Урок з літературного читання у 4 класі на тему: Людина рідкісного благородства. «Іван Франко» (про нього). І. Я. Франко «Дивувалася зима…»

Про матеріал
На цьому уроці учні поглиблять знання про життя і творчість Івана Яковича Франка; навчаться виразно читати вірш, формуватимуть уміння аналізувати віршований твір та пояснювати образні вислови, рими; визначатимуть пряме та переносне значення слів та речень; виховуватимуть почуття любові до природи, бажання творити добро; розвиватимуть свої творчі здібності.
Перегляд файлу

                                                Надія Вальоса,

учитель вищої категорії, старший учитель

Першотравенська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Баранівського району Житомирської області

тел. +380 966 877 059

 

Урок з літературного читання у 4 класі

 

Тема. Людина рідкісного благородства.

             

              «Іван Франко» (про нього). І. Я. Франко «Дивувалася зима…»

 

Мета. Поглибити знання учнів про життя і творчість Івана Яковича Франка; вчити

             

               виразно читати вірш, формувати уміння аналізувати віршовані твори

              

               та пояснювати образні вислови, рими; визначати пряме та переносне значення

             

               слів та речень; виховувати почуття любові до природи, бажання творити

             

               добро; розвивати творчі здібності учнів.     

 

Обладнання. Портрет І. Я. Франка, ілюстрація зими і весни, диск із записом

 

                               вірша, картки для розширення поля читання, та з диференційовани -

 

                               ми завданнями, О.Я Савченко «Літературне читання 4 клас»,         

                              

                               підручник. – К. : Освіта, 2015.

                            

                                                              Хід уроку

 

І. Організація класу.

 

                                   Встаньте, діти, всі рівненько,

 

                                   Посміхніться всі гарненько.

 

                                   Посміхніться ви до мене,

 

                                   Поверніться до гостей,

 

                                   Привітайтесь: «Добрий день!»

 

                                   Всі сідайте тихо, діти!

 

                                   Домовляймось, не шуміти.

 

                                   Руку гарно піднімати,

 

                                   На уроці - не дрімати.

 

                                   Щоб не було нам мороки, -

 

                                    Всі готові до уроку?

 

                                    Ну гаразд, часу не гаймо,

 

                                    І урок свій починаймо.

 

-  Наш урок читання ми розпочи­наємо девізом: «Читання - основа навчання».

 

ІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

 

-  Сьогодні на урок до нас завітала чарівниця зима, яка запрошує нас помандрувати з

 

нею по стежинках: розчитування, робота в парах, хвилинка поезії, життя і творчість

 

І. Я. Франка, довідкове бюро, асоціативний кущ, фізкультхвилинка, опрацювання

 

вірша, конкурс, музична пауза, творчі завдання, підсумок уроку.

 

-  Чого ви очікуєте від нашого уроку?

 

ІІІ. Розчитування.

 

-  Перша стежинка - підготовчі вправи для читання.

 

а)  Вправи для очей.

 

«Маятник» - рух очей праворуч, ліворуч.

 

«Стовпчик» - рух очей вгору, вниз.

 

«Катаємо мячик» - по колу вправо, вліво.

 

б)  Артикуляційні вправи.

 

  •     Помлямкали губами.

 

  •     Поклацали зубами, щоб міцніші були!

 

  •     Пригадайте, діти, вмить,

 

Як пшеничка шумить: ш - ш - ш!

 

Як бджола в саду бринить: дз! - дз! - дз!

 

Як дзижчать комарики: з - з - з!

 

Як гарчить пес: р - р - р!

 

А зозуля кує: ку - ку - ку!

 

Риба мовчить: ні пари з вуст.

 

в)  Чистомовка

 

Ма - ма - ма - ой, весела вже зима!

 

Ло - ло - ло - скільки снігу намело.

 

Мі - мі - мі - дуже раді ми зимі.

 

Лі - лі - лі - ми ще дітоньки малі.

 

- А зараз я буду казати закінчення, а ви мені початок.

 

Пташкам корму ми дамо - … (мо - мо - мо)

 

А морквиночку кому? - …  (му - му - му)

 

Цим білесеньким зайцям - … (ям - ям - ям).

 

г)  Тепер дружно починаймо, скоромовку вимовляймо.

 

                         Мудрим ніхто не родився, мудрості в мудрого навчився.

 

-  Читання скоромовки «Дощиком».

 

Дощик крапає - читання тихо і повільно.

 

Дощик сильніший - читання голосніше і швидше.

 

Злива - голосно і швидко.

 

- Інтонування скоромовки.

 

 

 

 

ЗАПИТУЮ

ДИВУЮСЬ

                                Я                          ГНІВАЮСЬ

                     РАДІЮ

д)  Робота з таблицями для читання в парах.

IV. Актуалізація опорних знань.

-  Урок ми завжди починаємо декількома хвилинами поезії, які є своєрідним настроєм,

імпульсом на те, що ми будемо спілкуватися, а значить думати, мислити, творити.

-  Будь ласка, я запрошую дітей, що підготувалися на сьогодні декламувати.

-  А завдання для всіх уважно слухати вірші й спробувати встановити їх автора, бо

саме в цих поезіях криється зміст нашої сьогоднішньої розмови.

                                                           Вірші

Гріє сонечко!

Усміхається небо яснеє,

дзвонить пісеньку жайвороночок,

затонувши десь в бездні-глубіні

кришталевого океану-неба…

 

Надійшла весна прекрасна,

многоцвітна, тепла, ясна,

наче дівчина в вінку.

Зацвіли луги, діброви,

повно гомону, розмови

і пісень в чагарнику.

 

Плакала киця на кухні,                           «Ні їсти, ні пити не хочу.

аж їй очиці попухли.                               З тяжкої образи я плачу:

«Чого ти, киценько, плачеш,                  сам кухар сметанку злизав, 

їсти чи питоньки хочеш?»                      а на мене, кицюню, сказав».

-  Хто є автором цих прекрасних поезій?

 

V. Повідомлення теми й мети уроку.

- Наш урок присвячений творчості геніального сина українського народу І. Я. Франка.

Письменник жив і писав у минулому, але його твори актуальні і в наш час. Їх люблять

читати і діти і дорослі.

-  Сьогодні ми ознайомимося з його віршем «Дивувалася зима…» та поглибимо знання

про життя та творчість цієї геніальної людини, імя якої знають не тільки в Україні, а в

усьому світі.

VI. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя. Розгляд портрета І. Я. Франка.

-  Послухайте, що писав у своїх спогадах Михайло Коцюбинський.

«Невеликий, хоч і сильний мужчина, високе чоло, сірі, трохи холодні очі, енергійно

зачернена борода. Рудувате волосся непокірно пнеться, вуса стирчать. Скромно

одягнений, тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить – і вас здивує, як ця

невисока фігура росте й росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло і ясно од світла

його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є кремінь і сипле іскри».

2. Опрацювання статті «І. Я. Франко».

-  Пригадайте які твори Франка ми вже читали.

-  Читання статті естафетою.

-  Відповіді на запитання:

     - Де народився майбутній поет?

     - Що перейняв хлопчик від своїх батьків?

     - Яку освіту отримав поет?

     - Які твори для дітей є у доробку Франка?

     - Чим займався Франко, крім письменницької діяльності?

     - Коли помер поет?

3. Розповіді дітей, які доповнюють статтю.

-  У нас на уроці діє «Довідкове бюро», у якому працюють учні, які підготували і

розкажуть вам деякі епізоди з життя Франка.

 

  • 27 серпня 1856р. в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту на Галичині у сімї

відомого на всю округу коваля народився рудоволосий, ясноокий хлопчик. Ясю (так

звала мати сина) рік розумною дитиною, роботящою і товариською. Він залюбки

допомагав батькам по господарству, любив і розумів підгірську природу. З голосу

матері хлопчик запамятав багато народних пісень.

 

  • У шість років батьки віддають Івася до школи в сусіднє село, а потім він ходить до

школи в сусіднє село, а потім він ходить до школи при монастирі в Дрогобичі, а

згодом до  Дрогобицької гімназії. Вчився легко, оскільки був здібним, мав

надзвичайну память. Як згадував сам Іван Якович Франко, за десять днів він

навчився читати українською мовою, а Шевченка вивчив майже всього на память.

 

  • Іван Якович Франко був високоосвіченою  людино. Здобувши університетську

освіту, письменник їде до Відня, де одержує ступінь доктора філософії.

 

  • Протягом багатьох років Франко друкує свої казки в журналі «Дзвінок». Написав

письменник майже 50 поетичних і прозових казок. У нього було четверо дітей –

троє хлопчиків: Андрій, Тарас, Петро і одна донечка Ганна. Батько їх дуже любив і

для них складав казки. які він обєднав у збірку «Коли ще звірі говорили».

 

  • Все життя прожив дуже скромно, невибагливо, навіть убого. Він навіть не спромігся

придбати на смерть нової сорочки. Тому поховали його в чужій. Похований у

Львові на Личаківському цвинтарі.

VII. Асоціативний кущ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII. Опрацювання вірша І.Я. Франка «Дивувалася зима…».

 

1. Слухання вірша.

 

-  Послухайте, як поет зобразив боротьбу між зимою і весною у вірші «Дивувалася

 

зима…».

 

-  Чому дивувалася зима? Що їй не сподобалося?

 

2. Словникова робота.

 

скресли                       ледяних                     проклюнутись

 

посміли                       широкій                    замклись

 

дунуло                        запахущі                    дрібний

 

-  Читання слів мовчки, звертаючи увагу на наголос.

 

-  Читання за вчителем.

 

-  Що означає слово замклись? (Замкнулись, стулились)

 

3. Читання вірша учнями «ланцюжком».

 

4. Бесіда над прочитаним.

 

-  Як зима хотіла розправитися з першими весняними квітами?

 

-  Чи вдалося їй це зробити?

 

-  Який би малюнок ви намалювали до вірша?

 

5. Вибіркове читання.

 

-  Знайти і прочитати рядки вірша, чим дивувалася зима?

 

-  Зачитайте, що сталося з квітами, коли зима дмухнула на них вітром?

 

-  Зачитайте, що найдужче здивувало зиму?

 

6. Гра «Прочитай рядок до кінця».

 

-  Вчитель починає рядок, а діти закінчують.

 

Як … , вітром … , сніг … , вони … .

 

7. Робота в групах.

 

-  Перечитайте мовчки вірш і доберіть рими до слів:

 

ледяних – на них

 

замклись – піднялись

 

зима – нема

 

8. Слухання у запису пісні на слова І.Я. Франка «Дивувалася зима…»

 

-  Прослухайте пісню. Який малюнок ви б намалювали до неї.

 

9. Диференційовані завдання.

 

          Знайти найдовше слово у вірші.

 

         

          Прочитати слова анаграми: мази, гисні, цірі, ткикві.

        

          До якої частини мови вони належать?

 

 

          Підібрати синоніми до слів: дунула – повіяла, дмухнула; запахущі – запашні,

 

           пахучі, ароматні.

 

10. Конкурс на кращого читця вірша.

 

IX. Слухання музики П. Чайковського «Пори року».

 

-  Визначити, до якої пори року підходить ця музика? (Весна)

 

X. Творчі завдання.

 

1. Гра «Закінч риму»

 

До нас, наче фея, залетіла вона –

 

В зеленому одязі, в квітках… (весна).

 

 

Серед лугу, наче діти,

 

Розцвіли весняні… (квіти).

 

 

З-під снігу, де джерельце ніжне,

 

Пробивсь до сонечка… (підсніжник).

 

 

Ось на галявині Наталка

 

Побачила малу… (фіалку).

 

 

Одяг червоний він жупан,

 

Стоїть, пишаються… (тюльпан).

 

2. Сенкан.

 

                                                           Весна

 

                                                  Сонячна , тепла.

 

                                              Іде, посміхається, радіє.

 

                                          Укриває землю зеленою ковдрою.

 

                                                         Красуня.

 

3. А зараз попробуємо скласти вірш про весну використовуючи слова:

 

настає-розтає; пригріває-оживає.

 

(Весна красна настає,

 

 Сніг у полі розтає.

 

 Сонце тепле пригріває,

 

 Все навкруги оживає)

 

XI. Підсумок уроку.

 

-  З творчістю якого письменника ознайомилися?

 

-  Ким був Франко?

 

-  Яке місто носить його імя?

 

-  Чому дивувалася зима у вірші І.Я. Франка «Дивувалася зима…»

 

-  Є люди, саме існування яких робить життя радісним і щасливим. До таких людей

 

належить І.Я. Франко.

 

                                          Франко – то гордість і окраса

 

                                           свого народу і землі.

 

                                           Він мов молодший брат Тараса,

 

                                           обидва –  волі ковалі.

 

                                                                               (Роман Завадович)

XII. Домашнє завдання.

-  Вивчити вірш напамять.

docx
Додано
9 листопада 2019
Переглядів
1262
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку