Урок 3. Природознавство
Тема. Риби.
Мета: закріпити і поглибити знання учнів про риб, ознайомитися із особливостями будови їхнього тіла; удосконалювати навички роботи з текстом; формувати науковий світогляд; розвивати спостережливість, уміння логічно мислити, робити висновки, пам’ять; виховувати зацікавленість предметом, бережливе ставлення до природи, самостійність, дисциплінованість, любов до тварин.
Обладнання: презентація, підручник.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
-
Організація класу.
-
Привітання.
-
Встаньте діти всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь «Добрий день!»
-
Перевірка готовності учнів до уроку.
-
Перевірте щоб на парті був підручник, зошит та приберіть все що вам може заважати.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Фронтальне опитування.
-
Яку тему ми почали вивчати?
-
До якої природи належать тварини? (до живої) Чому? (дихають, розмножуються, вмирають…)
-
Назвіть групи тварин (черви, молюски, ракоподібні, павукоподібні, земноводні, плазуни, комахи, риби, звірі)
-
Яку групу тварин ми вивчили на попередньому уроці? (комахи)
-
Яка істотна ознака комах? (6 ніг)
-
Які частини тіла є в комах? (очі, вусики, голова, хоботок, груди, ніжки, крила, черевце)
-
Чи однакові ноги у комах? (ні)
-
Які є види лап? (для риття, для плавання, для стрибання, хапання)
-
Чому існують різні види лап? (пристосування до життя)
-
Якою їжею живляться комахи? (рослини, квітковий нектар)
-
Яке значення комах у природі? (очищають грунт і воду)
-
Перевірка д/з. Переказування тексту підручника.
-
Тестові завдання.
-
Характерна ознака комах:
А) 8 ніг
Б) 6 ніг
В) 12 ніг
2) Павук належить до групи:
А) павукоподібні
Б) ракоподібні
В) комахи
3) У богомола ноги пристосовані для:
А) хапання
Б) риття
В) стрибання
4) У капустянки ноги пристосовані для:
А) хапання
Б) риття
В) стрибання
5) У коника ноги пристосовані для:
А) хапання
Б) риття
В) стрибання
6)Метелик відноситься до групи:
А) птахи
Б) комахи
В) звірі
7) Наука, що вивчає тварин:
А) ботаніка
Б) тваринологія
В) зоологія
8) Мураха відноситься до групи:
А) павукоподібні
Б) ракоподібні
В) комахи
-
Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
-
Підведення до теми.
-
Чого на Землі більше: води чи суші?
-
Хто живе у воді?
-
Відгадайте загадку:
-
Плаваю підмістком
І виляю хвостиком
По землі не ходжу
Рот є — не говорю.
Очі є — не блимаю.
Крила є — не літаю. (Риба)
-
Якіособливості тварини названі в загадці? Про які «крила» йдеться?
-
Оголошення теми і мети уроку.
-
Отже, тема нашого уроку «Риби».
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Зіставлення тварин.
-
Розгляньте малюнки (лебідь, морський коник, окунь, щука, карась, акула).
-
Хто на них зображений?
-
Щооб’єднує цих тварин? (Життя цих тварин пов’язане з водою.)
-
Назвіть тільки риб. За якими ознаками ви визначили приналежність цих тварин до риб? (Тіло риб укрите лускою.)
-
Розповідь вчителя.
-
Риби мешкають в океанах, морях, річках і ставках. Риби — тварини, тіло яких укрите слизькою лускою. Вони дихають киснем, розчиненим у воді. Риби морів і океанів називають морськими рибами, а риби річок і ставків — прісноводними.
-
Тіло багатьох риб вкрите лускою. Вона росте протягом усього життя.
-
Риби можуть пересуватися тільки у воді за допомогою плавців. Хвостовий плавець розташований на тілі риби вертикально. Він слугує рибі кермом. Бічні – грудні і черевні плавці утримують тіло риби, коли вона повертається.
-
Дихають риби зябрами, що вкриті зябровими кришками.
-
Тіло риб має обтічну форму, тобто у більшості риб тіло подовжене, стисле з боків. Голова плавно переходить у тулуб, а тулуб — у хвіст. Шиї у риби немає. З довгою і гнучкою шиєю, що відділяє голову від тулуба, тіло тварини перестало б бути цілісним і міцним клином, що легко пробиває собі дорогу в товщі води.
-
Риби живляться різноманітною їжею. Серед них є рослиноїдні – краснопірка, товстолобик. Є риби, що живляться тваринною їжею – щука, окунь. Короп, сазан, плітка споживають як рослинну, так і тваринну їжу, тобто вони всеїдні.
-
Перевірка первинного усвідомлення.
-
Де мешкають риби? (у воді)
-
Чим дихають риби? (киснем розчиненим у воді)
-
Як ділять риб в залежності від середовища існування? (морські, прісноводні)
-
Чим вкрите тіло риб? (лускою)
-
За допомогою чого пересуваються риби у воді? (плавці)
-
Чим слугує хвостовий плавець?
-
Для чого потрібні грудні і черевні плавці?
-
Яку форму має тіло риб?
-
Як поділяють риб в залежності від способу живлення? (рослиноїдні, хижі, всеїдні)
-
Робота за підручником. (с. 106 – 108)
-
Які ознаки риб?
-
Що допомагає рибі рухатися?
-
Від чого залежить форма риби?
-
На які групи ділять риби за способом живлення?
-
Яке значення риб у природі?
-
Робота в зошитах. (с. 51)
-
Фізкультхвилинка.
-
Узагальнення і систематизація знань.
-
Розгадування загадок.
Треба черв’ячкаїйдати.
Хоч і хижий, та не щука,
І на виглядгеть не злюка. (окунь)
З шаром мулу на спині,
Тількивусаповертає,
Щонавколо – все вінзнає! (сом)
Ось плавецьстирчить з води.
Краще б в морі потонула
Ця страшна, бридка (Акула)
Довгу морду вона має,
Гострізуби, хижувдачу –
В річцівсівіднеїплачуть. (щука)
-
Вони живуть на самому дні,
Очі у них все на спині.
Співаєхлопцям ла-ла-ла
Смішнариба…
(Камбала)
-
Щобрибинуцюпіймати,
Слідїїнагодувати.
Наваритибараболі
І гороху, що у полі.
Кого ж спіймавСергійко наш?
Це, напевно, риба. (лящ)
-
Перегляд відео «Підводний світ».
-
Давайте з вами переглянемо відео про красу підводного світу.
-
Підсумок уроку.
-
Підсумкова бесіда.
-
Де мешкають риби? (у воді)
-
Чим дихають риби? (киснем розчиненим у воді)
-
Як ділять риб в залежності від середовища існування? (морські, прісноводні)
-
Чим вкрите тіло риб? (лускою)
-
За допомогою чого пересуваються риби у воді? (плавці)
-
Чим слугує хвостовий плавець?
-
Для чого потрібні грудні і черевні плавці?
-
Яку форму має тіло риб?
-
Як поділяють риб в залежності від способу живлення? (рослиноїдні, хижі, всеїдні)
-
Домашнє завдання.
С. 106-108 чит. переказ
3. Оцінювання.