Урок з хімії в 7 класі "Початкові хімічні поняття"

Про матеріал
Урок контролю і корекції знань, навиків і умінь . Урок насичений, він розрахований на хорошу підготовку учнів ,це треба враховувати і тому можна його скоротити.
Перегляд файлу

Тема уроку: початкові хімічні поняття.

      Мета уроку:

  • узагальнити і систематизувати знання учнів про початкові хімічні поняття, хімічні формули, хімічні рівняння, продовжити розвивати вміння розв’язувати задачі на закон збереження маси речовини та на знаходження відносної молекулярної маси речовини;
  • розвивати системність мислення,  зацікавленість учнів у вивченні предмета, вчити учнів логічно мислити;
  • формувати вміння раціонально використовувати час, швидко і зосереджено працювати над завданнями, з повагою відноситись до думки однокласника.

 Наскрізні лінії: здоров’я і безпека;

                             громадянська відповідальність

                        екологічна безпека і сталий розвиток;

                        підприємливість і фінансова грамотність

Тип уроку:  контроль і корекція знань, навиків і умінь

Форма уроку:  урок-семінар

Методи: словесні, наочні, практичні

Форми роботи на уроці: робота в парах, індивідуальна, метод  взаємоперевірки, елементи групової роботи, метод самоаналізу, метод «Мікрофон», гра «П’ятий зайвий», хім. диктант, «Знайди відповідність», «Впізнай формулу», практикум.

Обладнання й реактиви:  інструкції з т/б, інструктивні картки до уроку, періодичні таблиці, картки з формулами    речовин, у групи учнів-експериментаторів (5уч.)стоять реактиви: розчини CuSO4, Na2CO3, CuSO4, NaOH, фенолфталеїн, пісок, вода, хім. стакани, скляні палички, парафін в пробірці, сірники, сухе пальне, порцелянова чашка.                     

Хід уроку.

I. Організаційний етап  (2 хв)

Перевірка відсутніх, оголошення мети, цілей   уроку і плану   заняття.

Учні сідають за парти, а  бажаючи (5 учнів) сформувати групу експериментаторів, сідають за окремі столи, які стоять разом і,  на них знаходяться реактиви. 

      II. Мотивація навчальної діяльності (5 хв)

  1. Повідомлення теми і мети уроку, значення повного усвідомлення теми
  2. Пояснення плану роботи і порядку оцінювання учнів  

Вступне слово вчителя: Ми закінчили з вами тему «Початкові хім. поняття», яку вивчали 20 год, перший результат цієї теми вже був, ви писали письмову роботу, вивчивши першу частину теми. Сьогодні на уроці ми опрацюємо ті питання, які не входили до першого тематичного оцінювання.

Для початку роботи перевірте, чи все належне у вас є на партах. Це інструктивні картки в двох варіантах, картки з формулами речовин (спільне на двох учнів), завдання на перетворення схеми реакції на рівняння. Ознайомтесь, які питання ми будемо розглядати на уроці. Прочитайте інструктивну картку до уроку і з’ясуйте для себе, що ви вже добре знаєте і які питання у вас викликають труднощі. Позначте в відповідних колонках плюсом , що ви знаєте і чого не знаєте на початок уроку (додаток інструктив. картки), тобто визначимо які питання ми будемо розглядати в ході уроку. Запропонуйте перелік питань.  

III. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок.

1). Теоретичний блок  (5 хв)

1. Метод «мікрофон». За правильні відповіді учні отримують схвалення у вигляді кольорової картки. Картка схвалювання – 1 бал. Позначають кількість балів у себе в інструкт. картках.

Дати визначення всім питанням теоретичного блоку:

                    -Атом

                    -Йон

                    -Молекула

                    -Хімічний елемент

                    -Ar

                    -Mr

                    -Фізичні і хімічні явища

                    -Закон збереження маси речовини

       2. Пропонується учням задати найкраще питання з теми уроку.

    3. На дошці написано завдання для гри «Знайди п’ятий зайвий»

             Na+  CI2  CI-  Ca2+  S2-

             CI2   Br2  O    N2    H2

                    Mg   Fe   N    Na    Al

              O     H    AI    C     P

 

    4. Установіть відповідність між поняттями та його визначенням (запис на дошці)

       А. Хімічне явище                                 1. Нагрівання до                 певної температури,                                подрібнення,   перемішування

        Б. Умова виникнення                          2. Під час хімічної

               і перебігу реакції                           реакції атоми не

                                                                        зникають і не утво-

                                                                       рюються з нічого                                                                        

        В. Наслідок закону  збереження        3. Перетворення одних

             маси речовини                                     речовин на інші                           

А

Б

В

 

 

 

  

  2). Практичний блок.

   5. Хімічний диктант.  Перш ніж писати диктант і робити практичні  досліди, проведемо розминку. (8 хв)

Відгадаємо загадки на фіз. і хім. явища (газета шкільний світ, хімія №23, квітень   2005)    Диктант пишуть учні 1, 2 варіантів, а учні експериментальної групи виконують досліди за інструкцією, яка є в їх інструкт. картці, попередньо повторивши правила т/б за інструкціями, які знаходяться на столах. Результати заносять в таблицю інстр. картки. Вчитель диктує явища, а учні в своїх інструктивних картках роблять в відповідній колонці умовні позначення: фізичні - ф, хімічні - х.

1. Іржавіння заліза.

2. Утворення туману.

3. Випарювання розчину солі.

4. Гниття деревини.

5. Плавлення міді.

6. Утворення інею.

7. Утворення зеленого нальоту на міді.

8. Протухання яєць.

9. Зацукровування варення.

             10. Прокисання яблучного соку.

             11. Відстоювання води.

             12.Пригоряння їжі.

     Після написання, відповіді звіряємо з написом на дошці і виставляємо за 12 правильних відповідей –3 бали (по 0,25 б)

     Звіт про виконання практичних дослідів роблять учні з експериментальної групи і демонструють результати дослідів. Правильне пояснення дослідів оцінюється (5 хв)

 6.  Учні складають і розв’язують задачу на закон збереження маси речовини, короткі умови записані в інструктивній картці. Після розв’язання перевіряють один у одного розв’язання. Перед перевіркою разом обговорюємо розв’язання обох варіантів. Правильне виконання оцінюється в два бали. (8 хв)

7.  Гра – змагання на перетворення схеми хімічної реакції на рівняння реакції. (дивитись додаток). Кожний учень має на своїй парті картку з завданням. Умови прописані в інструктивній картці. (5 хв)

 8. Робота в парах: Робота в парах: серед формул,  написаних на картках, знайти формули, які називає вчитель і показати . Працюють картки схвалення.

        Дві молекули міді, один атом міді, одна молекула міді, дві молекули азоту, два атоми Нітрогену, три молекули кисню, три атоми Оксигену.(3 хв)

IV. Рефлексія  (2 хв)

Ми закінчили урок узагальнення з теми «Початкові хімічні поняття». Тепер уважно продивіться інструктивну картку і в останніх двох колонках проставте плюсиком, що ви гарно усвідомили з усіх питань, а що ще вам залишилось не дуже зрозумілим.

Як ви вважаєте покращились ваші знання з теми на сьогоднішньому уроці?

V. Підсумки уроку і домашнє завдання (2 хв)

Підрахуємо кількість балів, які ви набрали під час уроку:

Хімічний диктант – 3 бали;

Складання і розв’язання задачі – 2 бали;

Гра-змагання – 3 бали;

Впізнати формули – 1 бали на парту.

Загадки – 1 бал

Результати розв’язання задач буде оголошено на наступний урок.

Д/з: розв’язати задачу на знаходження відносної молекулярної маси (інстр. картка № 9), доопрацювати більш досканало питання, які визивають труднощі,

 

Додаток 1.

Варіант - 1

Тема: початкові хімічні поняття   Прізвище учня______________      Клас_________ Число________                       

 

На уроці я повторю і засвою наступні питання

На початок уроку

 

Види завдань

Виконати завдання

Кіль-кість балів

На  кінець уроку

знаю

не знаю

знаю

Не знаю, доопрацювати вдома

Теоретичний блок

-Атом

-Йон

-Молекула

-Хімічний     елемент

-Ar

-Mr

-Фізичні і хімічні явища

-Закон збереження маси речовини

 

 

 

1. Бесіда

 

 

2. «Я хочу запитати»

 

 

3. Знайти п’ятий зайвий

 

 

4. Установити відповідність

 

 

 

Практичний блок

-фізичні і хім.

  явища

 

 

5. Хімічний диктант(фізичне явище позначаємо буквою «ф», а хімічне-«х»

 

 

 

-закон збереження маси речовини

 

 

6. Складіть задачу для сусіда  за такими даними:

Дано:                              

m(Mg) = 36 г

m(S) = 48 г

Знайти:

m(MgS) - ?

 

 

 

 

 

7. Гра- змагання: кожен учень перетворює схему хім. реакції в рівнян-ня і рахує суму коефіцієнтів, з сусідом по парті перевіряють один у одного і складають кое-фіцієнти разом. З останньої парти на першу пере-дають суму коефіцієнтів, додаючи один до одного. Ос-тання парта шу-кає в період. системі елемент з таким поряд-ковим номером. На дошці напи-сана правильна відповідь.

 

 

 

Зміст хімічних формул

 

 

8. Робота в парах: серед формул,  написаних на картках, знайти формули, які називає вчитель і показати

 

 

 

Обчислення молекулярної маси речовини

Підсумки уроку

 

 

9. Серед цих формул найбільшу відносну молекулярну масу мають: KOH, BaO, N2.

Розрахувати Mr кожної речовини.

 

 

 

 

Підсумки уроку

 

 

10.

 

 

 

 

 

Варіант-2 (для групи експериментаторів)

Тема: початкові хімічні поняття   Прізвище учня______________      Клас_________ Число________              

 

      

На уроці я повторю і засвою наступні питання

На початок уроку

 

 

 

 

Види і номери завдань

Виконати завдання

Кількість балів

На  кінець уроку

знаю

не знаю

знаю

Не наю, доопра-цювати вдома

Теоретичний блок

-Атом

-Йон

-Молекула

-Хімічний     елемент

-Ar

-Mr

-Фізичні і хімічні явища

-Закон збереження маси речовини

 

 

1. Бесіда

 

2. «Я хочу запитати»

 

 

3. Знайти п’ятий зайвий

 

 

4. Установити відповідність

 

 

 

практичний блок

-фізичні і хім.

  явища

 

 

5. Виконуючи ці досліди не забудьте про правила роботи з хім. реактивами.

Будьте обережні і уважні!

 

 Проведіть наступні досліди:

в першу пробірку налийте розчину кальцинованої соди Na2CO3 і добавте 1-2 краплі фенолфталеїну;

в другу пробірку до розчину кальцинованої соди добавте 1 мл розчину мідного купоросу CuSO4;

в третю пробірку до розчину кальцинованої соди добавте трохи хлоридної кислоти HCl;

в пробірку №4 покладіть шматочок парафіну, закріпіть пробірку в пробіркотримачі і нагрійте пробірку не порушуючи правила т/б;

в пробірку №5 помістіть невелику кількість піску і долийте до піску води

( не більше половини пробірки), премішайте вміст пробірки скляною паличкою і дайте відстоятися.

Запишіть свої спостереження кожного досліду в цю таблицю і зробіть висновки.

До яких явищ можна віднести ці досліди і чому?

 

 

спостереження

Явище, чому

 

 

№1

 

 

 

 

№2

 

 

 

 

 

 

 

№3

 

 

 

 

 

 

№4

 

 

 

 

 

 

 

 

№5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-закон збереження маси речовини

 

 

6.Складіть і розв’яжіть задачу за такими даними:

Дано:                              

m(Mg) = 48 г

m(S) = 64 г

Знайти:

m(MgS) - ?

 

 

 

 

 

7. Гра- змагання: кожен учень перетворює схему хім. реакції в рівняння і рахує суму коефіцієнтів, з сусідом по парті перевіряють один у одного і складають коефіцієнти разом. З останньої парти на першу передають суму коефіцієнтів, додаючи один до одного. Остання парта шукає в період. системі елемент з таким порядковим номером. На дошці написана правильна відповідь.

 

 

 

Зміст хімічних формул

 

 

8. Робота в парах: серед формул,  написаних на картках, знайти формули, які називає вчитель і показати

 

 

 

Обчислення молекулярної маси речовини

 

 

9. Серед цих формул найбільшу відносну молекулярну масу мають: KOH, BaO, N2.

Розрахувати Mr кожної речовини.

 

 

 

Підсумок уроку

 

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

 

Додаток 2

Інструкція до проведення гри-змагання

В I і II –му рядку учні займають по п’ять парт. На парті у кожного завдання свого варіанту.

 

 

№ пар-ти

№ варіанта

(I ряд  (*())_))0)))парт)

 

 

Завдання

 

Сума коефі-цієнтів

№ варіанта

(II ряд)

парт)

 

 

 

Завдання

 

Сума

к-тів

        1

 

1

2

Fe2O3 + H2 → Fe + H2O

Al      + HCl AlCl3 + H2

9

13

1

2

 

CO + O2 → CO2

Cr2O3 + Al → Al2O3 + Cr

 5

 6

         2

 

1

2

Fe    +  Cl2   → FeCl3

Al    +   O2   → Al2O3

7

9

1

2

 

KClO3 → KCl  + O2

NO  + O2  → NO2

 7

 5

3

 

1

2

 

Fe2O3 + H2 → Fe + H2O

Al      + HCl AlCl3 + H2

9

13

1

2

 

CO + O2 → CO2

Cr2O3 + Al → Al2O3 + Cr

 5       

 6

4

 

1

2

 

Fe    +  Cl2   → FeCl3

Al    +   O2   → Al2O3

7

9

1

2

 

KClO3 → KCl  + O2

NO  + O2  → NO2

 7

 5

5

1

2

Fe2O3 + H2 → Fe + H2O

Al      + HCl AlCl3 + H2

 

9

13

1

2

CO + O2 → CO2

Cr2O3 + Al → Al2O3 + Cr

 

5

6

 

 

 

 

Загальна

 

 

 

Загальна

 

98

        57

 

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
25 листопада 2019
Переглядів
870
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку