Тема: Вчитайся в Лесине слово іскристе. Леся Українка « Конвалія»
Мета: розширити і поглибити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вміння добирати потрібну інтонацію під час читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння критично мислити, гнучкість розуму, креативність, приймати правильні рішення ; виховувати любов до свого народу, до України.
Формування компетентностей:
Хід уроку:
І організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань
Робота над скоромовкою
У нас надворі погода розмокропогодилася.
Читають повільно, швидше, дуже швидко. Тихо, напівголосно, голосно, дуже голосно.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІV.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
-Сьогодні ми ознайомимося з однією з поетичних перлинок творчості Лесі Українки з віршем « Конвалія».
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. «Передбачення за ключовими словами»
- У вірші є такі словосполучення: росла, віку вкоротила, панночка, бал, пов’язала, кинула.
- Як ви думаєте, яка історія буде описуватись у вірші?
2. Слухання вірша «Конвалія» (аудіо запис вірша «Конвалія»)
-Які почуття викликав у вас вірш?
-Що ви уявляли, слухаючи його?
3. Словникова робота
віттям крає
зів’ялу пов’язала
панночка байдужою
захищалась музиченька
-Прочитайте слова з апострофом.
-У яких словах букв більше, ніж звуків? (Віттям, панночка, музиченька)
Крає- завдає муки, душевного болю.
4.Підготовка до виразного читання.
-У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
-Які слова прочитаєте з тривогою, співчуттям?
-З якою інтонацією прочитаєте слова конвалії?
-Де зробите паузи?
5. Читання в парах
6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
- Де росла конвалія?
- Як захищалася від негоди?
- Яка біда трапилась з квіткою?
- Куди понесли конвалію?
- Хто взяв її з собою?
- Який настрій був у панночки?
- Які почуття в цей час переживала конвалія?
- До кого вона зверталась зі словами прощання?
- Які слова віра свідчать про бездушність панночки?
7. Лексико-стилістичний аналіз (художні засоби)
- Як ви розумієте словосполучення віку вкоротила- зірвала й погубила
серце крає – завдавати муки, душевного болю.
8. Гра « Добери риму»
Високим - … (широким)
Біла - … (вкоротила)
Залу - … ( балу)
Закрутилась - … (схилилась)
Грає - … (крає)
Милий - … (єдиний)
Рукою - … ( додолу)
9. Гра « Заміни одним словом»
Погана погода з дощем чи вітром - негода
Закрутилась у танці – затанцювала
Схилилась голова – засумувала.
10. Опрацювання партитури вірша
11. Гра « Кращим диктор телебачення» (учні повинні прочитати вірш,якомога менше підглядати в текст).
12.Робота в навчальних центрах
1 група – відомості про квітку
2 група – опис квітки
3 група – складання вірша
12. Визначення головної думки вірша
- Як ви гадаєте, до чого нас закликає поетеса цим твором?
- Чи актуальна ця проблема сьогодні?
- насправді в цьому вірші приховані відносини між людьми. Під образом конвалії, авторка приховала просту людину. Нешановливе ставлення, зверхнє ставлення панів до простих людей.
13. Складання сенкану
Конвалія
Ніжна, біла, запашна
Квітує, пахне, вабить
Квіти приносять людям радість
Рослина, квітка
VІ. Пісумок уроку.
Гра « Закінчи речення»
VІІ. Домашнє завдання
Виразно читати вірш « Конвалія».