в Кешлине. У 1839 році вступив в Берлінський університет, вибравши при цьому тему твору «Життя, сповнене праці й боротьби, є не ярмо, але благословення». У 1843 році захистив докторську дисертацію, в тому ж році поступив на роботу в клініку Шаріте в Берліні. У 1846 став проректором, в 1847 – професором Берлінського університету. Заснував журнал «Архів патологічної анатомії та клінічної медицини».

У 1848 Вірхов був направлений в Сілезію для вивчення епідемії тифу. 53 роки тому він писав, що саме тоді прийшов до переконання про зв’язок питань практичної медицини з соціальними реформами. З цих позицій намагався висвітлювати медичні проблеми в журналі «Медична реформа». У 1849 р. у зв’язку з антимонархічної діяльністю позбувся місця в клініці і змушений був переїхати з Берліна в Вюрцбург (Баварія), де став на чолі кафедри патологічний анатомії університетом вюрцбурга університеті. У 1856 прийняв пропозицію Берлінського університету зайняти новостворену кафедру патологічної анатомії; одночасно став директором Інституту патологічної анатомії. У 1958 окремою книгою під назвою Целлюлярная патологія (Die Cellularpathologie) були видані лекції Вірхова, в яких будь-який організм розглядався як «сукупність живих клітин, організованих подібно державі». «Персоніфікація» клітини і уявлення про організм як про «клітинної федерації», «сумі окремих клітин», розходилися з поглядами на організм як цілісну систему і зустріли численні заперечення. Неприйнятним стало також заперечення ролі гуморальних і нервових чинників в патології. Незважаючи на це, праці Вірхова про морфологічні основи хвороб зіграли важливу роль у розвитку уявлень про їх природу і надалі заклали фундамент сучасних патологоанатомічних досліджень.

Серед робіт Вірхова – дослідження патології і епідеміології інфекційних хвороб, патологічної анатомії, розробка методології розтинів. Вірхов – автор теорії безперервності зародкової плазми.

 

Ернест Руска

 

F:\26\Без названия (1).jpg

 

Прототип першого електронного мікроскопа, що складається з двох послідовно розташованих магнітних лінз, був представлений Руском та М. Кноллом 9 березня 1931 р. При 400-кратному збільшенні цей прилад був значно менш потужним, ніж сучасні оптичні мікроскопи, але він показав принципову можливість використання соленоїда як лінзи для пучка електронів, що дозволяє отримувати збільшене зображення досліджуваних об'єктів. У 1933 році Руска побудував варіант електронного мікроскопа, роздільна здатність якого дозволяла визначати деталі розміром в 500 ангстремів, що перевищувало можливості оптичних мікроскопів. Після захисту докторської дисертації в 1933 р. Руска стає співробітником телевізійної компанії в Берліні і займається удосконаленням технології виробництва телевізійних трубок. У 1937 р. він на посаді інженера-електрика фірми Siemens бере участь у розробці першого у світі комерційного масового електронного мікроскопа. Цей прилад з роздільною здатністю в 100 ангстремів вперше надійшов на ринок у 1939 р.

 

 

 

 

Паладе Джордж Еміль

 

F:\26\Без названия (2).jpg

Паладе народився 19 листопада 1912 року в місті Ясси, в Румунії в сім'ї професора філософії Ясського університету Еміля Паладе і Констанції (Кантемир) Паладе, вчительки початкової школи. Він здобув початкову освіту в ліцеї Хасдая в Бюзане і в 1930 р. вступив до медичної школи Бухарестського університету. Великий вплив мали на нього вчені, котрі працювали в університеті: професор біохімії Андре Бойвін і професор анатомії Френсіс Рейнер, який запропонував йому посаду асистента-дослідника. Пропрацювавши 6 років у клініці й захистивши дисертацію по мікроанатомії нирок у ряду морських ссавців, Паладе в 1940 році здобув медичний науковий ступінь. Після закінчення медичної школи він стає асистентом зі внутрішніх хвороб у Бухарестському університеті. Під час другої світової війни служив у румунській армії на посаді, яка давала йому змогу далі працювати в університеті. У 1945 році за допомогою Григора Попа, наступника Райнера, Джордж дістав місце асистента-дослідника в лабораторії біології університету Нью-Йорка. Відвідавши якось семінар Альбера Клода, Паладе відрекомендувався йому, і той запросив його в свою дослідницьку групу в Рокфеллерському інституті (тепер — Рокфеллерський університет), запропонувавши в 1946 році посаду запрошеного дослідника. Після приходу до влади комуністів у Румунії Паладе прийняв рішення залишитися в США.

 

 

 

docx
Додано
29 липня 2018
Переглядів
3694
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку