Тема. Права дитини
Мета. Познайомити дітей з поняттями: "Конвенція про права дитини", "право", "обов'язок", сприяти формуванню поваги до прав інших людей і почуття відповідальності до виконання своїх обов'язків, виховувати правову культуру учнів.
Обладнання: Конституція України, підручники, відеозаписи, ілюстрації
Хід уроку
І. Организація класу
ІІ. Мотивація навчальної діятельності учнів, повідомлення теми і завдань уроку
1. Робота в колі
1.1. Вправа «Знайомство»
- Назвіть своє повне ім'я й те, як ви любите, щоб вас називали.
1.2. Вправа «Побажання»
-- Зверніться до однокласника так, як він любить, щоб його називали і побажайте йому чого-небудь хорошого і доброго.
- Добре, сідайте на свої місця.
2. Слово вчителя
- Ми з вами дізналися не лише, як кого звуть, але і те, як ви любите, щоб вас називали. Треба відмітити, що кожна дитина має право на особисте ім'я і на те, щоб бути громадянином своєї країни. Ми з вами - громадяни України.
- Які імена, по-вашому, найбільш поширені в Україні?
- А які ви знаєте іноземні імена?
- Чому не можна придумувати образливі прізвиська іншим дітям?
3. Висновок: образливі прізвиська порушують права дитини.
4. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні наш урок присвячений правам і обов'язкам дитини. Ви часто чуєте слова: "Ти маєш право"., "Ти зобов'язаний.". Перед нами сьогодні поставлено важливе завдання - розібратися, що ж означають ці слова.
ІІІ. Основна частина
1. Перегляд мультфільму "Права дитини. Ім'я"
У США в місті Нью-Йорк в 39-поверховій будівлі знаходиться штаб-квартира Організації Об'єднаних Націй(ООН). Це міжнародна організація, в якій беруть участь більше 180 країн. У 1989 р. Генеральною Асамблеєю ООН був прийнятий дуже важливий документ - Конвенція про права дитини . Наша держава також підписала цей документ. Конвенція - це договір, який повинен неухильно виконуватися тими, хто його підписав. У Конвенції йдеться про те, щоб у усіх дітей Землі були однакові права. Конвенція про права дитини - це досить великий документ, тому перерахуємо тільки основні права дітей, закріплені в цьому документі.
Кожна дитина має право
2.Перегляд мультфільму "Права дитини»
Руханка
4.Мозговий штурм
- Іноді трапляється так, що права дитини порушуються. Як ви думаєте, до кого по допомогу може звернутися дитина?
Висновок: Дитина може звернутися по допомогу до батьків, учителя, вихователя, лікаря, поліцейського, психолога, просто до дорослої людини.
5.Складання синквейна
Право
Корисне, обов'язкове.
Надає, допомагає, зобов'язує.
У кожної дитини є право на ім'я.
Змога.
6. Бесіда
- Отже, ви добре засвоїли, які права у дитини. А як ви думаєте, що таке обов'язки? Наведіть приклад.
7. Робота з ілюстраціями
- Подивіться на малюнки й розкажіть про обов'язки дітей.
- Який головний обов'язок школяра?
8. Слухання вірша Т. Роси «Обов'язки»
- Не піду до школи!
Не піду ніколи!
Там примушують писати,
Додавати, віднімати…
А я хочу гратись,
Хочу розважатись!
Нявкнув котик: - Не ходи,
Я не бачу тут біди.
І я обов'язок забуду
І мишей ловить не буду.
Усміхнулася матуся:
- І я вдома залишуся.
Краще вже відпочивати,
Аніж гроші заробляти.
Не буду я їсти варити,
Нічого не буду робити.
А тато зітхнув і сказав:
- Я й в думці ніколи не мав,
Що обов'язок можна забути,
Від усього вільним бути.
За підказку дякую, сину!
Оце тепер я відпочину!
Давно вже час зробити так.
Ходімо, мамо, в зоопарк!
Я кричу: - Мене візьміть!
Тато глянув лиш на мить:
- Піклуватись про дитину -
Це обов'язок, сину.
Нам же любо розважатись,
А не про тебе піклуватись.
Тепер обов'язків нема.
Не просися ти дарма.
І вони собі пішли,
Мене з собою не взяли.
А я думаю – гадаю:
Що про обов'язки я знаю?
-Отака сумна історія трапилася з хлопчиком. Як по-вашому, чому так поступили батьки?
-Обов'язки стосуються тільки дорослих?
-Давайте подумаємо, діти, що можна порадити хлопчику?
-Який висновок з цього вірша ми можемо зробити?
ІV. Підсумок уроку
-Що нового дізналися на уроці?
-Що найбільше сподобалося?
Тема. Права ДИТИНИ
Мета. Познайомити дітей з поняттями: "Конвенція про права дитини", "право", "обов'язок", сприяти формуванню поваги до прав інших людей і почуття відповідальності до виконання своїх обов'язків, виховувати правову культуру учнів.
Обладнання: Конституція України, підручники, відеозаписи, ілюстрації
Хід уроку
І. Организація класу
ІІ. Мотивація навчальної діятельності учнів, повідомлення теми і завдань уроку
1. Робота в колі
1.1. Вправа «Знайомство»
- Назвіть своє повне ім'я й те, як ви любите, щоб вас називали.
1.2. Вправа «Побажання»
-- Зверніться до однокласника так, як він любить, щоб його називали і побажайте йому чого-небудь хорошого і доброго.
- Добре, сідайте на свої місця.
2. Слово вчителя
- Ми з вами дізналися не лише, як кого звуть, але і те, як ви любите, щоб вас називали. Треба відмітити, що кожна дитина має право на особисте ім'я і на те, щоб бути громадянином своєї країни. Ми з вами - громадяни України.
- Які імена, по-вашому, найбільш поширені в Україні?
- А які ви знаєте іноземні імена?
- Чому не можна придумувати образливі прізвиська іншим дітям?
3. Висновок: образливі прізвиська порушують права дитини.
4. Повідомлення теми уроку
- Сьогодні наш урок присвячений правам і обов'язкам дитини. Ви часто чуєте слова: "Ти маєш право"., "Ти зобов'язаний.". Перед нами сьогодні поставлено важливе завдання - розібратися, що ж означають ці слова.
ІІІ. Основна частина
1. Перегляд мультфільму "Права дитини. Ім'я"
- Права дитини - це певні можливості, які потрібні дітям, щоб жити і дорослішати. Це те, що ви можете робити і в чому вам не можуть відмовити.
- Подумайте, які у вас є права.
У США в місті Нью-Йорк в 39-поверховій будівлі знаходиться штаб-квартира Організації Об'єднаних Націй(ООН). Це міжнародна організація, в якій беруть участь більше 180 країн. У 1989 р. Генеральною Асамблеєю ООН був прийнятий дуже важливий документ - Конвенція про права дитини . Наша держава також підписала цей документ. Конвенція - це договір, який повинен неухильно виконуватися тими, хто його підписав. У Конвенції йдеться про те, щоб у усіх дітей Землі були однакові права. Конвенція про права дитини - це досить великий документ, тому перерахуємо тільки основні права дітей, закріплені в цьому документі.
Кожна дитина має право
Руханка
- Хто дав Буратіно ім'я, купив йому азбуку і відправив його до школи?
- Хто хотів спалити Буратіно в печі?
- Хто хотів його обдурити і обкрасти?
- Хто подарував йому золотий ключик?
- Хто в цій казці захищає права дитини і хто їх порушує?
- Іноді трапляється так, що права дитини порушуються. Як ви думаєте, до кого по допомогу може звернутися дитина?
Висновок: Дитина може звернутися по допомогу до батьків, учителя, вихователя, лікаря, поліцейського, психолога, просто до дорослої людини.
Право
Корисне, обов’язкове.
Надає, допомагає, зобов’язує.
У кожної дитини є право на ім'я.
Змога.
6. Бесіда
- Отже, ви добре засвоїли, які права у дитини. А як ви думаєте, що таке обов'язки? Наведіть приклад.
7. Робота з ілюстраціями
- Подивіться на малюнки й розкажіть про обов’язки дітей.
- Який головний обов'язок школяра?
8. Слухання вірша Т. Роси «Обов'язки»
- Не піду до школи!
Не піду ніколи!
Там примушують писати,
Додавати, віднімати…
А я хочу гратись,
Хочу розважатись!
Нявкнув котик: - Не ходи,
Я не бачу тут біди.
І я обов’язок забуду
І мишей ловить не буду.
Усміхнулася матуся:
- І я вдома залишуся.
Краще вже відпочивати,
Аніж гроші заробляти.
Не буду я їсти варити,
Нічого не буду робити.
А тато зітхнув і сказав:
- Я й в думці ніколи не мав,
Що обов’язок можна забути,
Від усього вільним бути.
За підказку дякую, сину!
Оце тепер я відпочину!
Давно вже час зробити так.
Ходімо, мамо, в зоопарк!
Я кричу: - Мене візьміть!
Тато глянув лиш на мить:
- Піклуватись про дитину -
Це обов’язок, сину.
Нам же любо розважатись,
А не про тебе піклуватись.
Тепер обов’язків нема.
Не просися ти дарма.
І вони собі пішли,
Мене з собою не взяли.
А я думаю – гадаю:
Що про обов’язки я знаю?
ІV. Підсумок уроку
ІІІ. Итог урока
Права ребёнка надо знать,
Не только знать,
Но соблюдать,
Тогда легко нам будет жить,
Играть, дружить и не тужить.
Утром рано просыпайся,
Хорошенько умывайся,
Чтобы в школе не зевать,
Носом в парту не клевать!
____________________________________
С вечера в портфель сложи
Тетради, учебники, карандаши.
Утром ещё раз проверь,—
Готов к занятиям теперь.
_________________________________________
Входишь в класс со словом
«здравствуй»
И здоровым будешь сам,
Чтобы чувствовать себя прекрасно
Желай здоровья по утрам!
________________________________________
Для всех закон, а не желание –
Приходим в класс без опоздания!
Лишь только прозвенит звонок –
Начинается урок!
_______________________________________
На уроках не хихикай,
Стол туда – сюда не двигай!
Учитель спросит – надо встать,
Когда он сесть позволит – сядь.
_______________________________________
Парта – это не кровать,
И на ней нельзя лежать,
Мы должны не забывать
Спинку ровненько держать!
_______________________________________
На уроках будем мы
Старательны, внимательны!
По три раза повторять
Совсем не обязательно.
_______________________________________________________
Ответить хочешь – не шуми,
А только руку подними.
Сначала подумай,
Потом отвечай!
Звонит звонок на перемену,
Чтоб отдохнул ты непременно,
Ждёт тебя другой урок –
Будь готов к нему, дружок!
___________________________________________
В коридоре мы должны
Держаться правой стороны,
К тому же, я считаю лично,
Кричать в школе неприлично!
_________________________________________________
По школе ты ходи спокойно,
По классу тоже не беги,
Всегда веди себя достойно,
Своё здоровье береги!
__________________________________________________
Следит каждый за вещами
Сам - без бабушки и мамы.
Неприятны растеряхи,
Неумейки и неряхи!
_______________________________________________
Слова «спасибо», «извините»
Не стесняйся, говори,
Аню, Славу, Валю, Витю
Ты не ссорь, а помири!
_______________________________________________________
Не дразнись, не зазнавайся,
В школе всем помочь старайся.
Зря не хмурься, будь смелей
И найдёшь себе друзей!
______________________________________________