ТЕМА: ЯК ВИКОРИСТАТИ ЕНЕРГІЮ СОНЦЯ?
Мета: розширити уявлення учнів про використання енергії Сонця, вітру та рухомої води людиною; розвивати логічне мислення; корегувати недоліки усного мовлення, звуковимови, поповнювати словник учнів новими словами та виразами; виховувати бажання обережно ставитися до природи, її багатств.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Якими джерелами енергії користувалися люди в давнину, а якими — і в наш час? Порівняйте.
— За допомогою схеми на с. 64 доведіть, що для утворення електроенергії використовують властивість енергії переходити з одного виду в інший.
— Чи можна розраховувати на те, що корисні копалини за нашого життя утворяться знову? Поясніть.
— Поміркуйте, до яких джерел енергії належать дрова.
— Які джерела енергії існуватимуть у природі завжди?
— Доведіть, що Сонце — невичерпне джерело енергії.
— Які відновлювальні джерела енергії ви знаєте? Наведіть приклади.
— У чому полягають переваги використання сонячної енергії?
— Що ви дізналися про перетворення енергії Сонця в інші види енергії? Наведіть приклади.
III.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про способи використання сонячної енергії.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 70-71)
— Пригадайте! Які джерела енергії можуть невдовзі вичерпатися?
— Що нагадав хлопчик Струм?
— Що називають «зеленою» енергією?
— Розкажіть! Які приклади використання енергії Сонця ви знаєте?
— Розгляньте малюнки на с. 70. Розкажіть, що на них зображено.
— Основним недоліком сонячної енергії є те, що вона може зникати у хмарні дні і недоступна в нічний час.
Робота в групах
— Проаналізуйте свої записи спостережень за погодою, щоб установити приблизну кількість сонячних днів у році. Зробіть висновок, чи доцільно використовувати сонячні установки у вашій місцевості.
— Запам’ятайте та поясніть приказку.
• Якби не було хмар, ми б не знали ціни Сонця.
— Який цікавий факт ви дізналися від хлопчика Струма?
Висновки
• Сонце — найголовніше джерело енергії на Землі, яке постачає тепло і світло.
• Енергію Сонця використовують для перетворення її в електричну.
• Електрика і тепло від Сонця абсолютно безкоштовні.
• Сонячна енергія не забруднює навколишнє середовище.
• В У країні теж працюють сонячні електростанції.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
Завдяки дослідженням в Арктиці вчені дійшли висновку, що біле хутро північних тварин, особливо ведмедів, уловлює до 95 % сонячного тепла. Особливості будови волосини цих тварин беруть до уваги під час виробництва сонячних батарей.
Нині розробляються проекти будівництва сонячних електростанцій.
2. Гра «Незакінчене речення»
• Сонце дає нам тепло і... (світло).
• Для вироблення електроенергії на електростанціях використовують... (воду).
• Вони поглинають сонячну енергію. (Рослини)
• Головне джерело енергії на Землі. (Сонце)
• Те, що дає можливість рухатися, виконувати роботу. (Енергія)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 71.
— Як людина використовує сонячну енергію? Наведіть приклади.
— Дізнайтеся про новітні приклади використання сонячної енергії (літаки, човни, потяги тощо).
— Пофантазуйте і запропонуйте власний проект використання сонячної енергії.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 70-71.