Урок з географії "Транспорт України"

Про матеріал

транспорт України та його види, дати уявлення про переваги і недоліки різних видів транспорту; показати своєрідність кожного виду транспорту. Провідними у вантажоперевезеннях є трубопровідний, залізничний і автомобільний

Перегляд файлу

Географія 9 клас

Урок № 41

Дата:

Тема: Транспорт України

Мета уроку: формувати знання про значення транспорту та його види, дати уявлення про переваги і недоліки різних видів транспорту; показати своєрідність кожного виду транспорту; розвивати вміння систематизувати досліджуваний матеріал, просторове мислення, вміння створювати образ об’єкта.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: підручники, атласи, таблиці, схеми, мультимедійний комплекс, електронний атлас «Географія України. 8-9 клас»

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Бесіда

Більшість із вас, безумовно, користувалася послугами різних видів транспорту, тому ви легко дасте відповіді на такі питання:

  •                              Яку роль відіграє транспорт у житті людей?
  •                              Які види транспорту ви знаєте?
  •                              Чим відрізняється міський транспорт від міжміського?
  •                              Якими видами міжміського транспорту ви користувалися? Які їхні особливості?

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів

Транспорту мережу часто порівнюють із кровоносною системою, а транспортні шляхи іноді називають артеріями. Дійсно, тут можна знайти подібність, подібно до кров’яних артерій, транспортні шляхи з’єднують різні частини країни, ними перевозять величезні обсяги сировини, деталей, вузлів і готової продукції. Транспортна система обплутує територію країни й у такий спосіб створює єдиний економічний організм.

Досить подивитися на карту світу, щоб переконатися: чим вищий рівень розвитку країни, тим густіша її транспортна мережа. В Україні транспорт також має велике значення, адже в її економіці значну роль відіграють такі матеріаломісткі галузі, як чорна металургія, видобувна промисловість, сільське господарство.

Сьогодні ми ознайомимося з транспортним комплексом України, довідаємося про його проблеми і перспективи розвитку.

ІV. Вивчення нового матеріалу

  •                              Які види транспорту розвинені в Україні? 

Завдяки рівнинній території в Україні добре розвинена транспортна мережа. За географічним положенням Україна перебуває в дуже вигідних умовах. Цей факт впливає на розвиток її господарства.

Розглянемо основні особливості транспортної мережі України. Транспорт образно називають «кровоносною системою» економіки країни.

Завдання  транспортної системи -  забезпечення стійких зв’язків між окремими галузями й районами країни, своєчасне й повне задоволення потреб господарства й населення в перевезеннях.

Транспортна система – це сукупність усіх видів транспорту, пов’язаних між собою з метою задоволеня потреб населення і держави в перевезеннях пасажирів і вантажів. Вона містить у собі транспортні пункти, транспортні вузли і транспортні магістралі.

Транспортний вузол – це населений пункт, у якому сходяться кілька видів транспорту і здійснюється обмін вантажами між ними.

 Робота різних видів транспорту характеризується певними показниками:

Вантажообіг – показник обсягу роботи транспорту з перевезення вантажів, що обчислюється як добуток кількості перевезених вантажів на відстань певного перевезення (т*км)

Пасажирооборот – показник обсягу пасажирських перевезень транспорту (добуток кількості пасажирів на відстань)

Вантажонапруженість – показник інтенсивності використання шляхів сполучення (вантажообіг на 1км)

Україна характеризується досить густою транспортною мережею і високим рівнем розвитку основних видів транспорту.

Познайомитися із основними характеристиками різних видів транспорту нам допоможуть учні, які отримали випереджальні завдання.

Учень 1 – залізничний

Учень 2 – автомобільний

Учень 3 – трубопровідний

Учень 4 – повітряний

Учень 5 – морський і річковий

Ми ознайомились із основними характеристиками різних видів транспорту. Погляньте на схему. Який вид транспорту залишився поза нашою увагою? Так, це електронний транспорт. Завданням електронного транспорту є транспортування  електричної енергії від місць її виробництва до споживачів. Система електричної мережі України охоплює всю її територію. Потужні ЛЕП пов’язують усі найбільші електростанції як між собою, так і з найпотужнішими промисловими центрами і районами. Також до електронного транспорту відноситься комп’ютерна мережа, передача інформації комп’ютерною мережею.

А ще мені хочеться звернути вашу увагу на міський транспорт – його основне призначення – перевезення пасажирів.

Трамвайне сполучення виникло в Україні ще наприкінці ХІХ ст. Перший  трамвай у Російській імперії було введено в експлуатацію в 1892 році в Києві. Нині в 24 містах України працює трамвайне сполучення.

Перший тролейбус в Україні було введено в дію в Києві у 1935 році. Зараз тролейбуси перевозять пасажирів у 46 містах України.

Більшість міст України має автобусне сполучення. Першу регулярну автомобільну лінію було відкрито в Києві у 1925 році.

Найбільш прогресивний і зручний вид міського транспорту – метрополітен. Уперше його було збудовано в Києві. Будівництво розпочалося з 1949 року, першу дільницю відкрито у 1960 році. З 1978 року працює метрополітен у Харкові, а з 1995 року – у Дніпропетровську.

Розглядаючи різні види транспорту ми акцентували увагу на економічній доцільності транспортної системи, її позитивному впливі на розвиток господарства. А чи є негативна сторона стрімкого розвитку транспорту? Дати відповідь на це запитання нам допоможе експерт-еколог (учень який готував  повідомлення)

V. Узагальнення знань

Сьогодні ми познайомилися з іще однією галуззю народного господарства – транспортом. Транспортна мережа України досить густа, чому сприяє рівнинна територія і транзитне положення держави. Розвинені всі види транспорту. Провідними у вантажоперевезеннях є трубопровідний, залізничний і автомобільний. Кожен вид транспорту має певні проблеми: водний – сезонність, автотранспорт – низька якість доріг, підвищенний ризик аварійності, залізничний – низька маневреність, авіаційний – висока собівартість. Україна прагне зайняти чільне місце у світовому господарстві, для цього необхідна сучасна транспортна система.

VІ. Підсумок уроку.

Оцінювання діяльності учнів

VІІ. Домашнє завдання

  •                              Опрацювати відповідні параграфи підручника
  •                              Підготувати повідомленя за темою «Проблеми розробки екологічно чистих видів транспорту»

 

 

 

 

 

Додаток

 

doc
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
22 липня 2018
Переглядів
1684
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку