Маріупольська
загальноосвітня школа I – III ступенів №64
Маріупольської міської ради Донецької області
Крамар Надія Петрівна,
учитель початкових класів
Маріуполь, 2018
«Основи здоров’я»
Тема:
«Дії дитини за умови опосередкованої небезпеки: пожежа в іншій квартирі, іншому будинку тощо»
Мета:
Обладнання:
сюжетні та предметні малюнки,
алгоритми,
пам’ятки.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Створення емоційного фону
Вправа «Дві торбинки»
Учитель:
- У дорогу люди завжди беруть із собою торбинку. У мене є дві торбинки. У холодну, блакитного кольору, я зберу смуток, біль, страх, розчарування, а теплу, кольорову, відкрию і подарую вам радість, піднесення, інтерес, захоплення, добро.
Сподіваюсь, що ці приємні почуття дійдуть до ваших сердець і здійсняться ваші сподівання.
ІІ. Актуалізація опорних знань, чуттєвого досвіду
Учитель:
1) ліворуч підеш - велике багатство знайдеш, але здоров’я загубиш;
2) праворуч підеш – половину багатства знайдеш, але здоров’я загубиш;
3) прямо підеш – нічого не знайдеш, але здоров’я збережеш.
*усні відповіді дітей.
3. Бліц - турнір «Казка вчить як на світі»
Учитель:
- Яка корисна порада прихована в казці?
Учитель : Діти:
1) Що трапилось з Алісою, коли вона випила з пляшки невідому рідину? «Аліса в країні чудес» |
- Зменшилась. (* не пий невідомі рідини ) |
2) Що сталося з принцесою, яка вкололась гострою кужіллю (веретеном) ? «Спляча красуня» |
- Заснула на 100 років. (*не грайся гострими й ріжучими предметами) |
3) Чому в маленького Мука виросли вислячі вуха? «Маленький Мук» |
- З’їв невідомий овоч. (*не смакуй невідомі ягоди, гриби, овочі, тощо) |
4) Чому братик Іванко перетворився на козлика? «Сестричка Оленка й братець Іванко» |
Напився води з калюжі. (*Не пий брудну воду) |
5) Яке лихо сталося в казці, коли «…а лисички взяли спички»? К. Чуковский « Путаница» |
Пожежа (Не грайся із сірниками) |
Висновок: щоб не сталося біди, подумай, а потім роби!
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель:
- Сьогодні ми продовжимо розмову про небезпеку, яка очікує на дітей, що залишаються наодинці вдома. Подумайте, про що будемо говорити.
***
Коли його не було в людей, то люди були безсилі, вони не варили їжі, не грілися біля вогнища, усього боялись. Життя тих людей було злиденним
животінням. Пожалів їх Прометей* й подарував людям те, що стало одночасно і другом, і ворогом людини. Що це? (Вогонь*) (Додаток 2)
- Назвіть риси свого характеру, особисті якості, уподобання, які асоціюються зі словом «вогонь».
Учитель:
- Коли «вогонь-друг», чому буває ворогом?
III. Повідомлення теми, мети.
Сьогодні ми продовжимо роботу з вивчення алгоритмів дій під час пожежі.
З’єднайте слово і його тлумачення.
Пожежа - |
несвідомий, нестримний страх, викликаний дійсною чи уявною небезпекою, що охоплює людину чи багатьох людей, неконтрольоване прагнення уникнути небезпечної ситуації. |
Опосередкований - |
поданий або виражений не безпосередньо, а через що-небудь інше, за допомогою посередньої ланки |
Паніка - |
полум’я, яке знищує все, що може горіти. |
Небезпека - |
це явища, процеси, об’єкти, які здатні за певних умов завдавати шкоди здоров’ю людин. |
Опосередкована небезпека в побуті - |
небезпека, яка несе загорозу життю та здоров’ю людини від об’єктів, розташованих поряд ( сусідня квартира, сусідній будинок тощо) |
Вогонь називають ворогом, тому що він спопеляє, знищує, забирає життя, спричиняє лихо, що називають пожежею. (Додаток 2)
Під час пожежі вогонь виходить з-під контролю людини, призводить до великої матеріальної шкоди, а часто й до загибелі людей.
Пожежники стверджують, що найбільше пожежі, що виникають, спричиняють діти й підлітки. Послухайте про ці жахливі цифри:
В Україні щодня виникає більше 120 пожеж, в яких гине в середньому
7 людей.
За даними пожежної охорони нашого міста:
|
2013 рік |
2014 рік |
1) пожежі : |
267 |
307 |
2) загинуло : дітей : |
37 3 |
26 5 |
3) опіки : |
17 |
27 |
4) збитки : |
4.788.815 грн. |
535.900 грн. |
безпеки. Повторимо ці правила!
Гра «Тік – так!»
Якщо висловлювання правильне, діти кажуть:«Тік – так, це так!»,
неправильне – « Тік – так, це не так!»:
І група ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ В ПОБУТІ
І. Не панікуй, не метушись, не ховайся!
ІІ. З’ясуй, що горить:
А – горить невеличка річ, полум’я невелике:
ІІ група ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ В ПОБУТІ
І. Не панікуй, не метушись, не ховайся!
ІІ. З’ясуй, що горить:
Б – велике полум’я, дим:
1) клич людей
2) покинь помешкання;
3) дзвони 101
ІІІ група ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ В ПОБУТІ
І. Не панікуй, не метушись, не ховайся!
ІІ. З’ясуй, що горить:
В – дим, чадний газ наповнює кімнату:
Повторення алгоритмів за таблицею
*Корисні поради: прийом «незакінчене речення» (Додаток )
- Запам’ятайте, що не можна
г ) рольова гра «Викликаємо пожежників»:
«Оператор» : «Постраждалий»:
– Ало! Пожежна охорона. – Пожежа на кухні.
– Адреса. – бульвар Шевченка ,будинок 4, кв. 6.
- Прізвище. - Петренко Дмитро
- Що горить? - Електрочайник!
- Виїзджаємо!
Висновок: жарти не припустимі!
Розгорілося вогнище (діти показують руками).
Полум'я стелеться низько-низько (присідають).
Далі вогнище розгоряється (піднімаються).
І полум'я колихається (показують руками).
Ми взяли водичку із кринички (нахиляються).
Полили, загребли (імітація руками).
Задоволені пішли (крокують).
Сьогодні ми продовжимо розглядати небезпечні ситуації в побуті, але за умови опосередкованої небезпеки ( ще раз повторити по словничку)
- Уявіть таку ситуацію: ви лягли подрімати, прокинулись від того, що кімнату заповнює дим. Це найнебезпечніша ситуація. Як діяти? Щоб дізнатися, опрацюємо статтю підручника. ( прийом «помітка»)
5. Обговорення
— Що невідомого або незрозумілого ви дізналися?
—Прочитайте:
—Що треба робити, якщо кімнату заповнює дим?
— Що робити, якщо на сходовому майданчику багато диму?
— Поясніть, як захистити від диму помешкання?
— Поміркуйте, чому не варто вибігати на сходову площадку?
— Доведіть, що треба спокійно чекати на допомогу в тій кімнаті, де є балкон?
А тепер, узагальнюючи сказане, складемо алгоритм дій за умови опосередкованої небезпеки
Алгоритм Додаток
Алгоритм Додаток
Учитель:
5. Повторення алгоритму дій під час пожежі за схемою
6. Практична вправа: «Знайди вихід». (1-2 учня);
Домашнє завдання : навчитися знаходити вихід із заплющеними очима з будь-якого місця своєї оселі.
V. Первинне застосування знань.
1. Інценізація, відтворення дій за алгоритмом
* Як ти будеш діяти, якщо кімнату заповнює дим
2. Узагальнююча бесіда, ознайомлення з вогнегасником
- Яку тему вивчали?
- Чим загрожує пожежа?
- Для чого потрібно чітко дотримуватись правил поведінки під час пожежі?
- Що найголовніше в таких ситуаціях? (не панікувати, зберегти життя).
2) прийом «мікрофон» - за моделлю «для чого це тобі потрібно знати?
Додаток 1
Додаток
Пожежа - |
несвідомий, нестримний страх, викликаний дійсною чи уявною небезпекою, що охоплює людину чи багатьох людей, неконтрольоване прагнення уникнути небезпечної ситуації. |
Опосередкований - |
поданий або виражений не безпосередньо, а через що-небудь інше, за допомогою посередньої ланки |
Паніка - |
полум’я, яке знищує все, що може горіти. |
Небезпека - |
це явища, процеси, об’єкти, які здатні за певних умов завдавати шкоди здоров’ю людин. |
Опосередкована небезпека в побуті - |
небезпека, яка несе загорозу життю та здоров’ю людини від об’єктів, розташованих поряд ( сусідня квартира, сусідній будинок тощо) |
Додаток
ВОГОНЬ |
План роботи Додаток
Додаток
Алгоритм
Правила виклику пожежників Додаток
Алгоритм Додаток
Литература:
– М., ГУУ, 2000.
І група ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ В ПОБУТІ
З’ясуй, що горить:
– горить невеличка річ, полум’я невелике:
провітри
затопчи, залий, засип;
Не панікуй, не метушись, не ховайся!
ІІ група ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ В ПОБУТІ
Не панікуй, не метушись, не ховайся!
З’ясуй, що горить:
– велике полум’я, дим;
клич людей
покинь помешкання;
дзвони 101
ІІІ група ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС ПОЖЕЖІ В ПОБУТІ
З’ясуй, що горить:
В – дим, чадний газ наповнює кімнату:
Не панікуй, не метушись, не ховайся!
покинь помешкання;
сповзи на підлогу;
дзвони 101;
захисти органи дихання;
клич людей.
1