Урок 123. Звук [ж]. Мала буква ж. Читання слів і тексту з вивченими літерами
Букварний період
Мета: ознайомити учнів з друкованою малою буквою ж; навчити друкувати її; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів, навичку читання, уміння добирати заголовок до тексту; розвивати вміння складати речення й розповіді за малюнками; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати спостережливість, інтерес до живої природи.
Обладнання: картки для стіни слів; предметні малюнки-картки; малюнок для вправи «Цікава картина»; таблиці вивчених букв; схеми речень; предметні малюнки тварин; таблиця слів для читання; картина для малювання; стікери для рефлексії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Нумо привітаємось,
Нумо посміхнемося,
Нумо в очі глянемо,
І нам тепліше стане.
2. Мовна розминка
3. Розчитування за складовою таблицею
4. «Ланцюжок» скоромовок
5. Скоромовка з [ж]
- Який звук чуєте найчастіше?
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Основна частина
1. Ознайомлення з буквою «же». Графічний аналіз букви
— Звук [ж] на письмі позначається буквою «же».
— На кого схожа ця буква?
Буква «же» - неначе жук,
Що потрапив нам до рук.
Хоч листочків «ж» не їсть,
Та кінцівок має шість.
2. Артикуляція звука [ж]
3. Чистомовка
4. Звуковий аналіз слів, зошит с.57
Кажан лижі
-о-о- -о=о
Висновок: отже, звук [ж] може бути твердий і м’який
-Доберіть самостійно слова з [ж].
5. Пальчикова гімнастика
Вправа «Човен»
В. п. Обидві долоні поставлені на ребро і з'єднані «ківшиком», великі пальці притиснуті до долонь.
По річці плине човен,
Він дітлахами повен.
6. Робота в групах
(Представник групи обирає конверт із завданням, на якому потрібно зібрати слово з «розсипаних» букв. Слова, складені групами, друкують на дошці.)
І група — АБЖКА (жабка)
ІІ група — ИОТЖ (жито)
ІІІ група — ЖФИАР (жираф)
IV група — ЬЖДОУД (жолудь)
V група — ИЖКУ (жуки)
— Послухайте слова, що утворилися. Що серед них спільного? (Починаються звуком [ж].)
— Скласти речення з одним із цих слів.
4. Вправа «З'єднай букву»
— З'єднайте букву «же» зі словами, що починаються на цю букву.
— Які малюнки зайві? Чому?
— Розфарбуйте маленьку літеру ж і малюнки до неї.
6. Фізкультхвилинка
7. Читання складів за таблицею.
8. Робота в групах
Скласти розповідь за малюнком (зошит, с. 57)
9. Завдання від Читалочки
Буквар, с.14
10. Робота з текстом
1) Передбачення за малюнком
2) Читання виділених складів (повільно, скоромовкою)
3) Читання тексту вчителем
-Чи справдилися передбачення?
4) Читання «естафетою»
5) Гра «Так чи ні»
- Ожина росла у лісі.
- Жук вважав себе господарем саду.
- До вужа і жука пристрибала жабка.
- Звірі разом грали у квача.
- Дружба зробила добру справу.
6. Добирання заголовка
- Чого вчить нас ця казочка?
ІІІ. Підсумок уроку
Вправа «Продовжіть речення»
-Я знаю…
-Я запам’ятав(ла)…
-Я зміг (змогла)…
ІV. Гра «Світлофор»