Мета: перевірити знання учнів про гірські породи та ґрунти; знати назви гірських
порід та корисних копалин рідного краю; розвивати мислення, пам'ять, увагу;
виховувати дбайливе ставлення до природи, культуру оформлення письмових
робіт.
Обладнання: підручники, ілюстративний та роздатковий матеріал.
Ключові компетентності вміння вчитися:
навчально-організаційні вміння і навички:
- під керівництвом учителя визначає мету роботи і план її виконання;
загально мовленнєві вміння і навички:
- міркує взаємопов’язаними судженнями;
загально пізнавальні вміння:
- робить висновок – узагальнення за допомогою вчителя;
контрольно-оцінні вміння:
- висловлює оцінні судження щодо якості своєї роботи та інших завдань;
інформаційно-комунікативна:
- знаходить у тексті конкретні відомості;
загальнокультурна:
- дотримується правил поведінки на уроці;
здоров’язбережувальна:
- розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою;
соціальна:
- співпрацює в команді.
Хід уроку
І. Організація класу. Психологічний настрій уроку.
І. Організаційний момент
Учитель. День, добрий, друзі, ще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні
Отож давайте зробимо ще крок
Щоб знов пірнуть у знань безодню.
Діти, сьогодні до нас завітали гості.
А коли в домі гості — це свято.
Тож проведемо урок так, щоб нашим гостям було цікаво.
Учні. Доброго дня — птахам голосистим!
Доброго дня — травам росистим!
Доброго дня — сонечку ясному,
Гостям дорогим і усьому прекрасному!
Учитель.
Ось почули ми дзвінок, він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався — до уроку готувався.
Тож девіз тепер згадаймо і урок розпочинаймо!
Учні. (Девіз) Ми всі господарі природи, тож збережемо її.
ІІ. Хвилинка фенологічних спостережень.
(Звіт синоптиків)
1 учень.
2 учень.
У народі кажуть:
(Синоптики займають свої місця)
Ш. Встановлення теми та завдань уроку. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Відкриття теми уроку.
- Продовжуємо нашу роботу. Якою буде тема уроку ви дізнаєтесь, якщо розшифруєте ключові слова теми. В кожному слові склади переставлені місцями. Вам треба розташувати їх у правильному порядку і прочитати тему уроку.
КАШУЧІ БІВСКАР.
РИСКОНІ ЛИПАНИКО ГОНОРІД ЮКРА
(Учні розшифровують запис)
ШУКАЧІ СКАРБІВ.
КОРИСНІ КОПАЛИНИ РІДНОГО КРАЮ
Проблемний виклад.
ваші очікування.
3. Вправа «Очікування».
4. Ознайомлення з завданнями уроку.
2.
3.
5. Вправа «Мозковий штурм».
- Я буду атакувати вас питаннями, а ви мене відповідями. Приготувалися?
ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів.
- Ну що ж я бачу ви готові перконувати інвестора для вкладення коштів у розвиток нашого краю. А зараз ми вирушимо на пошуки цікавого про корисні копалини рідного краю. Кожна група презентуватиме по черзі свої напрацювання. Решта учнів уважно слухає, щоб за потреби задати запитання та виконати завдання.
Отже, перша група буде працювати
Друга група працюватиме на
Третя група працюватиме на
Четверта групка працює на
Ну і п’ята станція
По тому як ви будете працювати слідкуватиму я.
Звіт про результати роботи першої групи
- Отже, давайте надамо слово нашим дослідникам.
Розповідь 2 учня. Робота з картою корисних копалин України.
Під час дослідницької роботи та роботи з інформацією, ми з’ясували, що
Хмельницька область багата на різноманітні нерудні корисні копалини, насамперед, природні будівельні матеріали. З числа горючих є лише поклади торфу.
У північно-західній частині області (Білогірський та Ізяславський райони) є значні поклади крейди.
Піски поширені в усіх районах області і мають, в основному, будівельне значення (для розчинів, дорожного будівництва тощо). Найпотужніші поклади їх в Славутському районі (в Крупецькому, Цвітохському, Славутському родовищах)
Паливні корисні копалини представлені на Хмельниччині тільки торфом. Поклади його значні. Здебільшого він залягає в заболочених частинах заплав Горині, Случа, Хомори, Південного Бугу та їх приток. Видобуток ведеться майже в усіх басейнах цих рік.
Фізкультхвилинка
Прийшов час відпочивати,
Тож прошу вас дружно встати,
Щоби тіло розім’яти.
Звіт про результати роботи другої групи
Практична робота у дослідницьких групах.
Ну а Ви побували науковцями і попрацювали у дослідній лабораторії. У кожної групи є папка для дослідів і картка – інструкція, за якою ви працювали.
Картка-інструкція № 1
Завдання 1. Відгадайте загадку.
Роблять з мене речовини:
Фарби, штучнії тканини,
Ліки і картон, пластмаси,—
Отже, справжнє я багатство.
Хоч у болоті народився,
Але й на полі знадобився,
Бо я ще й добриво чудове.
А ще — зігрію я будови,
Бо і на паливо згоджусь.
Чи впізнали, як я звусь?
Завдання 2. Розгляньте зразки торфу. Визначте стан і колір.
Завдання 3. Будьте дослідниками!
— Візьміть в руки шматок торфу, стисніть його в руці і розламайте.
— Що ви помітили? Який торф на дотик? Якого він кольору?
— Вкиньте торф у склянку з водою. Що ви помітили?
— Витягніть торф із води і стисніть його пальцями. Що ви відчуваєте?
— Як він горить?
— Скільки утворюється диму і попелу?
Корисна копалина |
Стан |
Колір |
Властивості |
Торф |
твердий |
коричневий |
Горючий, крихкий, мякий. |
Картка-інструкція № 2
Завдання 1. Відгадайте загадку.
Він жовтенький і сипучий
У дворі лежить у кучі
Якщо хочеш - можеш брати
І фортецю будувати.
Тільки воду мусиш мати.
Завдання 2. Розгляньте зразки піску. Визначте стан і колір.
Завдання 3. Будьте дослідниками!
Дослід 1.
Розгляньте у лупу зразки піску. Зверніть увагу на те з чого вони складаються.
Дослід 2.
Киньте пісок у воду і обережно розмішайте. Визначте, розчиняється він у воді чи ні.
Корисна копалина |
Стан |
Колір |
Властивості |
Пісок |
сипучий |
жовтий сірий |
без запаху, у воді не розчиняється, важчий за воду |
Картка-інструкція № 3
Завдання 1. Відгадайте загадку.
Кришталиночки тверді,
Світлі — аж іскряться.
Народились у воді,
А води бояться.
Завдання 2. Розгляньте зразки кам'яної солі. Визначте стан і колір.
Завдання 3. Будьте дослідниками!
Дослід 1.
Розгляньте у лупу зразки піску. Зверніть увагу на те з чого вони складаються.
Дослід 2.
Покладіть у склянку з водою невелику кількість солі і обережно розмішайте. Що ви помітили?
Завдання 4. Поміркуйте і дайте відповідь. Де використовується властивість солі розчинятись у воді?
Презентація виконаної роботи
Кожна група, звітуючи про пророблену роботу, заносить результати у таблицю на дошці.
Корисна копалина |
Стан |
Колір |
Властивості |
Сіль |
сипучий |
білий прозорий |
без запаху, розчиняється у воді, солона |
Розгадай кросворд «Копалини»
1. Місце відкритого видобування корисних копалин, які залягають не глибоко.
2. Людина, яка займається пошуком корисних копалин.
3. Корисна копалина білого кольору, яку широко використовують в будівництві і не обходиться в медицині для лікування травматизму.
4. Один із вапняків, який використовується у будівництві. А також необхідний у школі. Білий, крихкий, залишає слід на дошці.
5. Корисна копалина, з якої виготовляється керамічний посуд.
6. Місце, де залягає багато корисної копалини.
7. Міцний, добре полірується, використовується для оздоблення будинків, метро, для спорудження пам’ятників.
8. Копалини приносять людям користь. Тому вони називаються як?
Проблемне питання
- Як ви вважаєте, корисні копалини є вичерпними, чи земні надра мають необмежений їх запас?
Творче завдання слідуючої групи.
- Корисні копалини відносять до вичерпних корисних копалин, тобто до тих, які з часом можуть бути повністю використані людиною, адже запаси їх практично не поповнюються, оскільки швидкість утворення їх вимірюється мільйонами років. Важко уявити життя людей без паливно-енергетичних та мінерально-сировинних природних ресурсів, тому слід раціонально і економно їх використовувати, бережно ставитися до виробів, виготовлених з них. Пропоную вам послухати листа від імені корисної копалини.
|
|
|
|
Роль (хто пише?) |
Отримувач (хто отримує?) |
Формат (у якій формі?) |
Тема (про що це?) |
Корисні копалини, що з часом можуть вичерпатися |
Людство |
Лист |
Будьте заощадливими, коли видобуваєте нас |
Лист на електронну скриньку.
- Діти я вам дякую за презентацію корисних копалин вашого краю . Я готовий інвестувати кошти у розбудову вашого краю.
V. Підсумок уроку. Оцінювання.
- А зараз звернімося до завдань нашого уроку. Чи виконали ми їх?
- Чи здійснилися наші очікування?
- Який вид роботи сподобався найбільше?
- Ми всі завдання виконали. Ви добре працювали. Я побачила, що ви можете працювати в групах, робити висновки, аналізувати, навіть досліди проводити. На наступному уроці природознавства ми продовжимо знайомство з корисними копалинами.
1. Бесіда-рефлексія.
Продовжити рефлексивне коло:
- Сьогодні я дізнався……
- Було цікаво…….
- А кому було цікаво, підніміть руку.
- Було складно…..
- Кому було складно підніміть руку.
- Тепер я можу……
- Мене здивувало….
- Мені захотілося…..
- Який вид роботи сподобався найбільше?
- Які почуття виникли після уроку?
Повідомлення домашнього завдання.
Ти знаєш, що корисні копалини з часом вичерпуються. Запропонуй шляхи збереження корисних копалин.
1