МАТЕМАТИКА
Тема: Гроші. Операція з грошима.
Мета: - Ознайомити з співвідношенням між одиницями вартості – гривнею і копійкою, монетою і банкнотою, кількістю монет , банкнот та їх вартістю;
- Вчити виконувати найпростіші розрахунки з використанням грошових одиниць(монет і купюр), розв’язувати задачі на вартість;
- Розвивати навички усної лічби, логічне мислення, пам'ять, увагу, інтерес до математики;
- Виховувати уважність, продовжувати формувати математичну та основні життєві компетентності.
Обладнання: моделі грошових банкнот України, презентація, відеоматеріал.
Тип уроку. Засвоєння знань, умінь і навичок.
Форма проведення: математичний КВК.
Освітня галузі: математична, мовно-літературна.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Ось дзвінок сигнал подав-
Для уроку час настав
Тож і ми часу негаймо
І урок розпочинаймо.
Міркуємо-швидко!
Відповідаємо-точно!
Лічимо –правильно!
Пишемо – гарно!
2. Хвилинка психологічного настрою.
Вчитель:
Зі снігом зимонька іде, за собою день веде
Станьмо разом, станьмо в коло.
Вірні друзі ми у школі.
Учні. В цьому класі друзі всі
Я і ти, і ми, і ви.
Добрий день, тому хто зліва
Добрий день, тому хто справа
Посміхнись тому, хто зліва
Посміхнись тому, хто справа
Разом ми – одна сім’я!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Мозковий штурм»
- Як називається геометрична фігура у якої всі кути прямі ?(прямокутник)
- Як називається геометрична фігура у якої три сторони? (трикутник)
- Як називається лінія , яка складається з кількох відрізків? (ламана)
- Яке найменше двоцифрове число? (10)
- Яке найбільше двоцифрове число? (99)
- Яке найменше трицифрове число? (100)
- Вислів «Збільшити на …….» вимагає якої дії? (додавання )
- Вислів «Зменшити на…..» вимагає дії? (віднімання)
- Різниця чисел 304 і 4 (300)
- Сума чисел 300 і 4 (304)
- Молодці! Зарядились позитивом - взяли зошити сміливо!
- Будемо ми в них писати, математику вивчати.
Гра «Вірю не вірю» (за допомогою цеглинок Lego)
Якщо твердження правильне учні піднімають зелену цеглинку, якщо ні, червону.
- Відрізок має початок, але немає кінця (ні)
- Числа, які додають називаються додатками (так)
- Периметр квадрата шукаємо за формулою (а.4)
- Сусіди числа 600-700 і 800 (ні) А які? (599, 601)
- У числі 752 – 7 сотень, 5 десятків, 2 одиниці (так)
- Складіть чотирикутник із цеглинкою Lego. Складіть куб.
Чудово! Відкладіть цеглинки. Розгорніть зошити.
Пишемо 6 грудня
Класна робота.
6.6.6.6.6. (рядок цифри 6) та числа у складі яких є 6 одиниць.
16, 26, 36, 46, 56,66, 76, 86, 96, 666.
- Напишіть число, яке утвориться, коли 600 збільшити на 9; (609);
- Наступне число таке, коли 627 зменшимо на 7; (620)
- 600 збільшити на 5; (605)
- 627 зменшити на 27; (600)
- 700 зменшити на 40;(660)
- 526 зменшити на 20; (506)
- Що спільного ви помітили в цих числах? У записі є цифра 6
Щодня потроху їх збирала
І у скарбничку складала.
Коли потрібну кількість мала
Подарунок мамі я придбала (гроші)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Отже, сьогодні на уроці ми:
- Працюватимемо з одноцифровими, двоцифровими, трицифровими числами;
- Знаходитимемо значення виразів;
- Розв’язуватимемо задачі
- Зробимо найпростіші розрахунки з використанням грошових одиниць (монет і купюр)
А урок наш пройде у формі КВК
ІV.Вивчення нового матеріалу.
1 етап. «Привітання команд»
Команда «Кмітливі»
Ми всі добре працюєм,
І логічно міркуєм.
Додаємо й віднімаєм
І свій розум розвиваєм.
Команда «Допитливі»
Самостійно ми працюємо
Помилок не буде, факт!
Дуже добре ми міркуємо,
щоб мати гарний результат.
Команда «Знайки»
Щоб усе прекрасно «Знати»,
будем добре міркувати,
додавати, віднімати
І свій розум розвивати.
2. Розминка (робота з цеглинками Lego)
Вправа «Кольорова піраміда»
- На нашому уроці сьогодні в обігу перебуватиме шоколадна гривня, яка вручатиметься як нагорода за знання.
Та коли і як з’явилися гроші?
3. Перегляд відео «Як з’явилися гроші?»
Слово вчителя (додаток)
4. Розповідь сімки «Українські гроші»
- Які банкноти є в обігу нашої держави? Кого на них зображено?
5. 3 етап. «Робота з підручником»
С.92, № 1, №2 – усно
Робота в групах
а) Викладіть купюри у порядку зменшення (500,200, 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1) – хто зображений на наших гривнях?
(Відомі історичні постаті та діячі науки і культури)
На 1000 купюрі зображений В. Вернадський (український вчений )
Вчитель: Для чого нам гроші? Перш ніж іти за покупками, навчимося розмінювати гроші.
