Урок з біології в7 класі Загальна характеристика та різноманітність багатоклітинних тварин. Тип Губки. Загальна характеристика, роль у природі та значення для людини.

Про матеріал

Урок з біології в 7 класі

Загальна характеристика та різноманітність багатоклітинних тварин. Тип Губки. Загальна характеристика, роль у природі та значення для людини.

Мета.
Освітня. Формувати знання учнів про багатоклітинних тварин; ознайомити із представниками типу Губки; допомогти засвоїти загальну характеристику типу Губки та визначити їх роль у природі.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову та процеси життєдіяльності одноклітинних і багатоклітинних тварин; розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, уяву, навички роботи з комп'ютером.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючих організмів, до живої і неживої природи, до їх єдності та взаємозалежності.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Електронний посібник до уроку біології Тема. Тип Губки. Загальна характеристика, роль у природі та значення для людини 7 клас Розробила: Ліхачова І. Е.

Номер слайду 2

Тема. Тип Губки. Загальна характеристика, роль у природі та значення для людини Завдання уроку: Ознайомитися з основними особливостями Типу Губки Ознайомитися з основними особливостями Типу Кишковопорожнинні. Вивчити будову прісноводної гідри.

Номер слайду 3

Багатоклітинні тварини

Номер слайду 4

Загальна характеристика Відомо близько 5000 видів губок, в Україні – 30 видів. Тип поділяють на 3 класи: вапнякові губки, скляні губки та звичайні губки. Більшість їх живе на дні морів, але існують і прісноводні. Найпоширенішою прісноводною є бодяга. Вона зустрічається в наших річках, озерах, заплавах… Поселяються на підводних предметах, на камінні тощо. Вони утворюють нарости сірого, жовтуватого або грязно-зеленого кольору. Зовнішньо бодяга нагадує грудочки неправильної форми, гілчасті кущики або просто кірочки. Вони нічим не нагадують живий організм.

Номер слайду 5

Бува губок 1. – центральна порожнина; 2. – устя; 3. – комірцеві клітини; 4. – клітини зовнішнього шару; 5. – спікули; 6. – пора; мезоглея За будовою тіла губки – примітивні тварини, тому що тканини і органи у них не виражені. Тіло діаметром від кількох мм до 2м глечикоподібної, кулястої або циліндричної форми. Складаються з ектодерми, ентодерми і мезоглеї. Все тіло пронизане великою кількістю тонких канальців. Місцями ці канальчики розширяються, утворюючи просторі камери. Внутрішня поверхня вислана шаром клітин, що мають довгі рухливі джгутики. Рух цих джгутиків викликає рух води. Вода входить у найдрібніші отвори – пори, якими пронизане тіло всієї губки, а виходить вода через більші отвори – устя. Вода приносить кисень та поживний матеріал. Між зовнішнім шаром клітин і клітинами, які вистилають канали і камери всередині тіла, знаходиться проміжний желеподібний прошарок - мезоглея. В ньому розсіяні окремі клітини, які виділяють тверді скелетні частинки у вигляді дрібних кремнієвих голочок, склеєних між собою в пучки. Такі пучки перехрещуються між собою і утворюють міцну сітку – скелет, який дозволяє губкам зберігати певну форму тіла. Крім того, ці голочки слугують надійним захистом від поїдання. І, звичайно, неприємний запах робить їх неїстівними. Дивує здатність губок до регенерації: якщо розтерти губку крізь решето, помістити у воду, то через деякий час організм губки відновиться.

Номер слайду 6

Живлення губок Унаслідок сидячого способу життя губки можуть дістати собі їжу, тільки вихопивши її з потоку води, яка потрапила в центральну порожнину. Живляться ці істоти бактеріями, найпростішими, органічними рештками. Губки називають фільтрами. Вони здатні з'їсти до 90% одноклітинних, що містяться у воді, яку прокачують через себе. Комірцеві клітини затримують їжу, яка перетравлюється в травних вакуолях. Неперетравлені рештки виводяться на зовні через центральну порожнину.

Номер слайду 7

Розмноження губок Молода бодяга має вигляд маленького конічного бугорка з одним устям на верхівці. Потім з’являються бічні вирости – бруньки, що мають свої устя і врешті-решт утворюється колонія. Крім розмноження бруньками бодяга може розмножуватися ще й так: на осінь у нижній частині тіла в желеподібному шарі утворюються маленькі шароподібні брунечки розміром 0,5 мм, що вкриті міцною оболонкою. З наступанням холоду стара колонія губки гине, а молоді брунечки можуть перенести мороз. Весною із оболонки виповзає вміст, що складається з групи з’єднаних між собою клітин, з яких утворюється нова губка. Таким чином, губки мають статеве розмноження і дві форми безстатевого: шляхом бічного брунькування, з якого розростається великий колоніальний організм і утворення маленьких внутрішніх брунечок, що здатні пережити несприятливі умови.

Номер слайду 8

Різноманітність губок Серед морських губок є схожі на бодягу із кремнієвим скелетом і губки зі скелетом, що складається із вапнякових голочок і зірочок, з’єднаних органічною речовиною. У деяких глибоководних губок кремнієвий скелет утворює одну суцільну сітку зі спаяних між собою ниточок і перекладинок. Зовнішньо вони схожі на виріб зі скла, тому таких губок називають “скляними”. Вапнякові Скляні Звичайні

Номер слайду 9

Клас Звичайні губки Цей клас – най численніший. Серед них є тварини, скелет яких складається з кремнезему. Спікули звичайних губок мають вигляд двосторонньо загострених голок, булав, якірців, зірок тощо. Звичайні губки зустрічаються у водоймах України. Це прісноводна губка бодяга і морська свердляча губка, яка просвердлює дірочки у черепашках молюсків. Свердляча губка

Номер слайду 10

Роль губок в природі Губки безперервно фільтруючи воду, очищують її від шкідливих речовин і мікроорганізмів. Більшість видів губок є кінцевою ланкою в харчових ланцюгах живлення, оскільки нікому, окрім морських зірок, не припали до смаку.

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Домашнє завдання Опрацювати § 12. Відповісти на запитання с.57. Вивчити терміни.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Ткаченко Неля
    Дякую за розробку
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Матвієнко Любов
    Цікаво. Можна використовувати для дистанцційного навчання.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
ppt
До підручника
Біологія 7 клас (Базанова Т. І., Кузнецова М. О., Кіося Є. О., Павіченко Ю.В.)
Додано
7 липня 2018
Переглядів
5870
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку