Урок з обслуговуючої праці у 9 класі на тему: " Виготовлення виробу"

Про матеріал
Конспект уроку з обслуговуючої праці у 9 класі на тему: " Виготовлення виробу"
Перегляд файлу

 

 

Клас: 9

Урок № 7

Тема: Виготовлення виробу.

Мета уроку:

  • навчальна: навчити виготовляти вишитий виріб згідно зі схемою;
  • розвиваюча: розвивати практичні вміння з виконання ручних швів;
  • виховна: виховувати акуратність і точність при виконанні ручних    робіт, самостійність, відповідальне ставлення до роботи, естетичне сприйняття навколишнього світу, любов до краси; бажання створювати прекрасне власними руками.

Очікувані результати: учні виконують виріб згідно зі схемою; дотримуються правил безпечної роботи з голками, ножицями, створюють умови роботи з дотриманням санітарно-гігієнічних вимог.

Основні поняття: канва, схема, рапорт.

Інструменти та матеріали:

  • тканина для виготовлення виробу (серветки, рушника, картини) -  лляна тканина  або канва;
  •  голки  для вишивання;
  • нитки для вишивання (муліне, шерстяні);
  • ножиці;
  • п’яльці;

Обладнання:

  • комп’ютер та проектор для показу презентації «Виготовлення виробу»;
  • зразки вишитих виробів;
  • схеми вишивок.

Тип уроку: застосування знань, закріплення практичних навичок.

Методи:

  • словесні (розповідь, пояснення);
  • наочні (показ презентації «Виготовлення виробу»;  демонстрація вишитих серветок, картин, рушників);
  • практичні (виконання практичної роботи «Виготовлення виробу»)

 

 

Хід заняття

 

  1. Організаційна частина

Привітання з учнями; емоційна установка, зняття психологічної напруженості.

Завітали на заняття до нас гості щирі,

Тож зустрінемо їх, діти, з посмішкою, з миром.

Сядем дружно у гурті, й будем працювати,

Нитками  барвистими гарно вишивати!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда:

Вишивка – це один із найдавніших та найпоширеніших видів народної творчості. Прагнення прикрасити свій одяг, свій дім завжди було властиве людині. За допомогою вишивки звичайний шматок домотканого полотна перетворювався у витвір мистецтва.

В Україні налічується близько 100 вишивальних швів, деякі з них ви навчились виконувати на минулих уроках. Тож давайте пригадаємо:

  • На які групи поділяються шви за способом виконання? (лічільні, вільні)
  • На які групи поділяються шви за технікою вишивання? (поверхнево-нашивні (глухі), наскрізні (ажурні) (слайд 3 )
  • На які групи поділяються шви за виглядом на лицьовому та виворітному боці? (однобічні, двобічні)
  • А зараз спробуйте визначити як називаються шви, які ви зараз бачите на слайдах (слайди 4,5,6,7, 8) (Качалочка,пряма гладь, коса гладь, занизування, хрестик)
  • А тепер давайте перевіримо чи знаєте ви, які існують види орнаментів в українській вишивці? (слайди 9,10,11)

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

       На попередньому  уроці ви створювали та розробляли схему, яку збираєтеся вишивати на своєму виробі, підбирали кольори, шви, навчилися їх використовувати. Сьогодні ви розпочинаєте всі свої набуті теоретичні  вміння  застосовувати  при виконанні практичної роботи. Отже, тема нашого сьогоднішнього заняття : «Виготовлення виробу». Під час уроку ви навчитесь:

  • виготовляти вишитий виріб згідно зі схемою;
  • розвивати практичні вміння з виконання ручних швів;
  • виховувати акуратність і точність при виконанні ручних робіт,

самостійність, відповідальне ставлення до роботи, свідоме  дотримання правил безпечної  роботи з ручними інструментами, виконання санітарно-гігієнічних вимог.

 

ІV. Вступне інструктування

Перш, ніж приступити до практичної роботи, скажіть мені, будь-ласка: який у вас настрій сьогодні?

Займатися творчістю потрібно тільки з гарним настроєм, тоді і вироби вийдуть красивими та добрими. Всі речі, виготовлені з любов’ю, випромінюють особливу енергетику та гріють душу своїх власників, нагадуючи про турботливі руки мами чи бабусі. А коли ви створите готовий виріб власноруч, то побачите, як приємно і самому ним полюбуватися, і отримати комплімент від оточуючих вас людей

Для практичної роботи вам знадобиться:

  • тканина для виготовлення серветки, рушника, картини (лляна тканина  або канва);
  •  голки  для вишивання;
  • нитки для вишивання (муліне, шерстяні);
  • ножиці;
  • п’яльці;

Перед початком практичної роботи пригадайте правила безпечної праці із колючими та ріжучими предметами під час виконання вишивальних робіт.

Правила поведінки при вишиванні:

1.    Кімната, в якій вишивають має бути світлою, прибраною, провітреною.
2.    Старанно вимити руки перед роботою, щоб вишивана річ не забруднилась.
3.    Сидіти при вишиванні потрібно рівно, щоб спина не гнулась. 
4.    Краще вишивати при денному світлі, щоб світло падало на вишивку прямо, або з лівого боку. Відстань від очей до роботи – приблизно 30 см.
5.    Давати відпочинок для очей.
6.    Дотримуватись правил безпеки при роботі з голкою та ножицями.

Правила безпечної праці із ножицями:

 

  •   не тримай ножиці кінцями догори;
  •   не залишай ножиці розкритими;
  •   передавай ножиці кільцями вперед;
  •   при роботі слідкуй за пальцями лівої руки.

 

Правила безпечної праці із голками:

 

  • голку тримай завжди із ниткою;
  • не губи голок: перевіряй їх кількість перед початком і закінченням роботи;
  • не заколюй голками одяг;
  • не бери  голки до рота;
  • зберігай голки у спеціальній подушечці чи коробочці.
  • не ший дуже довгою ниткою.

 

V. Самостійна практична робота над завданням. Поточне інструктування.

           Виконуючи практичне завдання, учні вчаться працювати  зі схемою, проявляти акуратність і точність у роботі.

         Виконання практичної роботи «Виготовлення виробу».

  • Фізкультхвилинка

Працювали ви старанно,

Вишивали ви охайно.

Та втомились очі, руки –

Час спочити від науки.

Встаньте діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться.

В різні боки нахиліться

І до сонця потягніться.

 

Раз присядьте, два присядьте,

І за парти тихо сядьте.

Ваші м’язи всі проснулись,

Ваші губи посміхнулись

VІ. Підведення підсумків уроку

  1. Бесіда
  • Які техніки вишивки визнаєте?
  • Що спільного і відмінного між техніками вишивання гладдю та хрестиком?

      2) Оцінювання навчальних досягнень учнів.

      3)Прибирання робочих місць.

VІІ. Домашнє завдання:

  • Розгадайте кросворд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

7

9

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По вертикалі:

  1. Рукодільний виріб, яким прикрашають меблі або підстеляють під статуетки, вази тощо (серветка)
  2. Вид декоративно-ужиткового мистецтва, який передбачає створення візерунку на тканині шляхом використання голки та ниток, стрічок або бісеру (вишивка).
  3. Коли лежить – одна нога, коли іде – дві ноги, коли стоїть на ногах – дві голови (ножиці)
  4. Основа для вишивання стрічками троянди-павутинки (каркас)
  5. Всіх обшиває, сама одягу немає. (голка)
  6. Його варто дотримуватися, щоб досягти гармонії в інтер’єрі. (стиль)
  7. Пристрій для натягування тканини для вишивання (п’яльця)

По горизонталі:

  1. Творчий процес, що передбачає створення виробів власними руками (рукоділля)
  2. Має значний вплив на естетичне сприйняття виробу (колір)
  3. Вузька кольорова смужка шовкової чи атласної тканини. (стрічка)
  4. Використовується для обробки виробу по краю; виготовляється вручну або машинним способом. (мереживо)
  5. Його враховують при виготовленні та експлуатації виробу (призначення)
  6. Тонкий, міцний, різнобарвний матеріал для шиття чи вишивання (нитки)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С

 

 

 

 

 

 

К

 

 

 

 

 

 

 

 

Т

 

 

 

Н

 

 

А

 

 

 

 

 

Г

 

 

И

 

П

К

О

Л

І

Р

 

 

Р

У

К

О

Д

І

Л

Л

Я

 

Ж

 

 

К

 

C

 

 

 

Л

 

 

Ь

 

Л

 

И

 

 

А

 

Е

 

 

 

К

 

 

 

 

Ь

 

Ц

 

 

С

Т

Р

І

Ч

К

А

 

 

 

 

Ц

 

І

 

 

 

 

В

 

 

 

 

 

 

 

 

Я

 

 

 

В

 

М

Е

Р

Е

Ж

И

В

О

 

 

 

 

 

 

И

 

 

Т

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ш

 

 

К

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

П

Р

И

З

Н

А

Ч

Е

Н

Н

Я

 

 

 

 

 

 

 

В

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Н

И

Т

К

И

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Продовжити  вишивку виробу.

 

Пам’ятайте: людські руки можуть творити справжні дива. Головне, щоб у кожну справу була вкладена часточка душі. Творіть з душею! До нових зустрічей!


Розгадайте кросворд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

7

9

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По вертикалі:

  1. Рукодільний виріб, яким прикрашають меблі або підстеляють під статуетки, вази тощо (серветка)
  2. Вид декоративно-ужиткового мистецтва, який передбачає створення візерунку на тканині шляхом використання голки та ниток, стрічок або бісеру (вишивка).
  3. Коли лежить – одна нога, коли іде – дві ноги, коли стоїть на ногах – дві голови (ножиці)
  4. Основа для вишивання стрічками троянди-павутинки (каркас)
  5. Всіх обшиває, сама одягу немає. (голка)
  6. Його варто дотримуватися, щоб досягти гармонії в інтер’єрі. (стиль)
  7. Пристрій для натягування тканини для вишивання (п’яльця)

По горизонталі:

  1. Творчий процес, що передбачає створення виробів власними руками (рукоділля)
  2. Має значний вплив на естетичне сприйняття виробу (колір)
  3. Вузька кольорова смужка шовкової чи атласної тканини. (стрічка)
  4. Використовується для обробки виробу по краю; виготовляється вручну або машинним способом. (мереживо)
  5. Його враховують при виготовленні та експлуатації виробу (призначення)
  6. Тонкий, міцний, різнобарвний матеріал для шиття чи вишивання (нитки)


 

  • На які групи поділяються шви за способом виконання? (лічільні, вільні)
  • На які групи поділяються шви за технікою вишивання? (поверхнево-нашивні (глухі), наскрізні (ажурні) (слайд 3 )
  • На які групи поділяються шви за виглядом на лицьовому та виворітному боці? (однобічні, двобічні)
  • А зараз спробуйте визначити як називаються шви, які ви зараз бачите на слайдах (слайди 4,5,6,7, 8) (Качалочка,пряма гладь, коса гладь, занизування, хрестик)
  • А тепер давайте перевіримо чи знаєте ви, які існують види орнаментів в українській вишивці? (слайди 9,10,11)

 

Правила поведінки при вишиванні:

1.    Кімната, в якій вишивають має бути світлою, прибраною, провітреною.
2.    Старанно вимити руки перед роботою, щоб вишивана річ не забруднилась.
3.    Сидіти при вишиванні потрібно рівно, щоб спина не гнулась. 
4.    Краще вишивати при денному світлі, щоб світло падало на вишивку прямо, або з лівого боку. Відстань від очей до роботи – приблизно 30 см.
5.    Давати відпочинок для очей.
6.    Дотримуватись правил безпеки при роботі з голкою та ножицями.

Правила безпечної праці із ножицями:

 

  •   не тримай ножиці кінцями догори;
  •   не залишай ножиці розкритими;
  •   передавай ножиці кільцями вперед;
  •   при роботі слідкуй за пальцями лівої руки.

 

Правила безпечної праці із голками:

 

  • голку тримай завжди із ниткою;
  • не губи голок: перевіряй їх кількість перед початком і закінченням роботи;
  • не заколюй голками одяг;
  • не бери  голки до рота;
  • зберігай голки у спеціальній подушечці чи коробочці.
  • не ший дуже довгою ниткою.

 

docx
Додано
6 квітня 2020
Переглядів
2344
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку