Ознайомити учнів із життям ногайського народу, формувати вміння будувати усні монологічні висловлювання, брати участь у діалозі в процесі обговорювання прочитаної казки, висловлювати свої думки, ставити запитання.
Розвивати уяву, пам'ять, читацькі навички, емоційну і почуттєву сферу учнів.
Виховувати бажання бути чесним, справедливим, допомагати іншим людям.
Літературне читання 4 клас
Тема. “Дідусь і мати води” (ногайська народна казка)
Мета. Ознайомити учнів із життям ногайського народу, формувати вміння будувати усні монологічні висловлювання, брати участь у діалозі в процесі обговорювання прочитаної казки, висловлювати свої думки, ставити запитання.
Розвивати уяву, пам'ять, читацькі навички, емоційну і почуттєву сферу учнів.
Виховувати бажання бути чесним, справедливим, допомагати іншим людям.
Хід уроку
І.ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент.
Вже дзвінок сигнал нам дав:
Працювати час настав.
Отже. Ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
1)Тренування дихального апарату.
-Прочитайте прислів'я з різною інтонацією та у різному темпі
(радісно і швидко; сумно та повільно; здивовано; запитуючи).
Не одежа красить людину, а добрі діла.
Да, да, да – чиста… (вода).
Ді, ді, ді - сидимо у… (воді).
Де, де, де – нема риби… (ніде).
Ди, ди, ди – всі вже вийшли з … (води).
Усь-усь-усь - казку розповів дідусь.
На-на-на - вийшла казочка смішна.
Ще-ще-ще - хочем казочку іще.
Ся-ся-ся - любимо ми дідуся.
Ар-ар-ар - він найкращий в нас казкар.
-Із поданих літер складіть слова.
Раська (карась)
Куща (щука)
Унько (окунь)
Фільден (дельфін)
-Хто тут зайвий? Чому?
(Дельфін зайвий-він ссавець).
3 |
17 |
21 |
8 |
4 |
10 |
6 |
15 |
25 |
13 |
24 |
20 |
1 |
9 |
22 |
19 |
12 |
7 |
14 |
16 |
2 |
18 |
23 |
11 |
5 |
-Зосередьте погляд на одиниці та намагайтеся за 60 секунд полічити мовчки до 25.
-Проведемо бліцтурнір між рядами, використовуючи запитання за підручником або ваші за змістом казки “Три сини”.
-Прочитаємо текст в особах (автор, лісник, старший син, середній син, молодший син).
ІІ.ОСНОВНА ЧАСТИНА
Вправа “Упізнай казку”. Робота в парах.
З'єднайте назву казки з народністю й визначте, що в них спільного. (Вони народні).
“Як квітень до березня в гості їздив” Українська
“Пісня солов'я”
“Поради соловейка” Турецька
“Три сини”
“Піп і циган” Словенська
-Сьогодні читатимемо ногайську народну казку “Дідусь і мати води”.
-Хто такі ногайці?
3)Розповідь про народність - ногайців.
Ногайці-це народ-кочевники. Вони переїзджали з місця на місце. У 1720 році вони жили на півночі Чорного моря. Пройшло 48 років і народ перебрався до річки Дніпро. Їх було 500 тисяч чоловік. А через 25 років всі повернулися в степи поблизу Азовського моря. Там проживає зараз 20 тисяч людей. Ось так води виглядають (слайд)
4)Підготовка до сприймання змісту тексту.
-Прочитайте назву казки.
-Що воно може пояснювати тему чи головну думку?
-Зараз прочитаємо казку і дізнаємось яка пригода трапилась з дідусем.
5)Первинне сприймання змісту тексту учнями.
Читання-слухання казки (по черзі учитель-учні).
-Хто може пояснити значення таких слів?
Сокира -знаряддя для рубання і тесання дерева.
Бурхлива -дуже неспокійна.
Хиткий -коливальний рух чогось у різних напрямках.
Доберіть синоніми до слів. Читання слів “луною” за вчителем.
Бурхлива річка - ... (буйна,бурлива, клекітлива);
Хиткий місток - ... (нестійкий, слабкий);
Сокира - ... (колун, тесак);
Щезла - ... (зникла, загубилась, пропала).
- Яка пригода трапилася з дідусем, коли він пішов у ліс по дрова? (Він випустив сокиру, сів на березі і заплакав).
-Як Мати води перевіряла дідуся на чесність?
(Вона діставала з дна річки різні сокири і показувала їх діду).
-Чому дідусь став володарем усіх трьох сокир?
(За його чесність Мати води віддала три сокири).
-Що спонукало багатія вдатися до хитрощів?
(Багатія спонукала його жадібність).
-Як Мати води вчинила з багатієм?
(Вона не віддала жодної сокири).
-Розгляньте ілюстрацію.
-Кого зобразив художник?
-Знайдіть уривок, якому відповідає малюнок.
(Тоді Мати води показала дідусеві третю сокиру, зовсім просту).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
В казковому лісі розминка,
Настала фізична хвилинка.
Втому проженем руками,
Вгору їх піднімем з вами.
Потім присядемо дружно,
Ноги згинаємо пружно.
Встанемо дружно.
Голову вниз опустили,
Потім назад нахилили,
Потім наліво поклали,
Потім направо.
І стали рівно і струнко.
Швидко скінчилась хвилинка.
Нас збадьорила розминка.
Вибіркове читання
-Знайдіть і прочитайте, як дідусь випустив сокиру?
-Чому він заплакав? Зачітайте.
-Де і коли вперше відбулася зустріч з Мати води?
-Прочитайте, яку нагороду отримав дідусь за чесність?
-Як багатій зустрівся з Мати води?
-Прочитайте, чому Мати води не віддала йому сокиру?
Куди пішов дідусь?
А) додому
Б) у ліс
В) у поле
Що він впустив у річку?
А) кошик
Б) сокиру
В) палицю
Які сокири віддала Мати води дідусю?
А) золоту, просту, срібну
Б) золоту, срібну, золоту
В) просту, золоту, просту
Які сокири віддала Мати води багатію?
А) одну
Б) три
В) жодної
-Об'єднайтесь у групи. Подумайте, чому бути чесним краще, ніж брехливим та підлим. Наведіть приклади. Обговоріть відповідь і доручіть своєму спікерові переконати інших у тому, що ваша точку зору слушна, правильна.
ІІІ ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
-Поміркуйте і скажіть, яке прислів'я підходить до казки:
Самі чесні, а сокира таки пропала.
(Докір, коли в добрім товаристві трапиться немила справа.)
Чесно роби, добре і буде.
Водою що хочеш, лиш сумління не сполочеш.
(Значення, як і сказано.)
-Який би ви придумали заголовок відповідно до головної думки тексту?
-Прочитайте казку, підготуйтеся читати за особами, перекажіть, складіть план.
-Попрацюйте над проектом “Аукціон народної мудрості” (підібрати прислів'я,приказки до казки).
-За бажанням якщо вам цікаво більше дізнатися про життя ногайського народу, доберіть повідомлення й поділіться інформацією зі своїми однокласниками.
-Намалюйте, якою ви уявляєте Мати води.
3) Творча хвилинка “Есе-бутерброд”
-Ви бачите “бутерброд” із запитаннями, за якими ви маєте скласти міні-есе.
ВСТУП: 1 речення, що виражає вашу думку.
ОСНОВНА ЧАСТИНА: 2 речення, що пояснення і докази першого речення.
ВИСНОВОК: 1 речення, що поєднує вступ і основну частину.