Урок з розділу "Виникнення і становлення Русі-України" . Утворення Русі-України.

Про матеріал
Урок з розділу "Виникнення і становлення Русі-України". Розроблений за модельною навчальною програмою «Історія України. 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Щупак І. Я., Бурлака О. В., Желіба О.В., Павловська-Кравчук В.А., Худобець О.А., Черкас Б.В.), рекомендованою МОН України (наказ МОН України від 16.08.2023 №1001)
Перегляд файлу

Урок № 2.

Тема: Утворення Русі-України.

Мета:визначити роль міста Києва в утворенні держави у східних слов’ян на основі літописних джерел; охарактеризувати роль перших князів у становленні Русі-України; ознайомити з основними версіями походження назви «Русь»; сформувати уявлення про сусідів східних слов’ян і відносини між ними; розвивати ключові компетентності: спілкування державною мовою; математичну компетентність; основні компетентності у природничих науках і технологіях; інформаційно-цифрову компетентність; уміння вчитися впродовж життя; розвивати історичну компетентність (хронологічну, просторову, інформаційну, логічну, аксіологічну); виховувати толерантність і повагу до різних поглядів, релігій, звичаїв і культур, уміння знаходити порозуміння з іншими людьми задля досягнення суспільно значущих цілей.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: знати час утворення Русі-України, дати перших русько-візантійських договорів; вміти розмістити в хронологічній послідовності відомості про утворення Русі-України, правління перших князів, їхні походи/реформи; визначити внесок у розбудову Київської держави її правителів Аскольда; розуміти основні версії походження назви «Русь» («Русь-Україна»); роль міста Києва в утворенні Русі; поняття «Русь» («Русь-Україна»).

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: мультимедійний комплект.

                                                   Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вушка, прислухайтесь!

Очка, придивляйтесь!

Носику, глибше дихай!

Ротику, посміхнись!

Спинки, розпрямляйтесь!

Ручки, піднімайтесь!

Нумо до роботи

Дружно всі взялись!

ІІ. Актуалізація знань

«Крісла автора».

Презентація домашнього завдання.(с.21 завдання 3)

Гра «Правда чи неправда».

  • Перш ніж засіяти поле, слов’яни палили ліс. +
  • Аж до Х-ХІ ст.. глиняний посуд слов’яни виготовляли без гончарного круга. +
  • Будинки слов’яни будували з каменю. –
  • Слов’яни вірили в існування Домовиків, Лісовиків та русалок.
  • Велике розселення слов’ян відбулося в IV-VIIIст.
  • Загін з досвічених воїнів називали дружиною.
  • У городищах мешкав князь з дружиною.
  • Слов’яни -це споріднені племена , які жили у лісовій та лісостеповій зонах Східної Європи.

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

Розгадайте ребус.

C:\Users\User\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.Photos_8wekyb3d8bbwe\TempState\ShareServiceTempFolder\rebus (1).jpeg

Пригадайте з курсу 6 класу визначення терміна «держава». Назвіть ознаки держави. Що сприяло утворенню держав.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Розповідь учителя про  передумови виникнення держави Русь-Україна.      Учні записують основні передумови.

2.Робота з рубрикою «Історичні подробиці» с. 22.

3.Робота з відео.

Переглянте відео і дайте відповіді на питання.

1.Кого запросили правити Новгородом?

2. Хто такі Аскольд і Дір?

3. Скількі слов’янських держав було утворено на кінець ІХ ст.?

№03 - Утворення держави Русі-України.10

4. Робота з історичним джерелом.

Підручник с. 23.

1.Яким роком датує літописець появу Русі? Чим він обґрунтовує такий вибір?

 2.Чому автори підручника мусили внести в джерело уточнення у квадратних дужках?

5. Розповідь вчителя. Що означає термін «Русь».

 

6.Робота з рубрикою «Варто запам’ятати».(с. 24)

Данина.

7. Робота з історичним джерелом (с. 24).

1.Про які історичні факти свідчить арабський мандрівник?

2.Знайдіть на карті згадані у джерелах географічні об’єкти. Які висновки про обізнаність русів з тогочасним світом можна зробити?

8. Робота з підручником с. 24.

«Історичні подробиці».

Чому важливо розрізняти поняття «Русь» і «Росія», «руський»?

9. Гімнастика для очей.

10.Робота з текстом підручника с. 25.

Знайти відповіді на питання 1,2,3 з рубрики «Діємо:практичні завдання» с. 25.

11. Робота з візуальним джерелом с. 25.

Що повідомляє мозаїка про князя Аскольда відвідувачам метро?

Робота з малюнками.

 

12. Математична хвилинка.

13. Практичне завдання.

Розпочніть у своєму робочому зошиті заповнювати таблицю с. 27.

14. Робота з рубрикою «Мислю творчо». (с.27)

15. Робота з хмаринкою слів.

За посиланням створити хмаринку слів за вивченою темою.

https://wordart.com/9bn5zm9a2swk

«Крісло автора».Презентація виконаних робіт.

V.Узагальнення та систематизація знань.

Вправа «Знайди пару».

Скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.

№03 - Утворення держави Русі-України.33

 

VI. Підсумки уроку.

Самооцінювання.(с.27)

VII. Інструктаж з домашнього завдання.

  1. Опрацювати пар. 3 підручника.
  2. Підготувати творчий проєкт «Пам’ятні монети на честь князів Русі-України».

 

 

Використані джерела:

1.https://vsimpptx.com/lesson/02-velike-rozselennya-slovyan-gospodarstvo-ta-suspilstvo-slovyan

2. «На урок» https://naurok.com.ua/

3. http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator

     4.https://vsimosvita.com/konspekt-uroku-z-istoriyi-5-klas-na-temu-knyazi- 

      kyyivskoyi-rusi-zaprovadzhennya-hrystyyanstva/

 

docx
Додав(-ла)
Хілько Олена
Додано
9 жовтня
Переглядів
138
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку