Конспект уроку з природознавства, 3 клас, вчитель Бедашко Н.В.
Тема: Рослини живі організми. Будова рослин. Різноманітність рослин.
Мета: Повторити поняття «жива і нежива природа», сформувати поняття «будова росли», «органи рослин». Встановити зв’язок між органами рослин. Розвивати дослідницькі навички. Показати значення рослин для здоров’я людини. Виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації, картки, таблиці, завдання для роботи в групах, картки для індивідуальної роботи вдома, мультимедійна презентація до уроку.
Хід уроку:
День тижня – вівторок, за розкладом – 3 урок.
Вдих – носом
Видих – ротом
Вдихаємо носом і затримуємо дихання на 20с. (рахуємо до 20)
На видиху голосно рахуємо 21,22,23.
Слово вчителя: посмішка дарує нам гарний настрій, навіть той, у кого він був не дуже добрим, посміхнувшись його покращив. Отже, я бажаю вам, що б і наприкінці нашої подорожі до країни знань настрій ваш був таким же гарним, але вже від того, що ви на уроці дізналися нового. Тож починаємо наш урок.
Гра «Живе – неживе» (технологія «Навчання в русі» І етап)
Вчитель називає тіла живої та неживої природи, учні, якщо тіло відноситься до неживої природи піднімають руки догори, якщо тіло живої природи – плескають в долоні. Вчитель вивішує картинки названих тіла на дошку.
Парта, берізка, картина, троянда, пшениця, стілець, дуб, шапка, машина, волошка, бузок.
Питання: За якими ознаками ви розрізняли тіла живої та не живої природи?
Учні називають ознаки живих та неживих тіл, вчитель пропонує залишити на дошці зображення тільки живих тіл, учні називають по одному тілу які необхідно прибрати.
Питання: Як одним словом можна назвати всі живі тіла яки залишилися?
Правильно: рослини! Отже, тема нашого уроку: Рослини живі організми. Будова рослин. Різноманітність рослин.
Як ви вважаєте, що нового про рослини ви сьогодні дізнаєтеся?
На які групи можна розділити всі рослини за зовнішніми ознаками? (дерева, кущі, трави)
Завдання групам: знайти рослини, підкреслити – І група – дерева, ІІ група – кущі, ІІІ група – трави
О |
М’ |
Я |
Т |
А |
Т |
О |
К |
А |
Л |
И |
Н |
О |
М |
У |
Л |
И |
П |
А |
П |
А |
Ш |
И |
П |
Ш |
И |
О |
Л |
Н |
С |
О |
С |
Н |
Л |
И |
Д |
У |
Б |
Н |
А |
Я |
Н |
Р |
О |
М |
А |
Ш |
К |
А |
Перевірка, групи отримують квіточки – бали
Робота в парах: Визначити органи рослин І ряд – у трав’янистих, ІІ ряд у кущів, ІІІ ряд у дерев. На дошці загальна будова рослини для порівняння.
І ряд ІІ ряд ІІІ ряд Для порівняння
Перевірка завдання, всі пари, які не припустилися помилок, отримують квіточку.
Закінчіть речення, поясніть свій вибір.
Айстра — це... (трав'яниста рослина, бо у неї м'яке,зелене соковите стебло).
Каштан — це... (дерево, бо у нього одне тверде, дерев'янисте стебло (стовбур)).
Шипшина — це... (кущ, бо у нього багато розгалужених стебел,
дерев'янистих).
Фізкультурна пауза (комплекс Амосова – 6 перших вправ по 8 повторювань)
Ілюстрована розповідь вчителя про життєдіяльність рослини:
Органи рослини |
Значення органів для рослини |
Корінь
|
Закріплює рослину в ґрунті, всмоктує воду з поживними речовинами з ґрунту. Орган росту рослини
Відповідь до гри «Асоціації» |
Стебло
|
Осьова частина пагону, проводить воду з мінеральними речовинами від кореня до інших органів. Орган росту.
Відповідь до гри «Асоціації» |
Листок
|
Забезпечує дихання рослини. В них під дією сонця утворюються поживні речовини (крохмаль, глюкоза) з вуглекислого газу та води Відповідь до гри «Асоціації» |
Квітка
|
Орган розмноження рослин. За допомогою вітру або комах – запилювачів квітки запилюються пилком, а на їх місці утворюються плоди з насінням
Відповідь до гри «Асоціації» |
Плід
|
Сприяє розповсюдженню та розмноженню, бо з насіння, яке знаходить в ньому утворюються нові рослини Відповідь до гри «Асоціації» |
Фронтальна бесіда:
Завдання групам: Вправа «Асоціації» Завдання: Оберіть картинку, яка характеризує функцію органу рослини (Додаток 1):
І група – корінь
ІІ група – стебло
ІІІ група – листок
ІV група – квітка та плід
Учні прикріплюють обрані зображення, які характеризують функцію їхнього органу в таблицю на дошку.
(отримують квітку за правильну відповідь)
Зорова зарядка: від точки вчитель пропонує маршрут, точки зупинки – функції органів рослини, на «зупинках» учні називають відповідний орган рослини
Проводить воду від коріння до органів |
|
Дихання, утворення поживних речовин |
|
Закріплює рослину в ґрунті |
|
|
|
Забезпечує розмноження |
Розповсюдження рослин |
|
|
Тестове завдання:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
|
|
|
|
|
а) живої природи
б) неживої природи
2. До органів рослини відносяться:
а) кора, гілки, бруньки, колючки
б) корінь, стебло, листя, плід, квітка
3. Рослини поділяються на такі групи:
а) дерева, кущі, квіти
б) дерева, кущі, трав’янисті рослини
4. Корінь потрібен рослинам для:
а) закріплення в ґрунті та всмоктування поживних речовин
б) висоти та краси
5. Квітка забезпечує рослині:
а) красу та яскравість
б) розмноження
6. Рослин важливі для людини бо вони:
а) забезпечують планету киснем, очищують повітря, є продуктами
харчування
б) дають влітку тінь
Ключ: а,б,б,а,б,а
Самоперевірка: кожні 2 правильні відповіді – 1 квіточка
Екологічна хвилинка.
Розповідь вчителя з елементами бесіди про значення рослин та охорону навколишнього середовища.
Значення рослини для людини ви правильно визначили у 6 питанні тесту – вони є легенями нашої планети, рослини є продуктами харчування, крім того рослини дають людині ліки, сировину для промисловості. Але людина не завжди цінує це. Як ви вважаєте, якими діями людина шкодить рослинам?
Що робити?
Квітка, травинка, дерево, кущик
Вони захистись самостійно не можуть.
Тож уявіть, якщо зникнуть вони,
Ми на Землі залишимось одні.
Тож про це не забувайте!
Бережіть природу і захищайте!
с.112-115 прочитати
Підготувати повідомлення: «Цікаві факти про….»
Дівчата – на вибір: корінь, квітка, листок
Хлопці – на вибір: плід, стебло
Виконати завдання на картці «Як я буду поводитися на природі»
Вибери з кожної пари порад правильну, неправильну – викресли.
Якщо ти хочеш поставити для краси квіти у вазу – збери букет із садових квітів |
Якщо ти хочеш поставити для краси квіти у вазу – збери лісові та польові квіти |
Гуляти в лісі краще по траві |
Гуляти в лісі краще по стежках |
Якщо ти хочеш розвести в лісі багаття, знайди або облаштуй спеціальне місце |
Якщо ти хочеш розвести в лісі багаття, знайди зарості кущів або розведи його під деревом |
Там, де ростуть рідкісні рослини, можна влаштовувати відпочинок |
Там, де ростуть рідкісні рослини, не можна влаштовувати відпочинок |
Після відпочинку на природі треба залишити сміття там, де відпочивали |
Після відпочинку на природі треба зібрати сміття, забрати із собою та викинути у відповідному місті |
Учні підраховують квітки, кожна квіточка – 2 бали, повідомляють учителю.
Додаток 1
Картинки для гри «Асоціації»