Урок з математики "Знаходження дробу від числа, та числа за значенням його дробу . Задачі на знаходження дробу від числа"

Про матеріал
Комбінований урок. Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок. Повторення і закріплення знань і умінь учнів знаходити дріб від числа і число за його дробом під час розв’язування практично зорієнтованих завдань у випадку, коли чисельник відмінний від одиниці, закріплювати вміння учнів записувати та читати дроби, уточнення та поглиблення попередньо засвоєних знань, умінь і навичок.
Перегляд файлу

Тема. Знаходження дробу від числа, та числа за значенням його дробу . Задачі на знаходження дробу від числа.

Мета уроку:

навчальна: повторення і закріплення знань і умінь учнів знаходити дріб від числа і число за його дробом  під час розв’язування практично зорієнтованих завдань  у випадку, коли чисельник відмінний від одиниці, закріплювати вміння учнів записувати та читати дроби, уточнення та поглиблення попередньо засвоєних знань, умінь і навичок;

розвивальна:  розвивати вміння розв’язувати задачі на знаходження дробу від числа, логічне мислення, пам’ять, увагу  вдосконалювати обчислювальні навички;

виховна: виховувати інтерес до знань, акуратність у роботі, любов до Батьківщини, інтерес до вивчення математики та інших предметів.

Тип уроку:  закріплення знань, умінь і навичок.

Форма проведення: комбінований урок

Обладнання: мапа України, мапи туристичних маршрутів , картки, мультимедійна презентація.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

1. Створення позитивного емоційного настрою.

- Наш урок ми почнемо з того що, я посміхнусь вам, і ви посміхніться один одному, і подумайте, як гарно, що ми сьогодні всі разом. Ми спокійні, добрі, привітні. Глибоко вдихніть і видихніть. Видихніть вчорашню образу і злість, забудьте про них. Вдихніть в себе свіжість зимового дня, тепло сонячних промінців. Я бажаю вам гарного настрою.


А тепер зручніш сідайте,

Слухайте та відповідайте.

Сьогодні ми будемо: (Слайд 2)

Діяти – активно!

Думати – оперативно!

Сперечатися – доказово!

Для всіх – обов’язково!


  1. Мотивація навчальної діяльності.

1. Метод «Гронування» (Слайд 3)

  •                    Я дуже хочу, щоб сьогодні ми провели  цікавий і незвичайний урок.

- Діти, а що ми робимо на уроках математики?

лічимо                       міркуємо                       розв’язуємо

порівнюємо           математика             відповідаємо

               граємо                        складаємо задачі

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Вправа «Очікування».

- Продовжуючи речення  скажіть, будь ласка,  що ви очікуєте від уроку? (Слайд 4) 

Від уроку я очікую … .

(Слайд 5)

- Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про дроби, згадаємо правила   знаходження   дробу від числа та знаходження числа за значенням його дробу, попрацюємо над множенням і діленням багатоцифрових чисел на одноцифрові.

- На нас сьогодні очікують задачі і приклади. Виконуючи завдання, ми поговоримо про нашу державу і  поступово зберемо з пазлів мапу нашої країни по регіонам.

А вашими вірними друзями під час уроку повинні бути уважність, взаємодопомога, винахідливість.

ІV. Актуалізація опорних знань .

1.  Хвилинка каліграфії. (Слайд 6)

- Почнемо нашу роботу як завжди з каліграфічної хвилинки. Сядьте рівненько та приготуйтеся.

- Яке сьогодні число? (22 лютого).  Що ви можете сказати про це число? (Це двоцифрове число). Скільки одиниць в цьому числі?  Збільшить кількість одиниць в цьому числі на 2. Яке число отримали? (24)

- Як пов’язане це число з нашою державою? (24 серпня – День незалежності України).

- Пропоную повторити правопис цифр 2 і 4.

Відкриваємо 1 пазл мапи.

2. Створення проблемної ситуації.

- Багата наша Батьківщина своєю природою: річками,  озерами, горами, лісами, заповідниками, чарівними селами та містами, а також просто куточками природи, які милують око, захоплюють душу, тішать серце.

-  Чи ви хочете дізнатись, щось нове про нашу державу? Тоді виконайте завдання математичного диктанту.

