Вчитель інформатики Топольська Світлана Степанівна 11.12.2020
Урок інформатики 5-А клас
Тема. Текстовий документ та його об’єкти. Програмне забезпечення для опрацювання текстів.
Мета:
освітня: сприяти формуванню поняття про текстові об’єкти; розширити систему наукових знань про текстовий редактор та процесор; пригадати та поглибити навички роботи в середовищі текстового процесора;
розвивальна: розвивати увагу, види пам’яті, мовлення, критичне та логічне мислення, здібності, задатки;
виховні компетентності: виховувати самостійність та відповідальність, працелюбність, акуратність у роботі, навички самостійної роботи на ПК, інформаційно-технологічні.
Очікувані результати здобувачів освіти:
- розповідають про текстовий документ;
-встановлюють взаємодію між науково-теоретичними знаннями та практичними вміннями;
- взаємодія в групі для досягнення навчальних результатів;
- аналізують, синтезують комплекс необхідних знань, вмінь і навичок;
- цінність отриманих знань, сформованих вмінь;
- висловлюють власні думки, відповідають на поставлені запитання.
Обладнання та наочність: мультимедійна презентація до теми; роздатковий матеріал, інструкційні картки, флеш-картки, конверти.
Література:
Коршунова О. В. Інформатика. Підручник для 5-го класу. Київ. Видавничий дім «Освіта», 2018. С. 80-90
Ярошенко О.Г. Природознавство. Підручник для 5-го класу. Київ. «Світоч», 2018. С. 80-81
Інтернет ресурси:
2)https://drive.google.com/file/d/1SJnB9GH82IKHiZEqsGSKafxJ27XmQ9Ck/view
3) https://ppt-online.org/196790
Програмне забезпечення: Microsoft Word, PowerPoint
Тип уроку: засвоєння нових знань
Перебіг уроку (хід уроку)
І. ОРГАНІЗАЦІЙЯ УЧНІВ ДО УРОКУ
- Добрий день мої учні!
- Діти, піднесіть долоньку, колір якої на вашу думку символізує віру, добро. (Зелена, вчитель також підносить)
-Молодці! Вірю в вас! Люблю вас! Ви в мене супер (показую лайк, а не дизлайк) – А тепер до роботи!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (пригадування і повторення )
Завдання 1.
Прийом «Мозковий штурм»
- Позначте правильні відповіді знаком (+), а неправильні (-).
Завдання 2. «Шифрувальник»
- Розшифруйте слово, яке зашифровано на звороті картки (Google)
Самоперевірка на презентції
- Піднесіть зелені долоньки ті, у кого відповіді привильні (так як ви бачите на екрні ).
- Ви в мене молодці!
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
- Людина якої професії зображена на малюнку?
- Що він досліджує?
- Як він може зберегти свої дослідження? (підводжу учнів до висновку, що дослідник працює з текстом. Учні роблять висновок, що досліднику необхідно вміти працювати з текстом.)
- Саме тому сьогодні ми поглибимо наші теоретичні знання про тексти і програми для їх опрацювання, і закріпимо сформовані в початкових класах навички дій з текстовими об’єктами.
VІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ТРУДОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
- Діти, як ви міркуєте для чого нам з вами ці знання і вміння потрібні? (2-3 відповіді)
- Молодці ! Я теж так вважаю і цілком з вами погоджуюсь.
- А зараз погляньте на ось цей предмет (демонструю ножиці). Як ви вважаєте для чого він нам? ………………………………………………………………………………………….
- Отож пригадаємо основні дії, які можна виконувати над текстовим документом.
Відповіді дітей (копіювати, вирізати, вставити, видалити)
V. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
1) Асихронне навчання (пояснюють учні)
1.1. Засвоєння наукових термінів. (Словничок термінів )
- Що таке текстовий документ? (перевірка на слайді мультимедійної презентації)
Текстовий документ... — документ, який складається з текстових об'єктів (символів, слів, абзаців) та, можливо, інших об'єктів (графічних, мультимедійних тощо)
- Для створення й опрацювання електронних текстових документів використовують спеціальні програми:
Текстові редактори (опрацювання документів, які містять лише звичайний текст)
Текстові процесори (робота з документами, які містять, крім тексту, й інші об'єкти)
Текстовий процесор — програма, призначена для створення й опрацювання текстових документів. Широко розповсюдженим текстовим процесором є програма з пакета Microsoft Office — Microsoft Word.
Розширення файлів docx чи doc (від англ. document — документ).
(Учні вкладають термінологічний словничок у «Конверт набутих знань»)
1.2. Кластер критичного мислення з метою узагальнення (кластер – пучок, в’язка необхідних розумових операцій)
Довідка (на екрані): введення символів, видалення символів, редагування символів, виконання складного форматування символів.
- Розгляньте та назвіть значки програм, призначених для роботи з текстовими документами. (відповіді учнів)
- Що є редактором, а що процесором?
- Сьогодні ми з вами продовжимо працювати в програмі Microsoft Word.
- Що ви вже знаєте про цю програму? (Відповіді учнів)
Це текстовий процесор, що входить до складу офісного пакету Microsoft Office. Завантажити текстовий процесор Microsoft Word можна кількома способами.
Запуск програми Microsoft Word Пуск Усі програмиMicrosoft OfficeMicrosoft Word (учні коментують, вчитель демонструє на екрані)
Якщо на Робочому столі або на Панелі швидкого запуску є значок програми Microsoft Word, то для запуску програми можна навести вказівник на значок і двічі клацнути ліву кнопку миші.
1.4. Практична вправа на екрані
Практична вправа на екрані (вчитель розміщує елементи вікна текстового процесора за коментарями учнів, відповідній цифрі відповідає певний елемент)
- Ми з вами поглибили знання про текстовий документ.
1.5. Проблемна бесіда.
- Що ж таке об’єкти текстового документа? Для того, щоб це з’ясувати пропоную вам попрацювати у групах.
1.6. Робота в групах (кожна група отримує своє завдання)
- Вам потрібно визначити властивості для певних об’єктів. Кожна група отримала свої три об’єкти. Знайдіть 1 зайву властивість серед запропонованих.
1-ша група (символ, слово, речення)
2- га група ( абзац, сторінка, графічний об’єкт)
Властивості (шрифт, колір, розмір, накреслення, вирівнювання, відступи, міжрядковий інтервал, інтервал перед абзацом, інтервал після абзацу, розмір сторінки, розмір полів, орієнтація сторінки, нумерація сторінки)
Оформленні аркуші з відповідями учнів кріпляться на дошку.
(Учні вкладають пояснення у «Конверт набутих знань»)
Символ – це об’єкт текстового документу який має такі властивості як: Шрифт, колір, розмір та накреслення.
Слово – набір символів, розташований між двома пропусками. Воно має такі ж властивості (шрифт, колір, розмір, накреслення символів).
Речення – декілька пов’язаних логічно слів, які закінчуються крапкою або знаком оклику чи питання. Властивості: шрифт, колір, розмір та накреслення символів.
Абзац – це частина тексту, яка складається з одного чи кількох речень, пов’язаних між собою за змістом, та закінчується натисканням клавіші Enter. Абзац має такі властивості: Вирівнювання, відступи, міжрядковий інтервал, інтервал перед абзацом, інтервал після абзацу.
Сторінка має такі властивості: розміри сторінки, розміри полів, орієнтація сторінки (вона може бути альбомна чи книжкова), нумерація сторінок.
Властивості графічного об’єкту: місце розташування, розмір та обрамлення.
VI. ЗАРІПЛЕННЯ ЗАСВОЄНИХ ЗНАНЬ
1.6. Самоперевірка.
(Прийом «Хто перший»)
- Завдання на екрані. Прочитайте завдання, та знайдіть одну помилкову операцію. Просигналізуйте готовність відповісти зелоною долонькою.
2.6. ПРАКТИЧНА РОБОТА
1) Інструктаж учителя
ІНСТРУКЦІЙНА КАРТКА
КРОК 1.
Знайдіть та відкрийте файл Завдання. Сонячна_система в папці на Робочому столі/5 клас(11.12)_Практична робота.
КРОК 2.
Прочитайте текст «Сонячна система».
КРОК 3.
Прочитайте запитання та дайте на них відповіді, використовуючи інформацію з тексту.
КРОК 4.
Пам’ятайте! Для того, щоб скопіювати фрагмент тексту (символ, слово, речення, абзац) його порібно спочатку виділити.
Копіюємо об’єкт комбінацією клавіш Ctrl + C, вставляємо – Ctrl + V
ДОДАТКОВО
КРОК 1.
Відкрий файл Додаткове завдання в папці на Робочому столі/ 5 клас (11.12) Практична робота
КРОК 2.
Розмістіть фігури з надписом відповідно до кожної планети.
КРОК 3.
Пам’ятайте! Щоб перемістити об’єкт, виділіть його та утримуючи ліву клавішу миші перетягніть на потрібну позицію.
Просигналізуйте зеленою долонькою про завершення виконання роботи.
2) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером
- Подивіться на екран та просигналізуйте долоньками чи допускається ось така поведінка в комп’ютерному класі.
3)Практична робота за комп’ютерами. (10-12 хв.)
СОНЯЧНА СИСТЕМА
Найближча до Землі зоря, яка забезпечує її світлом і теплом, — Сонце. Сонце — це розжарена куля, температура якої становить на поверхні 6 000 °С. Зважаючи на те, що відстань між Сонцем і Землею 150 мільйонів кілометрів, на Землю потрапляє лише двохмільярдна частина його тепла й світла, але цього вистачає для життя на нашій планеті.
Планети гіганти сонячної системи — Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.
- Що це ? (Абзац, символ, сторінка, графічне зображення, слово, речення).
Запитання |
Відповідь |
Найближча до Землі зоря … |
Сонце |
Температура поверхні Сонця … |
6 000 °С |
Відстань між Сонцем і Землею |
150 мільйонів кілометрів |
Планети гіганти |
Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун. |
Скільки тепла і світла потрапляє на Землю від Сонця |
Двохмільярдна частина |
|
Графічне зображення |
Вправи для очей (учні виконують вправи, які демонструються на відео «Рухи зірочки»)
ДОДАТКОВО (резерв часу)
- Відкрий файл Додаткове завдання в папці на Робочому столі/ 5 клас (11.12) Практична робота
Завдання: розмістити правильно фігуру з надписом відповідно до кожної планети.
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Кубик «Блума» - це прийом розвитку критичного мислення, операцій та якостей розуму, що розроблений американським психологом і педагогом Бенджаміном Блумом, автором теорії таксономії, яка передбачає поділ цілей навчання на блоки: «знаю» — «творю» — «умію».
Дайте відповіді на запитання:
- Вдома пропоную вам створити (у кого є можливість) лист-листівку до дня Святого Миколая.
Пригадати всі терміни, які є у вашому «Конверті набутих знань»
ДОДАТКОВІ ЗАВДАННЯ (Резерв Часу)
СловоТекст
Документ
Речення
Абзац
Процесор
1