Урок з дизайну і технологій на тему "Оригамі. Послідовність під час виготовлення оригамі"

Про матеріал
Даний матеріал дає можливість ознайомити дітей з технікою оригамі та удосконалити навички роботи з папером.
Перегляд файлу

Підготувала

вчителька Ценівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів

Кобрин З. А.

Конспект уроку з дизайну і технологій

Тема. Оригамі. Послідовність дій під час виго­товлення оригамі.

Мета: ознайомити з історією появи техніки оригамі; опанувати прийоми згинання і

            складання паперу при виготовленні оригамі; удосконалювати навички роботи

            з папером за зразком; розширювати світогляд; розвивати інтерес до оригамі, 

            творчі здібності, уяву, мислення, пам'ять; виховувати акуратність і  

            естетичний смак.

 

Обладнання: зразки виробів, папір, фото «Технологія виготовлення паперу», схеми

                         виготовлення човника,  мультимедійний супровід, таблиця умовних 

                         позначень для оригамі, відео «Казка про човник», відео «Море».

 

Хід уроку

І. Підготовка робочих місць до уроку. Організація класу до уроку.

– Приготуйтеся, сьогодні ми із вами вирушимо в незвичну й таємничу нову країну  

   Оригамі.

  (Вчитель перевіряє наявність всіх потрібних матеріалів до уроку)

ІІ. Актуалізація знань учнів






–Дітки, щоб дізнатися, що ми буде сьогодні виготовляти, вам потрібно розгадати ось такий ребус.




 

III. Повідомлення теми і мети уроку

 Сьогодні на уроці ми ознайомимося з технікою «Оригамі» і будемо вчитися складати прості вироби у цій техніці.

1. Розповідь вчителя.

   Діти, зверніть увагу на те, як багато виробів виготовляється з паперу.  Із нього роблять зошити, альбоми, книги, іграшки тощо. Для цього папір  обробляють різними способами: ріжуть, згинають, складають, склеюють.

 Паперу понад 2000 років. Винайшли його в Китаї.

«Гарний папір примушує думати про гарні речі» – говорять японці. Мабуть, не даремно саме в Японії виникло мистецтво складання паперу – оригамі.

Перші вироби, складені з паперу, використовувалися у відправленні релігійних обрядів у вигляді підставок і коробочок «санбо». Туди клали шматочки риби й овочів і приносили до храму як пожертву.

   Згодом мистецтво оригамі потрапило до палацу японського імператора. Придворні складали записки-листи у вигляді метеликів, журавликів, квіток. Листи-оригамі були символами дружби, поваги й любові. У бідних японських сім’ях паперові іграшки протягом багатьох століть були єдиними забавками для дітей. У Японії складання виробів у техніці оригамі — це сімейний ритуал.

Необхідно знати:

«Орі» – склад в японській мові,
Значить щось складати,
А папір свій називають
Всі японці – «гамі»,
Коли з нього щось складають,
Кажуть «орігамі».

2. Бесіда з учнями.

— Що таке оригамі?

— Де виникло це мистецтво?

—Де ж, на вашу думку, можна використати орігамі в житті? (відповіді дітей)

—Людей, які професійно займаються складанням орігамі називають 

    ОРИГАМІСТАМИ. (запис слова на дошці). Цією технікою користуються також і

    дизайнери.

—Оригамі повністю відкидає склеювання або вирізування. Робочими елементами є тільки складки. Сучасне оригамі включає в себе багато напрямків: одні складають квіти, інші — тварин, ще інші — багатогранники, коробки і навіть технічні моделі.

—Запам’ятати порядок складання багатьох іграшок було важко, тому намагалися його записувати. Так з’явилася нова мова — мова позначок. З їх допомогою люди на малюнках-схемах записували шлях аркуша від паперового квадратика до готової фігурки.

УМОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ, ЯКІ НАЙЧАСТІШЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ У ТЕХНІЦІ ОРИГАМІ

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image007.jpg

центральна лінія

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image008.jpg

центр

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image009.jpg

знак єднання(складання)

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image010.jpg

триматися пальцями за вказане місце

 

розріз, надріз

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image011.jpg

надрізати, відрізати

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image012.jpg

лінія згину

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image013.jpg

увігнути і натиснути

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image014.jpg

зігнути на себе

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image015.jpg

перевернути на інший бік

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image016.jpg

загинати зверху (на роботу)

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image017.jpg

загинати вниз (під роботу)

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image018.jpg

місто з’єднання

1, 2, 3, 4, 5

нумерація з’єднання

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image019.jpg

вказівник напрямку

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image020.jpg

розкрити

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image021.jpg

повернути

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image022.jpg

зігнути і розігнути

http://subject.com.ua/lesson/work/3klas_1/3klas_1.files/image023.jpg

зігнути складкою

 

3. Фізкультхвилинка «Море» https://www.youtube.com/watch?v=LlfeKpEEWn8

 Прийміть зручну позу. Заплющте очі. Уявіть, що ми потрапили до моря. Послухайте його звуки (аудіозапис «Шум моря») Шум хвиль, крик чайок заспокоюють наш розум і наше серце.  І тепер так захотілося відчути гойдання тих хвиль… А як же це зробити? (відповіді учнів) Так нам треба сісти у човник.  А де ж нам його взяти? Чи можемо його самі зробити? Тож давайте навчимось робити човника у техніці оригамі.

—А зараз ми з вами переходимо до практичної роботи і спробуємо свої вміння в техніці оригамі.

—Хто у нас помічники? (наші пальчики)


4. Пальчиковий масаж  
Вранці пальчики проснулись

І старанно потягнулись…

Ніби річка потекли,

Наче човник попливли...

Вправо-вліво показали,

Гопака затанцювали…

А тоді обійнялись

І до праці узялись.

Подивіться порядок роботи.

5. Робота з технологічною картою виконання виробу

(Вчитель демонструє готовий вибір, а потім ознайомлює дітей з алгоритмом його виконання)

Човник

Матеріали: прямокутний аркуш паперу (альбомний формат) 

Опис і схема в картинках:

  • Кладемо перед собою прямокутний аркуш і складаємо його навпіл.
  • Загинаємо верхні кути до центру під прямим кутом.
  • Знизу підгинаємо наверх з двох сторін вільні краю аркуша.
  • Загинаємо кути країв всередину.
  • Зводимо протилежні кути отриманого трикутника. Вийшов квадрат. Закріплюємо нову лінію згину.
  • Загинаємо нижні кути до верхнього кута з двох сторін, щоб вийшов трикутник.
  • У отриманого трикутника зводимо протилежні кути один до одного - знову вийшов квадрат.
  • https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=666x10000:format=png/path/s9a5e852a86393def/image/i820d6b6109620f7d/version/1471278381/image.png
    Тримаємо квадрат за верхні куточки і розводимо їх в сторону поки не вийде човник.

 

Диференціація: ті учні, які вміють складати такий човник працюють самостійно за 


                             іншою технологічною картою.

(Вчитель кожному учневі роздає технологічну карту)

IV. Самостійна  робота учнів

Діти працюють під музичний супровід. Учитель за потреби допомагає учням.

V. Аналіз, оцінка та виставка учнівських робіт

— Які гарні човники  у вас вийшли!

—Діти, давайте проаналізуємо роботу над виготовленням човника.

— Чи важко вам було працювати?

— З якими труднощами ви стикалися?

— Хто допомагав товаришеві?

— А тепер давайте зробимо виставку і вирішимо хто ж справився із цим завданням.

VI. Підсумок уроку

  1. Узагальнення

— У якій техніці ми сьогодні працювали?

  • Де вона зародилася?
  • Що означає її назва?

— Які відкриття ви зробили?

— Що навчилися робити на уроці?

 

  1. Прибирання робочих місць

 

docx
Додано
9 січня 2022
Переглядів
4536
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку