УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА "Плоди і насіння"

Про матеріал
Тема. Плоди і насіння Мета: продовжувати формувати уявлення учнів про органи рослини, їх значення; ознайомити їх із пристосуваннями плодів та насіння для розповсюдження у природі; розвивати логічне мислення, пам'ять, мовлення; виховувати бережливе ставлення до рослинного світу, інтерес до вивчення рослин.
Перегляд файлу

Тема. Плоди і насіння

Мета: продовжувати формувати уявлення учнів про органи рослини, їх значення; ознайомити їх із пристосуваннями плодів та насіння для розповсюдження у природі;

           розвивати логічне мислення, пам'ять, мовлення;

           виховувати бережливе ставлення до рослинного світу, інтерес до вивчення рослин.

Обладнання:  пазл «Рослина», ілюстрації , презентація « Як поширюються рослини», карти для тестування

Тип уроку: комбінований

Використана література: Підручник з природознавства 4 клас Т. Г. Гільберг,

 Т.В. Сак

Перебіг уроку

  1.    Організація класу
    1. Привітання

Мета: створення особливої емоційної атмосфери

Ми сюди прийшли вчитися,
Не лінитися, а трудитися.
Працюємо старанно,
Слухаємо уважно!

  1. Перевірка постави

Мета: викликати в учнів пізнавальну активність

Діти, сядьте рівнесенько, на всі мої запитання будете відповідати, підносячи для цього руку.

  1. Перевірка готовності до уроку

Мета: перевірити готовність до уроку

На партах у вас мають лежати підручник, зошит, щоденник, пенал, перевірте, будь ласка.

  1.    Перевірка знань, умінь та навичок
    1. Узагальнення спостережень за змінами в природі

Мета: активізувати пізнавальну діяльність учнів

Послухайте, будь ласка, вірш, і скажіть, про який місяць йдеться у вірші.

ЛИСТОПАД
Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стелить сад,
За моря в краї далекі
Відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Вітер віє з-за гори,
Ходить осінь листопадом,
Жовте листя стелить садом.
А. Житкевич

 

 

-Про який місяць йшлося у вірші?(Листопад)

2.2 Фенологічні спостереження

Мета: розвиток самостійності, виховувати відповідальність 

Вправа «Синоптик»

—Діти , подивіться у вікно. Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
ПЛАН СПОСТЕРЕЖЕНЬ

  •                 Стан неба. (Ясне, вкрите хмарками, похмуре)
  •                 Колір неба. (Голубе, сіре, прозоре, світле, темне)
  •                 Чи видно сонце? Як воно гріє?
  •                 Чи є вітер? (Сильний, помірний, слабкий, лагідний, холодний; шепоче, завиває, свище)
  •                 Чи є опади? (Дощ, сніг, град, туман.)

- Які зміни відбулися в природі?(Листя жовтіє, починає опадати)

  1.     Актуалізація опорних знань
    1.   Дидактична гра « Склади рослину »

Мета: Актуалізація опорних знань, зацікавити дітей, налаштування дітей на роботу

- Діти, давайте пригадаємо з яких органів складається рослина

( діти складають рослину на дошці і називають органи )

  1.    Повідомлення теми й завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів

4.1. Розповідь з елементами бесіди

Мета: зосередити учнів на темі урока , викликати пізнавальну активність

-Діти, подивіться , що у мене в руках ( яблуко ), а яблуко у нас що ?( плід). Подивіться, що в середині  яблука( насіння) .

Отже , сьогодні ми з вами дізнаємося більше про плоди і насіння.

5.  Сприймання та усвідомлення знань, умінь та навичок

5.1. Розповідь вчителя з елементами бесіди

Мета: ознайомлення дітей з новим матеріалом , активізація пізнавальної діяльності, розвивати пам’ять , увагу , мислення.

1. Діти, звідки береться нова рослина . ( насіння) ?

2. А звідки ми беремо насіння ?

— Згадайте, де утворюється насіння у рослини? (У плодах)

Плід у рослин — це орган розмноження. У деяких плодах буває одна насінина, наприклад в плоді вишні або сливи, а в інших — багато. Наприклад, ДИНЯ , гранат. Плід захищає насіння, поки воно розвивається  від ушкодження і зовнішніх факторів.

( демонстрація різних плодів і насіння )

— Поміркуйте, навіщо рослині так багато насіння?
Закінчіть речення
Чим більше утворюється насіння, … (тим більше може з’явитися нових рослин).

 

5.2 Фізкультхвилинка

Мета: активізувати образне мислення дітей, дає змогу дітям залишатися в емоційно налаштованій сфері.

В Австралії піднявся вітер. (Ведучий тре долоні).

 Починає капати дощ. (Клацання пальцями).

 Дощ посилюється. (Почергові хлопки долонями по грудях).

 Починається справжня злива. (Удари по стегнах).

 А ось і град - справжня буря. (Тупіт ногами).

Але що це? Буря стихає. (Удари по стегнах).

 Дощ вщухає. (Хлопки долонями по грудях).

 Рідкісні краплі падають на землю. (Клацання пальцями).

Тихий шелест вітру. (Потирання долонь).

                                                   Сонце! (Руки вгору)

 5.3. Перегляд презентації « Як поширюються рослини»

Мета: спонукати учнів до пізнання невідомого

Діти , а як же поширюються рослини ? ( презентація )

( вітер, тварини, птахи, самостійно( качки) )

Насіння рослин, які поширюються вітром легкі, дрібні, мають крилаті вирости, парашутики або волоски.

Насіння рослин, які поширюються тваринами мають м’ясистий соковитий оплодень, як приманку для поїдання.

Насіння рослин, які поширюються тваринами мають гачечки, щетинки, шипи, клейкі виділення та інші вирости, за допомогою яких вони можуть прикріпитися до шерсті тварин.

А як ще, можуть поширюватися рослини ( переносить людина )

5.4 Заповни пропуски

Мета : перевірка як діти зрозуміли матеріал, розвивати пам’ять, увагу, мислення.

Вставте у речення пропущені слова довідки

Для поширення насіння рослини мають рі ні пристосування 

насінина клена-                   ,

лопуха-                 ,

кульбаби-                        

крильця, парушитики, гачки

 

 

 

 

6. Осмислення, узагальнення, систематизація знань, умінь та навичок

6.1. Робота у зошиті

Мета: закріплення знань, перевірка засвоєного матеріалу розвивати мислення, пам’ять, увагу;

Розгорніть ваші зошити на 17 сторінці.

- Прочитайте перше завдання. ( З яких рослин ці плоди : шипшина, сосна, персик, калина, ліщина, грецький горіх, малина, ялина)

- Як  поширюються плоди дуба, черемхи, конвалії, череди ( малюнки )

6.2 Тестування

Хто першим вирішить тести, отримує приз.


1) Як поширюється насіння?
• Кульбаба:
а) вітром;
б) водою;
в) тваринами

• Реп’ях:
а) вітром;
б) водою;
в) людиною і тваринами

• Сосна:
а) вітром, птахами, тваринами;
б) птахами;
в) водою

2) Яке значення плоду?

а) захищає квітку

б) захищає насіння

в) дає початок новій рослині


 

 

7. Підсумок уроку. Рефлексія

Мета: перевірити засвоєний матеріал

— Що нове про рослини ви дізналися на уроці?

— За допомогою чого розмножуються рослини?(насіння)

— Для чого потрібен плід ? (захист насіння)

— Які способи поширення плодів і насіння у природі ви запам’ятали?( вітер, тварини, гачки )

 

8. Домашнє завдання

Виконати 3 завдання в зошиті. Вам потрібно намалювати улюблені плоди.

docx
Додано
5 лютого 2021
Переглядів
393
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку