Тема: Сума чисел. Назва виразу при додаванні. Читання виразів
Мета:ознайомити з назвами компонентів дії додавання; вчити розв’язувати приклади на додавання за малюнками; розвивати логічне мислення; виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: предметні малюнки, лічильний матеріал, підручник, зошит з друкованою основою, ТЗН.
Хід уроку
1.Організація класу
1.1. Привітання
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
1.2. Представлення
- Мене звати Лілія Григорівна, і сьогодні я проведу у вас урок математики.
1.3. Емоційне налаштування
– А щоб на нашому уроці панувала хороша атмосфера, поверніться одне до одного і подаруйте посмішку.
2. Мотивація навчальної діяльності
- Уроки бувають сумними й веселими, цікавими та не дуже, творчими та звичайними. Дуже хочу, щоб ми сьогодні провели цікавий, змістовний, творчий урок. Що для цього потрібно?
- Щоб наша праця була успішною, слід дотримуватися певних правил. Тож давайте пригадаємо їх:
* Правило підведеної руки;
* Активно і творчо працювати;
* Уважно слухати вчителя і товаришів;
* Працювати дружно.
Девіз нашого уроку:
Працювати активно,
Творчо, старанно,
Щоб кожну хвилину
Не втратити марно!
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Розгадування загадки
- Діти, послухайте і розгадайте загадку:
Ось ця цифра жартівлива,
Діток всіх розвеселила.
Як на хвостик повернеться,
В цифру два враз обернеться. (П’ять)
- Молодці, вірно.
3.2. Гра “Склад числа 5”
- А зараз ми пограємо в дуже цікаву гру, де ми повинні послухати загадку, вгадати число і з тексту загадки зробити висновки який склад цього числа.
Отож будьте уважні:
1) На травичці біля хати
Метушились кошенята.
Чотири білі, наче сніг,
Одне руденьке. Скільки всіх?
2) Посадив ведмідь в гайочку
Три берізки й два дубочки.
Ви йому допоможіть:
Скільки всіх дерев скажіть.
3) Ой, грибочки у гайочку
В капелюшку стоять.
Два грибочки й три грибочки,
Скільки разом буде?
- Молодці, ви чудово впоралися із цим завданням!
3.3. Гра “ Зайчиків сніданок”
- Давайте допоможемо зайчикові дострибати до морквинки, щоб він міг смачно поснідати і не бути голодним.
1+3=
1+2=
5-1=
4-2=
2+2=
Дуже добре, тепер наш зайчик не залишиться голодним.
4.Оголошення теми і мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати тему сума чисел, навчимося називати вирази при додаванні і читати ці вирази.
5.Вивчення нового матеріалу
5.1. Казка “Про суму чисел”
У математичній країні, де живуть і працюють цифри та інші математичні знаки, жив собі знак Плюс. На вигляд він був ось такий:
Плюс любив грати з цифрами. Коли він ставав поміж них, відбувалися дивні речі! Вони одразу ставали Доданками. А це означало, що числа зливалися докупи, з’єднувалися і збільшувалися. З них утворювалася Сума!
Вранці вибіг Плюс на подвір’я і побачив, що на клумбі виросло 4 жовті тюльпани і один червоний. Він підбіг і став між ними. Одразу з’явився букет! Здогадалися скільки тюльпанів було в букеті? (5.)
Коли Плюс з’єднував доданки, він завжди радів і співав свою улюблену пісеньку:
Я – Плюс! З’єднав я два числа,
І в сумі сила їх зросла!
Отож давайте вивчимо пісеньку і пограємо з Плюсом.
5.2. Робота з сторінкою підручника
-Розгорніть ваш підручник на сторінці 30 ( 3 0 ).
1. -Дітки що ви бачите на першому малюнку? другому? третьому?
- Якому малюнку відповідає кожний з виразів? Чому?
1+1
2+1
1+3
-Добре.
2. 2+1, 1+1, 3+1 – суми чисел.
Читай: Сума чисел два й один.
Розминка для очей
3. Отож зараз по черзі ми будемо читати вираз з третьої вправи
1+1 – сума чисел один й один;
2+3 – сума чисел два й три;
3+1 – сума чисел три й один;
3+2 – сума чисел три й два.
-Молодці, чудова робота.
4. - Зараз ми визначимо хто з вас дійсно уважний на уроці.
- Скільки сум записано в 4 вправі? (2.)
- Давай те виконаємо дії.
2+2=4
4+1=5
-Вірно.
5. -А зараз зверніть увагу на п’яту вправу. Скажіть скільки всього солдатиків? Виберіть відповідний вираз
3+2=5
6. –Подивіться на малюночки внизу сторінки.
-Хто зображений на малюнку?
-Що робить дівчинка?
-Що було спочатку? Потім?
-Давайте визначимо правильну послідовність дій.
-Молодці, ви всі гарно впоралися з цим завданням.
Фізкультхвилинка
-А тепер щоб трішки відпочити виконаємо фізкультхвилинку.
Підніміться будь ласка.
6. Застосування і закріплення нових знань
6.1. Робота в зошиті з друкованою основою
- Зараз розгорніть свій зошит на сторінці 30 ( 3 0 ). Ми виконаємо практичні завдання.
- Що зображено на першому малюнку?
- Скільки бананів на першому малюнку?
-А які на колір банани?
- Розмалюйте їх жовтим кольором і в клітинці під малюнком запишіть число яке відповідає сумі бананів.
- З двома наступними малюнками ви самостійно виконуєте такі самі дії.
-Добре.
Пальчикова гімнастика
Переходимо до наступного завдання.
- В цьому завданні ми повинні обвести ті вираз які відповідають сумі.
- Хто назве перший вираз.
- В третьому завданні за малюнками нам потрібно скласти і записати суми.
- Яка суму ми запишемо першою? Другою?
- Переходимо до четвертого завдання.
- Скажіть, що зображено на першому малюнку?
- Скільки ялинок на першому мальнку? А на другому?
- Запишіть під малюнками в клітиночках кількість ялинок.
- Тож давайте порівняємо, на якому малюнку ялинок більше? ( на першому)
- Яким знаком ми це позначимо?
-Запишіть ввесь вираз.
-Дивимося на другу групу малюнків, що там зображено? (кубики)
- Скільки кубиків на першому малюнку? (2)
- Скільки на другому? (3)
Знову запишіть це в своїх зошитах і порівняйте.
-На якому малюнку кубиків більше?
-Молодці!
6.2. Гра “Допоможи Незнайкові”
-У Незнайка по дорозі до вас на урок загубилися деякі цифри і знаки у виразах, і через це він дуже засмутився, давайте разом допоможемо незнайкові і повернемо йому хороший настрій, адже суму вати на нашому уроці немає ніхто.
2 + = 5
3 1 = 4
1 + = 2
3 + 2 5
-Чудова робота.
7. Підсумок уроку
- Що ми вивчали на сьогоднішньому уроці?
- Що вам найбільше запам’яталося?
Що найбільше сподобалося?
-Мені було дуже приємно з вами працювати, ви були дуже активними та старанними.
-До побачення!