б) Гра «Розміняй гроші » для того щоб вправно і вміло користуватися грошима, ми повинні вчитися їх розмінювати.
С. 22, № 3 – записати рівності за зразком
20 грн = 5 грн + 5 грн+ 10грн
50 грн = 20 грн + 20 грн +5 грн +5 грн
Команда, яка виконала першою отримає «шоколадну монету»
№ 4 Розміняти гроші на дрібні по- різному
20 грн 100 грн - усно
200грн= 50грн+50грн+50грн + 50 грн «Кмітливі»
200грн= 20грн+ «Допитливі»
200грн=10грн+ «Знайки»
«Розміняй »500 грн чотирма купюрами інших номіналів
500грн=200грн+200грн+50грн+50грн
в) За малюнками склади 4 рівності на додавання (записати на дошці і в зошит)
500+200+5=705 200+50=250
100+50+2=152 500+10+5=515
г) Робота над задачами 4-й етап.
С.93 № 6 (усно) 50+20+20=90грн - стало
С.93.№ 8 (письмово) 90-20-20=50грн –було
90-5=40 - поклали
6 арк. – по 7 грн
2 т. – по 3 грн
Відповідь: у 7 разів більше
д) Фізкультхвилинка
ІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
- «Кмітливі скласти «Кластер» на слово «гроші»
Г р о ш і
М о н е т и К у п ю р и
1 2 5 10 1 2 5 10 20 50
- «Допитливі» скласти «Сенкан»
Гроші
Металеві, паперові
Працюють, друкують, розраховуються
Грошима розраховуються за товар
Валюта
- «Знайки» скласти «Асоціативний кущ»
потреба бюджет
купюри Гроші валюта
монети банк
Скласти діалог . Розіграти його.
«Кмітливі» - у книжковому відділі
«Допитливі» - у відділі «Іграшки» »
«Знайки» - у відділі «Продукти» »
Розмістіть купюри від найменшої до найбільшої і прочитати прислів’я
як копійка ведеться той добре живеться
2 грн – маленькі
5 грн – та
10 грн – велику
20 грн – справу
50 грн – роблять
2 грн – без
5 грн – грошей
10 грн – як
20 грн – птах
50 грн – без
100 грн – крил
18 = 5+5+5+2+1
18= 10+5 +2 +1
V. Підсумок уроку
- Підсумки змагання.
Здавна люди мріяли про те, щоб у них були гроші. Як ви думаєте, що не можна купити за гроші?
Вправа «М’яч» (вчитель кидає м’яч і говорить що купити за гроші - учні ловлять, якщо те що не можна купити за гроші учні м’яч відштовхують)
- Учні передають м’яч і називають. що не можна купити за гроші (час, здоров’я, мир, чесність, відвагу, мужність, волю, сім’ю, добро, любов, батьків, Батьківщину, спокій, дідуся, бабусю, дружбу).
Вправа «Світлофор»
- кому на уроці було цікаво і все вдалося, положіть зелену цеглинку
- кому на уроці було цікаво, але не всі завдання виконав (щось виявилось складним) , положіть жовту цеглинку
- кому завдання були складними – червону цеглинку
Вправа «Піраміда почуттів»
Вправа «П’ять пальців»
- Мені на уроці сподобалось…………..
- Я навчився……….
- - було цікаво……..
- Я дізнався ……….
- Мій настрій…………
VІ. Д/з
- Намалюйте гривню майбутнього.
- Виконати завдання для д/з в пдручнику на ст. 93
Додаток
- Про яку величину йшла мова на уроці? (вартість)
- За допомогою чого можна купувати предмети? (банкноти)
- Доберіть синоніми до слова «гроші» (банкноти, купюри, монети, фінанси, валюта).
Зверніть у вагу у слові «купюра», буква «ю» після приголосного «п» позначає звук «у», чуємо «у», пишемо «ю», а після «к» пишемо «у».
- Якої вартості банкноти ви знаєте?
- Як називаються грошові одиниці України?
- А як називаються грошові одиниці інших країн?
- Як називається валюта нашого класу? (веселки, цукерки)
Розповідь про гроші
Наші далекі предки все робили для себе своїми руками. Коли у господарстві чогось не вистачало, люди обмінювалися товарами. Наприклад одяг, міняли на взуття, корову- на коня, рибу – на вівцю, сіль – на золото. За двох півнів давали курку. Але хіба можна дати здачу з вівці або бика?
Тоді й люди вигадали гроші. Спочатку то були злитки чи бруски цінних металів. Пізніше з мідних, бронзових чи золотих брусків виготовили монети круглої форми. Їх носили в спеціальних зшитих торбинках, ховали в глибоких кишенях чи «за пазухою». Пізніше для них виготовили гаманці. В Україні металеві бруски – злитки і монети були ще й шийними прикрасами, їх носили на шиї, яку раніше називалися загривком від слова (грива) так виникла назва української грошової .фіксації – гривня. Металеві гроші були важкі, тому з часом їм на зміну прийшли паперові. Нині в нашому обігові перебувають і монети і паперові банкноти. Їх отримують ваші батьки за старанну працю. 1 грн – 100к .