Тема: Зима. Сезонні зміни у природі зимою
Мета: формувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в неживій природі, сезонні зміни, вміння орієнтуватися у різноманітності тваринного світу; збагачення словникового запасу;
розвивати пізнавальну активність, увагу, зв’язне мовлення, логічне мислення, уяву;
виховувати вміння працювати в колективі, прищеплювати любов до природи
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення уроку: урок-подорож.
Обладнання: ілюстрації, макет потягу, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап
1. Організаційний момент.
Нумо, перевір, дружок
Чи готовий на урок?
2. Нервово-психічна підготовка
Діти, відгадайте загадку:
Стало біло навкруги -
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я.... (Зима)
ІІ. Основний етап
1. Сьогодні у нас буде дуже цікавий і незвичайний урок, урок-подорож. Ми потрапимо на потязі у гості до зими, а вона для нас підготувала дуже-дуже багато сюрпризів, а яких саме дізнаєтесь згодом.
2. Дорога біла стелиться і краю їй нема.
Сніжок мете метелиця. Чекає нас зима.
Ми вирушимо потягом, зберемося на мить,
Але спочатку, дітоньки, вагончики зберіть.
Дидактична гра «Логічний потяг»
У нас є потяг, а до нього треба причепити вагончики. Кожен вагончик має свою картинку. Потяг наш називається «Зима». А щоб правильно зібрати потяг і вирушити на ньому у подорож, потрібно уважно слухати мої запитання і давати на них правильні відповіді. Скажіть мені, будь ласка, а зима яка?
( Холодна! Морозна! Весела! Біла! Снігова!)
(Ставиться вагончик із зображенням сніжинок).
(Грати в сніжки. Робити снігову гірку. Ліпити сніговика)
(Холодною. Морозною)
(Ставлять вагончик із зображенням сніговика).
(Сніг, лід, морозиво)
(Лід і сніг – це замерзла вода)
(Ставиться вагончик із зображенням морозива).
Ви погляньте, який у нас вийшов гарний зимовий потяг. Займайте скоріш місця і рушаймо в подорож.
(Діти сідають на стільці у «потяг»).
3. Перша зупинка «Снігова».
(Снігопад – це коли багато снігу падає) .Думки дітей.
(Холодний, мокрий, м’який, білий)
Гра «Закінчи речення»
Сонце взимку знаходиться ________ над землею і не нагріває її так як в інші пори року.
Рано темніє, бо дні________ , а ночі _______.
Небо часто вкрите ________.
Замерзають _______.
Опади випадають у вигляді _______.
4. Гарно ми порозважались, але час вирушати далі.
(Діти підходять до столів, де розкладені розрізні картинки)
Холод із картками грається.
У купки їх складає.
Як група називається.
Ніяк він не згадає.
Ти, дружок, часу не гай,
Картинки швидко ти складай
І одним словом називай.
гра «Склади з частин ціле»
вчитель розділяє дітей на дві підгрупи. Кожній дитині першої підгрупи роздає розрізані картинки з зображенням тварин, а другій підгрупі – птахів.
(Ведмідь, лисиця, собака, свиня)
(Тварини)
(Горобець, курка, сова, півник)
( Птахи)
(Птахи літають, бо у них є крила. У тварин чотири лапи, а у пташок дві ніжки. У пташок є дзьоб. Тіло тварин вкрито хутром, а пташок – пір’ям)
Фізкультхвилинка:
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо –
Знання здобуваємо!
5. Молодці, мої гарненькі. Але наша подорож на зимовому потязі на цьому не закінчується, так як сьогодні ми з вами побували в гостях у володарки зими, то потрібно виготовити їй подарунок. Тож давайте приступимо до роботи і зробимо сніговика.
(Коло, трикутник, квадрат)
ІІІ. Заключний етап
~ 1 ~