Урок з математики "Лічба предметів. Порівняння груп предметів за кількістю.Орієнтування в просторі та на площині."

Про матеріал
Матеріал можна використовувати в 1 класі, вивчаючи тему "Лічба предметів. Порівняння груп предметів за кількістю. Орієнтування в просторі та на площині."
Перегляд файлу

Конспекти уроків математики для 1 класу

Тема. Лічба предметів. Порівняння груп предметів за кількістю. 

           Орієнтування в просторі та на площині.

 

Мета. Формувати поняття «лічба предметів».

            Формувати вміння визначати розміщення предметів у просторі, на площині

            (зліва – справа, верхній – нижній), порівнювати групи предметів за кількістю.

            Розвивати графічні навички учнів.

            Виховувати старанність.

 

Обладнання. Демонстраційний матеріал: кошик і шишки.

                        Індивідуальний матеріал: набір яблук і тарілок.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправи на дихання.

 

На уроці всім не сумувати,

Рахувати, думати, відповідати!

 

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Створення проблемної ситуації.

Учитель виставляє кошик з шишками.

- Чи можете ви сказати, скільки шишок у кошику?    (Ні).

- Чому?   (Бо треба їх порахувати).

- Отже, щоб відповісти на запитання зі словом «скільки», треба вміти лічити.

2. Лічба предметів.

- Давайте полічимо шишки.

3. Весела лічилка.

Один – ялинка.

Два – дубок.

Три – березовий гайок.

Чотири – це травиця.

Пять – мурашка-трудівниця.

Шість – колючий їжачок.

Сім – грибок-боровичок.

Вісім – білка.

Девять – пташка.

Десять – квіточка ромашка.

4. Порівняння груп предметів за кількістю.

Робота в парі.

На кожній парті конверт з набором яблук і тарілок.

- Чи можете ви порівняти кількість яблук і тарілок?   (Ні).

- Що потрібно для цього зробити?   (Розкласти на кожну тарілку яблуко).

- Чого більше?      (Яблук).

- На скільки?   (На 2).

- Що треба зробити, щоб яблук і тарілок стало порівну?   (Треба забрати 2 яблука, або додати 2 тарілки).

5. Рухлива вправа.

- Давайте порівняємо у нашому класі кількість хлопчиків і дівчаток. Кого більше?

Діти стають парами і визначають, що дівчаток більше.

- На скільки?     (На 4 ).

- А що скажемо про хлопчиків?   (Хлопчиків менше на 4).

6. Орієнтування в просторі.

- Підніміть догори праву руку; ліву. Доторкніться лівим ліктем парти, потім правим.

- Встаньте і поверніться праворуч, потім ліворуч.

- Назвіть предмети, які є у нашому класі праворуч, ліворуч.

 

Фізкультхвилинка

Один, два, чотири, п’ять.

Час прийшов відпочивать.

Тож піднімем руки вгору,

Ніби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

І як коник – скоки-скоки!

Десять, девять, вісім, сім.

Час за парти нам усім.

 

7. Орієнтування на площині.

Робота в парі.

Учитель контролює виконання.

- Із конверта візьміть одне яблуко. Перемістіть його у правий верхній кут парти; у лівий верхній кут; у правий нижній; у лівий нижній.

- Покладіть яблуко на середину парти. Візьміть одну тарілочку.

- Покладіть її зліва від яблука, потім справа від яблука.

- Перемістіть її вгору над яблуком; вниз під яблуком.

8. Робота в зошиті.

Написання ліній, крапок у куточках клітинок.

 

Зорова вправа.

Ця цікава Варвара.

Гляне вліво, гляне вправо.

Вгору очі підіймає,

На підлозі щось шукає.

Ви погляньте лиш, малята,

Наче дзиґа оченята.

Гляне прямо – не моргне,

Научила і мене.

 

ІІІ. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

1. Ігрова вправа «Відгадай».

- Назвіть предмети у класі, які знаходяться справа від дошки; зліва; внизу; вгорі.

 

IV. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

- Чого навчилися?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Лічба предметів. Порівняння предметів за розміром.

 

Мета. Продовжувати формувати поняття «лічба предметів».

            Навчати порівнювати предмети за розміром (більший – менший).

            Розвивати графічні навички учнів.

            Виховувати старанність.

 

Обладнання. Демонстраційний матеріал: геометричні фігури, предметні малюнки

                        посуду, яблук, груш.

                        Індивідуальний матеріал: картонні смужки.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправи на дихання.

 

На уроці всім не сумувати,

Рахувати, думати, відповідати!

 

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

1. Гра «Навпаки».

Учитель називає слово, яке характеризує напрямок, а учні повинні мовчки показати протилежний напрямок.

2. Лічба предметів.

Гра «Впізнай гостя».

Учитель виставляє 4 геометричні фігури і 1 чашку.

- Жила-була велика сімейка. Скільки їх?  ять).

- До них прийшов один гість.

- Дізнайтесь, що це за гість? (Чашка). 

- Чому чашка гість? Як звати сімейку?    (Чашка – предмет посуду. А сімейка – геометричні фігури).

- А тепер інша сімейка.

Внизу вчитель виставляє 3 предмети посуду і 1 квадрат.

 - в них теж зявився гість. Що це за гість? Як звати сімейку?   (Гість – квадрат, бо це геометрична фігура. Сімейка – предмети посуду).

Учитель міняє місцями чашку і квадрат.

- Чи однакова кількість предметів у сімейках?    (Ні).

- А як потрібно сказати про них?   (Посуду менше, ніж геометричних фігур, або фігур більше, ніж посуду).

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Гра «Магазин».

На столі у вчителя виставлено 3 яблука різні за величиною та 3 груші. Щоб «купити» предмет, учень повинен сказати, якого розміру предмет.

 

 

Фізкультхвилинка

Всі піднесли руки – раз!

На носка стоїть весь клас.

Два – присіли, руки вниз.

На сусіда подивись.

Раз! – і вгору,

Два! – і вниз.

Будь уважним, не крутись.

Будем дружно присідати,

Щоб ногам роботу дати.

 

2. Практична робота зі смужками.

У конверті в кожного учня 3 смужки однакової ширини: найдовша – червона, середня – жовта, найкоротша – синя.

- Що ви можете сказати про смужки?   (Їх три, говорять про колір, про різну довжину).

- Отже, ваші смужки різні за довжиною. Покажіть найдовшу смужку; найкоротшу; середню за довжиною.

- Візьміть червону і жовту смужки. Яка з них довша? Як це можна визначити?

- Правильно зробили ті учні, які приклали смужки одну до одної.

- Порівняйте так жовту і синю смужки; червону і синю.

3. Практична робота з наочністю на дошці.

На набірному полотні  8 трикутників. Один учень лічить трикутники зліва направо, а інший – справа наліво.

- Отже, результат лічби не залежить від напрямку, але кожен предмет треба лічити лише один раз.

 

IV. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті.

Обведення клітинок. Один квадрат – це одна клітинка, інший -  це чотири клітинки.

 

Вправа для пальців.

В гості пальчики прийшли,

Подарунки принесли.

Чути стукіт тут і там,

Відчиняйте швидше нам.

 

- Як називається геометрична фігура, яку ви обводили?   (Квадрат).

- Що ви можете про них сказати?  (Один менший, інший – більший).

 

V. Підсумок уроку.

- Що навчилися на уроці?

- Як можна перевірити довжину предметів?

 

 

Тема. Лічба предметів. Порівняння предметів за висотою.

 

Мета. Продовжити формування навичок лічби.

            Вчити порівнювати предмети за висотою, групи предметів – за кількістю.

            Розвивати графічні навички учнів.

            Виховувати інтерес до уроків математики.

 

Обладнання. Демонстраційний матеріал: предметні малюнки ягід, силуетні

                        малюнки артистів цирку.

            

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправи на дихання.

 

Цирк прийшов сьогодні в клас,

Щоб послухати всіх нас.

Тільки цирк у нас незвичний,

Цирк у нас – математичний!

 

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

1. Порівняння предметів за довжиною.

- Ось прийшов до нас казковий

Клоун в шапці кольоровій.

Та щоб фокус показати,

Хоче нам завдання дати!

Завдання від клоуна.

На малюнку є два шарфи.

- Клоун не може визначити, який шарф довший, а який коротший. Допоможемо йому?

2. Назви чисел.

- Ви знаєте, що клоун любить рухливі ігри. Він пропонує пограти в гру «Порахуй учнів». По ряду, починаючи з першого учня, передають м’ячик. Рахувати треба по порядку від 1 до 10. Потім навпаки від останнього до першого, рахуючи від 10 до 1.

- Молодці! Клоун задоволений. Він на арену запрошує артистів.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Порівняння предметів за кількістю.

- Першим на арену

Завітав ведмедик.

Прикотився він до нас на велосипеді.

- А прикотився ведмедик не з порожніми руками, а теж зі своїм завданням. Ведмедик – ласун, і тому полюбляє смакувати ягодами. Він їх назбирав, а порахувати не може.

Учитель виставляє 5 суничок та 5 малинок двома множинами.

- Скільки ягід суниці назбирав ведмедик? А ягід малини?

-  Який висновок про ягоди можна зробити?   ( Їх однакова кількість).

- Як можна дізнатись про це не рахуючи?   (Утворити пери).

- А ще можна сказати: ягід суниці стільки, скільки ягід малини.

Учитель приймає ягоди суниці, а виставляє 6 ягід ожини у два ряди один під одним.

- Чи всі ожини мають пари?  (Ні).

- Чи можна тепер сказати, що ягід ожини стільки, скільки ягід суниці?  (Ні).

- Молодці, ви виконали завдання ведмедика.

 

Фізкультхвилинка

- Що за лемент на арені?

Мавпи вже біжать на сцену.

Годі, діти, вам писати.

Треба ігри починати.

- Мавпочки пропонують відпочити.

Один, два – дерева.

Три, чотири – вийшли звірі.

Пять, шість – пада лист. 

Сім, вісім – птахи в лісі.

Девять, десять – це сунички

Підвели червоні личка.

 

2. Порівняння за висотою.

- Завітала другою

Лисичка рудохвоста.

Вона теж завітала

До нас у гості.

- А лисичка просить, щоб вийшли до дошки два учні.

Учитель  називає таких дітей, які будуть різні за зростом.

- Давайте порівняємо цих діток. Що можемо про них сказати?  (Один вищий,

 другий – нижчий).

 

IV. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті.

- А найстаршим в цирку нашім

Мудрий слон є, просто красень.

- А слон просить вас бути старанними, попрацювати в зошиті.

Учні обводять клітинку, чергуючи її з прямокутником висотою в  дві клітинки.

 

Гімнастика для очей.

Подивись за ліве вухо

І за праве подивись.

Очі бачать, вухо слуха,

Рот сміється – посміхнись.

 

- Які геометричні фігури у вас зявилися?    (Квадрат і прямокутник).

- Порівняйте їх.    (Квадрат нижчий, прямокутник вищий).

2. Робота з підручником.

- Ось спішить і вовчик-братик.

Він приніс для вас завдання,

Тож розглянемо негайно.

- Вовчик просить порівняти будинки, що є у підручнику на с. 5.

 

V. Підсумок уроку.

- Що ми з вами нового навчилися?

- Всі артисти вдячні вам за те, що добре працювали і виконали всі завдання. Прощаються і чекають нових зустрічей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Кількісна та порядкова лічба.

 

Мета. Формувати поняття «порядкова лічба».

            Вчити лічити в різних напрямках, визначати місце предмета.

            Розкрити зміст понять «кожний», «один», «усі», «решта».

            Порівнювати предмети за висотою.

            Розвивати графічні навички учнів.

            Виховувати старанність.

 

Обладнання. Демонстраційний матеріал: предметні малюнки.

                        Індивідуальний матеріал: набір геометричних фігур.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправи на дихання.

 

На уроці всім не сумувати,

Рахувати, думати, відповідати!

 

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

1. Гра «Більше, менше, стільки ж».

У кожного учня індивідуальний набір геометричних фігур.

Учитель плескає в долоні та пропонує учням викласти на парті стільки ж квадратів.

- Викладіть менше квадратів, ніж ви почули хлопків; більше.

2. Лічба у класі.

Піднімається перший учень, і всі хором кажуть: «перший», він сідає. А встає учень, який сидить поруч, всі хором кажуть: «Другий» і т. д.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота.

Учитель викликає до дошки трьох хлопчиків і одну дівчинку. В руках вони тримають ручки.

- Полічіть дітей зліва направо. Скільки їх?    (Чотири).

- Полічіть дітей справа наліво. Скільки їх?     (Чотири).

Висновок: Кількість предметів не залежить від напрямку лічби.

Якщо напрям лічби не вказано, то треба лічити зліва направо.

- А зараз будьте уважні. Давайте пограємо в гру «Закінчи речення».

  • Усі, хто стоять біля дошки, мають…  (ручку).
  • Аня – дівчинка, а решта - …  (хлопчики).
  • Усі, крім Ані це -…   (хлопчики).
  • Усі хлопчики, лише одна - ….  (дівчинка).

- На якому місці стоїть Аня?    (На четвертому).

 

 

 

Фізкультхвилинка

Трави низенькі – низенькі,

Дерева високі – високі.

Вітер дерева колише – гойдає,

То вправо, то вліво їх нахиляє,

То вперед, то назад, То вниз пригинає.

Птахи летять – відлітають,

А учні тихенько за парти сідають.

 

IV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

1. Рухлива гра «Ряд, шикуйся!».

Учні кожного ряду повинні самостійно вишикуватися в шеренгу за зростом: від найвищого до найнижчого.

2. Робота в зошиті.

Письмо похилих паличок.

 

Вправа для очей.

Очки заблимали –

Блим, блим, блим, блим.

Так пожартую я з другом своїм.

Весело очкам і корисно їм.

 

3. Практична робота з наочністю на дошці.

Учитель виставляє предметні малюнки: яблуко, грушу, сливу, буряк, персик.

- Назвіть предмети зліва направо; справа наліво.

- Назвіть усі фрукти; усі овочі.

- Закінчіть речення:

«Усі, крім буряка, це - …»   (фрукти).

«Буряк – це овоч, а решта - …»   (фрукти).

 

V. Підсумок уроку.

- Над чим працювали на уроці?

- Що нового дізналися?   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Кількісна й порядкова лічба.

 

Мета. Продовжити формувати поняття «лічба предметів».

            Вчити порівнювати предмети за розміром (великий – малий,

 найбільший – найменший).

            Закріпити поняття «стільки ж».

            Розвивати графічні навички.

            Виховувати старанність.

 

Обладнання. Демонстраційний матеріал: силуетні малюнки ведмедів,

              предметні малюнки стола, стільців, мисок, ложок.

         

                                                       Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправи на дихання.

 

З казкою ми зустрічались не раз,

Знову вона завітає до нас.

- Діти, ви знаєте багато казок. І сьогодні ми з вами знову зустрінемось із казковими героями. Але із якої казки ви повинні відгадати.

Пішла дівчинка у ліс,

Квіточки збирала.

В саму гущу забрела

І там заблукала.

Стала дівчинка сама

Стежинку шукати.

Та так її й не знайшла,

До будиночка прийшла.

В цім будиночку вона

Відпочила, поїла та й спати лягла.

- Тож з якої казки завітали до нас герої?   (Казка «Три ведмеді»).

 

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

- А хто з вас пам’ятає, як звали ведмедів?   (Михайло Іванович, Анастасія Петрівна, Михайлик).

- Яким серед них був батько?     (Найстаршим).

- А Михайлик?     (Наймолодшим).

- Скільки кімнат було у будинку?     (Дві).

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Під час обговорення казки учитель демонструє предметні малюнки.

- Давайте і ми завітаємо до першої кімнати.

- Що ж було у кімнаті?   (Стіл та стільці).

- Столів було стільки ж , скільки стільців?   (Ні. Стіл один, а стільців три).

- Згадайте, які були стільці?   (Найбільший, середній і найменший).

- Що стояло на столі?   Миски та ложки).

- Як ми скажемо про миски та ложки?   (Ложок було стільки ж , скільки мисок. По три).

- Чия миска була найбільшою? Найменшою?

- Чи сідала за стіл дівчинка?    (Так).

- Що вона робила?   (Посиділа на кожному стільці та поїла з кожної миски).

- Який стільчик їй сподобався найбільше?  (Найменший).

- із якої миски вона виїла все?  (Із найменшої).

- Чий це був стілець та миска?     (Михайлика).

- Що побачила дівчинка в іншій кімнаті?   (Ліжка).

- Скільки їх було?    (Три)

- Розкажіть, які вони були?    ( Найбільше, середнє, найменше).

- А чому ліжок було три?   (Бо ведмедів було теж три).

- Як можна сказати про ліжка?     (Ліжок стільки ж, скільки ведмедів).

- На якому найбільше сподобалося дівчинці?   (На найменшому).

 

Фізкультхвилинка

- Наші герої не хочуть прощатися із вами. Малий Михайлик Пропонує відпочити.

Ведмежата в лісі жили,

Головою все крутили:

Ось так, ось так, ось так.

Ведмежата мед шукали,

Разом дерево хитали:

Ось так, ось так, ось так.

 

IV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота з підручником.

- Михайло Іванович бажає дізнатися, як ви вмієте працювати з підручником.

Опрацювати завдання №2, №3 на с. 7.

2. Робота в зошиті.

- Анастасія Петрівна хоче, щоб ви були зараз уважні та старанні. Вона назбирала у лісі ягоди малини та суниці. Пропонує вам обвести стільки клітинок, скільки ягід малини у неї.

- Написати у зошиті стільки паличок, скільки ягід суниці вона знайшла.

 

Вправа для пальців.

Весело рибки гуляють

У водичці у ставку.

То зійдуться, розійдуться,

То зариються в піску.

 

V. Підсумок уроку.

- Три ведмеді вдячні вам за роботу.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Скільки ведмедів жило у лісі?

- З ким дівчинка пішла до лісу?

- Чи можна так робити? Чому

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Кількісна і порядкова лічба. Порівняння множин і предметів.

 

Мета. Вчити порівнювати множини за кількістю елементів.

            Вчити визначати розміщення предметів у просторі (вище – нижче, зліва –

            справа).

Розвивати навички лічби, графічні навички.

Виховувати старанність

Обладнання. Демонстраційний матеріал: силуетні малюнки героїв казки «Ріпка».

 

Хід уроку.

І.  Організаційний момент.

Вправи на дихання.

 

На уроці всім не сумувати,

Рахувати, думати, відповідати!

 

ІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

1. Гра «Яке число пропущене?».

Учитель рахує вголос, навмисно пропускаючи числа. Діти повинні назвати пропущене число.

2. Порядкова лічба.

На дошці малюнок ріпки і героїв казки.

- Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика.

- Хто перший прийшов витягувати ріпку?

- Хто другий і т. д.

- Скільки героїв у казці?   (Шість).

- На якому місці знаходиться онучка, якщо лічити справа наліво?    (На четвертому).

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Порівняння множин.

Рухлива гра «Потяг».

- Зараз мА з вами складемо два потяги із вагонів та порівняємо, в якому з них більше вагонів. Уявимо, що один учень – це один вагон.

Учитель із одного ряду викликає 7 учнів.

- Утворіть потяг.

- А зараз вийдуть учні для другого потягу.

Викликає 5 учнів.

- Скільки вагонів у першому потязі?        (Сім).

- Скільки вагонів у другому потязі?   ять).

- Де вагонів менше?Де більше?

- Що потрібно зробити, щоб у другому потязі стало вагонів стільки ж, скільки у першому?  (Або додати два вагони, або забрати два вагони).

2. Розміщення предметів у просторі.

- Що лежить на столі у вчителя?

- Що стоїть зліва (справа) від столу?

- Що розташовано вище (нижче) від дошки?

- Що розташовано лівіше (правіше) від дошки?

 

Фізкультхвилинка

Один, два, три, чотири, п’ять –

Треба вправи починать.

Один, два, три, чотири –

Руки в боки, два підскоки.

Один, два, три –

Нові вправи почали:

Нахил вправо, нахил вліво,

Вгору, вниз подивись, До роботи знов берись.

 

IV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота в зошиті.

Графічний диктант. Письмо за інструкцією вчителя.

- Поставте ручку на крапку і будьте уважні.

2 клітинки вправо, 1 клітинку вгору, 2 клітинки вправо, 1 клітинка вниз, 2 клітинки вправо, 1 клітинка вгору, 2 клітинки вправо, 1 клітинка вниз. Далі до кінця напишіть самостійно.

 

Вправа для пальців. Масаж зубною щіточкою.

Їжачок-хитрячок,

Пошив собі піджачок

Із голок та шпичок.

І у тому піджачку

Він гуляє по садку,

Наколює на голки

Груші, яблучка, сливки.

 

2. Розміщення предметів на площині.

Практична вправа.

У кожного учня чистий аркуш паперу, Діти виконують малюнок.

- У верхньому лівому кутку намалюйте сонечко, а в правому верхньому – хмаринку. По центру аркуша намалюйте кущик. Справа від кущика – квітку, зліва – грибочок.

 

V. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

- Що сподобалося найбільше?

 

 

 

 

 

 

Тема. Поняття «один – багато», «число і цифра».

 

Мета. Розкрити зміст понять «один – багато», «число», «цифра».

            Ознайомити учнів з назвами цифр.

            Розвивати графічні навички

            Виховувати турботливе ставлення до пташок.

 

Обладнання: Демонстраційний матеріал: предметні малюнки шипшини, горобини,

                         сала, насіння, кошик з овочами,  кружечки, силуетний малюнок      

                         пташки.

                        Індивідуальний матеріал: набір кружечків.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправи на дихання.

 

Математика – наука точна і серйозна.

Прожити без неї і дня нам не можна.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Коли я підійшла до школи,біля дверей чекав поштар. Він приніс телеграму.

«Дорогі першокласники! Незабаром настане зима, нам не буде чого їсти. Будь ласка, допоможіть, заготуйте для нас їжі. Ваші друзі – пташки».

- Допоможемо пташкам?

 

ІІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

- Перша їжа – шипшина. Щоб покласти її до годівнички, треба виконати таке завдання:

А)порахувати від 1 до 10, передаючи силует пташки;

Б) порахувати від 10 до 1.

В) порахувати кружечки на верхньому рядку;

Г) порахувати кружечки на нижньому рядку;

Д) порівняти їхню кількість.

- Із завданням впоралися. Можемо класти їжу до годівнички.

 

IV, Вивчення нового матеріалу.

1. Поняття «багато – один».

- Наступна їжа – горобина. Якщо впораємося із цим завданням, то покладемо горобину до годівнички.

Учитель виставляє намальований кошик із набором різних овочів.

- Зараз пора збору врожаю. Погляньте, який урожай зібрано.

- Скільки овочів у кошику?  (Десять. Багато).

- Скільки морквин у кошику?  (Одна).

- Скільки буряків у кошику?  (Один).

Отже, овочів – багато, а серед них буряк – один.

2. Гра «Один – багато».

Учитель починає речення, а учні по черзі закінчують його.

- У нашому класі один…(годинник, шафа, полиця).

- На столі багато…(зошитів, книжок).

- На вікні багато…(квітів).

- У портфелі один…(пенал) і багато…(олівців).

- Можемо  сміливо покласти горобину до годівнички.

 

Фізкультхвилинка

- Виконуємо дружно завдання.

1. Якщо ви любите зиму, плесніть в долоні 3 рази.

2. Якщо ви друзі птахам, тупніть 3 рази.

3. Якщо ви будете заготовляти їжу для птахів, підніміть ліву руку.

4. Якщо ви будете годувати птахів взимку, підніміть праву руку.

5. Покличте усіх пташок до годівнички (помахати руками).

 

3. Ознайомлення з поняттям «число», «цифра».

- Ми з вами рахували овочі, називали слова «один», «два», «три»… Слова, які вживаємо при лічбі предметів, називаються числами. Значить, один, два, три, чотири і т.д. – це числа. Кожне число ми можемо на письмі позначити знаком – це цифра.

- То як називаються знаки для позначення чисел?  (Цифри).

 

V. Повторення та закріплення нового матеріалу.

1. Відповідність предметів цифрі.

- Наступна їжа – сало. Його полюбляють їсти синички. Покладемо його до годівнички, коли виконаємо наступне завдання.

Гра «Мовчанка».

У кожного учня набір кружечків. Учитель показує цифру, а учні повинні покласти відповідну кількість кружечків.

- Ось і сало поклали до годівнички. Тепер буде чим смакувати синичкам.

2. Робота в зошиті.

- Наступна їжа – насіння. До годівнички кладуть лише не смажене насіння. Для того, щоб його покласти, потрібно гарно написати в зошиті.

Написання паличок та елементу цифри 2.

 

Вправа для очей.

Лиш заплющимо ми очі,

Танцювати вони хочуть:

Вправо кружляють,

Описують коло

І вліво танцюють

Під музику знову.

 

- Молодці! Тепер ви знаєте, що їдять пташки. Але ж пташки малюнків не їдять. Тому у нас є час все це назбирати до початку зими. Пташки вам будуть вдячні.

 

VI. Підсумок уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Чи сподобався вам урок?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Лічба предметів. Поняття «багато» і «один».

 

Мета. Закріплювати вміння учнів виконувати порядкову і кількісну лічбу.

             Розкрити поняття «один», «багато».

             Розвивати графічні навички.

             Виховувати інтерес до математики.

 

Обладнання. Демонстраційний матеріал: предметні малюнки грибів, листків,

                          ялинки, місточка; силуетні малюнки їжака, зайця, лисиці, вовка.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вправи на дихання.

 

- Ми починаємо урок, що математикою  в нас з любовю зветься.

- А чим ми займаємося на уроках математики?    (Рахуємо, порівнюємо).

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо до осіннього лісу. Що росте в лісі?  (Дерева).

 

ІІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

1. Кількісна лічба.

- І першою в лісі нас зустрічає лісова красуня-ялинка.

Учитель виставляє малюнок ялинки із шишками.

- Що ви бачите на ялинці?   (Шишки).

- Тож ці шишки нам потрібно перерахувати.

2. Порядкова лічба.

- Під ялинкою ми знайшли грибочки.

Учитель виставляє на дошці гриби.

Учні рахують гриби про себе, визначають місце кожного.

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Поняття «один», «багато».

- А ось і їжачок нам назустріч котиться. Він приготувався до зими, назбирав листячка, щоб утеплити своє кубельце.

Учитель показує набір листків.

- Скільки листків назбирав їжачок?   (Багато).

- Скільки з них листків із клену?       (Один).

 

Фізкультхвилинка

- Поки ми рахували листки, до нас прибіг зайчик. Проситься з нами відпочити.

Я малюю зайчика для вас.                                                 Раз.

Це у нього, бачте, голова.                                                  Два.

Це у нього вуха догори.                                                     Три.

Це стирчить у нього хвостик сірий.                                 Чотири.

Це очиці весело горять.                                                      Пять.

Ротик, зубки – хай морквину ними їсть.                         Шість.

Шубка тепла хутряна на нім.                                             Сім.

Ніжки довгі, щоб гасав він лісом.                                     Вісім.

Ще навколо посаджу дерева.                                           Девять.

Нехай сонце сяє з піднебесся.                                          Десять.

 

- Та куди це зайчик побіг? Це він від лисички тікає.

3. Гра «Не помились».

_ а ось і сама лисичка. Щоб вона не наздогнала зайчика, давайте її затримаємо.

- Вона буде показувати цифру, а ви повинні написати відповідну кількість кружечків.

 

V. Повторення та закріплення нового матеріалу.

1. Робота в зошиті.

- А хто  це там за деревом ховається? Та це ж сірий вовчисько. Теж, мабуть, за зайчиком полює.

- Давайте і його затримаємо, виконаємо його завдання.

- Вовчисько просить, щоб ви обвели 10 клітинок.

- Зафарбуйте третю, шосту і девяту.

 

Вправа для пальців. Масаж зубною щіточкою.

Ось зустрілись зайченята.

Як погрітись їм, малята?

Спинка спинку розтирає,

Спинка спинку зігріває.

 

2. Вставити пропущені числа.

- Ось і нам час повертатися, але перед нами зявилася перешкода. Це місточок через лісовий струмок. Але в містку не вистачає дощечок. Нам потрібно відновити їх.

На малюнку місток із чисел, окремі числа відсутні.

- Перебігли ми місток та й вибігли з осіннього лісу.

 

VI. Підсумок уроку.

- Чи сподобався вам урок?

- Що допомогло вам впоратися із завданням?

 

                    

   

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
26 жовтня 2020
Переглядів
4493
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку