Мета: Ознайомити учнів з осінніми місяцями; розкрити походження назв місяців осені; вчити описувати красу природи восени та позитивні емоції; розвивати уяву, фантазію, мовлення, спостережливість, пам'ять; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до природи.
26.09.16
Студент: Декуш Олеся Олегівна
Клас: 2-Б
Тема: Природа восени. Ознаки осені
Мета: Ознайомити учнів з осінніми місяцями; розкрити походження назв місяців осені; вчити описувати красу природи восени та позитивні емоції; розвивати уяву, фантазію, мовлення, спостережливість, пам’ять; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
1. Організаційний момент
1.1. Привітання
— Доброго ранку, учні ! Мене звуть Олеся Олегівна і урок природознавства у Вас проведу я.
1.2. Перевірка готовності до уроку
— Прибрали усе зайве зі столів, приготувались до уроку та уважно слухайте.
2. Актуалізація опорних знань.
2.1. Спостереження за погодою
— Які пори року ви знаєте?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
— Що є причиною зміни пір року?
— Давайте згадаємо, що таке жива і нежива природа?
Загадка
Є в квартирі молодець,
Математик і мудрець.
Він тебе не підведе.
Бо точний рахунок дням веде. (Календар)
— Календар — це система або спосіб числення часу. Ви, звісно, знаєте безліч одиниць вимірювання часу години, хвилини, секунди. З їх допомогою будь-кому з вас легко виміряти невеликий відрізок часу. А календар служить для вимірювання дуже великих проміжків часу — від доби до тисячоліть.
(Наші предки багато тисячоліть тому навчилися вимірювати проміжки часу, зіставляти їх із явищами, які повторювалися періодично (зміна дня і ночі, пір року). Коли людина почала вирощувати хліб і збирати урожай, вона помітила, що час посіву щорічно припадав на один і той самий час. Люди почали рахувати, скільки часу проходить між посівами. Це була перша спроба людини визначити число днів у році! )
2.2. Робота над загадкою
Без пензлика,без олівця
Розфарбуваля деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль
Жде сестрицю білу в гості ( Осінь)
— Які слова допомогли вам відгадати загадку?
— Який настрій у вас викликає ця загадка?
— Як вважаєте, чому кажуть вересень-рум’янець?
3. Повідомлення теми і мети уроку
— Отже, тема нашого уроку Природа восени. Ознаки осені.
4. Вивчення нового матеріалу
4.1. Робота з казкою
— Яка нині пора року? Назвіть її місяці.
Жила була на світі Осінь. У неї були сини Вересень, Жовтень, Листопад. Вони жили та господарювали окремо. Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них, побачити, як вони поживають.
Спочатку заглянула в господарство старшого сина Вересня. Там вона побачила свого сина лагідного, веселого, багатого, щедрого.
Задоволена матуся вирушила далі в гості до середнього сина. Жовтень зустрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було й поговорити зі старенькою, весь час малює син, усе в роботі.
Помандрувала Осінь у гості до Листопада, найменшого сина. А він струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. Засмутилася матуся повернулася додому стомлена й заснула міцним сном на цілий рік.
4.2 Робота з казкою
— Скільки синів було у Осені? Як їх звали?
— До кого вона спочатку завітала в гості? Яким був старший син?
— Кого вона потім зустріла? Як зустрів ії Жовтень? Чим займався ії син?
— Як звали молодшого ії сина? Як він ії зустрів?
— Чим закінчилася казочка?
4.3. Робота за підручником (с. 15-18)
— Відгадайте загадку (с.15)
— Розгляньте малюнки. Розкажіть, які зміни відбуваються у цю пору року, в лісі, в саду, на городі.
— Який місяць починає осінь? Як його називають у народі? Чому? (Назва першого гінця осені пов'язана з вересом — рослиною. Цей вічнозелений кущ квітує з серпня і до кінця жовтня. В давньоруській мові зустрічаємо «офіційну» назву «руєн», а по-народному — «ревун» )
— Розгляньте малюнки на с.16 і назвіть квіти, які можна побачити у вересні (
— Який другий місяць осені? Як у народі говорять про цей місяць? (Жовтнем ще відносно недавно в Україні називали дев’ятий місяць. Але у вжиткові була інша назва — «паздерник», що походить від промислу, що пов’язаний з переробкою льону та конопель. Пізніше десятий місяць жовтень ще називали «хмурень», «зазимник». А оскільки жовтня починали справляти весілля, його охрестили і «весільником».)
— Який третій місяць осені?
— Чим він нас зустрічає? ( У давнину листопад називали «братчини» . Це від давнього обряду, що звався «братчина» . Його справляли в листопаді. Якщо сусіди хотіли заприятелювати між собою, то купували в пасічників бджолиний рій. З весни до осені гуртом доглядали його. Зібраний мед ділили порівну. На це свято збиралися сім’ями, гуляли, чи як казали в народі, браталися. Були ще назви: «листопадень», «падолист», «напівзимник».)
- Прочитайте вірш Анатолія Житкевича « Листопад» (с.17)
- Які зміни осені відбуваються у вірші?
- Назвіть окремо ознаки живої і неживої природи восени?
1.Ознаки неживої природи восени
— Улітку Сонце високо піднімалося в небі, дні були довгими. Тому земля отримувала багато тепла. Тепер, восени, Сонце піднімається в небі вже не так високо, дні стали помітно коротші, ніж були влітку. Тому похолоднішало. Друга половина вересня — приблизний термін настання перших заморозків. Одного разу вранці ти подивишся у вікно і побачиш, що земля, трава і дахи будинків побіліли! Ні, це ще не сніг. Це — іній.
У цей час дні зазвичай ясні, теплі, а ночі холодні. Повітря буває сухим, чистим і прозорим.
У ці дні ми немов проводжаємо літо, прощаємося із ним.У другій половині жовтня починається помітне похолодання, небо вкривається низькими хмарами, що застилають його сірою пеленою.
— Які опади бувають восени?
Восени грози стають рідкісними, а потім і зовсім припиняються. Осінні дощі не схожі на літні, вони дрібні, мжичать, затяжні. Над річкою, озером, ставком усе частіше нависають густі тумани. Повітря насичується вологою. Калюжі вже не висихають.
Пізня осінь буває холодною, дощовою. Іноді йде мокрий сніг, який швидко зростає. В усьому відчувається наближення зими. Дні коротшають, а ночі довшають та холоднішають.
2. Ознаки живої природи восени
Усе менше і менше стає корма для птахів. Адже комахи зникають, трав’янисті рослини в’януть. Узимку більшість птахів зовсім не змогли б прогодуватися. Тому в кінці літа і восени вони відлітають у теплі краї, де корму завжди вистачає.
Відліт перелітних птахів — приклад одного з осінніх явищ у живій природі.
— Чому в народі кажуть: «Листопад зимі ворота відчиняє.»?
— Коли буває «бабине літо»? (Бабиним літом називають період часу, коли на вулиці тепла (до 25... до 27 градусів), ясна і суха погода напередодні холодної осені. Це одні з останніх теплих днів в році і наступні такі ж теплі дні будуть тільки навесні наступного року. Настає «бабине літо» після значно похолодання і іноді супроводжується вторинним цвітіння деяких рослин. У бабине літо цвітуть красиві квіти — айстри багаторічні.)
— Як вважаєте, чому називають саме «бабине літо» ? (Коли літні жінки перед холодами в останній раз в цей рік могли погрітися на сонці. Саме тоді закінчувалися всі роботи в полі, і сільські селянки приймалися за інші справи. В старовину часто в цей період солили огірки, а також залагоджували старі конфлікти і мирилися. Цей період часу вважався сільським святом. У ці дні жінки часто влаштовували посиденьки, співали, пряли, а коли приходили холоду, починали вишивати і возилися з полотнами.)
Підсумок
— Отже, з приходом осені дні стають коротшими, тому стає більш прохладніше. У кінці вересня ми можемо побачити заморозки (іній). У жовтні небо вкривається хмарами, стає більш холодно. Осінні дощі біль довгі, а над річками, або ставками нависає туман. Повітря стає вологим, а калюжі не висихають. Дні коротшають, а ночі довшають та холоднішають. Буває пізня та рання осінь. Пізньою осінню вже випадає мокрий сніг.
Усе менше і менше стає корма для птахів. Тому в кінці літа і восени вони відлітають у теплі краї. Бабине літо – це період часу, коли на вулиці тепло, а дні ясні напередодні холодної осені.
Перевір себе (с.18)
— Назви осінні місяці. Як у народі називають місяць вересень? Поясніть чому?
— Назви осінні ознаки осені. Які зміни відбуваються у неживій природі?
— Коли буває «бабине літо»
— Чому ти любиш осінь?
Для допитливих (с.18)
Назву місяця вересень пов’язують з вічнозеленим кущем – вересом, що цвіте в українському Поліссі. Масове цвітіння цієї медоносної рослини припадає саме на вересень.
4.3. Фізкультхвилинка ( Відео)
5. Узагальнення і систематизація знань учнів
5.1. Робота над загадками
Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає
Коли це буває? (Восени)
Летить орлиця по синьому небу,
Крила розкрила, сонце закрила. (Хмара)
Рукавом махнув — дерево зігнув. (Вітер)
Невидимка ходить в гаї,
Всі дерева роздягає. (Осінь)
Коли нема — чекають,
Коли прийду тікають (Дощ)
Кличуть нас ліси, поля, сади,
збирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць. (Жовтень)
Каплі з неба, дахів, стріх,
Дощ холодний, перший сніг,
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад)
В школах дзвоник продзвенів,
Школярів дім знань зустрів.
В лісі виросли грибочки,
У опеньках всі пеньочки… (Вересень)
Сидить — зеленіє,
Лежить — пожовтіє,
Падає — почорніє. (Листя)
5.2. Читання дітьми віршів про осінь
ВЕРЕСЕНЬ
Через гору та через ліс
Вересень осінь до нас перевіз.
Журавлі в синім небі летять,
Гайда в поле врожаї збирать!
ЖОВТЕНЬ
На світанку, весь у позолоті
Настигнув жовтень —
Вересню він брат. Дерева пожовтіли і кущі,
Осінні перші почались дощі.
5.3. Робота з дошкою
Підкресли прикмети осені:
1) Ночі стали темні і довгі;
2) уранці заморозки;
3) Сонце піднімається вище на небосхилі;
4) червоніє й облітає листя з осики;
5) птахи висиджують пташенят;
6) часто гримлять грози;
7) моросять дощі;
8) весело співають птахи
5.4. Тестування
1. День настає, тому що:
а) не видно Місяця і зірок;
б) Земля обертається до Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі
2. На Землі змінюються пори року, тому що:
а) на небі з’являється Сонце;
б) Земля обертається навколо Сонця;
в) змінюється відстань від Землі до Сонця
3. Познач правильне висловлювання.
а) Уранці Сонце з’являється на сході, а ввечері — на півночі;
б) якщо дивитися на захід, то північ находитиметься праворуч;
в) о 12 годині дня утворюються щонайдовші тіні.
5.6 Робота з ребусами
5.7 Творча робота
Малюнок листя по крапках
6. Підсумок уроку
— За якою порою року йде осінь?
— Скільки осінніх місяців? Назвіть їх.
— Який цих місяців вінчає початок осені, який середину, а який є передвісником зими? (Вересень — початок осені, жовтень — середина, листопад — кінець цієї пори року.)
— Отже, з приходом осені дні стають коротшими, тому стає більш прохладніше. У кінці вересня ми можемо побачити заморозки (іній). У жовтні небо вкривається хмарами, стає більш холодно. Осінні дощі біль довгі, а над річками, або ставками нависає туман. Повітря стає вологим, а калюжі не висихають. Дні коротшають, а ночі довшають та холоднішають. Буває пізня та рання осінь. Пізньою осінню вже випадає мокрий сніг.
Усе менше і менше стає корма для птахів. Тому в кінці літа і восени вони відлітають у теплі краї. Бабине літо – це період часу, коли на вулиці тепло, а дні ясні напередодні холодної осені.
7. Домашнє завдання
С. 15-18