Урок з предмету "Я досліджую світ" на тему: "Осінні явища в житті рослин"

Про матеріал

Урок для 2 класу з предмету "Я досліджую світ" на тему: "Осінні явища в житті рослин" розроблений з метою ознайомлення учнів з осінніми змінами в житті рослин; закріплення вміння спостерігати за рослинами восени; розвитку уваги, усного мовлення, мислення; виховання любові та бережливого ставлення до природи.

Перегляд файлу

Тема. Осінні явища в житті рослин

Мета:

  • ознайомити учнів з осінніми змінами в житті рослин; учити спостерігати за рослинами восени;
  •  розвивати спостережливість, увагу, мовлення, мислення;
  • виховувати любов та бережливе ставлення до природи

 

Хід уроку

I.Організація класу

Всіх покликав на урок

Голосистий наш дзвінок.

Будем дружно працювати,

Природні явища вивчати.

  • А про яку пору року ми будемо говорити вам підкаже

цей малюнок.  (слайд)

  • Чому ви вважаєте, що це осінь?
  • Так дійсно

          В жовте лист пофарбувала,

          Урожай з полів зібрала.

          Золотила вербам коси

          Чарівна цариця -  …..       ( осінь)

II. Актуалізація опорних знань учнів

  • Після якої пори року приходить до нас осінь?
  • Чарівниця осінь до нас прийшла і трьох братів місяців з собою привела
  • Імена цих братів ви мені скажете, коли відгадаєте загадки.
  1. Чарівник прийшов у ліс,

 фарби, пензлика приніс

 У діброві та  садочку

 стали жовтими листочки

  •  Який це місяць? ( Жовтень)
  1. У південний край землі

 відлітають журавлі,

 а шкільний дзвінок

 кличе нас на перший після літа урок

           Як цей місяць звати?

 Прошу відгадати ( Вересень)

  1. Краплі з неба, дахів, стріх

Дощ холодний, перший сніг.

Почорнів без листя сад

Що за місяць?   ( Листопад).

  • Як по-іншому  ще називали  листопад ? Чому?
  • Назвіть  осінні місяці по порядку.

1-Вересень, 2-Жовтень, 3- Листопад.

І кожного місяця відбуваються певні зміни в природі.

  • Давайте пригадаємо: яка буває природа? ( Жива і нежива)
  • Назвіть предмети, які ви бачите на малюнках  (Сонце, зірки, повітря, вода, ґрунт)
  • До якої природи вони належать? (До неживої)
  • До якої природи належить комп’ютер?
  • Що належить до живої природи? (Рослини, тварини, людина, гриби)
  • А про які живі організми ми будемо сьогодні говорити на уроці ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.

          Тільки вийдеш ти із хати

           То зустрінеш нас.

           Ми - це сад зелений,

           Ми - гаї й діброви,

           Ми – це трави й квіти

           Хто такі ми, діти? ( Рослини)

 

 

III.Повідомлення теми і мети уроку

  • Сьогодні на уроці ми будемо вивчати, які зміни відбуваються в житті рослин восени
  • Отже, тема нашого уроку:

    «Осінні явища в житті рослин»

IV. Вивчення нового матеріалу

  • До якої природи належать рослини? (До живої)
  • Чому рослини належать до живої природи? (Народжуються, живляться,дихають, ростуть, розмножуються, відмирають,)
  • Як ви вважаєте спочатку відбуваються зміни в живій природі чи в неживій?
  • На минулому уроці ми з вами говорили про зміни які відбуваються восени  в якій природі? ( В неживій)
  • Давайте пригадаємо ці зміни в неживій природі.
  • Як змінюється висота Сонця восени  порівняно з літом?

 (Сонце над горизонтом піднімається. нижче, ніж влітку.)

  • Як змінюється довжина дня і ночі восени,?

(Дні стають коротшими, а ночі довшими)

  • Коли довжина дня і ночі однакова? (23вересня)
  • Чому з кожним днем стає все холодніше?

(Cонячні промені все менше нагрівають землю)

  • Чим часто вкривається небо? (хмарами)
  • Які опади часто йдуть? ( Дощі)

Отже, спочатку восени  відбуваються зміни в неживій природі, а потім поступово починають змінюватись і рослини.

Давайте пригадаємо на які три групи поділяють рослини?

Допоможуть нам в цьому ребуси:

 

            

(Дерева, кущі , трав’янисті рослини)

  • Чим дерева відрізняються від кущів?
  • А у кущів які стебла?
  • А у трав’янистих рослин?
  • Які ви знаєте дерева?

Давайте подивимось на малюнки і ви мені скажете, які зміни відбулися у дерев восени.  (слайд)

  • Яке це дерево?

У берези –

У клена

У горобини

У дуба-

Осінь без пензлика і олівця

Пофарбувала кущі і деревця.

А тепер я вам розповім, чому дерева і кущі восени змінюють своє забарвлення з зеленого на жовте, червоне, багряне, золотисте.

 Восени дні стають якими порівняно з літом? (короткими)

Отже, сонце вже світить не так довго як влітку. І рослини отримують вже менше світла і тепла. Тому зелені речовини, які є в листку поступово руйнуються і листя втрачає зелений колір і стає жовтим  та червоним .

Листя на деревах змінює своє забарвлення поступово.

Робота з підручником с 47.

  • Першими жовтіють на яких деревах? (На березах.)
  • Пізніше ? (На липі)
  • Потім ? На кленах)
  • А на якій рослині листя опадає зеленим?(На бузку)
  • Бузок -це дерево? (Ні кущ)
  • Послухайте казку: «Як краса врятувала берізки»

 

 

Казка: «Як краса врятувала берізки»

  Одного разу посадили великий новий ліс: дуби, липи, клени. Росли саджанці повільно, а бур'яни між ними - швидко. Не давали вони маленьким деревцям вирости, піднятися. Не знали люди, як бур'янів позбутися. От і старший лісник порадив посадити поміж дерев берізки. Вони, мовляв, ростуть швидко і знищать бур'яни, бо залишать їх без сонця. Так і зробили.

Через кілька років підросли берізки, знищили геть усі бур'яни, але й іншим деревам не давали росту, заступали їм сонце. Вирішили зрубати берізки.

Був ясний, сонячний осінній день. Послали бригаду лісорубів. Берізки з білими стовбурами, золотистими листочками на тлі яскраво-синього неба були такими гарними! Зупинились лісоруби, завмерли від краси. Не піднялась рука з сокирою вчинити розправу над деревами. Розміркували, що можна інші деревця пересадити на окремі ділянки. І досі росте білокорий березовий гай, даруючи людям насолоду.

Гарна береза, та все ж наймальовничіша вона восени, коли кожен її листочок виблискує, наче виграє на сонці. Недаремно ж кажуть "золота береза".

Аналіз змісту прочитаного за запитаннями:

  • З якою метою посадили берізки в гаю?
  • Чому їх збиралися зрубати?
  • А чому не зрубали?
  • Як лісоруби вийшли зі становища?
  • Коли берізка стає найгарнішою наймальовничішою? (Висновки учнів.)

Отже, пожовтіння листя -це осіннє явище в житті рослин.

 Музична фізкультхвилинка:  «Я піду в Карпати–гори» https://youtu.be/kPyxgTP0bZA

       

 

Послухайте вірш

          Падає, падає листя

          Листя в саду мерехтить

          Жовте, яскраво- вогнисте

          Тихо за вітром летить.

  • Про яке осіннє явище говориться у вірші? Що відбувається з листям?
  • Після зміни забарвлення листя починає опадати з дерев.

Це осіннє явище так і називають – листопад.

Найбільше листя опадає після перших заморозків.

  • Чому ж листя опадає?

Листки рослин випаровують воду.

  • А де ж рослина бере воду? (З ґрунту  вбирає корінням)
  • Взимку, коли земля замерзне чи зможе коріння вбирати холодну  воду з ґрунту? (Ні)
  • По-перше, якби у рослин не опадали листя, то вони  загинули б від нестачі вологи.

По- друге, скидаючи листя, дерева, оберігають себе від снігопадів,які можуть зламати їхні гілки

По-третє влітку в листках накопичуються різні  шкідливі для рослин речовини., а за допомогою листопаду рослини звільняються від цих шкідливих речовин

 Раніше за інші дерева скидає листя

      липа

      потім клен., горобина 

      пізніше береза, хоч і починає жовтіти раніше за інші дерева

                На  - дубі листя може не опадати аж до весни

           Отже, яке друге осіннє явище в житті рослин ми вивчили? (Листопад)

Які дерева залишаються зеленими весь рік?

Чому їх називають хвойними?(Їхні листки називають хвоїнками.

Вони опадають поступово протягом декількох років тому і  непомітно.

Порівняйте калину-  влітку і калину – восени

Порівняйте шипшину - влітку,  і шипшину – восени

Що змінилось? (На калині і шипшині достигають плоди)

Дозрівання  плодів на деревах і кущах - це ще одне осіннє явище. в житті рослин

  • Крім дерев і кущів у нас ще залишилась третя група рослин. Яка?

(Трав’янисті рослини)  (Ілюстрація)

Більшість осінніх квітів які розквітають на клумбах і у садках відносяться до трав’янистих рослин

  • Давайте пригадаємо, які квіти розквітають у вересні?

        (Айстри, жоржини, хризантеми, чорнобривці, нагідки)

  • Що ж відбувається з трав’янистими рослинами в жовтні і листопаді?
  • ( Більшість трав’янистих рослин жовтіють, в’януть і засихають

Осінь –це час підготовки і переходу рослин до зимового сну.

V. Закрілення знань умінь і навичок.

    Гра «Чому так говорять

1) Вересень трусить груші в садочку.

2) Жовтень виганяє птахів з гаю.

3)Листопад—син жовтня, онук – вересня і зимі рідний брат.

     Гра «Встав назву місяця»

4) … .стелить землю листям, а …. -  снігом.

5)….-  літові кінець, а осені початок.

  -       Як ми повинні ставитись до природи? ( Берегти, охороняти)

    -     Уявимо ,що ми з вами  пішли на екскурсію в ліс.

    -     І кожен учень нашого класу зірвав собі одну квітку.

          Скільки рослин було б знищено? (32)

  • А якщо б кожен учень зірвав собі 3 квітки?
  • Скільки б рослин було б знищено? (96)

 

      

         Дерево, кущик  і квітка

         Не можуть самі захиститься.

         А якщо будуть знищені вони,

         То на Землі не залишимось і ми.

Бережіть природу! 

VI.Підсумок уроку. Рефлексія

1) Сьогодні  я дізнався (дізналася) …

2) Я навчився (навчилася)

3) Мене зацікавило…

4) Мені було важко…                         

Формувальне оцінювання.

 

docx
Додано
14 січня 2023
Переглядів
1339
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку