Урок з теми "Cooking meals"

Про матеріал
Розробка уроку для учнів 10 класу при вивченні теми "Харчування". Нестандартний урок побудован як урок-майстерня з елементами рольової гри «Майстер-шеф». Протягом уроку використовується мультимедійний супровід.
Перегляд файлу

ДНЗ «Херсонське вище професійне училище сервісу та дизайну»

 

 

 

 

ПРИГОТУВАННЯ СТРАВ

ЗА РЕЦЕПТАМИ

(COOKING MEALS)

 

 

 

 

Підготувала

викладач  англійської  мови

Барвинська О.О.

 

 

 

Тема:  «Харчування»

Підтема: «Приготування страв за рецептами»  («Сooking meals»)

Мета уроку:

Формування учнівських компетентностей:

  • Спілкування іноземною мовою: розширення словникового запасу учнів, формування навичок діалогічного та монологічного мовлення, адитивних здібностей учнів та застосування їх на практиці.
  • Інформаційно-цифрова компетентність: розвиток навичок культурного спілкування й мовленнєвої реакції учнів, розвиток уяви,навичок аналізу та узагальнення інформації.
  • Соціальна та громадянська компетентність: виховання поваги до традицій харчування країни,мова якої вивчається та виховання позитивного ставлення до вивчення англійської мови.

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок-майстерня з елементами рольової гри «Майстер-шеф»

           Методи навчання,прийоми: пояснення, «Мозковий штурм», виконання вправ за аудіо записом, заповнення таблиці,складання кулінарної книги,рольова гра «Майстер-шеф».

Основні терміни і поняття: Cut, slide, chop, fry, roast, grill, bake, knead , roll out, put, add, pour, mx, stir, blend ,rub, put mixture

Наочність: підручник «English 10» О.Карпюк (рівень стандарту), аудіо додаток до підручника «English 10» О.Карпюк (track 17), курс «Get ready for IELTS listening» by J.Short with 2 CDs («English for exams») - track 14, слайдовий супровід - презентація «Сooking meals», робочий лист з завданням,  набор карток з зображенням продуктів харчування та страв, макет кулінарної книги, «Перша кулінарна книга» Ектор Хіменес-Браво - вид.2 – К.: Самміт-Книга,2017.

ТЗН: комп’ютер,колонки,навушники,телевізор

ХІД УРОКУ

  1. Introduction. Початок уроку.
  1. Greeting. Привітання.

Good morning, students! Take your places. How are you today? How are you getting on?

 2. Aim. Повідомлення теми та мети уроку. (Учням пропонується ознайомитися з прислів’ями та здогадатися про тему уроку та його мету). (сл.1)

                                       The appetite comes with dinner!

                                       (Апетит приходить під час їжі.)

                                                    Tastes differ!

                                                    (У кожного свій смак.)

    What do you think will be our lesson today? (Cooking). So, what is the aim of our       lesson? (To repeat names of food and drinks, to learn words, which will help us to tell how to cook).

   The topic of our lesson is “COOKING MEALS.”  So, today we are going to talk how to cook some dishes, and practice your skills in listening, reading, writing and speaking.  (сл.2)

  1. Warm-up.Уведення в іншомовну атмосферу. («Мозковий штурм»)

Now try to remember what have you had for breakfast this morning?

What do you usually have for lunch?

What do you often eat for dinner?

Do you like cooking?

What dish have you ever cooked?

What is the traditional dish in your family?

What are your favourite dishes?

  1.     Check-on homework. Перевірка домашнього завдання (середній рівень завдання в навушниках (Answer the statements “true or false”) ,  достатній та високий рівні - переказ англійською текста “Meals in Britain”).

We continue to learn the topic «Food»  and your hometask was to work with the text “Meals in Britain” and now let’s check it out. (сл.3)

“Meals in Britain”

A traditional English breakfast is a very big meal – sausages, bacon, eggs, tomatoes, mushrooms… But nowadays many people just have cereal with milk and sugar, or toast with marmalade, jam or honey. The traditional English drink is tea with cold milk. Some people have coffee. 

For many people lunch is a quick meal. In cities there are a lot sandwich bars, where office workers can choose the kind of bread they want – brown, white or roll – and then all sorts of salad and meat or fish to go in the sandwich. Pubs often serve good, cheap food, both hot and cold. Children can have a hot meal at school, but many just take a snack from home – a sandwich, a drink and some fruit.

 “Tea” means two things. It is a drink and a meal! Some people have afternoon tea, with sandwiches, cakes, and, of course, a cup of tea.

The evening meal is the main meal of the day for many people. They usually have it between 6 p.m. and 8 p.m., and often the whole family eats together.

On Sundays many families have a traditional lunch. They have roast meat, either beef, lamb, chicken, or pork, with potatoes, vegetables, and gravy. Gravy is a sauce made from the meat juices.

The British like food from other countries, too, especially, Italian, French, Chinese, and Indian. People often get takeaway meals – you buy the food at the restaurant and then bring it home to eat. Eating in Britain is quite international!

 

Answer the statements “true or false”. (4б.)

 1.  A traditional British breakfast is a quick meal.

2. The traditional English drink is tea with cold milk.

3. Schoolchildren have their lunch at home.

4. The British like only food of their country.

5.  On Sundays many families have a traditional lunch.

6. The British usually have their supper at 5 o’clock.

7. At the lunch time sandwich bars and pubs often serve good, cheap food, both hot and cold.

8. Eating in Britain is quite international!

Keys: 1 – F. 2 – T. 3 – F. 4 – F. 5 – T. 6 – F. 7 –T. 8 – T.

II. Main part. Основна частина уроку

1. Presenting vocabulary. Презентація ЛО. (сл.4)

Cut /slide/ chopнарізати

Fry/ roast/ grill - посмажити

Bake/ knead / roll out – випікати /замісити/ розгортати (тісто)

Put/ add/ pour – покласти/ додавати/ налити

Mix/ stir/ blend – змішати/ перемішати / змішувати

Rub –терти, перетерти

Put mixture - покласти суміш

2. Pre-listening. Завдання перед прослуховуванням. (сл.5)

Write the correct letter (A-E) next to each method of cooking.

1. roast (to heat in an oven or over a fire)                                       A. in hot oil

2. steam (cook food by heating it in steam from boiling water.)    B. in hot water

3. fry (cook food in hot fat or oi)                                               C. directly over the flame      

4. grill (cook something using a grill)                                        D. in the oven

5. boil                                                                                          E. over boiling water

Keys: 1D, 2E, 3A, 4C, 5B

 

3.Listening (track 14). Прослуховування тексту. (сл.6)

Good morning, everyone. Today we’re going to make Apple and Blackberry Crumble. So, I hope you’ve all bought your ingredients. Ready? Now, let’s get

straight on with cooking. First, you peel the apples, and cut them into slices . OK? Don’t forget to take the middle out of the apple. Now, put the sliced apples in a pan and cook them with some of the sugar. In about 10 minutes they should be nice and soft. Right? Now, mix the blackberries and apple together and put them into the bottom o f a baking dish. That’s fine ... Now, the next thing to do is rub the flour, sugar and butter together with your fingers until it’s in tiny pieces, like breadcrumbs. When it’s ready, put it on the top of the apples and bake it all in the oven f or 30 minutes.

 

4.Post-listening «How to cook a traditional dessert». Виконання після текстового завдання.

Описание: https://xn--j1ahfl.xn--p1ai/data/files/a1515327291.png

   Keys:

  1.    the apples
  2.    (apples) with sugar
  3.    Blackberries and apples
  4.    A baking dish
  5.    Flour and butter (together)
  6.    Sugar
  7.    On top (of fruit)
  8.    30 minutes

 

     5.Speaking (розповідь вчителя)

 

Lent

Lent is the period of forty days before Easter. For Christians it's time to give up something, for example, to stop eating sweets. Then at Easter, children in Britain eat lots of sweet things – especially chocolate Easter eggs! Lent begins on Wednesday, and many people eat something special on the day before «Shrove Tuesday " in Britain they eat pancakes.

 

      (Перевірка розуміння інформації учнями)

Великий піст - це сорок днів до Великодня. Для християн час відмовитися від чогось, наприклад, щоб припинити їсти солодощі. Потім на Великдень діти у Великобританії  їдять багато солодкого,особливо шоколадні пасхальні яйця! Пост починається в середу і багато людей

їдять щось особливе. Напередодні "масляниці" У Великобританії вони їдять млинці.

 

 6 .  Listening (робота з підручником) (сл.7)

Open your books at p.61,ex.3b.

Listen to the radio programme and write what ingredients a pancake consists of and give the instructions about cooking pancakes.

(учні заповнюють таблицю)

 

Ingredients (4-6 б.)

                   Instruction how to cook

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      (Unit 4, track 17, tapescript)

This is a recipe of how to cook pancakes.

You'll need:

150 grams of flour

an egg

300 ml of milk

2 tablespoons of oil

a little oil for frying the pancakes

some sugar and two lemons

That's all. Now to make the pancakes you need to mix the flour and the egg with a fork.

Slowly mix in the milk and the oil. Put a little oil in the pan. Heat the pan. It must be

very hot. Pour in two tablespoons of mixture. Cook for about 45 seconds. Toss the pan-cake once. Cook for another 45 seconds. Serve with a little sugar and lots of lemon juice.

Have a nice Tuesday and enjoy your pancakes!

 

7. Speaking  and Writing (робота в парах: складання рецептів для кулінарної книги з елементами рольової гри «Майстер-шеф») (сл.8)

 

Do you know the show “Master Chef” with Gordon Ramsay? So, their chef called me yesterday and said that they are looking for cookers for new show “Master Chef Junior”. Now you have the chance to win our competition.

I’ll be your restaurant critics, I will choose the winners. And you will try to win our competition. I will give you different recipes. Your task is in pairs to make up the recipe and tell the class about your dish. You have five minutes. The best recipes will be in our Recipe book.

Let’s listen to you. (Учні розповідають про свої рецепти).

Now it is time to choose the best cookers.

 

 

IІІ.Summing-up. Заключна частина уроку

1. Підбиття підсумків

Т. My dear pupils! Today we have had a very interesting lesson on the topic «Cooking meals». Our lesson is coming to the end. Did you enjoy it? Was our lesson interesting? What ac­tivities do you like best of all at our les­son? You showed good knowledge in English. Thank you!

I’ll check-on your works on the Worksheets later, but especial respect to…

  1. Рефлексія  (Учням пропонується скласти Сінквейн ) (сл.9-10)
  2. Домашнє завдання

Write down the recipe of your favourite dish using the lexical verbs you have known.

Good-bye! (сл.11)

 

 

Worksheet                                                                                   Name    ____________________

 

 

 

  1. Homework   “Meals in Britain”

Answer the statements “true or false”. (4б.)

 1.  A traditional British breakfast is a quick meal.

2. The traditional English drink is tea with cold milk.

3. Schoolchildren have their lunch at home.

4. The British like only food of their country.

5.  On Sundays many families have a traditional lunch.

6. The British usually have their supper at 5 o’clock.

7. At the lunch time sandwich bars and pubs often serve good, cheap food, both hot and cold.

8. Eating in Britain is quite international!

 

2. Pre-listening

Write the correct letter (A-E) next to each method of cooking.

1. roast (to heat in an oven or over a fire)                                       A. in hot oil

2. steam (cook food by heating it in steam from boiling water.)    B. in hot water

3. fry (cook food in hot fat or oi)                                               C. directly over the flame      

4. grill (cook something using a grill)                                        D. in the oven

5. boil                                                                                          E. over boiling water

 

 

 

 

3.Post-listening «How to cook a traditional dessert»

Описание: https://xn--j1ahfl.xn--p1ai/data/files/a1515327291.png

4.Listening (ex.3b,p.61)

 

Ingredients (4-6 б.)

                   Instruction how to cook

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Speaking and Writing “Master Chef”

 

  • The Name of the Dish
  • The Ingredients
  • The Instructions (how to cook)  

 

 

 

 

 

 

 

Valuation

 

Activity

Points

Max points

1.Homework

 

 

4б./12б.

2.Methods of cooking

(pre-listening)

 

5б.

3.Listening «How to cook traditional dessert»

 

 

8б.

4.Listening (ex.3b,p.61)

 

 

4-6б./12б.

5.Speaking «Master Chef»

 

 

12б.

6.Additional points

 

 

 

 

doc
Додано
28 липня 2019
Переглядів
2164
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку