Урок з математики 4 клас .

Про матеріал
Тема. Письмове додавання й віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь та задач. Мета: розвивати вміння додавати й віднімати багатоцифрові числа; розв'язування рівнянь із застосувуанням письмових обчислень; вдосконалювати обчислювальні навички.
Перегляд файлу

Тема. Письмове додавання й віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь та задач.

Мета: розвивати вміння додавати й віднімати багатоцифрові числа; розв'язування рівнянь із застосувуанням письмових обчислень; вдосконалювати обчислювальні навички.

Обладнання: картки індивідуального контролю, презентація уроку.

Вид уроку: урок – подорож

Хід уроку

1.Організаційний момент

Математика у нас,

Ми запрошуємо в клас!

Раді бачити всіх сьогодні вас!

Будемо добре працювати,

Щоб вас, друзі, здивувати.

Нам учитель буде в цьому помагати.

 

2.Актуалізація знань учнів

Сьогодні у нас незвичайний урок,а урок –подорож.Але чим ми будемо подорожувати дізнаєтесь ,відгадавши загадку.

Через море – океан,
В сильний шторм чи ураган
Впевнено вперед прямує,
А на ньому люд мандрує(Коробель)

-Так ,ви праві ми будемо подорожувати кораблем,але у мене до вас ще одна загадка.Ми дізнаємось де ми будемо подорожувати кораблем .

-Як називається весь водний простір землі,що оточує материки і острови ? (Океан)

Подорожуючи математичним океаном ,ми дістанемось різних островів .І ось на нашому шляху перший острів «Ігровий»

Урок математики "Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел"

Ми маємо скласти девіз ,і під цим девізом продовжувати подорож.

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.002.png

Ми продовжуємо подорож і наш корабель наблизився до наступного  остова «Домашній».

1.Перевірка домашнього завдання.

+1352
    709

2061

 

-36352
14926
21426

1.2. Виконати дії.

 Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел (№№ 390 396)

 

Молодці ! Виконали домашнє завдання правильно. Рухаємось далі. На борту кожного корабля є свій бортовий журнал. У нього записують свої спостереження й результати дослідження.

Ваші зошити будуть нашим бортовим журналом, а підручник путівником. Тож відкривайте свої журнали і запишемо число ,коли ми вирушили в подорож.

Ми пригадали ,що таке океан,а чи знаєте ви який океан найглибший ?

-Найглибшим вважається Тихий Океан ,середня глибина його сягає 3980м.

Ми приблизились до острову «Усного рахунку»

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.005.png

3.Повідомленнятеми й мети уроку .

Подорожуючи «Математичним океаном»,нас чекають острови нових знань. Тема нашого уроку «Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь. »

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.006.png

Протягом подорожі ми будемо розвивати ваші вміння додавати і віднімати багатоцифрові числа, розв’язувати рівняння.

Наш корабель наближається до острова «Обчислень».

1. Розв’язування прикладів (запис на дошці) 

    3522                                                                                                    2735

+                                                                                                      -

    8059                                                                                                    1059                                                                                                  

   11581                                                                                                   1676                                                                          

       

Пояснення. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць. До 2 од. додати 9 од., буде 11 од.— це 1 дес. та 1 од. Одну одиницю записуємо, а десяток запам’ятовуємо і т. д. 

Аналогічна робота проводиться над прикладами на віднімання. 

Учні роблять висновок: письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел. 

2. Первинне закріплення

45374           5478          82346

+                    -                 -

8406           2349          5478

53780             3129        76868

Наша подорож продовжується і на горизонті острів  «Невідомих компонентів».

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.011.png

Тільки правильно відповівши на ці запитання ми зможемо виконати завдання ,які чекають нас на наступному острові.

  1. При додаванні числа називаються доданками.
    2.При відніманні перше число-зменшуване, друге число –від’ємник.
    3. Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок. 
    4. Щоб знайти зменшуване, треба до різниці додати від'ємник. 

Ми потрапили до острову «Рівнянь».

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.012.png

Перший варіант розв’язує перше рівняння, другий варіант – друге. Потім по закінченню обміняєтеся зошитами і перевірити один в одного правильність виконання.

Ми потрапили до острову «Оздоровчий ».

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.013.png

Нахились уперед, нахились назад.
І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло.

Один, два, три, чотири – набираємося сили,

Нахились, повернись

І до друга посміхнись.

Руки вгору піднесіть.
Пальці швидко полічіть:
Ліворуч – 5, праворуч – 5,
Скільки разом? Як сказать?

Руки вгору піднесіть
І почнемо всі лічить.
Скільки пальців на руці
Хором скажемо усі.

4. Розвиток математичних знань. 

1. Розв’язування рівнянь (з коментуванням) 

- Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок. 

х + 34 013 = 764 354 

х = 764 354 – 34 013 

х = 730 341 

730 341 + 34 013 = 764 354 

    764354                                    730341 

-                                             +

    34013                                      34013 

    730341                                    764354 

 730 341 + 34 013 = 764 354 

 

- Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до від’ємника додати різницю. 

х – 20 244 = 45 645 

х = 20 244 + 45 645 

х = 65 889 

65 889 – 20 244 = 45645 

    20244                          65889 

+                                -

     45645                         20244 

     65889                         45645 

65889 – 20244 = 45645 

2. Робота над задачами 

Сьома зупинка – станція «Винахідливість»

Королева підготувала для вас цікаві задачі.

Завдання 392 

Учні, уважно прочитайте зміст задачі.

  1. Вивчення умови задачі

Короткий запис ( на дошці)

 

Було — ? 

Вивезли — 7250 кг 

Залишилося — ?, на 3240 кг менше 

 

  • Про що йдеться в умові задачі? ( про картоплю)
  • Що сказано про картоплю? (що вивезли 7250 кг з овочесховища і залишилося на 3240 кг менше)
  • Що нам потрібно знайти? Сформулюйте запитання(скільки було кг картоплі) 

 

      2.   Аналіз задачі:

  • Чи можемо ми зразу дати відповідь на запитання задачі? (ні)
  • Чому? (бо ми не знаємо  скільки залишилося картоплі)
  • Чи можемо ми дізнатися? ( так) Якою дією ми можемо знайти скільки кілограмів картоплі зберігалося в овочесховищі? (віднімання)

      -     Який  вираз ви склали? ( 7250 – 3240=4010)

      -     Тепер ми можемо дати відповідь на запитання задачі? (так)  Якою дією? (додавання)

      -      Що потрібно додати? ( кількість картоплі яку вивезли до кількості що залишилася)

     3. Складання плану розв’язку задачі.

1). Скільки кг картоплі залишилося на овочесховищі?

2). Скільки кг картоплі зберігалося в овочесховищі?

                      Розв’язання

1) 7250 – 3240 = 4010 (кг)

2) 7250 + 4010 = 11 260 (кг); 

7250 + (7250 – 3240) = 11 260 (кг)

Відповідь: було 11 260 кг картоплі в овочесховищі.

5.Підсумок уроку

-Океаном мандрували ,багато нового пізнали.

-Тож як ми виконуємо письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел?

https://naurok.com.ua/uploads/files/412130/145949/158187_html/images/145949.017.png

-Ось і закінчилась наша подорож «Математичним океаном.»

-В подорожі були активні (прізвища дітей,оцінюю.)

На цьому наш урок завершений, до побачення !

6.Домашнє завдання :

Обчислити:

Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел

2. Розв’яжи задачу, скориставшись підказкою.

Між Києвом і Одесою розташоване місто Умань. Від Одеси до Умані 280 км, що на 60 км більше, ніж від Умані до Києва. Яка відстань між Одесою і Києвом?

Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 4 клас, Розробки уроків
НУШ
До підручника
Математика 4 клас (Листопад Н.П.)
Додано
28 травня 2022
Переглядів
2443
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку