Урок з природознавства "Ліс - наше багатство"

Про матеріал

дати поняття про ліс, як природне угруповання;

продовжити формувати поняття про природу України і рідного краю;

розвивати пізнавальну активність учнів, уміння використовувати знання,

які одержали раніше, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;

виховувати у дітей любов до рідного краю і бережне ставлення до лісів.

Перегляд файлу

ТЕМА: Ліс – наше багатство.

Мета:

дати поняття про ліс, як природне угруповання;

продовжити формувати поняття про природу України і рідного краю;

розвивати пізнавальну активність учнів, уміння використовувати знання,    

 які одержали раніше, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;

виховувати у дітей любов до рідного краю і бережне ставлення до лісів.

Обладнання: таблиця "Ліс"; матеріал "Рослини"; картки із надрукованим текстом про ліс.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

 Пролунав і стих дзвінок.

 Починається урок.

 Всі за парти посідайте.

 Працювати починайте.(слайд)

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

  • 1. Розгадування загадки (слайд)
  • Роз,єднайте слова і прочитайте загадку.

Що за книжка: без букв, без сторінок,

А багато чого навчить?

                                      (Книга природи)

  • Сьогодні ми з вами продовжимо мандрувати сторінками цієї книги.
  1. Складання тематичної павутинки до слова природа і ліс

 

  1. Робота в парах.

(- Прочитайте текст, надрукований на карті, за 30 с.)

Багато корисного приносить людині ліс. Він очищає повітря, дає їжу,

деревину для будівництва. У лісах живе багато тварин. Ліси бувають листяні, хвойні, мішані. А скільки різних квітів можна побачити у лісі!

 Будь-якої пори року ліс чарує нас своєю красою.

  • Про що ви прочитали?

Не ламай на дереві гілку,

Не вбивай стрибунця і бджілку,

Не брудни джерельцю водиці,

І не псуй чистої криниці.

Не зривай квітку, бо зівяне,

І трави не топчи, бо її не стане.(Слайд)

- До чого закликає матінка-природа?

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

  • Тема сьогоднішнього уроку "Ліс – природне угруповання".
  • Ми черпаємо зі скриньки природи всі наші багатства.

Ліс, його краса і велич залишається нашим головним скарбом.

Живі організми обирають собі місце для життя там, де є для цього

сприятливі умови. Ліс, луки, степ, водойми, болота – це місця для тих чи інших живих організмів. Там вони утворюють природні угруповання. Отже, ліс – це природне угруповання, яке налічує понад сотню видів рослин і кілька тисяч видів тварин.

  • Пригадайте свою прогулянку по лісу.
  • Що ви помітили?

(Найвищі рослини – дерева. Під деревами ростуть кущі. А нижче стеляться

різнобарвним килимом трави, зеленіють мохи. Між мохами, під листям ростуть гриби).

  • Отже, кожна група рослин утворює свій «Поверх» - ярус.(слайд)

ІV. Фізкультхвилинка (імітація кожного рядка).

 Добре те, що сонце світить.

 Добре те, що віє вітер!

 Добре те, що цей ось ліс

 Разом з нами ріс і ріс!

 Добре гратися надворі!

 Добре вчитися у школі!

 Добре плавати в ставку!

 Добре те, що я живу!

V. Вивчення нового матеріалу

  1. Розповідь з елементами бесіди.

Загальна площа лісів в Україні – близько 10 млн. гектарів, що становить 14% її території. Найбільшою є лісистість в Українських Карпатах і Кримських горах.

- Чи зможуть люди жити без лісів?

(Не зможуть, бо у лісах ростуть різноманітні рослини, живуть звірі й птахи. У лісі працюють люди: заготовляють деревину, вирощують дерева, доглядають і охороняють їх. У лісі чисте повітря і легко дихати.

Ліс – місце відпочинку людей.

Колись давно люди брали від природи набагато менше всього. У них не було ні фабрик, ні заводів, ні сучасних жител. Але поступово у людей з,явились тепле житло, машини, ферми і заводи. І людям здалося, що вони сильніші за природу. Але виявляється, що це не так. Підкорення природи привело до забруднення повітря і води, загибелі лісів, зникнення багатьох видів рослин і тварин.

 

  1. Робота в групах

Складіть п равила поведінки у лісі.

Презентація робіт.

Перевірка (за слайдами)

  •     Не ламати кущів та дерев. Рослина – жива істота, кожен листочок виділяє в повітря кисень, необхідний для дихання тваринам і людям.
  •     Не пошкоджувати кору дерев. Із нанесеної рани  витікає сік, через яку в дерево можуть проникнути мікроорганізми.
  •     Не ламати квітучих рослин. Кожна зірвана квітка – це комашка, яка залишилася без їжі, це насіння, з якого не виросла рослина. Від нашої звички зривати гарні рослини багато з них опинилися під загрозою зникнення.
  •     Не ловити комах. Не знищувати павуків, жаб. Комахи запилюють рослини.
  •     Не ловити диких тварин і забирати їх додому. Дикі тварини не можуть жити в неволі. Вони загинуть.
  •     Не руйнувати гнізда. Порушені гнізда птахи покидають. З яєць, які там були, вже не вилупляться пташенята.
  •     Не розводити багаття. Пожежа, яка може виникнути від залишеного багаття, знищує рослини і тварини, спричиняючи іноді стихійні лиха.
  •     Не залишати сміття.
  1. Народ скаже, як зав’яже. Гра "Мікрофон".
  •           Природа одному мати, а іншому - мачуха.
  •           Земля багата – народ багатий.
  •           Хто землі дає, тому земля утроє віддає.
  •           Краще птиці на сухій гілці, ніж у золотій клітці.
  •           Пролиту воду назад не збереш.
  •           Багато лісу – не рубай, мало лісу – бережи, нема лі      су – посади.
  •           Ліс та вода – рідні брат та сестра.
  •           Ліс навесні веселить, літом холодить, восени годує, взимку зігріває.
  •           Одна людина залишає в лісі слід, сотня – стежку, тисяча – пустелю.
  1. Робота в парах

Складіть поради друзям, які йдуть відпочивати у ліс.

Висновок: отже, діти, пам’ятайте!

Ваше завдання: вберегти природу від жорстокого поводження;

дбайливо ставитися до землі та до всього оточуючого;

не бути байдужими;

активно боротися зі злом.

Природа – це книга, яку потрібно прочитати і правильно зрозуміти!(слайд)

VI. Підсумок уроку.

  •            Про що йшлося на уроці?
  •            Що вас зацікавило?

VII. Домашнє завдання

Намалювати малюнок «Ліс – наше багатство»

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Тяско Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
6 квітня 2018
Переглядів
5136
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку