Урок з літературного читання для 4 класу "Хліб - усьому голова!"

Про матеріал
Урок літературного читання розроблено для 4 класу. Матеріали цього уроку,види робіт (сенкан,робота у групах,склади слово,додай слово,складання діафільму тощо) можна використовувати при вивченні будь-яких творів про хліб .
Перегляд файлу

Тема:   С. Жупанин «Ходімо в поле, сину»

Мета:

1)формування ключових компетентностей:

-вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;

2)загальнокультурної :

-дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;

3)предметних   компетентностей:

-продовжувати детальніше ознайомлювати учнів із життям і творчістю

С. Жупанина;

-удосконалювати навички читання віршованих творів;

-збагачувати словниковий запас;

-розвивати зв’язне мовлення учнів;

-учити аналізувати прочитане;

-виховувати бережне ставлення до хліба, почуття поваги до  праці хлібороба

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням презентації, фотосюжетів, інтерактивних та інноваційних технологій,

Обладнання:  роздатковий матеріал,хлібні вироби,ілюстрації,колоски пшениці,коровай,дідух,картки для групової роботи,малюнки дітей.

 Хід уроку

І. Організаційний момент

-Добрий день!

-Добрий день! Гарно ми почнемо день!

-Добрий день усім ліворуч! Добрий день усім праворуч!

-Добрий день напроти всім! Нам вітатися не лінь!

-Гарний настрій маємо,урок розпочинаємо!

ІІ. Підготовка учнів до активного свідомого засвоєння знань.

- Діти,коли сьогодні ви заходили до класу,ви здивовано запитували,а що так пахне?Ви згадали цей запах?

Так,діти,так пахне хліб,так пахне життя.

Хлiб… Яке коротке слово . Всього чотири лiтери , а скiльки в ньому тепла . З хлiбом пов`язано так багато у нашому життi , що цей необхiдний продукт харчування став символом працi та миру . І ми продовжуємо читати і говорити про хліб.

 

Візьму я в руки хліб духмяний,

Він незвичайний, він святий.

Ввібрав  і пісню, й працю в себе,

Цей хліб рум’яний на столі.

Йому до ніг вклонитись треба,

Він – скарб найбільший на землі.

-Чому хліб називають скарбом,багатством?

 

-Сьогодні нашими помічниками будуть чарівні колосочки, які ми зберемо у снопик.

-З першим колоском виконаємо першу вправу:

  1. «Колосок побажань»

На дошці колосок – побажань,а на ваших партах у кожній групі по дві зернинки,запишіть на них сподівання щодо уроку і повісьте на колосок.А я запишу своє побажання.(читають і вивішують).

  1. Повторення правил роботи у групах.
  • Сьогодні деякі завдання ми будемо виконувати у групах,тож треба повторити правила роботи.

                     (ставлю ще один колосок)

1. Бути уважними та активними.

2. Слухати один одного.

3. Поважати думку іншого.

4. Говорити зрозуміло, зв’язно, виразно.

5. Руку піднімати ― з дозволу відповідати.

           6. Дотримуватися відведеного часу.

- Ми кожен день чуємо слово  «хліб». Що ж воно означає?(відповіді дітей)

Наші мовознавці попрацювали з тлумачними словниками і ось що вони з’ясували.

                                    (ще один колосок)

Мовознавці (2 дитини):

- Переглянувши словники, ми з’ясували, що:

1.     Хліб – це зерно, яке перемолюють на борошно. «Зібрати три мішки хліба».

2.     Хліб – це випечений виріб із борошна, продукт харчування. «Запашний хліб лежить на столі».

3.     Хліб – це зернові рослини в полі, хлібне поле. «Достигає хліб у полі»

4.     Хліб  - це харчі, прожиток. «Заробляти собі на хліб»,тобто забезпечувати собі добробут.

5.     Хліб – це заробіток, як засіб існування.

6.     Хліб – це всі вироби,випечені з додаванням борошна.

7.     Хліб – це найголовніше багатство.Хліб – всьому голова!

 

-А коли і як до нас прийшов хліб? Слово нашим історикам.

                                                  (колосок)

Історики(3 учні):

 

      На думку вчених, вперше хліб з’явився на землі 15 тисяч років тому. У пошуках їжі перші люди звернули увагу на злакові рослини . Тривалий час люди вживали свіжі зерна, пізніше навчилися розмелювати їх між каміннями, отримуючи крупу.Перший хліб мав вигляд рідкої каші. 

       Хліб зі збродженого тіста з’явився пізніше. Його Батьківщиною вважають Египет.  Через недогляд раба тісто підкисло,але він ризикнув і випік паляницю. Та на диво вона виявилася більш рум’яною,  пишнішою, смачнішою, аніж із прісного тіста.

      Мистецтво готувати хліб від давніх єгиптян перейшло до Греції та Риму. Такий хліб вважався делікатесом, був доступний тільки багатіям. Хліб прирівнювався до Сонця і до золота. На його честь складали гімни. Пекарі давніх держав користувалися великою пошаною.

 

Вчитель.   Хліб – це свого роду реліквія. Є навіть музеї хліба. У музеї мистецтв Нью – Йорка є круглий хліб, вік якого 3400 років, а в Цюріхському музеї виставлений хліб якому 6000 років. В Києві теж відкрився музей хлібу  у 1983р.В ньому зібрані різні хлібні вироби.

В наш час відомо близько 800 видів хлібних виробів.Давайте назвемо деякі з них.

                                           (відповіді дітей)

 

Гра «Склади слово».

Попрацюємо в групах.Складіть по два слова. Завдання: переставити склади так, щоб утворилися слова – назви того, що можна випекти з борошна(1 хв)

 

роковай

(коровай)

лочбука

(булочка)

 

 

 

 

гірпи

(пиріг)

тонба

(батон)

 

 

 

 

лачак

(калач)

килбуб

(бублик)

 

 

 

 

чипево

(печиво)

ляпаниця

(паляниця)

 

                                                    (колосок)

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

    Щоб попасти на наш стіл хліб проходить довгий шлях. Про початок цього великого та важкого шляху ви дізнаєтеся у віршику Степана Жупаніна «Ходімо в поле,сину»

 ІV. Опрацювання вірша С. Жупанина «Ходімо в поле, сину»

1.Мовна розминка.

Пригадайте, діти,вмить як пшениченька шумить? Ш-ш-ш-ш-ш.

Як в гайку струмок дзвенить? Дзінь-дзінь-дзінь.

А як джміль в саду бринить? Дж-ж, дж-ж, дж-ж.

Як шумлять у птаха крила? Шух-шух-шух.

В морі синьому вітрила? Ссс-ссс-ссс.

 

 

Додай слово:На-на-на-рідна…(сторона)

Ай-ай-ай-наш рідненький…(край)

Жу-жу-жу-землю…(бережу)

Ба-ба-ба-золоті…(хліба)

Ті-ті-ті-руки…(золоті)

                                                  (колосок)

 

2.Слово про автора.

3.Читання з передбаченням  

-  Як ви вважаєте, про що буде цей вірш?

4. Виразне читання вірша  учнем

. Чи справдились ваші припущення?

 

5.Словникова робота 

-Які незрозумілі слова вам зустрілися ?

Вруни -…, леліяти -…, гожий -…, тужавіють -…, сльота -… .

                        (колосок)

6.Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Хліборобам поклоніться

За хліб на нашому столі

І до сонця потягніться,

В різні боки нахиліться.

                                    (колосок)

7.Самотійне читання

 

8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

- У яку пору року батько запрошує сина?

- Де живе хліб  навесні? Влітку?

- Яку стеблину леліє земля?

- Знайдіть опис землі?Прочитайте.

- Для чого батько запросив сина в поле?

-Яка тема вірша «Ходімо в поле,сину»?(Показати нелегку працю хлібороба)

- В яких рядках автор розкриває головну думку твору?

                                     (колосок)

9.  Гра «Ланцюжок».

            (учні одне за одним читають ланцюжком вірш)   .

 

-Визріла пшениця у полі,а що ж відбувається далі?

 

10.Перегляд відеоролика «Як хліб на стіл потрапляє» (3хв).

                                              (колосок)

 Вчитель:  Українці завжди цінували хліб як святиню. Хліб і сіль в українській хаті завжди були символом гостинності. Хліб, як і рушник, здавна в Україні служив оберегом. Кругла паляниця нагадувала сонце і була символом сонця, якому вклонялися наші далекі предки. Жоден із українських обрядів не обходився без хліба, тому що хліб - це життя, добробут, багатство.

 Зараз наші народознавці розкажуть нам про традиції наших предків та про обряди,в яких використовували хліб.

 

Народознавці(3 дитини):

1.Перед весіллям у суботу пекли коровай, який оздоблювали калиною, барвінком, червоними стрічками. Крім коровая, пекли калачі, шишки. Мати благословляла молодих хлібом, коли вони йшли до церкви, обсипала їх пшеницею на щасливе й багате життя..