3. Математичний диктант. (Слайд 7)

 (Один учень виконує завдання за дошкою).

-  Обчисліть суму чисел 750 і 142 (892 селища)

-  Знайдіть різницю чисел 980 і 520 (460 міст )

-  Утворіть число, що складається із 28 одиниць 2 класу 388 одиниць 1 класу.

 (28 388 всього сіл в Україні)

- Число 6037 збільшить  у 100 разів. ( 603700 км2 площа України)

- Число 240 000 зменшити у 10 раз.( 24 000 км2  загальна  площа Карпатських гір )

- Знайдіть 1/10 від числа 8390. (839 км2 площа Києва)

- Середня глибина озера Синевир ( Карпати) – 18 м, а середня глибина озера  Ялпуг (Одеська обл.) становить 1/3. Яка середня глибина озера Ялпуг?

Відповіді: 892, 460, 28 388, 603 700, 24 000, 839, 6.

-- Молодці, ви гарно справились з цим завданням. 

- Відкриваємо 2пазл мапи України.

4.  Гра «Шифрувальники» (робота в парах) . (Слайд 8)

- Розмістіть отримані числа у порядку зростання та складіть слово.  (Україна)

6, 460, 839, 892, 24000, 28388, 603700.

- Відкриваємо 3 пазл мапи нашої держави.

5. Метод «Асоціативний кущ»

- Що для кожного з нас Україна? (це країна, у якій ми живемо).

- Яка наша країна? (велика, багата, красива, рідна, поетична, чудова, велична, прекрасна, багатонаціональна).

- Хто ми з вами?

- Громадяни України, спілкуємось однією мовою, учні одного класу.

- Ми маємо робити все, щоб наша держава була найкраща в світі.

- А який внесок можете зробити ви? (Гарно вчитися).

- Продемонструємо свої знання, повторивши математичну термінологію, якою будемо користуватись.

6.   Повторення основних закономірностей, правил теми.

 Метод «Мозковий  штурм». (Слайд 9)

- Які числа називаються дробовими? Наведіть приклади. (Числа виду  ,  називають дробовими числами)

- Як називаються числа у записі дробу? (чисельник, знаменник)

- Яке число називається чисельником? Що воно показує? (Чисельник – число над рискою, воно показує, скільки взято рівних частин цілого)

- Яке число називається знаменником? Що воно показує? (Знаменник – число під рискою дробу, воно показує на скільки рівних частин поділене ціле)

- Як знайти дріб від числа? (Треба число поділити на знаменник і результат помножити на чисельник)

- Який дріб дорівнює одиниці? (Дріб,  у якого чисельник і знаменник рівні між собою, дорівнюють одиниці)

- Як знайти число за значенням його дробу? ( Треба значення поділити на чисельник і результат помножити на знаменник)

Відкриваємо 4 пазл мапи.

V. Виконання практичних завдань на повторення і закріплення основних умінь і навичок. (Слайд 10)

-Прочитайте дроби і поясніть, як їх утворено.

0000

(Слайд 11)

-Перевірте, чи правильно учні записали вираз, за допомогою якого можна знайти:    дріб від числа     від числа а   а : 4 · 3;

число за величиною його частини  становить b  b : 2 · 3.

- Відкриваємо 5 пазл.

2. Знаходження частини від числа (слайд 12)

-Усно знайдіть дріб від таких чисел 

  год = …хв   кг  = …г      доби = …год 

Відкриваємо наступний 6 пазл.

3. Самостійна робота (записати у вигляді виразів) (Слайд 13)

- Знайдіть від 54;  від 64.

Першого дня турист побував у 2 обласних центрах України, що становило 1/12  всієї кількості. Скільки всього обласних центрів в Україні?

- Відкриваємо 7 пазл мапи.

Фізкультхвилинка

  •         Ви всі добре працювали, тож настав час відпочити.
  •         Якщо дружно і старанно виконаєте  вправи, то відкриєте наступний пазл мапи.

- З якими державами межує Україна? (7д. – Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова, Білорусь, Росія).

- Якими морями омиваються берега України? (Чорним, Азовським).

 (Слайд 14)

 - Довжина сухопутного кордону України – 5386 км, довжина морської берегової

 лінії невідома, але сказано, що вона складає ½ від довжини сухопутного кордону.

- Як знайти довжину сухопутного кордону? Запишіть вираз. (5386 : 2=2693)

- Відкриваємо 8 пазл мапи.

4. Розв’язування задач.

 – Які ріки України ви знаєте? (Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Десна). (слайд 15)

- Дніпро – третя за величиною річка в Європі, її довжина – 2184 км. Вона поділяється на три частини. Верхній Дніпро — від витоку до міста Києва  становить 3/6 (1092 км), Нижній Дніпро — від Запоріжжя до гирла становить 1/3 від верхньої частини (366 км) , а решта -  Середній Дніпро — від Києва до Запоріжжя(726 км) всієї довжини. Знайдіть окремо довжину кожної частини річки Дніпро. (Один учень працює біля дошки з коментуванням)

1) 2184 :6 · 3 = 1092(км) довжина Верхнього Дніпра.

2) 1092 : 3 = 366(км) довжина Нижнього Дніпра.

3) 1092 + 366 =  1458(км) довжина Верхнього Дніпра і Нижнього Дніпра

4) 2184 – 1458 = 726(км) довжина Нижнього Дніпра.

- Відкриваємо наступний 9 пазл.

VI. Узагальнення матеріалу.

- Ми завершили збирати мапу нашої України. Подивіться, наша країна – велика.

-Так скільки обласних центрів є в Україні? (24)

1. Метод «Спільний проект» (слайд 16)

  •                 - На передодні  ви отримали завдання об’єднатися  у групи. Кожна група отримала  мапу України і повинна була за допомогою масштабу з’ясувати відстань по прямій між містами і визначити довжину всього маршруту. Звітуйте нам про виконану роботу.

1 учень. Перша група виконувала таке завдання:

  •                 Знайти назви обласних міст, у яких наголошується 1-й склад;
  •                 Скласти маршрут для туриста.

Ми склали ось такий маршрут:

Ужгород – Львів –  Луцьк – Рівне – Київ – Суми – Харків – Вінниця.

Довжина – 1740 км

2 учень. Друга група знаходила назви обласних центрів, у яких наголошений

2 склад і склала такий маршрут:

Тернопіль – Хмельницький – Житомир – Чернігів – Полтава – Луганськ – Донецьк – Херсон – Одеса – Черкаси.

Довжина цього маршруту дорівнює 2240 км

3 учень. Ми з’єднали обласні центри, у яких у назвах наголошується 3-й склад і склали такий маршрут:

Чернівці – Миколаїв – Сімферополь – Запоріжжя.

Його довжина дорівнює 1110 км.

- Як ви знаходили довжину маршруту? (З’єднали відрізками назви обласних цетрів, накреслили ламану, виміряли її довжину)

- З якими числами ви працювали? (З іменованими).

VII. Підсумок уроку.  Рефлексія (Слайд 17)

- Наш урок добігає кінця. Чи виправдались ваші очікування?

  •          Чого навчив вас цей урок?
  •          Що вдалося зробити легко, зацікавило?
  •          Що було виконувати важко?

VIIІ. Домашнє завдання (творче, диференційоване) (Слайд 18)

1 варіант – скласти задачу на знаходження дробу від числа.

2 варіант – скласти задачу на знаходження цілого за величиною його дробу.

  • -  Закінчився наш урок. Сподіваюсь, він залишив вам багато цікавих і корисних згадок.

Пам'ятайте: куди б вас не закинула доля, ніколи не забувайте свою Батьківщину, той маленький куточок землі, де ви народилися і зросли. Тож любіть,шануйте,оберігайте, примножуйте все, що дала вам рідна земля. Ви, учні, наймолодші сини і доньки нашої Вітчизни. Ви-майбутнє України! Все у ваших руках! Я бажаю вам бути гідними синами і доньками своєї Вітчизни ! (Слайд 19)

 Любіть нашу землю, шануйте її традиції , поважайте нашу мову! 

  •  
  •  

 

doc
Пов’язані теми
Математика, 4 клас, Розробки уроків
НУШ
До підручника
Математика 4 клас (Листопад Н.П.)
Додано
12 жовтня 2025
Переглядів
187
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку