Тема уроку: «Сорочаче гніздо» (англійська народна казка)
Мета: навчати аналізувати текст, стежити за послідовністю розгортання подій; удосконалювати культуру мовлення, уміння складати діалог; розвивати критичне мислення, увагу та пам’ять, мовлення учнів; виховувати любов до природи, спостережливість, терпіння, вміння слухати, доводити справу до кінця; формувати комунікативну компетентність.
Обладнання: текст казки, картки з завданнями, дидактичний матеріал, мультимедійна презентація.
СОРОЧАЧЕ ГНІЗДО
Англійська казка
Усі птахи прилетіли до сороки і попросили її:
- Навчи нас, як вити гніздо.
Усім відомо, що сорока майстер вити гнізда. У неї вони набагато кращі, ніж у будь-якого іншого птаха.
Зібрала сорока всіх птахів навколо себе і почала вчити. Спершу принесла грязюки й зліпила кругленький млинець.
- Так он як воно робиться, – сказав дрізд і полетів собі.
Відтоді всі дрозди роблять свої гнізда з грязюки на зразок млинця.
Потім сорока принесла прутиків і поклала їх на млинець.
- Тепер мені зрозуміло, – сказав чорний дрізд і полетів собі.
Відтоді всі чорні дрозди мостять свої гнізда саме так.
Потім сорока поклала на прутики ще один шар грязюки.
- Я вже знаю, як його робит, – сказала мудра сова і полетіла собі геть.
Ось чому сови не навчилися робити кращих гнізд.
Після цього сорока ваяла кілька хворостинок і сплела з них кругленький обідок.
- І я це зумію зробити, – сказав горобець і полетів геть.
Відтоді горобці в’ють свої гнізда з хворостинок, хоч і роблять це абияк. Потім сорока назбирала пуху та пір’я і встелила ними гніздо, зробивши м’якеньке ложе.
- Оце мені подобається! – вигукнув шпак.
Тим часом сорока продовжувала будувати гніздо. А пташкам не вистачало терпіння додивитися до кінця, як вона це робить.
Одна за одною вони відлітали геть. Сорока ж працювала, розказувала і навіть не дивилася, слухає її хтось чи ні. Зрештою, залишилася біля неї тільки горлиця. А горлиці не вистачало ані глузду. ані тями чого-небудь навчитися. Вона й не дивилася, що сорока робить. Сидить і туркоче-торочить своє:
- Тягни три трісочки, тягни три-и.
Сорока саме клала прутик. Почула, що туркоче горлиця, і каже:
- Не трісочки, а прутики, і не три – вистачить і одного.
Горлиця ж торочигь своє:
- Тягни три трісочки, тягни три-и.
Сорока розсердилася та їй:
- Кажу тобі, досить одного прутика.
А горлиця знову:
- Тягни три трісочки, тягни три-и.
Нарешті сорока озирнулася і побачила: біля неї немає нікого, крім горлиці. Розгнівалася вона, полетіла. І заприсяглася, що більше нікого не вчитиме, як робити гніздо.
Ось чому різні пташки в’ють гнізда по-різному.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Розминка.
Ви всі прийшли на урок з гарним настроєм.
Сонечко посміхається нам.
- Закликаю вас налаштуватися на плідну працю.
Психологічний настрій. Читаємо хором вірш
Продзвенів дзвінок – йдемо на урок.
Сонечко нам світить, шле свої привіти!
Мислю я критично, все здійснюю практично!
- Ми з вами налаштувалися на позитивне сприйняття уроку, а для того, щоб він пройшов плідно нам потрібно провести розминку.
ІІ. Мовленнєва розминка. Обґрунтування навчання.
На кожній парті є завдання розшифрувати прислів’я.
Гра «Розшифруй прислів’я» Робота в парах.
- Прочитайте прислів’я. Поясніть його зміст.
тшЗвкНсмАкпЄшвСомОмРпіОвнКдуАнк,
паДлеЕвнЗстИогнМноУноЗтрИмтМснУтнВукАфіТюяИ.
(Знає сорока, де зиму зимувати)
- Яка пара готова зачитайте прислів’я? Наступна пара поясніть його зміст. Працюємо над виразністю. Читаємо чітко і виразно.
Прилетіла в двір сорока,
дуже гарна, білобока,
всюди ходить заглядає,
щось вона собі шукає.
-Слайд презентації-
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Ми з вами вже ознайомилися з деякими казками народів Європи.
- Давайте пригадаємо, з якими. (Російські, білоруські,болгарські, чеські, німецькі)
- Слайд презентації
- Тож сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися з казками народів Європи, а саме англійською народною казкою «Сорочаче гніздо», будемо удосконалювати техніку свідомого виразного читання; розвивати критичне мислення, увагу, тренувати пам’ять.
ІV. Актуалізація знань
- Прочитаєте загадку – акровірш.
- Відгадайте, хто ж заховався у цьому вірші
Сіла на берізці білобока.
Обережно примощується вона,
Роздивляється, щоб ненароком - Слайд презентації -
Обіч десь не пропустила кабана,
Косулю, лиску, зайця, вепра чи людину,
А помітить – скрекоче без упину. М. Романченко
- Діти, а що вам відомо про сороку?
Прийом «Асоціативний кущ».
- Яка вона? (Хитра, працьовита)
- Де вона оселяється? (Оселяється у парках, лісах, садках)
- Слайд презентації -
- Чим живиться? ( Живиться комахами)
- Осілий птах чи перелітний? (Осілий птах )
- Чи будує вона гнізда? (Так)
V. Сприймання й усвідомлення змісту твору
Опрацювання англійської народної казки «Сорочаче гніздо»
1. Передбачення за ключовими словами
А тепер уважно подивіться на ключові слова і передбачте, про що може
йти мова у нашій казці.
– Сорока. Гніздо. Дрізд. Сова. Горобець. Шпак. Горлиця.
А зараз прослухайте казку і порівняйте події казки зі своїми передбаченнями.
2. Первинне ознайомлення з казкою. (Казку читає вчитель)
- Чи сподобалась вам казка і чим?
- Зараз ви будете читати казку самостійно. У тексті вам зустрінуться слова,
які важкі для читання або не зрозумілі.
3. Словникова робота (Пояснення слів: промовляти, вити, заприсяглся, прутик, гніздо, нетерплячі, грязюка, глузд)
4. Самостійне читання казки учнями (Напівголосне читання)
Гра «Бджілки»
- А зараз прочитаємо казку самостійно.
- Про що птахи попросили сороку? (Діти відповідають за текстом казки)
5. Релаксаційна пауза. (Слухання запису пташиних голосів)
- Давайте трішки відпочинемо. Послухаємо спів птахів.
- Діти, можливо хтось з вас упізнав якогось птаха?
Розминка для очей. (Напишіть очима своє прізвище та ім’я)
6. Робота над аналізом змісту казки з елементами вибіркового читання
Продовжуємо нашу роботу. Попрацюємо над текстом.
- Дайте відповіді на такі запитання за текстом казки.
- Чому птахи попросили сороку навчити їх ліпити гніздо?
- Чи вдалося сороці навчити їх ліпити гніздо так майстерно, як вона?
- Назвіть птахів, які хотіли навчитися самостійно мостити гніздо.
( Птахи розміщені на слайдах )
- Прочитайте опис гнізда дрозда.
- Із чим його порівнюють?
- Яке гніздо у сови? У горобця? Шпака?
- Хто залишився останнім учнем сороки?
- Чому горлиці не вдалося досягти майстерності сороки?
- Як мостила гніздо сорока?
- Що заприсяглася сорока?
7. Фізкультхвилинка
Плавно руки піднімаєм, наче крилами махаєм.
Наче птахи політали, трохи комашок впіймали,
Трошки зерен поклювали і за парти посідали.
8. Характеристика дійових осіб. Створення «Сенкану»
- Діти, а ви знаєте, який птах найбільш розповсюджений у світі?
- Це – горобець.
- Давайте опишемо цього птаха. А допоможуть нам у цьому слова-помічники.
«Сенкан»
Хто? - Горобець.
Який? - Сіренький, маленький, нетерплячий.
Що робив? - Будував гніздо.
А збудував він його? - Ні. Чому?
-Спільний висновок-
Людина, яка хоче досягти успіху повинна бути старанною, працьовитою,
І завжди закінчувати справу до кінця.
Сподіваюсь, що ви станете успішними людьми.
9. Визначення головної думки казки
- Чого вчить казка? Що засуджує?
-Робота в парах-
Попрацюйте в парах. З’єднайте частини прислів’я. Прочитайте.
- Яке з них передає головну думку твору. Зачитайте.
- Поясніть зміст цього прислів’я
Не питають, чи хутко, людей насмішиш.
Поспішиш – а питають, чи добре.
Добре того вчити, хто хоче вчитися.
VІ. Підсумок уроку
Прийом « Мікрофон»
- Продовжте речення. Мені найбільше сподобалося у казці …
Рефлексія
- Ми починали урок з визначення настрою. Який настрій у вас в кінці уроку?
- Чи змінився ваш настрій? Наш урок пройшов немарно і приніс радість від отриманих нових знань.
VІ. Домашнє завдання
- Виразно читати казку «Сорочане гніздо».
- Намалювати ілюстрацію до казки (за бажанням)
- Підібрати загадки про птахів (за бажанням).
(Демонстрація шпаківні, виготовленої заздалегідь)
- Хочеться вірити, що і в нашій шпаківні заселяться шпаки.
Цей чудовий будиночок ми з вами повісимо біля школи і будемо щодня розпитувати шпаків про новини у парку.