 

2.Хліб використовували у різдвяному обряді. По-перше, символ Різдва - це дідух, житній або пшеничний сніп, який стояв на покуті до Водохреща. По-друге, це обрядова їжа - кутя, яку готували на всі святі вечори .Кутю готували із товченої пшениці, додавали мед, мак, горіхи

 

3.На Великдень пекли із здобного тіста обрядовий хліб - паску, прикрашали фарбованим пшоном, маком, цукровою пудрою.

Хліб використовували і в обрядах зустрічі весни (22-ого березня). Господині пекли із тіста жайворонків, з якими діти вибігали надвір і закликали весну.

 І нарешті - калита, яку пекли на Андрія (13-ого грудня). Калита - круглий корж з діркою посередині, який символізував сонце. 

                                                (колосок)
 Вчитель:  Українці склали багато приказок і прислів’їв про хліб.В них показано,яке велике значення в нашому житті має хліб.

-Які прислів’я знаєте ви?

                                        (діти відповідають)

-Про хліб написано багато літературних творів.Які вірші про хліб ми вже вивчили?

                                            (діти відповідають)

-Наші учні підготували вірші і хочуть виступити перед нами.

 

 Сулейманов Е. і Іваницька І. «Бублик і паляниця»

 

 Косенко Даша і Денис «Пісня про хліб»

 

Добрянська О.   «Чим пахне коровай»

 

Вчитель.Але не завжди хліб був такий смачний і такий буденний, такий м’який і пахучий!Були часи,коли хліб робили з висівок, трави, жолудів…Він був твердий,чорнючий,не духмяний.Його навіть не можна було їсти,але люди їли,бо від цього залежало їхнє життя.

Це одна з найстрашніших сторінок історії нашого народу – голодомор в Україні у 1932-1933 роках.

В руках,що виростили хліб,не залишилось і зернини.Від голоду вмирали всі: і дорослі,і малі.За маленьку,черству шкориночку хліба могли вбити.

Хочу розповісти вам одну історію  .  Коли забирали зерно у однієї родини,татко закопав банку з зерном у городі.Настав день,коли зовсім харчів не залишилося у хаті і батько пішов викопувати  зерно,але не знайшов банку.Пройшло багато років і його онук,копаючи город разом з бабусею,знайшов цю банкц.Від радощів він закричав, «Ура,я натрапив на золото!».а бабуся заплакала і сказала: «Це дорожче за золото!»

-Діти,чому вона так сказала?(відповіді)

-Тиждень тому Україна вшановувала пам’ять померлих під час голодомору.До пам’ятників люди несли квіти,колоски і…хліб.

                                                (показ пам’ятників)

І зараз кожен ,хто пережив той страшний голод,роки війни – ніколи,до кінця своїх днів не кине хліб на землю,не скине крихти хліба зі столу додолу.

Дуже хочеться,щоб і ви з такою ж повагою ставились до хліба.

 

V.Закріплення вивченого 

Робота в групах

1 група:

З’єдати початок і кінцівку  прислів’я.

 

Без солі й без хліба                                               така й паляниця

Хочеш їсти калачі –.                                              вродить рясно.

Без солі не смачно,                                   .           немає обіду

Яка пшениця,.                                                        не сиди на печі

Сій вчасно,                                                             без хліба – не ситно

 

2 група:

 

З’єднати фразеологізми з їх значенням.

Заробляти собі на хліб ―      жити в злиднях.

Жити на чужих хлібах ―      забезпечувати собі добробут.

Переводити хліб ―                на чиємусь утриманні.

Сухий хліб їсти ―                  не приносити ніякої користі.

― Який фразеологізм найчастіше чули?

 

3 група:

Складання діафільму «Від зернини до хлібини»

 

.4 група:

Скласти  «Правила дбайливого ставлення до хлібу».

 (вивішуємо на дошку)

1.     Ніколи не бери хліб брудними руками

2.     Бери хліба стільки, скільки з’їси

3.     Не грайся хлібом!

4.     Залишки хліба віддай птахам, тваринам

5.     Вчись готувати різні страви з черствого хліба

6.     Поважай працю хліборобів і вчи цьому інших

 

5 група:

Сенкан до слова «хліб»

 

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.

Ось і підійшов до кінця наш урок.

-З яким твором ми сьогодні ознайомились на уроці?

-Якими словами можна охарактеризувати урок?

Охарактеризуйте прикметниками (повчальний, цікавий….)

-Подивіться на  «колосок бажань».Чи справдилися наші сподівання?

-Закінчіть речення: «Мені цікаво було дізнатися про….»

 

 

Пригощання присутніх випічкою.

 

VII. Домашнє завдання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
21 листопада 2021
Переглядів
2143
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку