Урок з природознавства " Рослини. Будова рослин"

Про матеріал

На уроці діти знайомляться з будовою рослин, вчаться розпізнавати і наводити приклади із навколишнього середовища і спостерігати за ними, встановлювати найпростіші зв'язки між неживою природою і рослинами. Розширюють уявлення про різноманітність рослин, вміння групувати рослини за вказаною ознакою, розвивають спостережливість, увагу, пам'ять, комунікативні навички. Також, виховується бажання доглядати за рослинами, оберігати їх, дбайливе ставлення до природи, почуття патриотизму.

Перегляд файлу

Урок з природознавства

 в 1 класі

 

Тема уроку. Рослини. Будова рослин.

Мета уроку. Ознайомити дітей з будовою рослин, з̓ ясувати значущість кожного органа рослини. Розвивати мовлення, пам̓ ять, мислення. Виховувати почуття патріотизму, дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: малюнки рослин, надруковані слова, таблиці «Рослини»,

«Будова рослин», презентація «Будова рослин», магнітофон.

                                  Хід уроку

І Організація класу.

ІІ Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда.

 – Яка це квітка? (Соняшник) А на вулиці можемо побачити? Чому?

  1. Фенологічні спостереження.
  •  Який місяць? Чому так називається?
  •  Яке число?
  •  Тепло чи холодно надворі?
  •  Який стан неба?
  •  Чи були сьогодні протягом дня опади?
  •  Що ви можете сказати про тривалість дня? Ночі?

          -     Як змінився колір неба?

-     Пригадайте і скажіть, що таке природа?

 -    На які дві групи вона поділяється?

-     Що належить до живої природи?

ІІІ Формування нових знань, умінь, навичок.

  1.  Робота над загадками.

• І красива, і пахуча

  Квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда).

    • Лист різний із оксамита,

 Соком ягідка налита.

 А для хворої дитини

 Кращі ліки — чай з... (малини). 

• На кущах росте низенько

 Оця ягідка кисленька.

 Рвеш, так не подряпай ручки,

 Бо на тих кущах колючки. (Аґрус). (Малюнки).

  • Назвіть усі ці предмети одним словом. (Рослини).
  • Які ще знаєте рослини?
  • Сьогодні на уроці ми говоритимемо про рослини, зокрема про їх будову.

2. Бесіда про рослини.

   Рослини — це жива чи нежива природа?

   Доведіть, що це жива природа. (Вони дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають.)

   Що потрібне рослині для життя? (Світло, тепло, вода, ґрунт, повітря).

( Слова на дошці).

    Що дає світло і тепло? (Сонце)

    Сонце — це жива або нежива природа?

    Навіщо рослині світло і тепло?

    Звідки рослини беруть воду і поживні речовини? (З ґрунту)

    Для чого рослинам потрібно повітря?

    Вода і повітря — це жива чи нежива природа?

Висновок. Жива природа пов’язана з неживою.

  1. Практична робота. Вивчення будови рослини (кімнатна рослина).
  2. Презентація «Будова рослин».
  • З яких частин складається рослина?
  • Як можна назвати частини рослин по-іншому?( Органи).
  1. Таблиця. «Будова рослин».
  2. ►► Фізкультхвилинка.

ІV Закріплення матеріалу.

  1.  Робота з малюнками яблуні.

— Розгляньте малюнок яблуні.

 Які частини яблуні зображено?  (Корінь , стовбур, листя квіти,плід.)

 Що міститься всередині кожного плоду? (Усередині завжди є насіння.)

 Що є спільного в усіх рослин? (В усіх рослин є корінь, стебло, листя, квітки, плоди і насіння.)

Висновок. Усі рослини мають однакову будову:

     корінь;

     стовбур, стебло;

     лист;

     квітка;

     плід.

  1.  Робота в групах.
  2.  Бесіда.
  • Як називається країна, де ми живемо?
  • Які символи України ви знаєте?
  • А ще є рослини символи України.

     Малюнки рослин. Діти розповідають про калину, дуб, соняшник.

 

 

     Весною зеленіла,

     влітку засмагала,

     червоне намисто

     восени вдягала.( Калина – символ дівочої краси, жіночої скромності й     чарівності).

 

   Дерево росте крислате,

   листям різьбленим багате.

   Примостились під листочки

   в тюбетеєчках синочки. (Дуб – символ мужності,  витривалості , довголіття, здоров̓ я, вірності).

 

  Заглядає у віконечко

  Зрощене з зерняток сонечко. (Соняшник – символ Сонця, праці, сили, добробуту).

  1. Робота в групах. Складання малюнків рослин. (Малюнки калини, дуба, соняшника розрізані на частини).
  2. Розповідь вчителя.

 

  • Для чого потрібні рослини?
  • На скільки багата та різноманітна жива природа!

Прогулюючись лісом, ми бачимо там багато метеликів, що порхають між квітучих рослин, величезні дуби, вкриті мохом, біля липи ростуть конвалії, а он біля берези — гриби. Яка кругом краса — справжнє царство!

Рослини зустрічаються майже скрізь: і на суходолі, і у річках, морях, океанах.

Неоціненна роль рослин у природі. Вони є їжею для тварин і людини.

З давньої давнини людина користується рослинами, виробляючи з них усе потрібне для життя: меблі, одяг, папір, ліки, іграшки, їжу; використовує ягоди, гриби, горіхи.

Рослини створюють неповторний барвистий образ нашої планети. Одні маленькі, інші — великі; одні протягом року зелені, а інші скидають листя на зиму.

Деякі рослини прикрашають наші домівки, подвір'я, інші — вживаємо в їжу. Царство рослин налічує майже півмільйона видів.

Як потрібно ставитися до рослин?

 

  1. Сценка. Діти у костюмах.

 

    C:\Users\я\Desktop\SDC12355.JPG

 

  • Колись дуже давно засперечались частини рослин, хто з них найважливіший. Подивіться і послухайте уважно, і скажіть хто з них правий?

Корінь. – Я- найголовніший.   У ґрунті міститься велика кількість коріння. Своїм коренем я закріплюю рослину в ґрунті, міцно утримую її. Чим більше рослина, тим більше корінь. Коренем я дістаю  воду і поживні речовини,   які відправляю по стволу до гілок і листя.

Листки. – Подумаєш, ти живеш у темряві, це ми підказуємо людям, коли рослину поливати, підгодовувати. Це ми лікуємо і з нами легко дихається.

Стебло. – Дозвольте. А хто тримає листя, квіти , плоди, а хто поставляє воду і поживні речовини від кореня до листя і навпаки?

Квітка. – Не сваріться! Я головна. Красива, яскрава. Від мене який аромат.

Плід. Насіння. –  Якби не я, всі рослини перевелися, не могли б розмножуватися. Без мене люди і тварини померли б з голоду, тому що я одне з головних джерел живлення.

  • Хто найважливіший? Чому? (З насінини з̓ являється корінь.)
  • Складемо ланцюжок, що демонструє взаємозв’язок усіх частин рослини.
  • Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
  • Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)
  • Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
  • Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини?

Висновок. Усі частини рослини важливі та взаємопов’язані. Це єдиний організм.

 V  Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.

     1.Робота з підручником. ( ст. 44, 45)

2. Робота в зошиті. ( На схемі розставити цифри, які правильно вказують на органи рослини).

        VI Підсумок  уроку.

  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Що сподобалось і запам̓ ятали?
  •  Що є спільного у будові рослини?
  •  Де утворюються плоди?
  •  Для чого рослині корінь, стебло, листя?



 

docx
Додано
28 травня 2018
Переглядів
2866
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку