Урок 8
Тема. Цікавий світ природи. Ірена Роздобудько «Дикі образи дикобраза».
Мета: ознайомити учнів з творами Ірени Роздобудько; удосконалювати навичку читання вголос; розвивати уміння обмірковувати і аналізувати прочитане; виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу; формувати почуття дружби на художніх образах твору.
Обладнання: портрет Ірени Роздобудько, фото тварин, мультимедійний супровід, цеглинки лего, звукозапис.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організація до уроку
1. Відстукування ритму
(Цеглинками лего відстукують ритм, який повідомляє, що час збиратися у коло.)
2.Психологічна гімнастика
Ось зібрались всі ми в круг:
Ти мій друг, і я твій друг.
Ось за ручки всі візьмемось,
Одне одному всміхнемось!
(Діти виражають настрій мімікою обличчя, показуючи образ смайлика.)
ІІ. Підготовчі вправи
1.Гра «Диво-скринька»
(У скринці дитячі книжечки. Діти вгадують, що в скринці, даючи короткі запитання: це овоч? це фрукт? твердий? блискучий? і т. д. Коли діти відгадали вчитель, дістає по черзі художні книжечк.и)
Учитель. Діти, всі ці книги написали українські дитячі письменники, з якими ми знайомилися на попередніх уроках
(Учитель називає по черзі авторів, демонструючи книги)
1.Технологія очікування
– Діти чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Яким має бути наш урок?
(Слайд зі словами і малюнками. Діти вибирають зі слайду слова)
-Отже ми разом проведемо цікавий, творчий, корисний і пізнавальний урок.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Учитель. В нашій диво-скринці ще залишилась одна книга. Подивимось її. Це збірка оповідань української дитячої письменниці Ірени Роздобудько.
(Фото автора)
Давайте переглянемо її сторіночки та малюнки.
І ось сьогодні ви ознайомимося із твором Ірени Роздобудько, який має дивну назву «Дикі образи дикобраза».
- Діти, хто такий дикобраз?
-Хто з вас бачив дикобраза? Де?
(Фото дикобраза)
1.Опис тварини
(Діти, дивлячись на фото тварини описують її.)
2.Цікава інформація про дикобраза
(Діти читають зі слайда)
3.Гра «Впізнайко»
(На екрані фото тварин.Діти називають їх. Якщо не знають – допомагає вчител.)
Їжак,кріт, коала, дикобраз, жираф, мурахоїд, качконіс, гієна,рись,пантера.
-Які з цих тварин схожі?
-Яка рослина в природі асоціюється з їжаком і дикобразом? (Кактус, сосна, ялина.)
(На екрані їжак – дикобраз – кактус – гілочка сосни)
4.Гра «Добавлянка»
(Фото дикобраза)
Зустрілися якось враз
Кактус і …. (дикобраз).
Кактус колючий відразу
Сподобався … (дикобразу).
І кактусу теж відразу
Сподобався …( дикобраз).
-Чому, на вашу думку, сподобались кактус і дикобраз одне одному?
5.Слухання твору Ірени Роздобудько «Дикі образи дикобраза» у звукозаписі.
6.Словникова робота
Прадавній ліс – старий густий ліс(фото)
Прикрощі – незадоволення.
Жмуток – пучок, в’язка (фото).
Плем’я – група людей чи тварин (фото).
7.Гра «Швидкочитанка»
(На екрані групи слів)
І група слів
Дико
Дикобра
Дикобраз
ІІ група слів
Світ
Просвіт
Просвічувати
Просвічувалося
ІІІ група слів
Гул
Прогул
Прогулянка
Гуляти
Прогулюватися
ІV група слів
Страх
Страшно
Страшенно
Страховисько
Страшитися
V група слів
Писк
Пискати
Попискати
Попискувало
Пищати
Фізкультхвилинка
Раз, два, три, чотори, п’ять –
Час настав відпочивать.
Руки вгору підіймаєм,
Як ворони ми літаєм.
А тепер всі руки вбоки,
Як куріпки скоки –скоки.
Швидко руки опустили
І як рак задки пішли ми.
Повторити треба вміло,
Як лисипки тихо бігли.
Десять, дев’ять, вісім, сім –
Час за парти сісти всім!
8.Гра «Струмок»
(Читання твору учнями напівголосно)
9.Технологія «Мікрофон»
-Як звали звірятко?
- Чому внього було таке ім’я?
- Які рішення прийняла тваринка?
- Чому звірятко вирішили, що воно єдинорог?Олень? Принц?
- Чи правильно поводились звірі? Чому?
- Що на вашу думку, означає вислів «дикі образи»?
- Чи були колись по відношенню до вас «дикі образи» від друзів? Розкажіть.
10. Гра «Крісло автора»
Завдання: дати пораду звірам, як слід поводитися з іншими.
(Бажаючі по черзі займають крісло автора та висловлюють поради.)
11. Гра «Так – ні»
- Допоможемо звірам бути ввічливими та дружелюбними.
(Слайди з порадами і малюнками)
12. Огляд ілюстрацій до твору
- Яких тваринок впізнали?
- Чи схожий на когось іх них дикобраз? Чому?
- Який настрій у дикобраза а малюнку?
- Які кольори використав художник, щоб зобразити прадавній ліс?
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Робота із щоденником вражень
- Запишіть, які б поради ви дали звірам прадавнього лісу.
- Намалюйте дикобраза таким, яким зображує його у творі Ірена Роздобудько.