Урок Дата Осн.зд. 4 кл.
Тема. Дії при пожежі. с.95-98
Мета: учити учнів, як діяти у випадку виявлення пожежі в сусідній квартирі, іншому будинку або деінде; розвивати навички самозахисту в умовах задимленого приміщення; мотивувати учнів до додержання правил протипожежної безпеки; виховувати організованість, дисциплінованість, обережність.
Обладнання: мікрофон, тест.
Хід уроку
І. Повторення вивченого.
1.Розгадування кросворда.
По горизонталі: Лікар, який лікує зуби. (Стоматолог). Дитячий лікар. (Педіатр). Лікар, який лікує внутрішні органи. (Терапевт).
По вертикалі: Лікар, який лікує очі. (Окуліст). Лікар, який лікує вуха, горло, ніс. (ЛОР). Лікар, який займається лікуванням кістково-м’язової системи. (Ортопед).
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як слід поводитися в разі пожежі в сусідній квартирі, в іншому будинку або деінде.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Вправа «Мікрофон» Коли вогонь - друг, а коли - ворог?
2.Бесіда. - Що таке пожежа? (Пожежа - це неконтрольоване горіння, що призводить до знищення майна, створює небезпеку для життя і здоров’я людей, завдає шкоди суспільству і державі).
- Що слід робити при пожежі в квартирі?
- За яким номером телефону слід звертатися в пожежно- рятувальну службу?
-Які причини виникнення пожеж?
- Чи можна гратися сірниками, запальничками, бенгальськими вогниками, петардами, феєрверками? Чому? Які протипожежні правила ви знаєте? Чи виконуєте ви їх?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
V. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь учителя про дії у випадку виявлення пожежі в сусідній квартирі, іншому будинку або деінде.
1. Бесіда про план евакуації.
- Що таке евакуація? (Евакуація - організоване виведення людей з небезпечних місць).
- Що таке план евакуації? (План евакуації - це документ, у якому вказано шляхи і виходи з приміщення, установлено правила поведінки людей у разі виникнення пожежі чи іншої небезпечної ситуації).
- Для чого потрібен план евакуації? Де ви бачили план евакуації?
- Де розміщено план евакуації у школі?
- Як поводитися під час евакуації?
Наголошую на тому, що в разі евакуації потрібно уважно слухати керівника і бути дисциплінованими, організованими, чітко виконувати всі команди.
2. Бесіда про виклик пожежно-рятувальної служби.
- Як слід викликати пожежників?
* Набрати номер 101 - телефон пожежно-рятувальної служби.
* Назвати адресу, де сталася пожежа, своє прізвище та ім’я.
* Чітко відповідати на запитання диспетчера, який приймає виклик.
3. Фізкультхвилинка.
4. Робота за підручником на с. 95-93
Розгадування ребуса.Відгадування загадок. Відповідь на запитання 1.( Робота в парах.)
Обговорення ситуацій (завдання 2). Відповіді на запитання і виконання завдань 3-5.
6.Робота над віршами.
Завдання 1. Уявіть себе поетами. Вставте у вірш пропущені слова.
На виклик ... (пожежна машина) летить, сміливий ... (пожежник) в кабіні сидить.
Його телефон ... (101) люди знають і в разі пожежі завжди ... (викликають).
Завдання 2. Вірші-добавлянки.
І малятам, і звірятам дуже добре треба знати: сірники не для забави, з ними страшно мати... (справу).
Розігрілась праска дуже, що робити будеш, друже? За гаряче не хапай, із розетки... (вимикай).
Знать повинен учень кожний: щоб похід був до ладу,
жартувать з вогнем не можна - ліс потрапить у... (біду).
Вивчіть правила пожежні, будьте завжди обережні!
Знає хай дитина кожна: жартувать з вогнем... (не можна).
7. Метод «Мозковий штурм». - Складіть словосполучення зі словом «вогонь».
Наприклад: вогонь корисний, шкідливий, безпечний, блакитний, червоний тощо.
8.Конкурс загадок на пожежну тематику
9.Проведення тестування. «Як я знаю правила пожежної безпеки»
Запитання. Відповіді, з яких потрібно обрати правильні |
Бали |
1. Якщо виникла пожежа, як ви будете діяти? Зателефонуєте за номером 101 |
3 |
Покличите на допомогу |
2 |
Втечете, нікому нічого не скажете |
0 |
2. Якщо кімната почала наповнюватися густим їдким димом, як ви будете діяти? Відчините вікно, не зачинивши двері |
0 |
Будете просуватися до виходу |
2 |
Закриєте рот мокрою хустинкою і будете просуватися до виходу, притискаючись до підлоги |
3 |
3. Якщо загорілась електропроводка, як ви будете діяти? Будете гасити водою |
0 |
Будете кликати на допомогу |
1 |
Зателефонуєте за номером 101 |
2 |
4. Якщо на вас зайнявся одяг? Побіжите, будете намагатись скинути одяг |
0 |
Зупинитесь, впадете, будете перекочуватися, щоб збити полум’я |
3 |
Загорнетесь у ковдру |
2 |
5. Якщо під час розпалювання духовки газової плити загас сірник, не встигнувши підпалити газ, що ви будете робити? Дістанете другий сірник і станете запалювати газ |
0 |
Перекриєте газ |
2 |
Перекриєте газ і трішки перечекаєте |
3 |
6. Якщо ви побачили, що у дворі горить сміття, що ви будете робити? Пройдете повз |
0 |
Будете намагатися загасити, закидаючи землею, збиваючи полум’я гіллям дерев |
3 |
Повідомите про це дорослих |
2 |
7. Якщо ви побачили, що маленькі діти кидають у вогонь папір, незнайомі предмети, аерозолі, як ви вчините? Зупините, поясните, що це небезпечно |
3 |
Пройдете повз |
0 |
Намагатиметесь привернути увагу дітей на інше заняття |
2 |
8. Якщо під час цікавої телепередачі ви побачите, що з телевізора пішов дим, як ви вчините? Продовжите дивитися телепередачу |
0 |
Покличите на допомогу дорослих |
2 |
Відімкнете телевізор, зателефонуєте за номером 101 і розпочнете його гасити |
3 |
Результати тестування
Якщо в сумі ви набрали 20-24 бали, то ви добре знаєте правила пожежної безпеки, завжди дотримуєтеся їх і зможете навчити цих правил своїх друзів та знайомих.
Якщо ви набрали 15-19 балів, то ви повинні бути більш обачними, вибираючи, як діяти у складній ситуації.
Якщо ви набрали менше ніж 15 балів, то вам потрібно серйозно зайнятися вивченням правил пожежної безпеки. Це допоможе вам запобігти пожежі, а під час небезпеки зберегти своє життя.
VІ.Підсумок уроку.
- За яким номером телефону слід звертатися у пожежно- рятувальну службу?
- Як ви вчините, якщо побачите, що з квартири сусідів іде дим?
- Якими будуть ваші дії при пожежі в будинку, що знаходиться у вашому дворі?
- Що слід робити, якщо пожежа сталася в магазині?
- Які протипожежні правила ви виконуєте?