Тема. Земля – планета Сонячної системи.
Мета. Сформувати уявлення про форму Землі. Дати елементарне поняття про глобус як про зменшену модель Землі. Розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, логічне мислення.
Обладнання:
Підручник: Наталя Будна, Тетяна Гладюк, Світлана Заброцька, Наталія Шост. «Я досліджую світ. Частина 1».
Робочий зошит на друкованій основі «Я досліджую світ». 4 клас. Частина 1» до підручника Н. О. Будної, Т. В. Гладюк, С. Г. Заброцької, Н. Б. Шост.
Глобус.
Повітряна кулька.
Ліхтарик.
Тарілка.
Творчі роботи учнів з теми.
ХІД УРОКУ
Епіграф уроку:
Відеоспостереження за планетою Земля з космосу (відео «NASA»: «Національне управління з аеронавтики і досліджень космічного простору»).
https://www.youtube.com/watch?v=uJ_V13EkeP8&authuser=0
(1 хвилина)
І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Перевірка домашнього завдання:
1 група – повідомлення «Цікаві факти про планету Земля».
2 група – прислів’я, приказки про Землю.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬУЧНІВ
Перевірка засвоєння вивченого раніше.
Яку форму має Земля? (куля, геоїд).
Що таке глобус? (зменшена у багато разів модель небесного тіла,наприклад - Землі).
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО ДІЯЛЬНОСТІ
Повідомлення вчителя з історії дослідження Землі.
Формою Землі завжди цікавилися вчені усіх часів. Одні стверджували, що Земля нерухома й знаходиться в центрі всього світу, тобто Всесвіту, а Сонце та зірки обертаються навколо неї. Але були й такі, які припускали, що Земля має форму кулі, і не Сонце обертається навколо Землі, а навпаки - Земля обертається навколо Сонця. Відомий давньогрецький математик, фізик та інженер Архімед одним із перших припустив, що не Сонце обертається навколо Землі, а Земля та інші планети обертаються навколо Сонця.
Великий філософ Давньої Греції Аристотель у своєму трактаті «Про небо» стверджував, що Земля круглої форми.
Сьогодні на уроці ми дізнаємось більше наукових фактів про планету Земля та попрацюємо із зменшеними в десятки мільйонів разів моделями: Землі (глобус) та системи Сонце-Земля, яка дозволяє продемонструвати принцип зміни пір року на землі (телурій).
https://drive.google.com/file/d/1iUWTMzUaUEefiLFQSOSvGs19phhNk-7P/view?usp=classroom_web&authuser=0
Давні мандрівники й мореплавці подорожували багато днів, тижнів, місяців, йшли, їхали або пливли в одному напрямку, але не знаходили краю Землі. Так, 500 років тому іспанські мореплавці під командуванням Маґеллана обігнули Землю і повернулися до рідних берегів.
Проблемні запитання:
Чому ніде не було краю Землі?
Яка ж форма Землі?
Якщо Земля не має кінця, то вона кругла? Як це можна перевірити?
*Дослід проводять двоє учнів за інструкцією вчителя.
Космонавт Юрій Гагарін перший у світі побачив Землю у космосі, облетівши її навколо: «Опинившись у космосі, я побачив планети, зірки, сліпучо-яскравий диск Сонця на вугільно-чорному небі та випуклий бік Землі, вкритий хмарами. Земна куля була поряд зі мною, оберталася на очах, як справжній глобус...».
Перший український космонавт — Леонід Каденюк побував на навколоземній орбіті 19 листопада 1997 року.
Руханка «ALIEN DANCE» («Прибульці»).
https://www.youtube.com/watch?v=0a7dfpihN6s&authuser=0
(1 хвилина)
Розміри Землі. Діаметр — 12756 км. Радіус Землі — 6378 км. Щоб уявити собі це, давайте подумки викопаємо колодязь у шкільному дворі до центра земної кулі. Глибина цього колодязя і буде дорівнювати радіусу. Людина може подолати таку відстань за два місяці, рухаючись без відпочинку. А щоб обігнути Землю, треба подолати шлях у 40 тисяч кілометрів.
Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, що допомагає людям уявити й дослідити Землю, не виходячи з кімнати.
На одній нозі стою,
Знаю службу я свою:
На моїй нозі здавна
Куля держиться земна.
Бесіда з метою вивчення глобуса.
УІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
https://www.youtube.com/watch?v=7jPWvzjIjp0&authuser=0
УІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Слово учителя.
Планета Земля – наш єдиний, неповторний дім. Кожна людина має пам’ятати, що другої такої планети у Всесвіті поки що не знайшли, тому кожен землянин – юний чи дорослий, має берегти нашу планету, піклуватися про неї. Недаремно ще у 1971 році Організація Об’єднаних Націй встановило запровадила відмічати всесвітній День Землі, який відзначається 22 квітня щорічно.Чому ж наша планета потребує захисту? Як ми можемо їй допомогти? Давайте дізнаємось.
https://www.youtube.com/watch?v=lhFszRps8Ak&authuser=0
Презентація творчих робіт учнів про Землю.
Електронні ресурси:
Відеоспостереження за планетою Земля з космосу.
Відео «NASA»: «Національне управління з аеронавтики і досліджень космічного простору».
Презентація уроку «Земля – планета Сонячної системи». Автор Білоус Ольга Вікторівна.
Освітній проєкт для вчителів «На Урок».
Руханка «ALIEN DANCE» («Прибульці»).
Відеохостинг (платформа) «YouTube».
Навчального відео «Наша планета – Земля».
Відеохостинг (платформа) «YouTube».
Навчально-пізнавальне відео «День Землі».
Відеохостинг (платформа) «YouTube».
«Моя планета».
Інтерактивне завдання на платформі «LearningApps».