Тема уроку |
Порівняння і впорядкування об’єктів навколишнього світу за однією або декількома ознаками. Назви компонентів і результату дії віднімання. Розв’язування проблематичних завдань,що виникають із життєвих ситуацій. Вартість. Грошові одиниці – гривня, копійка. Співвідношення між грошовими одиницями.
|
|
Тип уроку. |
Комбінований урок. |
|
Вид уроку.
|
Урок - подорож з мультимедійним супроводом. |
|
Цілі уроку: |
познайомити дітей з історією виникнення грошей, сучасними грошовими одиницями країн світу та України, вчити учнів користуватися грошима, виконувати найпростіші розрахунки з використанням монет; формувати обчислювальні навички учнів; вдосконалювати вміння додавати та віднімати круглі числа, вміння співпрацювати в групах; розвивати логічне мислення та математичне мовлення учнів під час розв’язування задач на різницеве порівняння чисел та знаходження суми двох доданків; вміння самостійно робити висновки та узагальнення; виховувати усвідомлення пріоритету загальнолюдських цінностей над матеріальними; сприяти розвитку культури взаємовідносин. |
|
Очікувані результати навчання |
|
|
Хід уроку
І. Організація класу.
Продзвенів уже дзвінок – нас покликав на урок,
Стали ми усі рівнесенько – посміхнулися гарнесенько,
«Доброго ранку!» - сказали і за парти посідали.
Отже, сьогодні на уроці ми :
Міркуємо - швидко,
Відповідаємо - правильно,
Лічимо - точно,
Пишемо - гарно!
(Учні показують настрій на роботу за допомогою відповідних карток)
ІІ . Актуалізація знань
1.Усні обчислення
Перед тим ,як починати,
Треба розум тренувати,
Швидко й точно рахувати.
А)Усні обчислення в межах 20 з переходом через розряд (слайд 2)
Б) Скаладання та обчислення виразів на знаходження різниці
Пригадаємо :
До різниці чисел 4 і 2 додати 6 (8)
Від 10 відняти різницю чисел 3 і 3 (4)
До різниці чисел 10 і 3 додати 4 (11)
2 Каліграфічна хвилинка з логічним навантаженням
А) Пояснення написання 0, показ зразка.
- Встановіть закономірність і продовжіть числовий ряд
10 20 30 . . . .
Щоб робота була гарна,
Треба вивести старанно,
Кожну цифру, кожен штрих,
Клас працює, клас притих.
- Прочитайте. Що ви можете розповісти про даний числовий ряд?
Порівняйте написання 0 зі зразком, позначте найкращий.
Гарно ми попрацювали,
Тому числа чарівні,
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Щоб усе на світі знати,
Треба математику вивчати.
Як купити? Де продати?
Звідки, діти, гроші, взяти?
Як бюджет розподілити,
Щоб усіх задовольнити.
За квартиру, хліб і газ,
А ще хочем ананас!
Поміркуйте швидко ви, про що говоритимемо ми ?
1. Інтерактивна вправа "Мозкова атака».
- А навіщо нам потрібні гроші?
2. Відгадування загадки
- До нас сьогодні завітала гостя
Маленька, кругленька
Із кишені в кишеню стрибає.
Весь світ оббігає,
Ні до чого сама не годиться,
А всім потрібна
( монета).
- Діти, давайте поміркуємо, а що ми знаєте про гроші.
- Які гроші існують в Україні?
- Які є види грошей?
- А чи важлива маленька копієчка?
- Діти, Монетка по секрету мені сказала, що:
Вона важлива дуже, це нам доведе.
Запрошує вас, друзі ,
в мандрівку чарівну!
Машина часу є у нас,
Запрошую в минуле вас!
3. Побудова «Дерева знань» (слайд 3)
- Але перед цим давайте запам`ятаємо важливу інформацію , а нагадувати про найважливше нам допоможе казкове «Дерево знань», на якому протягом уроку буде з`являтися необхідна інформація.
Грошові одиниці України – копійки і гривні.
Слово «копійка» скорочено позначається «к.»
Гривня – грн.
1 грн, 1 к . – це іменовані числа, їх називають одиницями вартості, бо вони вказують на вартість товару.
- Згадайте, з якими ще іменованими числами ми вже познайомилися під час вивчення математики?
А щоб почати нашу подорож, треба прокласти маршрут в минуле.
В нас карта є чарівна,
Шлях далі вкаже вона.
2 числа такі знайдіть,
Швидко в парах обведіть,
Якщо разом їх додати,
Буде, разом 100, малята.
4 .Фронтальна робота на додавання і віднімання в межах 100 .«Чарівна карта»
Слайд «Карта подорожі»
Потрібно назвати пари чисел по горизонталі, вертикалі або діагоналі, сума яких дорівнює 100.
100 – це чарівне число, бо саме 100к утворюють 1 грн.
30 |
10 |
8 |
14 |
34 |
|
50 |
60 |
40 |
70 |
10 |
30 |
10 |
1 |
90 |
5 |
6 |
40 |
20 |
50 |
10 |
80 |
20 |
5 |
30 |
12 |
60 |
6 |
99 |
8 |
15 |
5 |
10 |
72 |
5 |
1 |
- Отже, скільки копійок в 1 гривні?
- Починаємо нашу подорож разом із монеткою.
Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь про історію виникнення грошей на основі презентації
Слайд 4 :«Первісні люди»
Ви повірте , малюки,
Гроші були не завжди.
Первісні люди їх не мали,
А все, що було треба їм, – міняли,
Бартером це називали.
Ми їм користуємось інколи і зараз,
Отже, мандруємо далі, який же вихід знайшли люди?
Слайд 5 «Товарні гроші»
Якщо звернемось у минулі часи,
То дізнаємося, що гроші товарними були.
Товарні гроші – це товари першої необхідності – худоба, зерно, сіль.
Перегляд відео про товарні гроші.
А ми перед тим, як вирушати, повинні наші м`язи розім`яти, бо недарма народ говорить, що здоров`я за гроші не купиш.
Фізхвилинка.
Але товарні гроші займали часто багато місця, були недовговічні, ними важко було давати здачу і тоді людство зробило новий крок у своїй історії і виникли...
Слайд 6 «Металеві гроші»
1)Перші металеві гроші були різного розміру і форми : прямокутні, овальні, трикутні, у вигляді брусків і різних фігур.
2) В України монети мають круглу форму, вона найбільш зручна, бо не ріже гострими кутами гаманця.
Слайд 7
Розгляньте, монетами якої вартості ми користуємося?
(У нас є монети вартістю 1к., 2к., 5к,10к, 25к., 50 к.).
Наша монетка розповідає, що раніше металеві гроші були важкі, тому на зміну їм прийшли паперові.
Слайд 8
-Нагадайте, а яка паперова грошова одиниця використовується в Україні зараз?
- А яким номіналом є паперові купюри в Україні?
1 гривня – 1 грн.
До речі, в інших країнах люди користуються різними грошовими, називають їх валютою.
- А де ми користуємося грошима?
Вартість - це
V. Первинне закріплення
1. Практична діяльність в групах. Гра «Магазин»
- Давайте з вами пограємо у гру «Магазин»
А) 1група – продавці, 2 група – покупці.
У вас є картка з різними товарами і їх цінами. Ціна – це скільки треба заплатити за 1 товар.
А) Покупці - виберіть найдешевший товар і викладіть його ціну. А продавці – перевірте правильність. Як ви розумієте «найдешевший»?
Б) Поміняємося ролями. Покупці – виберіть найдорожчий товар і викладіть його ціну. А продавці – перевірте правильність. Як ви розумієте «найдорожчий»?
В) Які ви дружні, молоці. Дружба – це справжній скарб. Недарма кажуть , не май 100 карбованців, а май 100 друзів. Допоможіть і мені. Я хочу придбати батон, але в мене 20грн. Що мені робити? Поміркуйте разом і викладіть здачу, яку продавець повинен мені дати.
2. Творча робота над задачею. Робота в групах.
Слайд 9
А зараз трішки попрацюємо над задачею
Сімка мала 40 казкових грн., а Нолик – 30 грн.
(Скільки всього грошей було у казкових героїв?
На скільки більше грошей було у сімки, ніж у Нолика? Або на скільки менше грошей було у Нолика, ніж у Сімки?
І варіант |
ІІ варіант |
Яке ключове слово у запитанні задачі? На яку дію воно вказує? 40+30=70 (грн.) Яка відповідь задачі? |
40- 30 =10 грн Яка відповідь задачі? |
Розв’язування задачі за варіантами самостійно.
3. Математичний диктант у вигляді задач із взаємоперевіркою
- Але не лише казкові герої кожен день рахують гроші, але і ми з вами. Давайте перевіримо, як це в нас виходить.
а) молоко коштує 30 грн, а сир – 60 грн. Скільки разом коштують продукти?
б) Олівець коштує 3грн., а ручка на 7гнр дорожча. Скільки коштує ручка?
в) Іграшковий ведмедик коштує 30грн, а зайчик – 10грн. На скільки дешевший зайчик, ніж ведмедик?
г) Лінійка коштує 5 грн, скільки треба заплатити за 2 такі лінійки?
Ґ) У вас було 50 грн. За 30грн ви купили пластелин. Скільки грошей у вас залишилося?
4 . Розв`язування задачі з логічним навантаженням
- У скрині чарівниці лежало декілька монет. Коли вона двічі поклала туди таку ж кількість монет, то вийшло число, яке є найбільшим одноцифровим числом. Скільки монет лежало в скрині спочатку? Чому ви так вирішили?
-Які ви розумні, таке складне завдання виконали. Розум, діти, за гроші не придбаєте, треба багато працювати, щоб багато знати.
5 Контрольні запитання комп`ютера .
Гра «Істинні та хибні твердження» .
Учні дають відповіді за допомогою сигнальних карток.
- Гроші існували завжди.
- А чого не можна купити за гроші?
VІ Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроці.
- Чи досягли ми очікуваних результатів?
- Що на уроці сподобалося?
- Я не вмів, а тепер умію…
- Я дізнався…
- Я навчився…
Самооцінювання учнів.
Учні показують настрій
Вербальне оцінювання вчителем.