Урок 3
Тема.В кожного свій дім. Зоряна Живка «Добре вдома».Тетяна Стус (Щербаченко) «Смугастик».
Мета:ознайомити з творчістю українських дитячих письменниць Зоряни Живки та Тетяни Стус;удосконалювати навичку виразного читання вголос; розвивати уміння обмірковувати і аналізувати прочитане, робити власні висновки; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до тварин.
Обладнання: портрети Зоряни Живки, Тетяни Стус, мультимедійний супровід,лего 6 цеглинок.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організація до уроку.
1.Емоційний настрій
Дзвінко пролунав дзвінок
Нас покликав на урок.
Тож часу дарма не гаймо,
Працювати починаймо.
Настрій в нас якраз чудовий,
До роботи всі готові!
Дружно біля парт ставаєм,
Друзів вічливо вітаєм!
Будем гарно ми трудитись,
Геть усьому щоб навчитись.
Любим плідно працювати
- До роботи всі, малята!
2. Гра «Скоромовка-добавлянка»
(Слайд з фото тварин: пташка, білка, риба, бджілка, заєць, лис,ведмідь, мишка)
Учитель читає вірш.
Тім - тім- тім
В кожного свій дім!
У пташки – гніздо,
У білки - дупло,
Риби - у морі,
У вулику – бджоли.
Зайці – в кущі.
Лиси – в норі.
Ведмідь – у барлозі,
Мишки – у стозі.
Тім- тім – тім
В кожного свій дім!
(Учні повторюють вірш декілька разів, за кожним повтором пришвидшуючи вимову)
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Учитель. Діти, з нашої гри-добавлянки ви зрозуміли, що кожна тваринка і людина мають свій дім.Тож сьогодні
будемо читати твори українських дитячих письменниць Зоряни Живки «Добре вдома» та Тетяни Стус «Смугастик».
ІV. Осмислення і закріпленя нового матеріалу
1.Читання твору Зоряни Живки «Добре вдома»
(Починає читати вчитель, продовжують діти з добре сформованою навичкою читання вголос)
2.Аналіз прочитаного твору
- Хто є головним героєм твору ?(сміття)
- Як живетьсяя сміттю у його оселі?
- Яке сміття називається «сміттям-безхатьком»?
- Як живеться «сміттю-безхатьку»?
- Про що воно мріє?
- Де, на вашу думку, має жити сміття?
- Від кого залежить, щоб сміття жило у смітнику?
-Яка головна думка твору?
Фізкультхвилинка
3. Гра «Хто де живе»
(На екрані з’являються малюнки, а діти кажуть де живе цей предмет чи істота)
Книга – бібліотека
Ручка – пенал
Зошит – папка
Зорі – небо
Людина – будинки
Корова – хлів
Заєць – ліс
Жаба – ставок
Пташка – гніздо
Черв’як – грунт
Дерева – ліс, парк, сад
4. Гра «Знайки-відгадайки»
(Відгадати загадки)
У мене вірний є друзяка
Не розбишака, не бурлака,
Не задавака, не гуляка.
От тільки жаль – він не балака.
Хто ж він? Впізнали?
Це - ….. (собака)
( на екрані малюнок собаки)
Шерсть гладенька
І м’якенька.
Спинка гнеться,
Хвостик в’ється –
Тільки лапки
Цап – царапки! (котик)
(на екрані малюнок котика)
Учитель. Котиків та собачок називають домашніми улюбленцями. Як ви думаєте, чому?
5. Гра «Мікрофон»
(Діти розповідають цікаві історії про своїх домашніх улюбленців.)
6.Фото-виставка «Наші улюбленці»
(Перегляд слайдів з цікавими пригодами котиків та собачок)
7. Слухання твору Тетяни Стус «Смугастик» (звукозапис)
8.Аналіз прослуханого твору
- Хто бавився в траві?
- Як мама називала малюка?
- Як називала мама Смугастика, коли він супився ? Чому?
- Коли Смугастик ставав «маминим кошеням»?
- З ким любив гратися котик?
- Про що роздумувало кошеня?
9. Гра «Сенкан»
(Доберіть сенкан до слова кошеня)
Кошеня – маленьке, пухнасте, сіреньке, смугасте, білий клубочок, смішненьке,грайливе,пустотливе,тихо ходить…
10.Гра «Їжачок»
(читання твору учнями пошепки. Хто закінчує читати – кладе на парту червону цеглинку)
11. Гра «Правильний вибір»
(вибіркове читання)
V. Рефлексія
1.Гра «Впізнайка»
(На екрані різні фото кошенят, діти шукають серед них кошеня-сонечко, кошеня-свинку, кошеня квіточку, кошеня-вовчика,мамине кошеня, кошеня-стрибульку)
2.Гра з лего
(Складання із лего кошеняти. Демонстрація робіт)
3.Визначення психологічного настрою дітей
(діти вибирають смайлик і сигналізують ним свій настрій)